Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες επειδη δε καταλαβα,ισχυει το ιδιο καθεστως με τις ενδοκοινωτικες αποκτησεις οπου αγοραζεις χωρις φπα?

Για τις ενδοκοινοτικες δεν ξερω τι παιζει...

 

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως αγοραζεις π.χ. ενα κινητο και το πληρωνεις χωρις τον ΦΠΑ.

Μαλλον δεν ειναι αυτο που καταλαβα απλως, μιας και προσφατα το εκανα. Αγορασα κινητο που ειχε τιμη 175 ευρω με τον ΦΠΑ, αλλα πληρωσα 141 (χωρις ΦΠΑ δηλαδη...)

 

Απο εκει και περα πιστευω ισχυει οτι ειπε thief7710 σε προηγουμενο post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To τιμολογιο που ελαβες, το οποιο δεν περιεχει φπα, θα περαστει στα εξοδα/εισροες της επιχειρησης σου; (σεναριο 1).
Αν ναι, τοτε ωφελεισαι στο Ε3 της φορολογικης δηλωσης. Αν οχι, (σεναριο 2) τοτε ειναι διπλο το κακό, αφου ουτε ΦΠΑ εισροων-εκροων συμψηφιζεις ουτε θα λογιζεται στα εξοδα της επιχειρησης.

Στο 1ο σεναριο, η ουσια ειναι οτι δεν αλλαζει τιποτα. Τα μετρητα που θα εδινες για ΦΠΑ αγορας κινητου με τιμολογιο, θα τα δωσεις στη δικη σου δηλωση ΦΠΑ 3μηνου ως επαγγελματιας (αφου δεν θα συμψηφιστουν πλεον με τον ΦΠΑ των δικων σου τιμολογιων).

Στο 2ο σεναριο θα εχεις λιγοτερα εξοδα/δαπανες και ως αποτελεσμα μεγαλυτερο δηλωθεν εισοδημα.

Παραδειγμα:
-Αγοραζω με τιμολογιο λαπτοπ 1240 ευρω τελικη τιμη, δηλ. 1000+240 φπα
-ΦΠΑ 3μηνου τιμολογιων επιχειρησης μου = 240€
-Καταχωρω το τιμολογιο αγορας του λαπτοπ στις δαπανες/εξοδα μου και ο φπα εξοδων αφαιρειται απο τον φπα εσοδων, οποτε: 240-240=0

Με το νεο νόμο:
-Αγοραζω το λαπτοπ 1000 χωρις ΦΠΑ
-Τωρα πλεον θα πληρωσω στη ΔΟΥ τα 240ευρω ΦΠΑ 3μηνου της επιχειρησης μου.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα θέμα που έχει ανακύψει, ωστόσο, είναι ότι ....

Λόγω των ανωτέρω, θεώρησα σκόπιμο να ενημερωνόμαστε εδώ για όσα καταστήματα απ' το skroutz.gr (ή άλλα διαδικτυακά καταστήματα) αρχίζουν να εκδίδουν τιμολόγια των ειδών του τίτλου χωρίς ΦΠΑ για επαγγελματίες,

 

Υπαρχει στην πραξη αμεσος ελεγχος: για τιμολογια που σιγουρα θα γινει προσπαθεια να κοβονται σε πραγματικα

στοιχεια μεν, αλλα διχως νομιμοποιηση? Δηλαδη 'παιρνεις' στοιχεια: απ' την (πρωην) εργασια σου για παραδειγμα,

[η απ' οπου μπορεις να βρεις ολοσωστα], επιχειρεις να αγορασεις διχως φπα, κι αν δεν σε σταματησουν ολα καλα?

:ph34r:

Το "3" (σελιδα 5) δειχνει να ειναι εως και αρκετα <προσπερασιμο> για αρκετους λογους, ενω το "4" αναμενεται / θα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τιμολογιο που ελαβες, το οποιο δεν περιεχει φπα, θα περαστει στα εξοδα/εισροες της επιχειρησης σου; (σεναριο 1).

Αν ναι, τοτε ωφελεισαι στο Ε3 της φορολογικης δηλωσης. Αν οχι, (σεναριο 2) τοτε ειναι διπλο το κακό, αφου ουτε ΦΠΑ εισροων-εκροων συμψηφιζεις ουτε θα λογιζεται στα εξοδα της επιχειρησης.

