Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο καλο έχει κάνει αυτός ο νόμος.

Ξεβρωμίζει το σκρουτζ και καταλαβαίνεις καλύτερα τα λαμόγια μαγαζιά-κομήτες

Αρκεί να μην κάνουμε το λάθος και λόγω χαμηλότερης τιμής τους προτιμούμε για αγορές λιανικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχεις κάθε δικαίωμα να αμφισβητείς τον paredwse αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα έχεις και δίκιο.
Και να κάνεις καταγγελία δεν θα ληφθεί υπόψη μια και είναι νόμιμο.

Για να συμφωνήσω μαζί σου, θα διαφωνήσω με έναν πρώην υπουργό και θα παραφράσω τα λεγόμενά του:
"Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό."

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!!!

Στη περίπτωση που παραθέτεις το διαφημίζουν.

Ας βγουν να διαφημίσουν και την αντίστοιχη αγορά μέσω του άρθρου 39 α.

Πρόκειται καθαρά για λαμόγια και ασφαλώς και θέλουν καταγγελία στο ΣΔΟΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Highlander said:

Όπως έχει εξηγήσει και ο paredwse η δικαιολογία αυτή δυστυχώς στέκει και δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Η δικαιολογία μπορεί να στέκει νομικά, αλλά είναι τουλάχιστον ένδειξη ότι κάτι βρωμάει φορολογικά. Οπότε μπορείς να τους στείλεις μια βόλτα για έλεγχο επειδή π.χ. έχουν πράγματα στην αποθήκη τους χωρίς παραστατικά.

3 hours ago, Highlander said:

Πάρε παράδειγμα την ημέρα της γυναίκας. Σου λέει έκπτωση π.χ. 50% στις γυναίκες. Επειδή εσύ είσαι αρσενικό θα τους καταγγείλεις στη ΣΔΟΕ ;
Ορίζεις το target group και όλα ωραία.

Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό που περιγράφεις. Τι σημαίνει «ορίζεις το target group και όλα ωραία»; Μπορώ να ορίσω ως target group στο μαγάζι μου λευκούς Έλληνες και να ρίχνω πόρτα σε Πακιστανούς και αθίγγανους π.χ.; Και αυτό που περιγράφεις περί 50% έκπτωσης σε γυναίκες, νομίζω ότι κοντράρει σε μερικά πραγματάκια περί προσβολής προσωπικότητας κλπ, άλλο που δεν το έχει κυνηγήσει κανείς, γιατί κανείς δεν ασχολείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Η δικαιολογία μπορεί να στέκει νομικά, αλλά είναι τουλάχιστον ένδειξη ότι κάτι βρωμάει φορολογικά. Οπότε μπορείς να τους στείλεις μια βόλτα για έλεγχο επειδή π.χ. έχουν πράγματα στην αποθήκη τους χωρίς παραστατικά.

Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό που περιγράφεις. Τι σημαίνει «ορίζεις το target group και όλα ωραία»; Μπορώ να ορίσω ως target group στο μαγάζι μου λευκούς Έλληνες και να ρίχνω πόρτα σε Πακιστανούς και αθίγγανους π.χ.; Και αυτό που περιγράφεις περί 50% έκπτωσης σε γυναίκες, νομίζω ότι κοντράρει σε μερικά πραγματάκια περί προσβολής προσωπικότητας κλπ, άλλο που δεν το έχει κυνηγήσει κανείς, γιατί κανείς δεν ασχολείται.

Το θεμα με την ημερα της γυναικας συνηθως ειναι οτι αφορα ποτο. 

Εκει το περιθωριο κερδους ειναι τεραστιο. 1 μπουκαλι κανει 20€ χονδρικη και βγαζει 10-14 ποτα .

Εαν απο 10€ το δινει 5€ την ημερα της γυναικας παλι κερδος εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

ξερουμε τι ισχυει για γερμανο??θελω να παρω ενα λαπτοπ

Αγόρασα ένα XS Max τον Φεβρουάριο. Απλά πήγα στο κατάστημα με εκτυπωμένη την προσωποποιημένη πληροφόρηση από το taxis. Επιτόπου το είδε, έκοψε τιμολόγιο χωρίς φπα πλήρωσα και έφυγα. Χωρίς καθυστερήσεις γκρίνιες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, k_w_t said:

Το θεμα με την ημερα της γυναικας συνηθως ειναι οτι αφορα ποτο. 

Εκει το περιθωριο κερδους ειναι τεραστιο. 1 μπουκαλι κανει 20€ χονδρικη και βγαζει 10-14 ποτα .

