Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ForeignOffice είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω στον πατερα μου ενα λάπτοπ για την επιχείρηση του, απλα δεν έχω ιδέα τι διαδικασία πρέπει να ακολουθησω για να επωφεληθεί του επαγγελματικού αφμ. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Τιποτα ιδιαιτερο.

Θα ζητησεις τιμολογιο και θα αναφερεις για καλο και για κακο ειτε στο καταστημα αυτοπροσωπως ειτε στα σχολια αν γινει online η παραγγελια οτι θελεις απαλλαγη ΦΠΑ. Ισως σου ζητησουν αντιγραφο απο το taxis για να βεβαιωσουν οτι εχεις επιχειρηση και ειναι ενεργη.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, crom251 είπε

Τιποτα ιδιαιτερο.

Θα ζητησεις τιμολογιο και θα αναφερεις για καλο και για κακο ειτε στο καταστημα αυτοπροσωπως ειτε στα σχολια αν γινει online η παραγγελια οτι θελεις απαλλαγη ΦΠΑ. Ισως σου ζητησουν αντιγραφο απο το taxis για να βεβαιωσουν οτι εχεις επιχειρηση και ειναι ενεργη.

Μετα να φανταστώ θα αναφέρουμε στη λογιστρια την αγορά ή περνιούνται αυτόματα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Μετα να φανταστώ θα αναφέρουμε στη λογιστρια την αγορά ή περνιούνται αυτόματα αυτά;

Αν θες το αναφερεις στον λογιστη, αλλα νταξει ειπαμε...

Λογιστης ειναι αν δεν ξερει τι γινεται, αυτο που πρεπει να κανεις πρωτο πρωτο ειναι να αλλαξεις λογιστη.

Εγω απλως του τα δινω μαζι με τα αλλα τιμολογια, χωρις να αναφερω απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crom251 είπε

Τιποτα ιδιαιτερο.

Θα ζητησεις τιμολογιο και θα αναφερεις για καλο και για κακο ειτε στο καταστημα αυτοπροσωπως ειτε στα σχολια αν γινει online η παραγγελια οτι θελεις απαλλαγη ΦΠΑ. Ισως σου ζητησουν αντιγραφο απο το taxis για να βεβαιωσουν οτι εχεις επιχειρηση και ειναι ενεργη.

Κάποια site που ήθελα να κάνω παραγγελία κλπ, ζητούσαν καταστατικα, αντίγραφα λογαριασμού τραπέζης που να δείχνει ότι η επιχείρηση είναι δικαιούχος, κάτι ΓΕΜΗ κλπ. Από που το έκανες εσύ και δεν σου ζητούσε τίποτα από αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, πολλά σκρουτζομάγαζα ζητούν πολλή χαρτούρα, και η πληρωμή να γίνει από εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό για τον οποίον να υποβληθεί αντίστοιχη βεβαίωση ΙΒΑΝ. Ορισμένα σκρουτζομάγαζα (τα αναφέρουμε σε προηγούμενα ποστ) κι οι αλυσίδες δεν ζητούνε τρελά πράγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει  κανεις μαγαζί από τα φτηνά  Σκρουτζ  για iPhone xs max gold 64  για τιμολόγιο? Έχω πάρει σε 10 και μου λένε ότι νανε...  Ο ένας μου ζήτησε 3 χαρτιά με email και 2 με ταχυδρομείο  και θα κάνει 25 μέρες να το ελέγξουν στο λογιστήριο κτλ κτλ.. ένα  άλλο και θέλω να μου πείτε αν είναι νόμιμο αυτό. Πχ το έχει το κινητό αρχική 1250€ και σε προσφορά 970€ λέω το έχετε διαθέσιμο Ναι μου λέει, τέλεια λέω απλά θέλω τιμολόγιο και μου λέει φυσικά απλά στο τιμολόγιο το πάιρνετε με την αρχική  τιμή... Και ερωτώ εγώ αν δλδ το πάρω με αποδείξει ( που πρέπει να κόψει κανονικά) Γιατί θα μου το δώσεις με 970 ενώ με τιμολόγιο 1250 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Πχ το έχει το κινητό αρχική 1250€ και σε προσφορά 970€ λέω το έχετε διαθέσιμο Ναι μου λέει, τέλεια λέω απλά θέλω τιμολόγιο και μου λέει φυσικά απλά στο τιμολόγιο το πάιρνετε με την αρχική  τιμή... Και ερωτώ εγώ αν δλδ το πάρω με αποδείξει ( που πρέπει να κόψει κανονικά) Γιατί θα μου το δώσεις με 970 ενώ με τιμολόγιο 1250 ? 

