Προς το περιεχόμενο

Τη Δευτέρα το εμπορικό λανσάρισμα υπηρεσιών οπτικών ινών από την Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό  με το upload speed να είναι 10% του download δεν το κατάλαβα ποτέ.

 

είναι πάγια τακτική των τηλεποικωνιακών εταιριών εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

και έτσι για την ιστορία το adsl υποστηρίζει μέχρι και reversed polarity να σου δώσει 1 down, 24 up.

 

αλλά που;

 

Κανονικά η οπτική ίνα έπρεπε να είναι symmetric. 100down/100up.

 

και ας μην πάμε σε ξένες χώρες, η inalan.gr δηλαδή γιατί το κάνει; χαζή είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό  με το upload speed να είναι 10% του download δεν το κατάλαβα ποτέ.

 

είναι πάγια τακτική των τηλεποικωνιακών εταιριών εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

 

Πουλάνε και Web Hosting, cloud κτλ

Ξέρεις πόσα site γίνονται άνετα web hosting στην 100ρα χρησιμοποιώντας και εξωτερικά cdns; Το 99% των ελληνικών site...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

upload δεν μας λένε και ανησυχώ ..

Φίλε/φίλη μου, στην παλιά μου δουλειά πριν απο 9-10 χρόνια δοκιμάζαμε 1gbit up/down με μια μόνο ίνα. Λογικά θα έχουν αναπτυχθεί ακόμα παραπάνω τώρα.

Και εκεί είχα και συνάδελφο που το ονοματεπώνυμο μοιάζει με το username σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ακόμα δεν έχουμε διαθεσιμότητα VDSL στο νομό Αττικής, η οπτική ίνα μας μάρανε. Όχι ότι είμαι αρνητικός αλλά δεν δέχομαι να μου πλασάρουν νέες υπηρεσίες όταν ακόμα δεν έχουν τη δυνατότητα να μου παρέχουν τις βασικές.

 

Αγία Παρασκευή, Αττικής και δεν έχουμε διαθεσιμότητα για VDSL. Τι να λέμε τώρα...μαγεία!!!

Αν δεν μπει οπτικη ινα πως περιμενεις οτι θα παρεις VDSL;

Με σηματα καπνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η Wind μπόρεσε να επιτύχει ταχύτητες από 50 έως 300Mbps."

 

Αυτά τα "από - έως",τα έχω πληρώσει χρυσά τόσα χρόνια και ακόμα στα 7 είμαι με σύνδεση "έως 24".

και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά πλέον με το vdsl 50άρι που έβαλαν πρόσφατα πιάνω 35-40 για πλάκα. Αξίζει πλέον και με οπτική ίνα ξεφεύγουμε απο τα 50ετίας τηλ. καλώδια του ΟΤΕ. αυτά έκαναν την ζημιά όχι η WIND και η κάθε WIND

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπει οπτικη ινα πως περιμενεις οτι θα παρεις VDSL;

Με σηματα καπνου;

 

Εδώ ακόμα δεν έχουμε διαθεσιμότητα VDSL στο νομό Αττικής, η οπτική ίνα μας μάρανε. Όχι ότι είμαι αρνητικός αλλά δεν δέχομαι να μου πλασάρουν νέες υπηρεσίες όταν ακόμα δεν έχουν τη δυνατότητα να μου παρέχουν τις βασικές.

 

Αγία Παρασκευή, Αττικής και δεν έχουμε διαθεσιμότητα για VDSL. Τι να λέμε τώρα...μαγεία!!!

Δεν έχεις δυνατότητα φίλε μου γιατί η σύνδεση σου απο το σπίτι μέχρι το καφάο του Οτε έχει τα καλώδια 100ετίας του Οτε που έχουν σαπίσει. και εγώ κατηγορούσα την κάθε Wind και την κάθε Forthnet όταν δεν ήξερα γιατί δεν πιάνω καλό σήμα ενώ πληρώνω για 24 πχ. Ρώτησα και έμαθα τι παίζει. Τώρα η οπτική ινα φτάνει μέχρι το σπίτι σου οπότε έχεις καθαρό internet 100% χωρίς παρεμβολές Οτε κτλπ κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει η καλυψη να αγγιζει και τις 5 πολυκατοικιες σε ολη την Αττικη.

