Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι. Τάμπλετ, κινητά, παιχνιδομηχανές και λάπτοπ μόνο. Εξαρτήματα, αξεσουάρ, ανταλλακτικά, περιφερειακά γιοκ.

Επεξ/σία από angmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thief7710 είπε

Οθόνη σκέτη χωρίς υπολογιστή πάει χωρίς ΦΠΑ;

H οθόνη δεν θεωρείται αξεσουάρ laptop και δεν νομίζω να μπορείς να την βάλεις...

8 ώρες πριν, thief7710 είπε

Αν τα αξεσουάρ τα αγοράσεις ταυτόχρονα (στο ίδιο τιμολόγιο) με το λαπτοπ-ταμπλετ κτλ πάνε και αυτά χωρίς ΦΠΑ.

Ποντίκι τσάντα software (office,Antivirus),βάση με ανεμιστηρακια κτλ.. 

Ακόμα και την εξτρά εγγύηση που δίνουν κάποιοι μπορείς να την βάλεις....

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχει η μητερα μου μαγαζι στο ονομα της και θελουμε να παρουμε λαπτοπ.Μπορουμε να το παρουμε απο αμαζον και πως δεν θα πληρωσουμε το φπα;Πρεπει να φτιαξω δικο της λογαριασμο κτλ (εγω εχω) και ποιες διαδικασιες πρεπει να γινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2019 στις 12:30 ΜΜ, thief7710 είπε

Αν τα αξεσουάρ τα αγοράσεις ταυτόχρονα (στο ίδιο τιμολόγιο) με το λαπτοπ-ταμπλετ κτλ πάνε και αυτά χωρίς ΦΠΑ.

Στο πλαίσιο δεν ισχύει αυτό.

Οι τύποι βέβαια δεν παίζονται.  Πήγα 9 το πρωί μόλις άνοιξαν και πήρα ένα κινητό χωρίς ΦΠΑ, με μόνο την ταυτότητα στα χέρια μου.  Στο ταμείο η κοπέλα πήρε ένα τηλέφωνο, σε 10 δευτερόλεπτα είχαν ενημερώσει ότι δικαιούμαι την αγορά χωρίς ΦΠΑ και αυτό ήταν.   Σε 10 λεπτά είχα φύγει.  Αν το κάνει αυτό άλλο κατάστημα ενημερώστε.

Μαζί με το τηλέφωνο πήρα και θήκη, τζαμάκι στο ίδιο τιμολόγιο. Σε αυτά μπήκε ΦΠΑ κανονικά.

14 λεπτά πριν, johninio είπε

Καλησπερα εχει η μητερα μου μαγαζι στο ονομα της και θελουμε να παρουμε λαπτοπ.Μπορουμε να το παρουμε απο αμαζον και πως δεν θα πληρωσουμε το φπα;Πρεπει να φτιαξω δικο της λογαριασμο κτλ (εγω εχω) και ποιες διαδικασιες πρεπει να γινουν

Μιλάς βέβαια για ευρωπαϊκό amazon.  Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές στη ΔΟΥ σου και το ΑΦΜ να βγαίνει θετικό εδώ: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=el

Μετά στην σχετική σελίδα του amazon δηλώνεις το ΑΦΜ και μετά από επαλήθευση που κάνουν 1-2 μέρες μπορείς να αγοράσεις κάποια προϊόντα χωρίς ΦΠΑ.  Δεν ισχύει για όλα τα αντικείμενα ή πωλητές.  Δεν αξίζει τον κόπο για μία αγορά, η λογιστική βαβούρα είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, papars είπε

 

Μιλάς βέβαια για ευρωπαϊκό amazon.  Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές στη ΔΟΥ σου και το ΑΦΜ να βγαίνει θετικό εδώ: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=el

Μετά στην σχετική σελίδα του amazon δηλώνεις το ΑΦΜ και μετά από επαλήθευση που κάνουν 1-2 μέρες μπορείς να αγοράσεις κάποια προϊόντα χωρίς ΦΠΑ.  Δεν ισχύει για όλα τα αντικείμενα ή πωλητές.  Δεν αξίζει τον κόπο για μία αγορά, η λογιστική βαβούρα είναι μεγάλη.

Για ελλαδα αξιζει ;Εννοω αγορα απο τα εδω μαγαζια η παλι εχει βαβουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, papars είπε

Στο πλαίσιο δεν ισχύει αυτό.

Οι τύποι βέβαια δεν παίζονται.  Πήγα 9 το πρωί μόλις άνοιξαν και πήρα ένα κινητό χωρίς ΦΠΑ, με μόνο την ταυτότητα στα χέρια μου.  Στο ταμείο η κοπέλα πήρε ένα τηλέφωνο, σε 10 δευτερόλεπτα είχαν ενημερώσει ότι δικαιούμαι την αγορά χωρίς ΦΠΑ και αυτό ήταν.   Σε 10 λεπτά είχα φύγει.  Αν το κάνει αυτό άλλο κατάστημα ενημερώστε.

Μαζί με το τηλέφωνο πήρα και θήκη, τζαμάκι στο ίδιο τιμολόγιο. Σε αυτά μπήκε ΦΠΑ κανονικά.

