Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά διαβάζω μερικά πράγματα που γράψατε αλλά άκρη δεν έβγαλα 

θελω να πάρω ένα κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ τιμολόγιο . 
αν το πάρω το ΦΠΑ που δεν θα χρεωθώ στην αγορά του θα πρέπει να το αποδώσω στο ΦΠΑ που πληρώνω κάθε τρίμηνο ? Αυτό δεν έχω καταλάβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Dreammpompo είπε

Καλημέρα παιδιά διαβάζω μερικά πράγματα που γράψατε αλλά άκρη δεν έβγαλα 

θελω να πάρω ένα κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ τιμολόγιο . 
αν το πάρω το ΦΠΑ που δεν θα χρεωθώ στην αγορά του θα πρέπει να το αποδώσω στο ΦΠΑ που πληρώνω κάθε τρίμηνο ? Αυτό δεν έχω καταλάβει 

Καλύτερα να ρωτήσεις το λογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2020 στις 11:50 ΜΜ, karaLRS είπε

Δυστυχώς δεν είναι ντουβάρια. ΞΕΡΟΥΝ πολύ καλά τι κάνουν...

Μα και μεγάλες αλυσίδες δεν χρησιμοποιούν αυτή τη διαδικασία. Υπάρχει κάποιος λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,
Γνωρίζω οτι οι κονσόλες είναι στη κατηγορία που απαλάσσονται από ΦΠΑ
Ισχύει και για τα περιφερειακα τους;
Πχ θελω να αγοράσω ένα headset της Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, myst77 είπε

καλησπέρα,
Γνωρίζω οτι οι κονσόλες είναι στη κατηγορία που απαλάσσονται από ΦΠΑ
Ισχύει και για τα περιφερειακα τους;
Πχ θελω να αγοράσω ένα headset της Sony

Όχι, εκτός αν είναι πακέτο με κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω στις επιλογές των μαγαζιών με άμεση ανταπόκριση στο αίτημα αγοράς με τιμολόγιο 39Α το Arena 77. Ζητάνε αρκετά χαρτιά, όχι μόνο την εικόνα του TAXIS αλλά μέσα σε μια μέρα είχε γίνει ο έλεγχος και μου έστειλαν το κινητό που παρήγγειλα. Το μόνο κακό που έχω να τους προσάψω είναι  ότι είναι υπερβολικά τυπολάτρες και έστειλαν το δέμα στην έδρα της επιχείρησης ενώ είχα ζητήσει να έρθει σε υποκατάστημα που είναι σε άλλη πόλη και κυρίως ότι ήθελαν να το παραλάβει αποκλειστικά ο νόμιμος εκπρόσωπος ενώ κατά την παραγγελία είχα τονίσει ότι ο νόμιμος εκπρόσωπος λείπει συνεχώς για δουλειές εκτός πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eleni_AEKT είπε

Θα ήθελα να προσθέσω στις επιλογές των μαγαζιών με άμεση ανταπόκριση στο αίτημα αγοράς με τιμολόγιο 39Α το Arena 77. Ζητάνε αρκετά χαρτιά, όχι μόνο την εικόνα του TAXIS αλλά μέσα σε μια μέρα είχε γίνει ο έλεγχος και μου έστειλαν το κινητό που παρήγγειλα. Το μόνο κακό που έχω να τους προσάψω είναι  ότι είναι υπερβολικά τυπολάτρες και έστειλαν το δέμα στην έδρα της επιχείρησης ενώ είχα ζητήσει να έρθει σε υποκατάστημα που είναι σε άλλη πόλη και κυρίως ότι ήθελαν να το παραλάβει αποκλειστικά ο νόμιμος εκπρόσωπος ενώ κατά την παραγγελία είχα τονίσει ότι ο νόμιμος εκπρόσωπος λείπει συνεχώς για δουλειές εκτός πόλης.

Δεν έχουν άδικο σε αυτά που ζητάνε για την έδρα και τον νόμιμο εκπρόσωπο...

Αλλιώς και εγώ αν είμαι υπάλληλος πχ στη ΔΕΗ θα μπορούσα να πάω σε ένα κατάστημα με τα στοιχεία της εταιρείας (υπάρχουν σε έναν οποιοδήποτε λογαριασμό, δεν χρειάζεται να είμαι σε κάποιο οικονομικό τμήμα να τα γνωρίζω) και να τους πω θέλω ένα κινητό και ένα laptop, κόψτε μου τιμολόγιο σε αυτά τα στοιχεία χωρίς ΦΠΑ και στείλτε το στο γραφείο μου, και η εταιρεία να μην έχει ιδέα!

Θα έπρεπε αυτός να το κόψει;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν έχουν άδικο σε αυτά που ζητάνε για την έδρα και τον νόμιμο εκπρόσωπο...

Αλλιώς και εγώ αν είμαι υπάλληλος πχ στη ΔΕΗ θα μπορούσα να πάω σε ένα κατάστημα με τα στοιχεία της εταιρείας (υπάρχουν σε έναν οποιοδήποτε λογαριασμό, δεν χρειάζεται να είμαι σε κάποιο οικονομικό τμήμα να τα γνωρίζω) και να τους πω θέλω ένα κινητό και ένα laptop, κόψτε μου τιμολόγιο σε αυτά τα στοιχεία χωρίς ΦΠΑ και στείλτε το στο γραφείο μου, και η εταιρεία να μην έχει ιδέα!