 

Ασε ρε wind που θελεις και οπτικη,ειδικευσε καναν υπαλληλο στο τηλεφωνικο κεντρο πρωτα,που μιλας και δεν καταλαβαινεις αν μιλας με το αυτοματο συστημα η με ανθρωπο..

 

Που για να τους παρεις τηλεφωνο να λυσεις τις π[email protected]$ιες που καθε 3 και λιγο σκαρφιζονται για να σου φανε λεφτα πρεπει να χρεωθεις την κληση εσυ σε 5ψηφιο.

 

Που περιμενεις μιση ωρα αναμονη στην εξυπηρετηση αλλα αμα συμπληρωσεις το τηλεφωνο σου στο site τους για κανενα καινουργιο πακετο σε παιρνουν τηλεφωνο πιο γρηγορα απ οτι ο Πολντο κατεβαζει τα σαντουιτς..

 

Η χειροτερη εταιρια με βουλα,πελατης πολλα χρονια.

είσαι λάθος...έχω και εγώ Wind και ενώ είχαμε προβλήματα στις αρχές τώρα έχουν βελτιωθεί αισθητά. έβαλα Vdsl και ησύχασα. πιάνω ταχύτητες 40-45 για πλάκα και αρκετές φορές και 50 σε download. Μεταμόρφωση μένω και δεν φημίζεται και απο τις καλύτερες περιοχές για σήμα internet με κάτι καλώδια 50ετίας και βάλε που έχει ο Οτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???  Ποιο upload speed είναι και καλά 10% του download;

Εγώ με Wind VDSL έχω δει 40 upload και 9,5 download, σε Αχαρνές (Αττική) 

Θεωρητικά σύμφωνα με την Wind πρέπει να έχω 50 - 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αγία Παρασκευή, Αττικής και δεν έχουμε διαθεσιμότητα για VDSL. Τι να λέμε τώρα...μαγεία!!!

Η Αγ.Παρασκευή έχει καμπίνες για VDSL εδώ και πολλούς μήνες. Έχει κάνει σε όλους τους παρόχους έλεγχο διαθεσιμότητας (με διεύθυνση)?

Αν δεν μπει οπτικη ινα πως περιμενεις οτι θα παρεις VDSL;

Με σηματα καπνου;

Αφού έχουν μπει καινούρια KV στην Αγ.Παρασκευή και Χολαργό και Παπάγου και Χαλάνδρι και Βριλήσσια και Μελίσσια και Πεντέλη. Για Γέρακα δεν θυμάμαι...

???  Ποιο upload speed είναι και καλά 10% του download;[/size]

Εγώ με Wind VDSL έχω δει 40 [/size]upload και 9,5 [/size]download, σε Αχαρνές ([/size]Αττική)[/size] 

Θεωρητικά σύμφωνα με την Wind πρέπει να έχω 50 - 10 

Παίρνεις VDSL από Αστικό Κέντρο κι όχι από ΚΑΦΑΟ. Στα ΚΑΦΑΟ δίνουν 10%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά , μπράβο στην wind.

 

Ρε μην δίνετε ιδέες του στυλ "εντάξει 50€ καλά είναι" !!

 

Ποιος εχει να δώσει 50€ τον μήνα μόνο για υπηρεσία ιντερνετ ?

