Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα!

Αγόρασα χτες από Κωτσόβολο ένα λάπτοπ εκ μέρους της εταιρείας του αδελφού μου, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα εταιρικά στοιχεία και ζήτησα να μου εκδώσουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Και παρόλο που είχαν τα φορολογικά στοιχεία της εταιρείας στο κομπιούτερ και ενώ ρώτησα μου είπαν ότι δεν γίνεται.

Μου είπαν ότι: "Θα βγει τιμολόγιο με την κανονική τιμή και στη συνέχεια η εταιρεία θα παρακρατήσει τον ΦΠΑ κατά την διαδικασία συμψηφισμού ΦΠΑ εσόδων και εξόδων που γίνεται κάθε τρίμηνο?   Έτσι πλήρωσα 281.45 + 67.55 = 349

Ωστόσο μου είπαν τα παιδιά σε άλλο νήμα, ότι με τον νεότερο νόμο άλλαξε η κατάσταση στα κινητά, tablet, laptop.

Κακώς νομίζετε ότι μας χρέωσαν τον ΦΠΑ;  

Επίσης Το ερώτημα είναι τώρα, αν μπορώ να πάω αύριο με το τιμολόγιο αγοράς στον Κοτσώβολο και να κάνουν κάποια ενέργεια.

Και άν δεν γίνεται στο κατάστημα κάτι, μπορεί ο λογιστής να το περάσει;;
  •  
Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κακως ασχολειστε με τα σκρουτζομαγαζα, μονο μεγαλα μαγαζια. Στο amazon το μονο που περασα ειναι το αφμ, δουλεια 5 λεπτων, σε 2 μερες με εκαναν business και τερμα τα παιχνιδακια με καθυστερησεις και δικαιλογητικα. Ακου εκει βεβαιωση απο την τραπεζα και 10 εργασιμες να τα ελεγξουν. 

Πηρα το ποκο 215 + 6 μεταφορικα, σχεδον οσο Ελλαδα, αλλα δεν ετρεχα σε τραπεζες, δεν περιμενα 1 μηνα και με εγγυηση amazon. 

Οταν μπει μυαλο, βλεπουμε παλι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο χειρότερος νόμος για αγορά κινητών tablet laptop. Παλιότερα έκανα αγορές έκοβα τιμολόγιο πλήρωνα το ΦΠΑ και έπειτα το πέρναγα στα έξοδα και το έπαιρνα επιστροφή τον επόμενο χρόνο μιας και το έβαζα στα έξοδα. Τώρα με τις μαλακιες τους πρέπει να περιμένω 20 μέρες για έγκριση και μετά να γίνει η απαλλαγή ΦΠΑ απευθείας ώστε να κοπεί τιμολόγιο. Δεν μπορούν να κόψουν τιμολόγιο με το ΦΠΑ και να το πάρω επιστροφή μετά. Ποτέ δεν πρόκειται να πάμε μπροστά όλα τα κάνουν πιο δύσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ίσως ο χειρότερος νόμος για αγορά κινητών tablet laptop. Παλιότερα έκανα αγορές έκοβα τιμολόγιο πλήρωνα το ΦΠΑ και έπειτα το πέρναγα στα έξοδα και το έπαιρνα επιστροφή τον επόμενο χρόνο μιας και το έβαζα στα έξοδα. Τώρα με τις μαλακιες τους πρέπει να περιμένω 20 μέρες για έγκριση και μετά να γίνει η απαλλαγή ΦΠΑ απευθείας ώστε να κοπεί τιμολόγιο. Δεν μπορούν να κόψουν τιμολόγιο με το ΦΠΑ και να το πάρω επιστροφή μετά. Ποτέ δεν πρόκειται να πάμε μπροστά όλα τα κάνουν πιο δύσκολα. 

Λάθος το έχεις καταλάβει.  Μια χαρά είναι ο νόμος - το πρόβλημα είναι τα καταστήματα που δεν θέλουν να συνεργαστούν.  Γατί στο Πλαίσιο (και μερικά άλλα) όλα γίνονται χωρίς κανένα χαρτί και σε 30 δευτερόλεπτα;  Και όπως ανέφερε και ο @dionysg παραπάνω, στο amazon η δουλειά είναι μερικών ωρών άπαξ.  Το ίδιο ΑΦΜ κοιτάει και το amazon και το κάνει μία φορά - όχι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι που έχει απαλλαγή ΦΠΑ.

Εδώ οι περισσότεροι είναι μεταπράτες - δεν έχουν στοκ, φέρνουν μαύρα και σαβούρα και δεν θέλουν να βγει τιμολόγιο γιατί ελέγχονται αυτά που αναγράφει.  Αν έχει "εισάγει" από τον κινέζο ένα τηλέφωνο χωρίς παραστατικά - τι τιμολόγιο να σου κόψει αφού δεν το έχει επίσημα στην αποθήκη του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papars είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει.  Μια χαρά είναι ο νόμος - το πρόβλημα είναι τα καταστήματα που δεν θέλουν να συνεργαστούν.  Γατί στο Πλαίσιο (και μερικά άλλα) όλα γίνονται χωρίς κανένα χαρτί και σε 30 δευτερόλεπτα;  Και όπως ανέφερε και ο @dionysg παραπάνω, στο amazon η δουλειά είναι μερικών ωρών άπαξ.  Το ίδιο ΑΦΜ κοιτάει και το amazon και το κάνει μία φορά - όχι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι που έχει απαλλαγή ΦΠΑ.

