Προς το περιεχόμενο

Τη Δευτέρα το εμπορικό λανσάρισμα υπηρεσιών οπτικών ινών από την Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δωθούν παντού.είναι τεράστια τα έξοδα και ο ένας πάροχος πατάει πάνω στον άλλο πράγμα που ποτέ δεν ανακοινώνετε στο τελικό χρήστη!Και έτσι πληρώνουμε και πληρώνουμε και ακόμα περιμένουμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όχι μόνο έχω κάνει ο ίδιος έλεγχο από τα sites, αλλά έχω πάρει και τηλέφωνο σε όλες και δεν δίνει καμία στην διεύθυνση μου.

Στη Wind μου έβγαζε ότι έχει διαθεσιμότητα και όταν πήρα τηλέφωνο για να κάνω αίτηση η απάντηση ήταν "Ναι ξέρετε, τη γράφει στο site τη διαθεσιμότητα, αλλά θα υπάρχει όταν θα υποστηρίζεται" Ότι να ναι δηλαδή. 

 

Αν θες σου δίνω prive και διεύθυνση να το τσεκάρεις και μόνος σου. Η ασχολία αυτή για να βρω VDSL έγινε πριν 1 μήνα. Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι τόσο άμεσα.

http://fttxgr.eu/map?

 

Πολλές καμπίνες στην Αγ.Παρασκευή. Μου φαίνεται παράξενο, μπας και είσαι σε "συνοριακή περιοχή"? Μπας κι είσαι κοντά σε Αστικό Κέντρο? Δεν υπάρχουν τα καινούρια καφάο κοντά στο οικοδομικό σου τετράγωνο?

 

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δωθούν παντού.είναι τεράστια τα έξοδα και ο ένας πάροχος πατάει πάνω στον άλλο πράγμα που ποτέ δεν ανακοινώνετε στο τελικό χρήστη!Και έτσι πληρώνουμε και πληρώνουμε και ακόμα περιμένουμε!!!!

Η Wind έχει αναλάβει κάποιες περιοχές στις οποίες θα ρίξει οπτικές ίνες, θα βάλει δικά της ΚΑΦΑΟ και θα παρέχει 50/100/200/300Mbps πακέτα. Σε κάποιες περιοχές από αυτές η οπτική θα πάει μέχρι τα σπίτια και θα μπορεί να δώσει και πάνω από 300...

 

Δες πινακάκι, στο .zip υπάρχουν και περισσότερες λεπτομέρειες...

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/996732-Ανάθεση-στις-Vodafone-Πάναφον-ΑΕ-και-WIND-Ελλάς-Τηλεπικοινωνίες-Α-Ε-Β-Ε-συγκεκριμένων-Αστικών-Κέντρων-για-NGA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://fttxgr.eu/map?

 

Πολλές καμπίνες στην Αγ.Παρασκευή. Μου φαίνεται παράξενο, μπας και είσαι σε "συνοριακή περιοχή"? Μπας κι είσαι κοντά σε Αστικό Κέντρο? Δεν υπάρχουν τα καινούρια καφάο κοντά στο οικοδομικό σου τετράγωνο?

 

Είμαι ακριβώς απέναντι από την ΕΡΤ. Και ο ΟΤΕ είναι ακριβώς πίσω από την Ερτ. Μιλάμε τώρα για απόσταση από το σπίτι μου γύρω στα 400 μέτρα με νοητή ευθεία. Μη σου πω και λιγότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακριβώς απέναντι από την ΕΡΤ. Και ο ΟΤΕ είναι ακριβώς πίσω από την Ερτ. Μιλάμε τώρα για απόσταση από το σπίτι μου γύρω στα 400 μέτρα με νοητή ευθεία. Μη σου πω και λιγότερα. 

 

DSL πάντως πρέπει να κλειδώνεις πολύ ψηλά, τόσο κοντά στο αστικό κέντρο...

Η Wind έχει αναλάβει κάποιες περιοχές στις οποίες θα ρίξει οπτικές ίνες, θα βάλει δικά της ΚΑΦΑΟ και θα παρέχει 50/100/200/300Mbps πακέτα. Σε κάποιες περιοχές από αυτές η οπτική θα πάει μέχρι τα σπίτια και θα μπορεί να δώσει και πάνω από 300...

 

Δες πινακάκι, στο .zip υπάρχουν και περισσότερες λεπτομέρειες...

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/996732-Ανάθεση-στις-Vodafone-Πάναφον-ΑΕ-και-WIND-Ελλάς-Τηλεπικοινωνίες-Α-Ε-Β-Ε-συγκεκριμένων-Αστικών-Κέντρων-για-NGA

 

Thresh, αν σου είναι εύκολο, μπορείς να το κάνεις attach εδώ για να μην φτιάχνουμε account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εί,αι 200 μέτρα απο το κέντρο κλειδώνω στα 16500 με 17.000 και εχω up 880 και 1020 ,να σου θυμίσω πόσο καιρό λανσάρετε το vdsl to ote και κοίταξε πίνακες να δείς πόσες περιοχές το απαλαμβάνουν και πόσοι έχουν σταθερές κλειδωμένες ταχήτητες ,τι να λέμε απ'εκει τώρα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«αρκετά ελκυστική χωρίς να απέχει από το μέσο όρο των αντίστοιχων πακέτων που προσφέρουν πάροχοι της Ε.Ε, περίπου στα €50/μηνιαίως για σύνδεση 2play και με εγγυημένη ταχύτητα τουλάχιστον 100mbps».