Εγώ δίνω κάθε μήνα 70€ για 2 γραμμές adsl (ούτε καν VDSL !), έχω κάνει bounding μέσω server για να έχω αθροιστικά το upload. Όχι ότι έχω τρομερό αποτέλεσμα αλλά πέρα από το 70άρι, μένω κέντρο (Αθήνα) και είμαστε με σάπια καμπίνα αντί να έχουμε τη καινούρια με αποτέλεσμα να πηγαίνω σε άλλο γραφείο για να κάνω δουλειά. Λίγο ποιο παλιά έδινα 100-130€ (βάζω μέσα και κινητό). Απλά προτίμησα να το γυρίσω με κάρτα και να παίρνω ξεχωριστά κάθε χρόνο συσκευή λόγω ειδικής προσφοράς που έχω. Στη περίπτωση που μου έλεγαν : με 100€ να σου φέρουμε 100Mbps up/down θα έλεγα ναι και θα έδινα προκαταβολή 6μήνου! Υπάρχουν επαγγελματίες που θέλουν υψηλές ταχύτητες, αλλά ο ΟΤΕ μέχρι πρότινος πούλαγε(και πουλάει ακόμη) μισθωμένες Ethernet γραμμές με 1000€ (μινιμαλ) το μήνα για ταχύτητες μερικών Mbps ! Ευελπιστώ με την οπτική ίνα να λογικευτεί λίγο στις business συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι καποιες περιπτωσεις απαιτουν μονιμη μετακομιση, πουθενα στον κοσμο δεν θα βρεις τα παντα πρωτα, αλλη χωρα εχει καλυτερο ιντερνετ αλλη καλυτερη παιδεια, μια χωρα να ειναι τελεια σε ολα δεν υπαρχει. Οποτε εαν εχει αναγκη τετοιες ταχυτητες και δεν σε καλυπτει (απο θεμα γοητρου απο οσο καταλαβαινω και μονο) το 50αρι σου τοτε μαλλον θες αλλη χωρα.

 

Η 50άρα μια χαρά με καλύπτει, η 5άρα μου πέφτει λίγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει να δούμε πλέον πότε θα ειναι άμεσα διαθέσιμο στον τελικό χρήστη γιατι αυτό μπορεί να γίνει και σε κανά χρόνο απο τώρα.

 

Για 100 mbps πάντως αν ειναι εγγυημένα τα 50 euro δεν μου φαίνονται υπερβολικά μιλώντας για ελλάδα πάντα , οκ αν συγκρίνουμε με αλλες χώρες μπορεί να ειναι κλεψιά αλλα δεν νομίζω οτι αξίζει να μπούμε σε αυτην την σύγκριση

 

Στη Βουλγαρία τα 200Mbps κοστίζουν 24 ευρώ.. πλάκα κάνουμε?

 

no offense εννοείται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δυνατότητα φίλε μου γιατί η σύνδεση σου απο το σπίτι μέχρι το καφάο του Οτε έχει τα καλώδια 100ετίας του Οτε που έχουν σαπίσει. και εγώ κατηγορούσα την κάθε Wind και την κάθε Forthnet όταν δεν ήξερα γιατί δεν πιάνω καλό σήμα ενώ πληρώνω για 24 πχ. Ρώτησα και έμαθα τι παίζει. Τώρα η οπτική ινα φτάνει μέχρι το σπίτι σου οπότε έχεις καθαρό internet 100% χωρίς παρεμβολές Οτε κτλπ κτλπ

 

Δεν κατηγορώ τη Wind και την κάθε wind. Κατηγορώ σε γενικό πλαίσιο τις υπηρεσίες που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να απολαμβάνουμε by default και δεν τις έχουμε.

Η Αγ.Παρασκευή έχει καμπίνες για VDSL εδώ και πολλούς μήνες. Έχει κάνει σε όλους τους παρόχους έλεγχο διαθεσιμότητας (με διεύθυνση)?

 

Αφού έχουν μπει καινούρια KV στην Αγ.Παρασκευή και Χολαργό και Παπάγου και Χαλάνδρι και Βριλήσσια και Μελίσσια και Πεντέλη. Για Γέρακα δεν θυμάμαι...

 

Όχι μόνο έχω κάνει ο ίδιος έλεγχο από τα sites, αλλά έχω πάρει και τηλέφωνο σε όλες και δεν δίνει καμία στην διεύθυνση μου.

Στη Wind μου έβγαζε ότι έχει διαθεσιμότητα και όταν πήρα τηλέφωνο για να κάνω αίτηση η απάντηση ήταν "Ναι ξέρετε, τη γράφει στο site τη διαθεσιμότητα, αλλά θα υπάρχει όταν θα υποστηρίζεται" Ότι να ναι δηλαδή. 

 

Αν θες σου δίνω prive και διεύθυνση να το τσεκάρεις και μόνος σου. Η ασχολία αυτή για να βρω VDSL έγινε πριν 1 μήνα. Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι τόσο άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...