Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το eshop σου έκοψε κατευθείαν παραστατικό χωρίς ΦΠΑ (πλήρωσες δλδ μόνο την καθαρή αξία) ή πρώτα πλήρωσες κανονικά το τιμολόγιο με το ΦΠΑ και μερικές μέρες αργότερα σου γύρισαν λεφτά; Στο MM μου περιγράψανε το δεύτερο σαν διαδικασία που ακολουθούνε.... :(

 

Ακόμη και τώρα δλδ στο ΜΜ δεν μπορούν να εκδώσουν το τιμολόγιο εξαρχής χωρίς ΦΠΑ;  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι μου είπανε, πληρώστε όλο το ποσό και μερικές μέρες αργότερα θα σας τηλεφωνήσουμε  για να  σας επιστρέψουμε λεφτά.

 

Το eshop δλδ είναιι πιο μπροστά ;  Άφωνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήγα στο Γερμανό για να αγοράσω ένα PS4 με τιμολόγιο. Μου έιπαν ότι χρειάζονται τα ΚΑΔ μου από το taxis έτσι ώστε να μπορέσουν να μου αφαιρέσουν τον ΦΠΑ. Τους αναφέρω ότι δεν υπάρχει λόγος μιας και δεν εμπίπτω σε ΚΑΔ που πρέπει να μου αφαιρεθεί το ΦΠΑ, οπότε τους λέω να με τιμολογήσουν κανονικά για να λάβω την αποστομοτική απάντηση ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και ότι είναι υποχρεωμένοι από το νόμο κάθε φορά που πάνε να κόψουν τιμολόγιο με κονσόλα, laptop, tablet ή κινητό να ζητάνε αντίγραφο από το taxis για να κάνουν την διαδικασία, μια διαδικασία που τελικά μου κόστισε ένα εικοσάλεπτο από το χρόνο μου (και θα χρειαστεί να μου κοστίσει κι άλλο χρόνο αν θελήσω να αγοράσω πάλι κάτι σχετικό). Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι για κάποιο λόγο το σύστημα τους έβγαλε τελικά ότι δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να χάσω επιπλέον χρόνο για να αποδώσω μόνος μου το ΦΠΑ.

 

Ωραία πράγματα, αντί να λύνουμε τα προβλήματα, τιμωρούμε τους συνεπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο Γερμανό για να αγοράσω ένα PS4 με τιμολόγιο. Μου έιπαν ότι χρειάζονται τα ΚΑΔ μου από το taxis έτσι ώστε να μπορέσουν να μου αφαιρέσουν τον ΦΠΑ. Τους αναφέρω ότι δεν υπάρχει λόγος μιας και δεν εμπίπτω σε ΚΑΔ που πρέπει να μου αφαιρεθεί το ΦΠΑ, οπότε τους λέω να με τιμολογήσουν κανονικά για να λάβω την αποστομοτική απάντηση ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και ότι είναι υποχρεωμένοι από το νόμο κάθε φορά που πάνε να κόψουν τιμολόγιο με κονσόλα, laptop, tablet ή κινητό να ζητάνε αντίγραφο από το taxis για να κάνουν την διαδικασία,

 

Ναι, αυτή τη διαδικασία περιγράφουν οι ΠΟΛ, κάθε φορά πρέπει να γίνεται έλεγχος και την υποχρέωση γι' αυτό την έχει όποιος εκδίδει το παραστατικό.

 

 

μια διαδικασία που τελικά μου κόστισε ένα εικοσάλεπτο από το χρόνο μου (και θα χρειαστεί να μου κοστίσει κι άλλο χρόνο αν θελήσω να αγοράσω πάλι κάτι σχετικό). Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι για κάποιο λόγο το σύστημα τους έβγαλε τελικά ότι δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να χάσω επιπλέον χρόνο για να αποδώσω μόνος μου το ΦΠΑ.

 

Ωραία πράγματα, αντί να λύνουμε τα προβλήματα, τιμωρούμε τους συνεπείς.

Τον χρόνο τον γλυτώνεις αν γνωρίζεις εξαρχής τι θα ζητήσουνε και τους το έχεις έτοιμο. Τώρα αν το σύστημα (στο TAXIS το ελέγχουν; ) έδειξε πως δεν είσαι υπόχρεος σε ΦΠΑ, τότε ή το σύστημα έχει λάθος και το κοιτάς στη ΔΟΥ σου, ή πράγματι δεν είσαι υπόχρεος και δεν το γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε ρε παιδια, σε ποιο μενου στο taxisnet βρισκονται αυτα που ζητουν (ΚΑΔ, μητρωο κλπ) για τον ελεγχο και την εκδοση τιμολογιου;

 

Προσωπ.Πληρ/ση > Στοιχεία Μητρώου > Επιχείρησης

Η σελίδα αυτή δείχνει (μεταξύ άλλων) ότι η επιχείρηση είναι ενεργή, υπαγωγή/καθεστώς ΦΠΑ καθώς και ΚΑΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε να βγάλουν εφαρμογή για την εξακρίβωση αυτών των στοιχείων από τις επιχειρήσεις τις ίδιες, χωρίς χαρτούρα και γραφειοκρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε να βγάλουν εφαρμογή για την εξακρίβωση αυτών των στοιχείων από τις επιχειρήσεις τις ίδιες, χωρίς χαρτούρα και γραφειοκρατεία.

 

Η πρόβλεψη αυτή υπάρχει στην ΠΟΛ 1150/2017: «Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών, θα δημιουργηθεί κατάλληλη ηλεκτρονική εφαρμογή.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόβλεψη αυτή υπάρχει στην ΠΟΛ 1150/2017: «Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών, θα δημιουργηθεί κατάλληλη ηλεκτρονική εφαρμογή.»