Εαν απο 10€ το δινει 5€ την ημερα της γυναικας παλι κερδος εχει..

Έχω πετύχει βενζινάδικο στο Χαλάνδρι με προσφορά κάθε Τετάρτη or smth που αφορά μόνο γυναίκες. Τραγικός ο τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Έχω πετύχει βενζινάδικο στο Χαλάνδρι με προσφορά κάθε Τετάρτη or smth που αφορά μόνο γυναίκες. Τραγικός ο τύπος.

To ιδιο προιον με το μπαρ θα βαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 8:06 ΠΜ, papars είπε

Ο λόγος που το κάνανε αυτό είναι γιατί είδαν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό το επαγγελματιών που έχουν δικαίωμα ενδοκοινοτικών συναλλαγών έκαναν τις αγορές από ευρωπαϊκές χώρες που δεν χρειάζεται να πληρώνουν ΦΠΑ.  Έτσι για να προωθήσουν το χρήμα να μένει σε ελληνικά μαγαζιά βρήκαν αυτή την πατέντα.

Κανονικά η πληρωμή πρέπει να γίνεται με κάρτα ή από τραπεζικό λογαριασμό του δικαιούχου.

Σε ποια πατέντα αναφέρεσαι;

Στις 2/5/2019 στις 2:46 ΠΜ, Green Dragon είπε

Ωστόσο μου είπαν τα παιδιά σε άλλο νήμα, ότι με τον νεότερο νόμο άλλαξε η κατάσταση στα κινητά, tablet, laptop.

Ξέρουμε ποιος είναι αυτός ο νεότερος νόμος;

Θέλω να τον διαβάσω.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το "Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ",  το γυρίσαμε στις γυναίκες.

Κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, gmts said:

Από το "Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ",  το γυρίσαμε στις γυναίκες.

Κομπλέ.

Έτσι. Δεν αντιλαμβάνονται ότι λιγότερο θα κοστίσει (in the long run) η αγορά κινητού/τάμπλετ/κονσόλας...

😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω(δεν ξέρω αν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιο). Εγώ θέλω να πάρω το xiaomi mi 9 από Γερμανό με απαλλαγή ΦΠΑ, στο eshop του Γερμανού φαίνεται οτι υπάρχει και πήγα σε ένα κατάστημα και μου είπαν οτι στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει στο στοκ των καταστημάτων ακόμα. Λέω τότε να τα το παραγγείλω ηλεκτρονικά(τηλεφωνικά) και μου λένε οτι δεν μπορώ να πάρω απαλλαγή ΦΠΑ σε περίπτωση που το αγοράσω ηλεκτρονικά. Αυτό μου είπε ο λογιστής μου οτι είναι παράνομο, είτε το οτι δεν μου δέχονται να κάνουν την παραγγελία μου όπως ορίζει ο νόμος ή επίσης ήταν παράνομο παλιά που παράγγειλα ηλεκτρονικά κάποιο λάπτοπ υποθέτοντας οτι θα μου κάνουν την απαλλαγή ΦΠΑ από το κατάστημα κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι παραγγελίες έχω κάνει με απαλλαγή ΦΠΑ έχουν γίνει όλες ηλεκτρονικά.
Δεν θυμάμαι στη διάταξη να αναφέρει πως απαγορεύεται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Highlander είπε

Ότι παραγγελίες έχω κάνει με απαλλαγή ΦΠΑ έχουν γίνει όλες ηλεκτρονικά.
Δεν θυμάμαι στη διάταξη να αναφέρει πως απαγορεύεται.

 

Ναι σωστά το λες. Μόνο το eshop του Γερμανού δεν σε αφήνει. Τελικά το βρήκα σε ένα κατάστημα της Θεσσαλονίκης και το πήρα. Είχα πολλές δωροεπιταγες γι αυτό το πήρα από εκεί, αλλιώς πήγαινα πουθενά αλλού. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω βοήθεια επειδή έχω μπλεχτεί!

αυτές τις μέρες έκανα ίδρυση ΙΚΕ και έλεγα να αξιοποιήσω τον νόμο  για την αγορά  ενός κινητού χωρίς ΦΠΑ.

Από όσα κατάλαβα.. Αγοράζεις χωρίς ΦΠΑ με έκδοση τιμολογίου και πληρώνεις τον ΦΠΑ κανονικά στα έξοδα της εταιρείας σου. 

Αρα δεν κερδίζεις κάτι, σωστά?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...