 

Ρουμανία 1000Mbps 8.40€ τον μήνα.

Είμαστε πάρα πολλα χρόνια πίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά πλέον με το vdsl 50άρι που έβαλαν πρόσφατα πιάνω 35-40 για πλάκα. Αξίζει πλέον και με οπτική ίνα ξεφεύγουμε απο τα 50ετίας τηλ. καλώδια του ΟΤΕ. αυτά έκαναν την ζημιά όχι η WIND και η κάθε WIND

Αν πιάνεις 35-40, έχει πρόβλημα και δεν είναι καλή γραμμή.

Τα 50τιας καλώδια του ΟΤΕ δεν έκαναν ζημια, καλό έκαναν, αυτά δώσαν την τηλεφωνική ικανότητα στον κόσμο. Τότε δεν υπήρχε οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Thresh, αν σου είναι εύκολο, μπορείς να το κάνεις attach εδώ για να μην φτιάχνουμε account

Εδώ ή σε κάνα topic στο section των ADSL/VDSL συνδέσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα θα εχουμε και εδω 100 και 200αρες, και φυσικα θα εχουμε την γκρινια και την κλαψα οτι ειναι ακριβα και οτι δεν συγχρονιζει 200 αλλα 199,99999999999

Οποιος θελει να γκρινιαξει ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΑΞΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οι περισσότεροι θα ήμασταν ευχαριστημένοι με μια vdsl 100/50 και κόστος 30 euro τον μηνα. Αλλα δυστυχώς το upload ενώ μπορούν δεν θα δώσουν πάνω από το 10% του download βάση του νομου της ΕΕΤΤ και μονο αυτοί μπορούν να τους σπρώξουν να δώσουν παραπάνω.

 

Οποτε τουλάχιστον ας δώσουν τα 100/10 σε ένα λογικό κόστος μαζί με δωρεάν χρόνο ομιλίας στα 30 euro και ας κόψουν τις διαφημίσεις με τα υπέρλαμπρα έργα τους και τις βαρβάτες επενδύσεις τους γιατί μονο γέλιο βγάζουν και οι μούτζες πέφτουν βροχή.

 

Δεν είμαστε χαζοί που χάρις το μεγαλείο ξύσιμο τους τόσα χρονια πλέον θα φτάσουμε το 2020 για να χει όλη η ελλάδα vdsl 100mbps internet όταν μας χει ξεπεράσει εδώ και χρονια  με γραμμές μπουριά η ρουμανια και βουλγαρία με χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο από εμάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ήδη εταιρίες:

 

inalan για Αθήνα και Θεσσαλονίκη https://www.inalan.gr/

 

Θεσσαλονίκη: HCN http://www.hcn.gr/

Το μόνο πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη (φαντάζομαι και στην Αθήνα) είναι οι τρικλοποδιές που τους βάζουν για το σκάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν VDSL και παραπονιούνται για την ταχύτητα ενώ είναι με το WIFI... και κινητό... Τι ακριβώς θες να πεις;ότι με το wifi δεν έχεις σταθερό ΝΕΤ η δεν ξέρω κ εγώ τι; γιατί είναι με wifi εδώ και κοντά 10χρόνια και δεν έχω καμία απώλεια διαφοράς αν θα ήμουν με Ethernet μόνο 1 έως 5 ms διάφορα ping online gaming και όχι πάντα μόνο όταν έχει κακο καιρό...οπότε τι εννοείς;Εσύ προσωπικά είσαι υπάλληλος τεχνικής υποστιριξης;Για πες μας....

Το wifi είναι εντελώς αναξιόπιστο μέσο, κι εγώ μια χαρά πιάνω, αλλά αν θέλω να παίξω να κατεβάσω και να δω ταινίες, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ασύρματα. Δεν γίνεται τα κύμματα του ασύρματου ποτέ να συναγωνιστούν το καλώδιο. Τώρα όσον αφορά το vdsl, υπάρχουν αυτοί που το βάζουν και έχουν κινητό και μπαίνουν αποκλειστικά ασύρματα, ε τι περιμένουν να κάνουν; Με 2,4 Ghz πως θα έχουν 50Mb;

O καιρός δεν επιρρεάζει το ασύρματο μόνο από τη συσκευή μεταδείδεται, η γραμμή δεν παίζει ρόλο στο wifi, προφανώς ούτε ο πάροχος.

Ναι είμαι υπάλληλος στην τεχνική υποστήριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η wind (και η κάθε εταιρία) ας κοιτάξει και λίγο εκτός αθηνών, είμαι 10 λεπτά από το κιάτο έχω καρτοκινητό Q γιατί είναι φτηνή και δεν μπορώ να πάρω καν τηλέφωνο χωρίς να πέσει η γραμμή.
καλά για 4G δεν μιλάμε καν, σπάνια πιάνω hspa κι όλα αυτά εκτός σπιτιού γιατί μέσα δεν πιάνω καν σήμα, ευτυχώς λόγω δουλειάς είμαι σχεδόν όλη μέρα εκτός.
Καλά είναι τα 300 mb/s αλλά ελλάδα δεν είναι μόνο η αθήνα. ο αθηναίος έχει 100 επιλογές δεν θα έρθει σε εσένα wind, ούτε του χρειάζονται κιόλας τα 300, 24 ή 50 είναι αρκετά για όλους, η επαρχία και τα προάστια όμως θα ερχόταν αν προσέφερες τα αυτονόητα, επαρκές σήμα κινητής και μια σταθερή με 4 mb/s, να πάψουμε να είμαστε δέσμιοι του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...