Το πρόβλημα είναι ότι έπρεπε να το είχανε βγάλει αυτό πριν καν την 1/8 και κοντεύουν Χριστούγεννα. Υπάρχει ήδη εφαρμογή για βασικά στοιχεία επιχειρήσεων, είναι τόσο δύσκολο σε αυτήν την εφαρμογή να τραβήξουν άλλο ένα πινακάκι από την βάση; Οεο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούμε να συγκεντρώσουμε κάπου τα καταστήματα που εκδίδουν απευθείας τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ;

 

Σκρουτζομάγαζα τα οποία —από ιδία πείρα και από το feedback άλλων μελών— γνωρίζουμε ότι εκδίδουν τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) βάσει ΠΟΛ 1150/2017 (τα βάζω αλφαβητικά):

Από αλυσίδες: Eshop, Πλαίσιο & Γερμανός είναι η δική μου εμπειρία.

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε στην λίστα που κόβουν κανονικά τιμολόγια βάσει του νόμου:

 

www.hellasphone.gr , www.mmplanet.gr και www.mdstore.gr

 

Σε ευχαριστώ, τα πρόσθεσα — μάλιστα από hellasphone.gr αγόρασα κι εγώ σήμερα.  B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω από ιδία πείρα και το terrabytenet.gr, όλα τα δικαιολογητικά αποστέλλονται ηλεκτρονικά.  :-)

 

===========


Ακολουθεί παράδειγμα το πόσο πιο δύσκολη και χρονοβόρα στην αποκωδικοποίησή της (και πολύ πιο απατηλή) έχει γίνει η κατάταξη στο σκρουτζ — εκεί όπου μέχρι πρότινος ένας επαγγελματίας θα είχε απλώς να επιλέξει έμπορο βάσει τιμής και πρόσθετων εξόδων:

  • Βλέπω είδος με 290€ στο drphone.gr, ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.
  • Επόμενος έμπορος στα 293€ το phonegallery.gr, για τιμολόγιο ζητούν την τιμή καταστήματος = 322,40€
  • Κατόπιν στα 293,80€ το phonegallerystore.gr, για τιμολόγιο ζητούν την τιμή καταστήματος = 322,40€
  • Το είδος το έχει το justech.gr στα 304,50€ αλλά ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.

 

Το ότι ένα κατάστημα δεν έχει τη δυνατότητα (λόγω μη αναβάθμισης ακόμη του μηχανογραφικού συστήματός του) να εκδίδει τιμολόγιο τη συγκεκριμένη στιγμή δεν σημαίνει κι ότι δεν μπορεί να εκδίδει καν τιμολόγιο (χειρογραφικά). Κι όμως, πολλά σκρουτζομάγαζα ισχυρίζονται πλέον ευθαρσώς ότι δεν μπορούν να κόψουν κανένα τιμολόγιο! (Προσέξτε, το να έχει ένας έμπορος αποκλειστικά ΚΑΔ λιανικής δεν συνεπάγεται αδυναμία έκδοσης τιμολογίου — το παραστατικό της πώλησης έχει να κάνει με την ιδιότητα του αγοραστή και τη χρήση του πωλούμενου είδους!) Αναρωτιέμαι για ποιον λόγο να αναγκάζονται να το κάνουν αυτό κάποια σκρουτζομάγαζα, αφού υποτίθεται πως ο ΦΠΑ δεν είναι έσοδο του εμπόρου κι ότι ο έμπορος τον εισπράττει για να τον αποδώσει στο κράτος.  :X

 

 

Προσθήκη στο Hall of Shame:

  • Το είδος είναι στα 289,52€ στο gxmobile.gr, για τιμολόγιο όμως ζητούν την τιμή καταστήματος = 322,10€
  • To είδος έχει 289,55€ στο playmobiles.gr αλλά για τιμολόγιο ζητούν τιμή καταστήματος = 353,25€ — δηλαδή εξήντα τέσσερα ολόκληρα ευρώ πάνω (!!!), η οποία αποφορολογημένη δίνει 284,88€. Είναι σαν να σου λένε «θα το πληρώσεις τόσο ό,τι κι αν κάνεις...»  :mad:
  • Πάμε στα 289,89€ στο drele.com αλλά ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.
  • Το είδος έχει 289,90€ στο agm-shop.gr, για τιμολόγιο όμως ζητούν την τιμή καταστήματος = 310,90€
  • Πάμε στα 292,00€ στο tokinito.gr, για τιμολόγιο όμως πάει η τιμή καταστήματος = 312,00€
  • Συνεχίζουμε στα 292,95€ στο e-deal.gr, για τιμολόγιο όμως πάει η τιμή καταστήματος = 322,40€
  • Είμαστε ήδη στα 298,86€ στο d-klik.gr αλλά ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.
  • Πάλι στα 298,86€ στο citisshop.com αλλά ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.
  • Συνεχίζουμε στα 300,00€ στο iluxstores.gr αλλά ΔΕΝ εκδίδουν τιμολόγιο.
  • Το είδος έχει 304,00€ στο kaiserstore.gr, για τιμολόγιο όμως ζητούν την τιμή καταστήματος = 328,32€

Στο σημείο αυτό έφτασα στα 306€ με ΦΠΑ (21η και 22η θέσεις στη λίστα — καθότι το ίδιο κατάστημα ενίοτε είχε διαφορετική τιμή ανά χρώμα της ενλόγω συσκευής) όπου υπήρχαν δύο καταστήματα που εκδίδουν κανονικά τιμολόγιο — αλλά για να φτάσω ως εδώ έπρεπε να ξεσκαρτάρω μια λίστα ιεραρχημένη υποτίθεται κατά τιμή, όπου οι είκοσι πρώτες εγγραφές ήταν άχρηστες (και παραπλανητικές)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...