Εδώ οι περισσότεροι είναι μεταπράτες - δεν έχουν στοκ, φέρνουν μαύρα και σαβούρα και δεν θέλουν να βγει τιμολόγιο γιατί ελέγχονται αυτά που αναγράφει.  Αν έχει "εισάγει" από τον κινέζο ένα τηλέφωνο χωρίς παραστατικά - τι τιμολόγιο να σου κόψει αφού δεν το έχει επίσημα στην αποθήκη του;

Μαζί σου απλά κάποτε και σε αυτά τα μαγαζιά έκοβα άμεσα τιμολόγιο και πλήρωνα το ΦΠΑ και έπειτα το επερνα επιστροφή. Τώρα δεν θέλουν να συνεργαστούν και μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Υποχρεωτικά πρέπει να πάει σε κάποια μεγάλη αλυσίδα να δώσω τα 100 150 παραπάνω ευρώ και να κάνω τη δουλειά μου. Ας κλείσουν αυτά τα μαγαζιά μιας και δεν θέλουν να αγοράζουμε από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Παιδιά καλημέρα!

Αγόρασα χτες από Κωτσόβολο ένα λάπτοπ εκ μέρους της εταιρείας του αδελφού μου, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα εταιρικά στοιχεία και ζήτησα να μου εκδώσουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Και παρόλο που είχαν τα φορολογικά στοιχεία της εταιρείας στο κομπιούτερ και ενώ ρώτησα μου είπαν ότι δεν γίνεται.

Μ τι εγγραφο χρειαστηκε??????

27 λεπτά πριν, papars είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει.  Μια χαρά είναι ο νόμος - το πρόβλημα είναι τα καταστήματα που δεν θέλουν να συνεργαστούν.  Γατί στο Πλαίσιο (και μερικά άλλα) όλα γίνονται χωρίς κανένα χαρτί και σε 30 δευτερόλεπτα;   

ξερουμε τι ισχυει για γερμανο?? θελω να παρω ενα λαπτοπ

ξερουμε τι ισχυει για γερμανο??θελω να παρω ενα λαπτοπ

 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορια για γελια και κλαματα με tokinito.gr .

Τηλεφωνο που το εχουν 175€ λιανικη. Τους καλω για να κανω παραγγελια...

Τους λεω οτι εχω επαγγελματικο ΑΦΜ . Να κανετε την παραγγελια μεσω του Β2Β μου απαντανε. (ειχα κωδικους γιατι μας ειχε προσεγγίσει πωλητης τους )

Παω να βαλω παραγγελια 178€ χωρις το ΦΠΑ.. !!!!!!!!!!!!!! (220€ δηλαδη)

Ξανακαλω στο κεντρο τους ... Τα ιδια και απο εκει.

Δικαιολογια ειναι καποια κομματια που τα εχουμε βαλει προσφορα μονο για πελατες λιανικης.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papars είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει.  Μια χαρά είναι ο νόμος - το πρόβλημα είναι τα καταστήματα που δεν θέλουν να συνεργαστούν.  Γατί στο Πλαίσιο (και μερικά άλλα) όλα γίνονται χωρίς κανένα χαρτί και σε 30 δευτερόλεπτα;  Και όπως ανέφερε και ο @dionysg παραπάνω, στο amazon η δουλειά είναι μερικών ωρών άπαξ.  Το ίδιο ΑΦΜ κοιτάει και το amazon και το κάνει μία φορά - όχι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι που έχει απαλλαγή ΦΠΑ.

Εδώ οι περισσότεροι είναι μεταπράτες - δεν έχουν στοκ, φέρνουν μαύρα και σαβούρα και δεν θέλουν να βγει τιμολόγιο γιατί ελέγχονται αυτά που αναγράφει.  Αν έχει "εισάγει" από τον κινέζο ένα τηλέφωνο χωρίς παραστατικά - τι τιμολόγιο να σου κόψει αφού δεν το έχει επίσημα στην αποθήκη του;

Τα τιμολογια απο Αμαζον τα δεχονται για τα εξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Ιστορια για γελια και κλαματα με tokinito.gr .

Τηλεφωνο που το εχουν 175€ λιανικη. Τους καλω για να κανω παραγγελια...

Τους λεω οτι εχω επαγγελματικο ΑΦΜ . Να κανετε την παραγγελια μεσω του Β2Β μου απαντανε. (ειχα κωδικους γιατι μας ειχε προσεγγίσει πωλητης τους )

Παω να βαλω παραγγελια 178€ χωρις το ΦΠΑ.. !!!!!!!!!!!!!! (220€ δηλαδη)

Ξανακαλω στο κεντρο τους ... Τα ιδια και απο εκει.