 

Στο 1ο σεναριο, η ουσια ειναι οτι δεν αλλαζει τιποτα. Τα μετρητα που θα εδινες για ΦΠΑ αγορας κινητου με τιμολογιο, θα τα δωσεις στη δικη σου δηλωση ΦΠΑ 3μηνου ως επαγγελματιας (αφου δεν θα συμψηφιστουν πλεον με τον ΦΠΑ των δικων σου τιμολογιων).

 

Στο 2ο σεναριο θα εχεις λιγοτερα εξοδα/δαπανες και ως αποτελεσμα μεγαλυτερο δηλωθεν εισοδημα.

 

Παραδειγμα:

-Αγοραζω με τιμολογιο λαπτοπ 1240 ευρω τελικη τιμη, δηλ. 1000+240 φπα

-ΦΠΑ 3μηνου τιμολογιων επιχειρησης μου = 240€

-Καταχωρω το τιμολογιο αγορας του λαπτοπ στις δαπανες/εξοδα μου και ο φπα εξοδων αφαιρειται απο τον φπα εσοδων, οποτε: 240-240=0

 

Με το νεο νόμο:

-Αγοραζω το λαπτοπ 1000 χωρις ΦΠΑ

-Τωρα πλεον θα πληρωσω στη ΔΟΥ τα 240ευρω ΦΠΑ 3μηνου της επιχειρησης μου.

 

 

2o σεναριο από ότι κατάλαβα δεν παίζει καθώς αν δεν είσαι σε καθεστώς ΦΠΑ, το τιμολόγιο κόβεται ολόκληρο κανονικά με τον ΦΠΑ.

 

Αν και ο λογιστής μας είχε ενημερώσει (απλά δεν το είχα μάθει), όταν τον ρώτησα τον λόγο που γίνεται αυτό, επί λέξει μου είπε για ορισμένα σκρουτζομάγαζα που δεν αποδίδουν ΦΠΑ και ξαφνικά εξαφανίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος αφορα ολους απο οτι καταλαβα, οποτε και οι μεγαλες αλυσιδες θα πρεπει να το εφαρμοζουν ηδη.

Ισως θα γινεται ηλεκτρονικη διασταυρωση στο μελλον μεσω ΜΥΦ ή αλλου τροπου ωστε να μην δεχεται το συστημα το φπα απο τιμολογιο αγορας κινητων, ταμπλετ και συναφων.

Εννοω οτι, αν αγορασω εγω με το φπα και τα περασω μεσα στη δηλωση φπα 3μηνου, ποιος θα με ελεγξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ορισμένα σκρουτζομάγαζα που δεν αποδίδουν ΦΠΑ και ξαφνικά εξαφανίζονται...

Εξαφανιζονται τα αφμ-μαγαζια-χονδρικη-εισαγωγεας που τα πουλανε στα σκρουτζομαγαζα και δεν πληρωνουν το φπα.ενδοκοινοτικα δεν εχουν φπα ετσι κ αλλιως.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τιμολογιο που ελαβες, το οποιο δεν περιεχει φπα, θα περαστει στα εξοδα/εισροες της επιχειρησης σου; (σεναριο 1).

Αν ναι, τοτε ωφελεισαι στο Ε3 της φορολογικης δηλωσης. Αν οχι, (σεναριο 2) τοτε ειναι διπλο το κακό, αφου ουτε ΦΠΑ εισροων-εκροων συμψηφιζεις ουτε θα λογιζεται στα εξοδα της επιχειρησης.

 

Στο 1ο σεναριο, η ουσια ειναι οτι δεν αλλαζει τιποτα. Τα μετρητα που θα εδινες για ΦΠΑ αγορας κινητου με τιμολογιο, θα τα δωσεις στη δικη σου δηλωση ΦΠΑ 3μηνου ως επαγγελματιας (αφου δεν θα συμψηφιστουν πλεον με τον ΦΠΑ των δικων σου τιμολογιων).

 

Στο 2ο σεναριο θα εχεις λιγοτερα εξοδα/δαπανες και ως αποτελεσμα μεγαλυτερο δηλωθεν εισοδημα.

