Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο drele.com σε ερώτηση για τιμολόγιο, θέλουν ταχυδρομικώς με συστημένο (!) τα χαρτιά και σε 10 ημέρες θα δουν αν το εγκρίνουνε (!)

Προφανώς το κάνουνε για να σε αποθαρρύνουν και να μην αγοράσεις από εκεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 hour ago, greg4 said:

Στο drele.com σε ερώτηση για τιμολόγιο, θέλουν ταχυδρομικώς με συστημένο (!) τα χαρτιά και σε 10 ημέρες θα δουν αν το εγκρίνουνε (!)

Προφανώς το κάνουνε για να σε αποθαρρύνουν και να μην αγοράσεις από εκεί.

`Και το κάνουν επίσης επειδή ο νομοθέτης, μεσα στην απέραντη σοφία του, δεν όρισε ανώτατο χρόνο διεκπεραίωσης των αιτημάτων. Οπότε δυστυχώς επωφελούνται τα καταστήματα και κάνουν ό,τι θέλουν. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικά είχαν πει ότι θα υπάρχει Online πλατφόρμα, όπου θα γράφεις το ΑΦΜ και θα βγαίνει αν πρέπει να αφαιρεθεί το ΦΠΑ.

Τελικά το πήρα από electroholic, όπου επιλέγοντας τιμολόγιο και βάζοντας ΑΦΜ, έβγαλε αυτόματα το ποσό χωρίς ΦΠΑ (!). Προσωπικά έπαθε ένα σοκ από την ευκολία. Προς το παρών δεν μου έχουν ζητήσει κάποιο pdf.

(σημείωση ότι είναι για εταιρεία πληροφορικής με αποστολή στην έδρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουσαμε και το κορυφαιο απο skroytzομαγαζο αρνηθηκαν τιμολογιο (3 κινητα )σε εταιρια πληροφορικης επειδη  λεει θα τα μεταπουλουσε...

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/4/2018 στις 1:51 ΜΜ, kanesaxo είπε

Το ζησα κι εγώ προχτές με ένα σκρουτζομάγαζο. Μολις τους ειπα για τιμολογιο μου ειπαν τιμή ψιχουλα κατω απ'τη τιμή "λιανικης". Τους ξεχεσα και πηγα το παρήγγειλα απο ενα Γερμανο.

Εμμένω σε άλλο. Ενώ η ΠΟΛ ειναι ξεκάθαρη, τη διαβασα τοτε που καναμε τη κουβέντα, πηγα στο λογιστη "προχτες" να κανω το ΦΠΑ. Επι της ευκαιρίας των ρώτησα αν μπορώ να παρω PC ή κομμάτια χωρίς ΦΠΑ.

Και μου απαντάει με μια άνεση, ναι γινεται. Μα του λέω δε το αναφέρει η ΠΟΛ...

Τι διάολο;;;

τελικα γινεται να αγορασεις κομματια υπολογιστη με 39α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pavlos2002 είπε

τελικα γινεται να αγορασεις κομματια υπολογιστη με 39α?

δε θυμάμαι να τον ξαναρώτησα, αλλα ξεκάθαρα λεω πως οχι...δηλαδη και να δοκιμάσει κανείς να το κανει πχ στο πλαίσιο θα του ρίξουν άκυρο.

Παντως κινητό/ταμπλετ/λαπτο/ps4 που εχω παρει σε διαφορετικούς χρόνους, ολα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γίνεται κάποιος που υπάγεται σε καθεστός ΦΠΑ, αλλά είναι στην κατηγορία απαλλασσομένων, να αγοράσει κινητό κλπ με τιμολόγιο δίχως να χρεωθεί τον ΦΠΑ του προϊόντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Φίλος θέλει να αγοράσει κινητό από σκρουτζομάγαζο με τιμολόγιο. Θέλει όμως να γίνει σχετικά γρήγορα και να αποφύγει την όλη διαδικασία με τα δικαιολογητικά που κρατάει αρκετές μέρες. Μπορεί να ζητήσει να κοπεί το τιμολόγιο μαζί με το φπα και να το πληρώσει και εν συνεχεία να βάλει το φπα έξοδα? Όπως δηλαδή γινότανε παλιότερα.

