Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούσα και εγώ περίπου 1 εβδομάδα, να βγάλω άκρη με όλα αυτά τα "μανιτάρια" στο σκρουτζ, προκειμενου να καταφέρω να πάρω κινητό τηλέφωνο σε στοιχεία της εταιρείας, με άμεση πληρωμή με εταιρική πιστωτική. Τρελή ταλαιπωρία, αλλά με αυτόν τον τρόπο κατάλαβα ποιοι ειναι οι σκιτζήδες, και ποιοι οι σοβαροί επαγγελματίες. Στεγνά, με όλη αυτή την ταλαιπωρία είναι ξεκάθαρο ότι δεν θέλουν να πουλήσουν με τιμολόγιο, γιατί προφανώς, δεν μπορούν να αποκρύψουν τίποτα.

Οπότε, δυστυχώς την επόμενη φορά που θα θελήσω μία συσκευή, είτε με απόδειξη είτε με τιμολόγιο, θα επιλέξω αυτούς που κάνουν σωστά την δουλειά τους (κατά τα φαινόμενα πάντα), και όχι αυτούς που ανοίγουν 3-4 e-shops εν μία νυκτί και πουλάνε ότι βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλοι αυτοί που ζητάνε 10 μέρες για να αξιολογήσουν τα δικαιολογητικά (!), που δηλαδή τι αξιολόγηση να κάνεις, βλέπεις αν υπάγεται σε καθεστώς φπα.. είναι μαυραγορίες που πιθανών σε μισό χρόνο να κλείσουν.

Τεσπα δοκίμασε αυτά που σου είπα, είναι 30-40 ευρώ πιο ακριβά αλλά λογικά δεν θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μπορείς να ζητήσεις επανέκδοση τιμολογίου λόγω απώλειας από εκεί που πήρες την συσκευή. Κατά δεύτερο ψάξε το λίγο, και ας μας πουν και τα παιδιά εδώ αν το γνωρίζουν, σύμφωνα με κάποιον λογιστή που ρώτησε φίλος από αρχή του 2019 αν βάλεις στα έξοδα τιμολόγιο που να αφορά κινητά, τάμπλετ κλπ σε περίπτωση ελέγχου σου αφαιρούν το τιμολόγιο και πληρώνεις το φπα και υπάρχει και πρόστιμο.

Ψάχνοντας στο internet δεν το διάβασα κάπου σαν νέο νόμο, μου το μετέφεραν και το γράφω και εγώ με επιφύλαξη. Αν έχουμε κάποιον ειδικό εδώ θα βοηθούσε για να είμαστε πιο σίγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, G30RGE είπε

 αν βάλεις στα έξοδα τιμολόγιο που να αφορά κινητά, τάμπλετ κλπ σε περίπτωση ελέγχου σου αφαιρούν το τιμολόγιο και πληρώνεις το φπα και υπάρχει και πρόστιμο.

Τι εννοείς σε περίπτωση ελέγχου σου αφαιρούν το τιμολόγιο και πληρώνεις φπα + πρόστιμο; Εφόσον δικαιούσαι την απαλλαγή τι σόι έλεγχο εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/2/2019 στις 5:50 ΜΜ, d4mage είπε

Τι εννοείς σε περίπτωση ελέγχου σου αφαιρούν το τιμολόγιο και πληρώνεις φπα + πρόστιμο; Εφόσον δικαιούσαι την απαλλαγή τι σόι έλεγχο εννοείς;

Μάλλον εννοεί αν το πάρεις με κανονικό τιμολόγιο που περιέχει ΦΠΑ και όχι με τη διαδικασία του νέου νόμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λίστα με μαγαζιά που εξυπηρετούν επιτόπου;

Με προσωπική εμπειρία ξέρω το Πλαίσιο και το mmplanet που μου έκαναν επιτόπου την πώληση χωρίς ΦΠΑ. 

Ψάχνω ένα xiaomi mi a2 και οι συγκεκριμένοι το έχουν ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papars είπε

Υπάρχει λίστα με μαγαζιά που εξυπηρετούν επιτόπου;

Με προσωπική εμπειρία ξέρω το Πλαίσιο και το mmplanet που μου έκαναν επιτόπου την πώληση χωρίς ΦΠΑ. 