 

Παραδειγμα:

-Αγοραζω με τιμολογιο λαπτοπ 1240 ευρω τελικη τιμη, δηλ. 1000+240 φπα

-ΦΠΑ 3μηνου τιμολογιων επιχειρησης μου = 240€

-Καταχωρω το τιμολογιο αγορας του λαπτοπ στις δαπανες/εξοδα μου και ο φπα εξοδων αφαιρειται απο τον φπα εσοδων, οποτε: 240-240=0

 

Με το νεο νόμο:

-Αγοραζω το λαπτοπ 1000 χωρις ΦΠΑ

-Τωρα πλεον θα πληρωσω στη ΔΟΥ τα 240ευρω ΦΠΑ 3μηνου της επιχειρησης μου.

 

Ρε μαν το ΦΠΑ δεν το πληρώνεις στο κατάστημα αλλά το πληρώνεις (δεν το γλυτώσεις) στο τέλος του τριμήνου στην εφορία. Αυτά για το ΦΠΑ.

Από εκεί και πέρα η καθαρή τιμή του προϊόντος που πλήρωσες στο κατάστημα προφανώς και το παιρνας σαν έξοδο στην επιχείρηση σου. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει στην πραξη αμεσος ελεγχος: για τιμολογια που σιγουρα θα γινει προσπαθεια να κοβονται σε πραγματικα

στοιχεια μεν, αλλα διχως νομιμοποιηση? Δηλαδη 'παιρνεις' στοιχεια: απ' την (πρωην) εργασια σου για παραδειγμα,

[η απ' οπου μπορεις να βρεις ολοσωστα], επιχειρεις να αγορασεις διχως φπα, κι αν δεν σε σταματησουν ολα καλα?

:ph34r:

Το "3" (σελιδα 5) δειχνει να ειναι εως και αρκετα <προσπερασιμο> για αρκετους λογους, ενω το "4" αναμενεται / θα..

 

Πολύ σωστό, τι εμποδίζει τον καθένα μας να κάνει αγορές ζητώντας τιμολόγιο και να γλυτώσει το ΦΠΑ?

Ειδικά εάν γνωρίζεις ότι το ΑΦΜ πελάτη έχει ήδη περάσει την διαδικασία επαλήθευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό, τι εμποδίζει τον καθένα μας να κάνει αγορές ζητώντας τιμολόγιο και να γλυτώσει το ΦΠΑ?

Ειδικά εάν γνωρίζεις ότι το ΑΦΜ πελάτη έχει ήδη περάσει την διαδικασία επαλήθευσης.

Σίγουρα κάποιος θα μπορούσε να το κάνει αλλά κάπου άκουσα ότι η επαλήθευση γίνεται από τον εκάστοτε πωλητή είτε είναι από μεγάλα καταστήματα (Κωτσος, Media, Public, Plaisio) είτε από άλλα πιο μικρά (Σκρουτζομαγαζα)

 

Αυτό σημαίνει μπορεί να ζητήσουν εξουσιοδότηση και ταυτότητα του νόμιμου υπευθύνου μαζί με κάποιο αποδεικτικό ότι είναι πράγματι αυτός (taxisnet)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

 

Αντικειμενικός σκοπός του άρθρου είναι η αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, λόγω των πολλών ενδοκοινοτικών αποκτήσεων των συγκεκριμένων ειδών που γίνονταν προς αποφυγή του ΦΠΑ. Οπότε ο νομοθέτης, εφόσον ένας επαγγελματίας υπάγεται σε καθεστώς ΦΠΑ, είναι σαν να του αναγνωρίζει αμέσως τον συμψηφισμό και του προσφέρει τη δυνατότητα να το πάρει με λιγότερη (άμεση) ταμειακή εκροή.

 

Να επαναλάβω απλώς ότι, εφόσον σας αφορά:

  • Αν από 1/8/2017 αγοράσατε κάτι τέτοιο με ΦΠΑ, πρέπει να ζητήσετε οπωσδήποτε πίστωση του ΦΠΑ από τον πωλητή.
  • Από 'δώ και στο εξής, αυτές τις αγορές σας πρέπει οπωσδήποτε να τις κάνετε ακολουθώντας τη διαδικασία για έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ — διότι άπαξ και τον καταβάλετε, δεν γίνεται τίποτα.