Δυστυχώς παίζει πάρα πολύ αυτή η τακτική που γράφεις και προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί.
Ουσιαστικά για εμάς που έχουμε δυνατότητα να κόψουμε τιμολόγιο και να το πάρουμε χωρίς ΦΠΑ, γίνεται δώρο - άδωρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς ολους οσους θελετε να αγορασετε πχ κινητα χωρις ΦΠΑ με την ΠΟΛ 1150/2017. Τι ακριβως σας αποτρεπει να αγορασετε οτι θελετε απο το εξωτερικο, νομιμα παντα;

Εχω φιλο ελληνα, μονιμο κατοικο Ισπανιας και αγοραζει για την εταιρεια του διαρκως απο Γερμανια, Αγγλια κτλ. Παντα με ολα τα χαρτια και τα πραγματα προβλεπομενα γενικοτερα. Σας αποτρεπει κατι στην εγχωρια παρουσα νομοθεσια να κανετε το ιδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ερωτηση προς ολους οσους θελετε να αγορασετε πχ κινητα χωρις ΦΠΑ με την ΠΟΛ 1150/2017. Τι ακριβως σας αποτρεπει να αγορασετε οτι θελετε απο το εξωτερικο, νομιμα παντα;

Εχω φιλο ελληνα, μονιμο κατοικο Ισπανιας και αγοραζει για την εταιρεια του διαρκως απο Γερμανια, Αγγλια κτλ. Παντα με ολα τα χαρτια και τα πραγματα προβλεπομενα γενικοτερα. Σας αποτρεπει κατι στην εγχωρια παρουσα νομοθεσια να κανετε το ιδιο;

Ακόμα και πριν βγει ο νέος νόμος υπήρχαν άτομα που επερναν από εξωτερικό με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ

βέβαια αυτό γίνεται σε όσα κατάστημα υποστηρίζουν την εν λόγω δυνατότητα οπότε προτιμούν από το να ψάχνουν αν το Χ κατάστημα μπορεί να το κάνει, να περνούν ενχωρια γιατί συνήθως είναι πιο άμεσο και ελπίζουν ότι θα έχουν και ίσως πιο γρήγορη εξυπηρέτηση (ξανά λέω ελπίζουν)

βεβαια υπάρχει και μεγάλη μερίδα κόσμου όπου δεν έχει ιδέα ότι γίνεται το παραπάνω και ο λογιστής τους δεν τους έχει ενημερώσει-ενεργοποιήσει της ενδικοινοτικες συναλλαγές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Getta Robo said:

Ερωτηση προς ολους οσους θελετε να αγορασετε πχ κινητα χωρις ΦΠΑ με την ΠΟΛ 1150/2017. Τι ακριβως σας αποτρεπει να αγορασετε οτι θελετε απο το εξωτερικο, νομιμα παντα;

Εχω φιλο ελληνα, μονιμο κατοικο Ισπανιας και αγοραζει για την εταιρεια του διαρκως απο Γερμανια, Αγγλια κτλ. Παντα με ολα τα χαρτια και τα πραγματα προβλεπομενα γενικοτερα. Σας αποτρεπει κατι στην εγχωρια παρουσα νομοθεσια να κανετε το ιδιο;

Προσωπικά αγοράζω τα κέρατά μου από εξωτερικό, εκτός από πράγματα που φέρουν εγγύηση. Δηλαδή κονσόλες και κινητά προτιμώ από Ελλάδα (και δη από μεγάλα καταστήματα) γιατί έχω καεί κάμποσες φορές στο χυλό.

Δηλαδή και από amazon που κάνω ενδοκοινοτικές, πάλι το αποφεύγω σε τέτοια είδη, για να μην χρειαστεί να μπω στη διαδικασία αποστολής, αναμονής κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Malthador said:

Προσωπικά αγοράζω τα κέρατά μου από εξωτερικό, εκτός από πράγματα που φέρουν εγγύηση. Δηλαδή κονσόλες και κινητά προτιμώ από Ελλάδα (και δη από μεγάλα καταστήματα) γιατί έχω καεί κάμποσες φορές στο χυλό.