Θα έπρεπε αυτός να το κόψει;

Σε μεγάλες εταιρίες όμως με υποκαταστήματα και πολλούς υπαλλήλους δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις το νόμιμο εκπρόσωπο. Ούτε μπορεί να 'χει όρεξη ο νόμιμος εκπρόσωπος (που συνήθως είναι ο ιδιοκτήτης ή κάποιο υψηλόβαθμο στέλεχος) να κάθεται να ασχολείται με τέτοια ασήμαντα γι' αυτόν θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν έχουν άδικο σε αυτά που ζητάνε για την έδρα και τον νόμιμο εκπρόσωπο...

Αλλιώς και εγώ αν είμαι υπάλληλος πχ στη ΔΕΗ θα μπορούσα να πάω σε ένα κατάστημα με τα στοιχεία της εταιρείας (υπάρχουν σε έναν οποιοδήποτε λογαριασμό, δεν χρειάζεται να είμαι σε κάποιο οικονομικό τμήμα να τα γνωρίζω) και να τους πω θέλω ένα κινητό και ένα laptop, κόψτε μου τιμολόγιο σε αυτά τα στοιχεία χωρίς ΦΠΑ και στείλτε το στο γραφείο μου, και η εταιρεία να μην έχει ιδέα!

Θα έπρεπε αυτός να το κόψει;

Τελικά έχει διαβάσει κανείς τη νόμιμη διαδικασία; Μάλλον όχι, γιαυτο λέει και κάνει ο καθένας ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agamoi-thytai είπε

Τελικά έχει διαβάσει κανείς τη νόμιμη διαδικασία; Μάλλον όχι, γιαυτο λέει και κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Το αυτό! Και όσο δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος - πρόστιμα θα συνεχίζουν να κάνουν ότι τους έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eleni_AEKT είπε

Σε μεγάλες εταιρίες όμως με υποκαταστήματα και πολλούς υπαλλήλους δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις το νόμιμο εκπρόσωπο. Ούτε μπορεί να 'χει όρεξη ο νόμιμος εκπρόσωπος (που συνήθως είναι ο ιδιοκτήτης ή κάποιο υψηλόβαθμο στέλεχος) να κάθεται να ασχολείται με τέτοια ασήμαντα γι' αυτόν θέματα.

Γι αυτό υπάρχει η online υπηρεσία...

1 ώρα πριν, agamoi-thytai είπε

Τελικά έχει διαβάσει κανείς τη νόμιμη διαδικασία; Μάλλον όχι, γιαυτο λέει και κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Εφόσον δεν γίνεται χρήση της online υπηρεσίας της ΑΑΔΕ υπάρχει παραθυράκι να ζητάει ο καθένας ότι του φανεί...

Για το τι λέει ο νόμος μπορείτε να δείτε εδώ:

https://www.taxheaven.gr/circulars/27089

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 11:18 ΜΜ, agnostos13 είπε

Γι αυτό υπάρχει η online υπηρεσία...

Εφόσον δεν γίνεται χρήση της online υπηρεσίας της ΑΑΔΕ υπάρχει παραθυράκι να ζητάει ο καθένας ότι του φανεί...

Για το τι λέει ο νόμος μπορείτε να δείτε εδώ:

https://www.taxheaven.gr/circulars/27089

Μα η υπηρεσία λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/5/2020 στις 3:55 ΜΜ, Eleni_AEKT είπε

Θα ήθελα να προσθέσω στις επιλογές των μαγαζιών με άμεση ανταπόκριση στο αίτημα αγοράς με τιμολόγιο 39Α το Arena 77. Ζητάνε αρκετά χαρτιά, όχι μόνο την εικόνα του TAXIS αλλά μέσα σε μια μέρα είχε γίνει ο έλεγχος και μου έστειλαν το κινητό που παρήγγειλα. Το μόνο κακό που έχω να τους προσάψω είναι  ότι είναι υπερβολικά τυπολάτρες και έστειλαν το δέμα στην έδρα της επιχείρησης ενώ είχα ζητήσει να έρθει σε υποκατάστημα που είναι σε άλλη πόλη και κυρίως ότι ήθελαν να το παραλάβει αποκλειστικά ο νόμιμος εκπρόσωπος ενώ κατά την παραγγελία είχα τονίσει ότι ο νόμιμος εκπρόσωπος λείπει συνεχώς για δουλειές εκτός πόλης.

μετα απο επικοινωνια με το συγκεκριμενο μαγαζι με ενημερωσαν οτι δεν κοβουν τιμολογιο. μονο αποδειξη. στο site προσπαθωντας να κανω παραγγελια δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για τιμολογιο. περιεργα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, waterpolistas είπε

μετα απο επικοινωνια με το συγκεκριμενο μαγαζι με ενημερωσαν οτι δεν κοβουν τιμολογιο. μονο αποδειξη. στο site προσπαθωντας να κανω παραγγελια δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για τιμολογιο. περιεργα πραγματα.

Όντως περίεργα πράγματα. Πριν 20 μέρες αγόρασα κανονικότατα και μάλιστα πριν 3-4 μέρες μου έστειλαν και mail να μπω να τους αξιολογήσω. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...