Ερώτηση:

 

Είναι υποχρεωτική η λήψη τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ ή δίνεται απλά αυτή η δυνατότητα? Δηλαδή αν πάω εγώ και αγοράσω με τιμολόγιο με ΦΠΑ , κάνω τις δηλώσεις μου κανονικά κλπ θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Πώς θα ξέρει τον σύστημα ότι το προϊόν αυτό δεν έπρεπε να είχε ΦΠΑ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Είναι υποχρεωτική η λήψη τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ ή δίνεται απλά αυτή η δυνατότητα? Δηλαδή αν πάω εγώ και αγοράσω με τιμολόγιο με ΦΠΑ , κάνω τις δηλώσεις μου κανονικά κλπ θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Πώς θα ξέρει τον σύστημα ότι το προϊόν αυτό δεν έπρεπε να είχε ΦΠΑ?

Υποχρεωτικό είναι.

Το έχουν ρυθμίσει στο σύστημά τους (λογικά)

Ναι θα υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν αναγνωρίζεται ο ΦΠΑ αυτός. Άρα πρέπει οπωσδήποτε άνευ.

 

Παράδειγμα. Πήρες κάτι με 1000€ τον Αύγουστο και το ΦΠΑ ήταν 240€.

 

Αν δε ζητήσεις πιστωτικό ΦΠΑ για τη συγκεκριμένη αγορά 240€ δεν θα αναγνωριστεί ως ΦΠΑ από εσένα ως εταιρεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την αγορά περιφερειακών και μόνο, που παραδίδονται ΧΩΡΙΣ αγορά και αγαθου που

 

κατατάσσονται στους κατωτέρω κωδικούς του Κοινού Δασμολογίου της Ε.Ε. (Συνδυασμένη Ονοματολογία – Σ.Ο., καν. 2658/87 του Συμβουλίου, όπως ισχύει για το 2017 με τον εκτελεστικό κανονισμό 1821/2016/6.10.2016):

 

- Κινητά τηλέφωνα: «85171200».

- Κονσόλες για παιχνίδια: «95045000».

- Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές: «84713000»

 

Τι ισχύει ?

 

Στα παραδείγματα που αναφέρει η εγκύκλιος μιλά για όταν κάτι δίνεται ως "ενιαίο σύνολο".

 

Αν πάω και αγοράσω πχ 1 σκληρό δίσκο μόνο του, εμπίπτει ή όχι ?

 

Αν πάρω επι λέξη τα όσα αναγράφονται θα υπέθετα όχι αλλά το πνεύμα της διάταξης μάλλον είναι το αντίθετο

 

Άλλωστε κάποια περιφεριεακά ειναι κοινά για φορητούς και σταθερούς υπολογιστές (οι 2οι δεν αναφέρονται).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα προσφατα με online παραγγελια κινητο απο youhou.gr, ζητησα τιμολογιο και με πηραν τηλεφωνο ζητωντας μου καποια εγγραφα ωστε να μου κοψουν τιμολογιο χωρις ΦΠΑ. Οπως και εγινε...

 

Οσον αφορα αυτο

Επειδη εσπασα μεσα σε 10 μερες την οθονη του κινητου, παρηγγειλα απο το ιδιο καταστημα μια οθονη και μια θηκη οπου το ΦΠΑ χρεωθηκε κανονικα... Δεν ξερω αν η οθονη και η θηκη δεν περιλαμβανονται στα παρεπομενα ειδη που αναφερεις...

 

Τι δικαιολογητικα σου ζητησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δικαιολογητικα σου ζητησαν;

Σιγουρα μου ζητησαν να τους στειλω το μητρωο της επιχειρησης απο το taxis...

Δεν θυμαμαι να μου ζητησαν κατι αλλο... Ισως και ταυτοτητα αλλα δεν το θυμαμαι να σου πω την αληθεια...

 

Edit

Μολις τσεκαρα τα email μου. Μονο μητρωο επιχειρησης απο taxis τους εστειλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και επιχειρήσεις που δεν αποδίδουν ΦΠΑ (π.χ. μικρές, με κάτω από 10Κ τζίρο, ή αυτοί που κάνουν ασφάλειες)

 

Τι γίνεται εκεί ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...