Ψάχνω ένα xiaomi mi a2 και οι συγκεκριμένοι το έχουν ακριβά.

Ο κατάλογος δεν είναι πλήρης, αλλά σίγουρα καλύτερος απ' το τίποτα:

https://www.skroutz.gr/m/3704/Fair ( fair.gr )

https://www.skroutz.gr/m/3003/HellasPhone ( hellasphone.gr )

https://www.skroutz.gr/m/1712/Mmplanet ( mmplanet.gr )

https://www.skroutz.gr/m/9/PriveShop ( PriveShop.gr )

https://www.skroutz.gr/m/3634/Smartmobiles ( smartmobiles.gr )

https://www.skroutz.gr/m/282/TerrabyteNet ( terrabytenet.gr )

https://www.skroutz.gr/m/2423/YouHou ( youhou.gr )

Από αλυσίδες, σίγουρα Eshop, Πλαίσιο, Κωτσόβολος & Γερμανός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2019 στις 11:35 ΠΜ, papars είπε

Υπάρχει λίστα με μαγαζιά που εξυπηρετούν επιτόπου;

Με προσωπική εμπειρία ξέρω το Πλαίσιο και το mmplanet που μου έκαναν επιτόπου την πώληση χωρίς ΦΠΑ. 

Ψάχνω ένα xiaomi mi a2 και οι συγκεκριμένοι το έχουν ακριβά.

https://mxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=1281 πολύ καλή εξυπηρέτηση, άμεση παραλαβή και κόβουν τιμολόγιο απλά και μόνο με μια αποστολή των στοιχείων από το taxis. Ψώνιζα από το CitisShop το οποίο έκοβε επίσης τιμολόγια με απευθείας απάντηση χωρίς τις τρελές διαδικασίες που ζητάνε οι επιτήδειοι εκεί έξω άλλα τώρα τελευταία είναι μόνο κατόπιν παραγγελίας οι συσκευές, δεν ξέρω τι παίζει... anyway πολύ σωστό κατάστημα το Metro, έτυχε να παραγγείλω Κυριακή βράδυ και σε ερώτησή μου με mail σχετικά με την έκδοση του τιμολογίου... την επομένη το πρωί με κάλεσαν από το κατάστημα και μου είπαν πως δεν χρειάζονται κάτι επιπλέον από τα 2 pdf του taxis. Επιτόπου είχε γίνει ο έλεγχος και το επόμενο πρωί είχα το τηλέφωνο στα χέρια μου. 

@papars αν και απ`ότι είδα είναι κατόπιν παραγγελίας το Mi A2. Γκαντεμιά άλλα με ένα mail μπορείς να τους ρωτήσεις για την διαθεσιμότητα. Θα σου απαντήσουν 100% αύριο. Εάν δεν το βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις μερικές ημέρες αξίζει ώστε να γλυτώσεις από τις διαδικασίες που ζητάνε οι περισσότεροι. Χωρίς να είμαι σίγουρος κάτι πήγε να γίνει και με το e-deal άλλα το άφησα επειδή βρήκα το metro. Αν και στο e deal υπήρχε αναμονή ελέγχου έως 10 εργάσιμες, στο s9 που είχα αγοράσει πριν μου είχαν απαντήσει θετικά σε διάστημα 2 ημερών. Εγγυημένα το έχω ψάξει πολύ το θέμα τιμολογίων με τα καταστήματα, δυστυχώς είναι ελάχιστα. Διαφορετικά θα σου πρότεινα κι άλλα καταστήματα. Από αλυσίδες εκτός των ακριβότερων τιμών, πρέπει να περάσεις ο ίδιος από το κατάστημα και να αφήσεις τα έγγραφα. Ο μόνος λόγος για να πάω αλυσίδα είναι ή κάποια επιδότηση ή κάποια σούπερ προσφορά κοντά με skroutz.