Σημείωση ότι είναι επιτηδευματίας και υπάγεται στο καθεστώς ΦΠΑ.

Επεξ/σία από G30RGE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G30RGE είπε

Γεια χαρά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Φίλος θέλει να αγοράσει κινητό από σκρουτζομάγαζο με τιμολόγιο. Θέλει όμως να γίνει σχετικά γρήγορα και να αποφύγει την όλη διαδικασία με τα δικαιολογητικά που κρατάει αρκετές μέρες. Μπορεί να ζητήσει να κοπεί το τιμολόγιο μαζί με το φπα και να το πληρώσει και εν συνεχεία να βάλει το φπα έξοδα? Όπως δηλαδή γινότανε παλιότερα.

Σημείωση ότι είναι επιτηδευματίας και υπάγεται στο καθεστώς ΦΠΑ.

Ναι γίνεται κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Εγώ που το είχα κάνει, με πήρε τηλ. το λογιστήριο τους και μου είπε ο σ απαγορεύεται αυτό και αναγκαστικά μου επέστρεψαν το ΦΠΑ.

Σωστά, έτσι είναι. Το γράφω και στο αρχικό ποστ του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, G30RGE είπε

Φίλος θέλει να αγοράσει κινητό από σκρουτζομάγαζο με τιμολόγιο. Θέλει όμως να γίνει σχετικά γρήγορα και να αποφύγει την όλη διαδικασία με τα δικαιολογητικά που κρατάει αρκετές μέρες

Υπάρχουν σκρουτζομάγαζα που σου κόβουν χωρίς ΦΠΑ απευθείας αν τους πας τα κατάλληλα δικαιολογητικά. Να πάρει τηλ να ρωτήσει. Πχ το electroholic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οπότε καταλήγουμε ότι αν ζητήσει τιμολόγιο πρέπει αναγκαστικά να το αγοράσει χωρίς φπα αφού πρώτα μπλέξει με την διαδικασία των δικαιολογητικών και κυρίως την καθυστέρηση που μπορεί να του κάνουν επίτηδες για να τον αναγκάσουν να μην αγοράσει από εκεί με τιμολόγιο.

Αν και ο φίλος paylidis είπε ότι μπορεί να γίνει, νομίζω ότι είναι παράνομο.

 

24 λεπτά πριν, greg4 είπε

Υπάρχουν σκρουτζομάγαζα που σου κόβουν χωρίς ΦΠΑ απευθείας αν τους πας τα κατάλληλα δικαιολογητικά. Να πάρει τηλ να ρωτήσει. Πχ το electroholic 

Ενδιαφέρεται για το huawei p20 pro το οποίο δεν το έχει το electroholic. Μήπως γνωρίζεις κάποιο άλλο κατάστημα που κάνει έτσι γρήγορα την διαδικασία και να έχει το συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο.. Δεν θα τον κλείσουν και μέσα :P Απλά σε ένα έλεγχο θα το πετάξουν έξω το τιμολόγιο από τα έξοδα.

Δοκίμασε kaizershop (έχει διάφορα), hellasphone, msystems

Εγώ θα το έπαιρνα πάντως από κανένα γερμανό, η διαφορά τιμής (70 ευρώ, δλδ 56) δεν την θεωρώ μεγάλη και έχουν και ενα πιο σοβαρό service θεωρητικά τουλάχιστον, τουλάχιστον δε θα κλείσουν σε μισό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αυτό εννοώ ως παράνομο, το θέμα του ελέγχου. Αν το πάρει από τα μεγάλα γνωστά μαγαζιά που το έχουνε όλα ίδια τιμή (650€) βγάζοντας φπα θα είναι σαν να το αγοράζει με απόδειξη από κάποιο σκρουτζομάγαζο. Ενώ αν το πάρει από σκρουτζ με τιμολόγιο θα του πάει κοντά 430€ αλλά θέλει υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...