Δικαιολογια ειναι καποια κομματια που τα εχουμε βαλει προσφορα μονο για πελατες λιανικης.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! 

Αυτό χρήζει αναφορά στο ΣΔΟΕ.  Μυρίζει απατεωνιά από μακριά.

9 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τα τιμολογια απο Αμαζον τα δεχονται για τα εξοδα;

Αν έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ναι κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγο στους copy-paste ορους θα βαζουν και να παρεις πρωτοτυπη υπογραφη και σφραγιδα απο τον διευθυντη της τραπεζας, προφανως μονο την ιδια μερα που κανεις την παραγγελια αλλιως θα ακυρωνεται αυτοματα. Μετα θα πρεπει να στελνεις και ολη τη συμβαση που υπεγραψες με την τραπεζα οταν ανοιξε ο επαγγελματικος λογαριασμος (μέσος εκτιμώμενος χρόνος επεξεργασίας 60 εργασιμες λογω "φόρτου εργασιας'") και αμα ακομα εισαι τοσο αναιδης και επιμενεις να παρεις χωρις ΦΠΑ, θα πρεπει να αποδειξεις εγγραφως με σφραγιδα εμπειρογνωμονα οτι χρειαζεσαι το gadget δειχνοντας την κατασταση του παλιου σου τηλεφωνου, μη τυχον και πηρες φρεσκο Galaxy περυσι και φετος θες και καλα δευτερο ενω θες να το δωσεις στη γυναικα σου. Τα λαγωνικα του παραεμποριου τα μυριζονται κατι τετοια. 

Και μετά, αν ζεις ακομα και δεν εχεις φουνταρει απο κανα μπαλκόνι, θα σου ερθει εμαιλ οτι δεν υπαρχει πλεον αποθεμα...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papars είπε

Αυτό χρήζει αναφορά στο ΣΔΟΕ.  Μυρίζει απατεωνιά από μακριά.

Αν έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ναι κανονικά.

Όπως έχει εξηγήσει και ο paredwse η δικαιολογία αυτή δυστυχώς στέκει και δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Πάρε παράδειγμα την ημέρα της γυναίκας. Σου λέει έκπτωση π.χ. 50% στις γυναίκες. Επειδή εσύ είσαι αρσενικό θα τους καταγγείλεις στη ΣΔΟΕ ;
Ορίζεις το target group και όλα ωραία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 2/5/2019 στις 2:46 ΠΜ, Green Dragon είπε

Παιδιά καλημέρα!

Αγόρασα χτες από Κωτσόβολο ένα λάπτοπ εκ μέρους της εταιρείας του αδελφού μου, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα εταιρικά στοιχεία και ζήτησα να μου εκδώσουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Και παρόλο που είχαν τα φορολογικά στοιχεία της εταιρείας στο κομπιούτερ και ενώ ρώτησα μου είπαν ότι δεν γίνεται.

Μου είπαν ότι: "Θα βγει τιμολόγιο με την κανονική τιμή και στη συνέχεια η εταιρεία θα παρακρατήσει τον ΦΠΑ κατά την διαδικασία συμψηφισμού ΦΠΑ εσόδων και εξόδων που γίνεται κάθε τρίμηνο?   Έτσι πλήρωσα 281.45 + 67.55 = 349

Ωστόσο μου είπαν τα παιδιά σε άλλο νήμα, ότι με τον νεότερο νόμο άλλαξε η κατάσταση στα κινητά, tablet, laptop.

Κακώς νομίζετε ότι μας χρέωσαν τον ΦΠΑ;  

Επίσης Το ερώτημα είναι τώρα, αν μπορώ να πάω αύριο με το τιμολόγιο αγοράς στον Κοτσώβολο και να κάνουν κάποια ενέργεια.

Και άν δεν γίνεται στο κατάστημα κάτι, μπορεί ο λογιστής να το περάσει;;
  •  

Εγώ χθες αγόρασα κανονικά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ από κοτσοβολο το μόνο που ζήτησαν στο ταμείο ήταν το χαρτί από το taxis με πρόσφατη ημερομηνία μέσα σε 10 λεπτά μια ήμουν έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Highlander είπε

Όπως έχει εξηγήσει και ο paredwse η δικαιολογία αυτή δυστυχώς στέκει και δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Πάρε παράδειγμα την ημέρα της γυναίκας. Σου λέει έκπτωση π.χ. 50% στις γυναίκες. Επειδή εσύ είσαι αρσενικό θα τους καταγγείλεις στη ΣΔΟΕ ;
Ορίζεις το target group και όλα ωραία.

 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!!!

Στη περίπτωση που παραθέτεις το διαφημίζουν.

Ας βγουν να διαφημίσουν και την αντίστοιχη αγορά μέσω του άρθρου 39 α.

Πρόκειται καθαρά για λαμόγια και ασφαλώς και θέλουν καταγγελία στο ΣΔΟΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...