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδεσ καλησπερα,

Και εγω παλευω τοσες μερες να παραγγειλω 2 κινητα (iphone xs 64GB space grey+silver) με απαλλαγη ΦΠΑ, αδυνατον. Αλλαζουν τις διαθεσιμοτητες για πλακα ωστε να εχουν δικαιολογιες. Η δε αντιμετωπιση απο τα τηλεφωνικα τους κεντρα, αστεια! Μαλιστα πηγα να γραψω κριτικη στο σκρουτζ, και με εκοψαν, λεγοντας οτι δε μπορω να τουσ αποκαλω απατεωνες στην κριτικη μου. Μαλλον θα επρεπε να τους αναφερω ως καλους κυριους, ΗΜΑΡΤΟΝ!

Επισης κανεισ δε μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα στα δικαιολογητικα μου, ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο, ενω στο σκρουτζ το δειχνει διαθεσιμο. 

Τεσπα, βρηκατε κανενα αλλο καταστημα που να πραγματοποιησε προσφατως τετοιου τυπου συναλλαγη? Αυτα που αναφερθηκαν δεν εχουν διαθεσιμοτητες...

Επεξ/σία από nikolas V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΓΕΡΜΑΝΟ πέρα από το εκτυπωμένο screenshot του taxisnet, ζητούν κάτι άλλο? Επίσης πρέπει να είναι ο ίδιος ο ελεύθερος επαγγελματίας παρών? Επειδή τους κάνω εγώ τα διαδικαστικά σχετικά με είδη πλπηροφορικής κτλ και θέλουμε να αγοράσουμε ένα κινητό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2019 στις 1:02 ΠΜ, nikolas V είπε

Παιδεσ καλησπερα,

Και εγω παλευω τοσες μερες να παραγγειλω 2 κινητα (iphone xs 64GB space grey+silver) με απαλλαγη ΦΠΑ, αδυνατον. Αλλαζουν τις διαθεσιμοτητες για πλακα ωστε να εχουν δικαιολογιες. Η δε αντιμετωπιση απο τα τηλεφωνικα τους κεντρα, αστεια! Μαλιστα πηγα να γραψω κριτικη στο σκρουτζ, και με εκοψαν, λεγοντας οτι δε μπορω να τουσ αποκαλω απατεωνες στην κριτικη μου. Μαλλον θα επρεπε να τους αναφερω ως καλους κυριους, ΗΜΑΡΤΟΝ!

Επισης κανεισ δε μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα στα δικαιολογητικα μου, ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο, ενω στο σκρουτζ το δειχνει διαθεσιμο. 

Τεσπα, βρηκατε κανενα αλλο καταστημα που να πραγματοποιησε προσφατως τετοιου τυπου συναλλαγη? Αυτα που αναφερθηκαν δεν εχουν διαθεσιμοτητες...

Αν και λιγο off topic θα σου πω οτι στο σκρουτζ τα πραγματα εχουν αλλαξει ,οι αξιολογησεις περνανε συγκεκριμενο φιλτραρισμα και προστατευονται συγκεκριμενα μαγαζια απο αρνητικες κριτικες..... οτι και να γραψεις αν το μαγαζι ειναι απο αυτα απλα θα σου απορριψει την αξιολογηση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, equi1908 είπε

Σε ΓΕΡΜΑΝΟ πέρα από το εκτυπωμένο screenshot του taxisnet, ζητούν κάτι άλλο? Επίσης πρέπει να είναι ο ίδιος ο ελεύθερος επαγγελματίας παρών? Επειδή τους κάνω εγώ τα διαδικαστικά σχετικά με είδη πλπηροφορικής κτλ και θέλουμε να αγοράσουμε ένα κινητό..

Στο Πλαίσιο ζητήσαν εκτυπωμένο screenshot του taxisnet με ημερομηνία πολύ κοντινή στην ημερομηνία αγοράς (πχ 1-2 μέρες πριν). Σε περίπτωση που δεν πάει ο ίδιος ο ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να έχεις εξουσιοδότηση/υπεύθυνη δήλωση. Εναλλακτικά και εφόσον το αφμ του ελ. επαγγελματία υπάρχει στο σύστημα τους κάνεις την παραγγελία τηλεφωνικά με παράδοση στην έδρα του ή παραλαβή από τον ίδιο από κατάστημα χωρίς να χρειάζεται να τους στείλεις κάτι από taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...