Μιλάς βέβαια για ευρωπαϊκό amazon.  Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές στη ΔΟΥ σου και το ΑΦΜ να βγαίνει θετικό εδώ: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=el

Μετά στην σχετική σελίδα του amazon δηλώνεις το ΑΦΜ και μετά από επαλήθευση που κάνουν 1-2 μέρες μπορείς να αγοράσεις κάποια προϊόντα χωρίς ΦΠΑ.  Δεν ισχύει για όλα τα αντικείμενα ή πωλητές.  Δεν αξίζει τον κόπο για μία αγορά, η λογιστική βαβούρα είναι μεγάλη.

Προφανώς κατευθείαν στο λογιστήριο με τον αριθμό της ταυτότητάς σου πήραν τα στοιχεία από το Taxisnet.

Μου έχει τύχει σε κατάστημα που ήθελα να κόψω τιμολόγιο να δώσω μόνο τον αριθμό της ταυτότητας ή το ΑΦΜ και κατευθείαν μου έκοψαν το τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johninio είπε

Για ελλαδα αξιζει ;Εννοω αγορα απο τα εδω μαγαζια η παλι εχει βαβουρα;

Δεν έχει έξτρα διαδικασία για Ελλάδα. Απλά πας, παίρνεις με τιμολόγιο και το στέλνεις στο  λογιστή μαζί με τα υπόλοιπα τιμολόγια-έξοδα του μαγαζιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 4:53 ΜΜ, k_w_t είπε

Στο περιμενε θα σε εχουν..

https://www.kaizerstore.gr/timologio-39a-pol-1150

Το καλοκαιρι που είχα αγοράσει, είχα κάνει την παραγγελία κανονικά, παρέλαβα την επόμενη μέρα και τους είχα στείλει με mail την εκτύπωση απο το taxis την οποία τσέκαραν επι τόπου. Πολυ εξυπηρετικοί. 

Το ίδιο και στο citisshop στη Μεταμόρφωση. Εκεί δεν ήθελαν καν σε μειλ τα δικαιολογητικά, απλά να τα έχω μαζί στην παραλαβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το καλοκαιρι που είχα αγοράσει, είχα κάνει την παραγγελία κανονικά, παρέλαβα την επόμενη μέρα και τους είχα στείλει με mail την εκτύπωση απο το taxis την οποία τσέκαραν επι τόπου. Πολυ εξυπηρετικοί. 

Το ίδιο και στο citisshop στη Μεταμόρφωση. Εκεί δεν ήθελαν καν σε μειλ τα δικαιολογητικά, απλά να τα έχω μαζί στην παραλαβή

Στο site παντως τωρα λενε 10 μερες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akatsim είπε

Οσοι εχετε περιπτωσεις με καταστηματα που αποφευγουν να πωλησουν χωρις φπα να τα γραφετε. Θα κανω καταγγελια στο ΣΔΟΕ. 

Οι περισσότεροι δεν αποφεύγουν, απλά κάνουν την διαδικασία πολύπλοκη για να σε αποτρέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, papars είπε

Οι περισσότεροι δεν αποφεύγουν, απλά κάνουν την διαδικασία πολύπλοκη για να σε αποτρέψουν.

Κανουν καταχρηστικη ερμηνεια του νομου και σε τραβανε σε χρονο ωστε η να βαρεθεις η οταν φτασει η ωρα αλλαζουν τη διαθεσιμοτητα και στο τελος σου λενε δεν υπαρχει στον προμηθευτη μας η ανεβαζουν τη τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 minutes ago, akatsim said:

Κανουν καταχρηστικη ερμηνεια του νομου και σε τραβανε σε χρονο ωστε η να βαρεθεις η οταν φτασει η ωρα αλλαζουν τη διαθεσιμοτητα και στο τελος σου λενε δεν υπαρχει στον προμηθευτη μας η ανεβαζουν τη τιμη. 

Για πες πιο αναλυτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για πες πιο αναλυτικά. 

Οι 30 ημερες που αναφερουν πρωτα απο ολα, για κατι που γινεται σε 2 λεπτα. Ειναι καταφανης προσπαθεια αρνησης.

Χτες μου ειπε ενα καταστημα οτι απο 20/4 εως 2/5 δεν πουλαει με τιμολογιο!!! χαχαχα

Οταν βαλεις παραγγελια ΔΕΝ σου κρατανε τη τιμη οπως ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο.

Αν το προιον ειναι ετοιμοπαραδοτο ΔΕΝ σου το κρατανε οπως θα επρεπε, αλλα με τη καθυστερηση σου λενε τωρα τελειωσε.

Ζητανε χαρτι απο τραπεζα ενω η μεταφορα θα γινει απο εταιρικο λογαριασμο που φαινεται στη συναλλαγη.

O νομος αναφερει "Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του υποκείμενου και του δικαιώματος έκπτωσης του αγοραστή, δηλαδή ότι είναι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., ο πωλητής έχει υποχρέωση να ζητά από τον αγοραστή κάθε πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. η εκτύπωση των «στοιχείων μητρώου» του, από την εφαρμογή «προσωποποιημένη πληροφόρηση» στο σύστημα «TAXISnet» με ημερομηνία εκτύπωσης την προηγούμενη της συναλλαγής) και να ελέγχει τα στοιχεία ταυτοπροσωπίας αυτού ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση του συστήματος από πρόσωπα που δεν είναι υποκείμενα με δικαίωμα έκπτωσης (π.χ. ιδιώτες)". Αρα με τις εκτυπωσεις απο το Taxis ειναι αρκετες. Ολα τα αλλα τα ζητουν για να δυσκολεψουν τη διαδικασια.

ΟΛΑ αυτα τα καταστηματα εχουν copy/paste τους ιδιους απαραδεκτους ορους. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...