Δηλαδή και από amazon που κάνω ενδοκοινοτικές, πάλι το αποφεύγω σε τέτοια είδη, για να μην χρειαστεί να μπω στη διαδικασία αποστολής, αναμονής κοκ.

Αν το προβλημα σου ειναι η επιστροφη για την εγγυηση, εφοσων ενα προιον εχει κοινη κυκλοφορια με την υπολοιπη Ευρωπη, και φυσικα εχει καποια εταιρεια να το εισαγει και να το αντιπροσωπευει στην Ελλαδα, ειναι υποχρεωμενοι να στο επιδιορθωσουν η να το επισκευασουν. Μιλαμε παντα για αντιπροσωπεια και οχι παραλληλο εισαγωγεα.

Το ειχα γραψει και στο θεμα για το Switch, αγορασε το μηχανημα απο Ισπανια και ηταν να το επισκευασει εδω.

Απο εκει και περα, οι τιμες σε διαφορα καταστηματα του εξωτερικου ειναι πολυ παραπλησιες της γνωστης μηχανης αναζητησης, και διχως φυσικα τα προβληματα της. Οντως θα καθυστερουσε μια παραγγελια καποιες μερες παραπανω, αλλα απο το να σπασει κανεις τα νευρα του με αυτους, καλυτερα να το αγορασει για εμενα απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα για το iPhone Που θέλω εγώ η τιμές έξω είναι πιο ακριβές από Σκρουτζ  είναι σαν να πάω στο γερμανό να το πάρω δλδ στα 1200 περίπου.... το θέμα είναι Γιατί τους αφήνουμε να μας το κάνουν αυτό...  στον επόμενο του έχω στείλει το σδοε....  εσείς ξέρετε κανένα μαγαζί από Σκρουτζ που να κόβει και να μην μου βγάλει την ψυχή?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τσεκάρεις την καθαρή αξια. Πολλα μαγαζιά στο Σκρουτζ εκδίδουν τιμολόγια με νησιώτικα ΑΦΜ (μειωμένο ΦΠΑ). Ταμπλετ κ κινητά για την δουλειά συνήθως τα παίρνω απο το γερμανικό Αμαζόν. Ουτε χαρτια θέλουν και σε δυο μέρες ειναι στην πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, Getta Robo said:

Αν το προβλημα σου ειναι η επιστροφη για την εγγυηση, εφοσων ενα προιον εχει κοινη κυκλοφορια με την υπολοιπη Ευρωπη, και φυσικα εχει καποια εταιρεια να το εισαγει και να το αντιπροσωπευει στην Ελλαδα, ειναι υποχρεωμενοι να στο επιδιορθωσουν η να το επισκευασουν. Μιλαμε παντα για αντιπροσωπεια και οχι παραλληλο εισαγωγεα.

Το ειχα γραψει και στο θεμα για το Switch, αγορασε το μηχανημα απο Ισπανια και ηταν να το επισκευασει εδω.

Απο εκει και περα, οι τιμες σε διαφορα καταστηματα του εξωτερικου ειναι πολυ παραπλησιες της γνωστης μηχανης αναζητησης, και διχως φυσικα τα προβληματα της. Οντως θα καθυστερουσε μια παραγγελια καποιες μερες παραπανω, αλλα απο το να σπασει κανεις τα νευρα του με αυτους, καλυτερα να το αγορασει για εμενα απεξω.

Στην ΕΕ την ευθύνη της εγγύησης καλή λειτουργίας την φέρει ο πωλητής. Η αντιπροσωπία δεν θα αρνηθεί την επισκευή (εφόσον το πράγμα φέρει πανευρωπαϊκη εγγύηση), αλλά πηγαίνοντας κατευθείαν στο σέρβις παρακάμπτοντας τον πωλήτη, τότε απολλύεις μια σειρά από δικαιώματά που έχεις απέναντι στον πωλητή.

Οκ, στο Switch η CD Media ξηγήθηκε αντρίκια, για πήγαινε σε κανά σέρβις της Sony απευθείας χωρίς να μεσολαβήσει ο πωλητής να δεις τι πλάκα που θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...