Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας,

έριξα μια ματιά στο eshop.gr..

προχώρησα ΕΙΚΟΝΙΚΑ σε έκδοση τιμολογίου για κινητό τηλέφωνο αξίας 450€ Αλλά δεν ειδα κάποια διαφοροποίηση στην τιμή στα τελευταία βήματα..ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη διαδικασία;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πας να παραλαβεις απο εκει κρατας τα χαρτια και σου κανει την αποφορολογηση πριν κοψουν το τιμολογιο. τωρα σε περιπτωση αποστολης στο χωρο σου πιστευω μπορει να γινει και τηλεφωνικα στελνοντας τους τα απαραιτητα εγγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΕΕ και ήθελα να αγοράσω ενα κινητό μετά απο περίπου 3 χρόνια χωρις ΦΠΑ. Μίλησα με τη λογιστρια μου και μου ειπε οτι αν το παρω χωρις ΦΠΑ θα πρεπει να το καταβαλω εγω. Ισχυει κατι τετοιο; Είχα πάρει ένα λαπτοπ πριν  2 χρονια και δεν ειχα τετοιο θεμα. Έχει αλλάξει κάτι από τότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, rubao είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΕΕ και ήθελα να αγοράσω ενα κινητό μετά απο περίπου 3 χρόνια χωρις ΦΠΑ. Μίλησα με τη λογιστρια μου και μου ειπε οτι αν το παρω χωρις ΦΠΑ θα πρεπει να το καταβαλω εγω. Ισχυει κατι τετοιο; Είχα πάρει ένα λαπτοπ πριν  2 χρονια και δεν ειχα τετοιο θεμα. Έχει αλλάξει κάτι από τότε; 

Μήπως επειδή κάποια προϊόντα που είναι για επαγγελματική χρήση, θέλουν κάποιο χρονικό διάστημα για να κάνουν την απόσβεσή τους;

Μήπως το είπε για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rubao είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΕΕ και ήθελα να αγοράσω ενα κινητό μετά απο περίπου 3 χρόνια χωρις ΦΠΑ. Μίλησα με τη λογιστρια μου και μου ειπε οτι αν το παρω χωρις ΦΠΑ θα πρεπει να το καταβαλω εγω. Ισχυει κατι τετοιο; Είχα πάρει ένα λαπτοπ πριν  2 χρονια και δεν ειχα τετοιο θεμα. Έχει αλλάξει κάτι από τότε; 

Αν δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις ως επαγγελματική δαπάνη ισχύει αυτό ακριβώς που σου είπε με το ΦΠΑ.

Τώρα γιατί η λογίστρια σου θεωρεί οτι δεν μπορεί να δικαιολογηθεί, μόνο η ίδια μπορεί να στο απαντήσει που γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες για την επιχείρηση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 11:19 ΠΜ, greekboy είπε

οταν πας να παραλαβεις απο εκει κρατας τα χαρτια και σου κανει την αποφορολογηση πριν κοψουν το τιμολογιο. τωρα σε περιπτωση αποστολης στο χωρο σου πιστευω μπορει να γινει και τηλεφωνικα στελνοντας τους τα απαραιτητα εγγραφα

Όταν λές "κρατάς τα χαρτιά σου"τί εννοείς;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως ζητανε εικονα απο το ταξις που φαινεται το κανονικο καθεστως φπα, ταυτοτητα εκπροσωπου της εταιρειας και κατι που να αποδεικνύει οτι ειναι νομιμος εκροπσωπος της εταιρειας

 

για σιγουρια παρε τηλ πριν πας για παραλαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ξανά γράψω για το εξαιρετικό terrabytenet και την αποφορολογηση. Πέρσι τέτοια εποχή είχα πάρει το S5e τους έστειλα μόνο φωτογραφία από το taxis net που γράφει το καθεστώς. Έκαναν την αποφορολογηση άμεσα πλήρωσα την καθαρή αξία και το έστειλαν. 

 

Χθες βράδυ παρήγγειλα το Huawei p40 lite. Σήμερα το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο να στείλω πάλι απλά μια φωτογραφία από taxis net. Σε μισο λεπτό την έστειλα και σε 2 λεπτά είχε έρθει το mail με την αποφορολογηση και τις τράπεζες τα την πληρωμή. Πλήρωσα μέσω ebanking εμπορικού λογαριασμού στο ίδιο ΑΦΜ έστειλα το Pdf της πληρωμής και ήδη μου έστειλαν tracking number με την αποστολή του κινητού. Ότι πιο άμεσο έχω συναντήσει.

 

Να πω ότι το συγκεκριμένο κινητό παίζει στα 167 ευρώ από κάποια άθλια skroutzomagaza με παράδοση 30 μέρες που ποτέ δεν κόβουν τιμολόγιο. Αυτοί που κόβουν ξεκινάνε από 190 ευρώ και ζητάνε ένα σωρό χαρτιά και κάνουν πάνω από 20 μέρες για να κανουν την αποφορολογηση σε βγάζουν την πίστη με λίγα λόγια. Στα 203 το πήρα εγώ από το terrabytenet πήγε στα 163 χωρίς το ΦΠΑ και αύριο λογικά θα το έχω. 

 

Και πέρσι εξαιρετική αντιμετώπιση χωρίς να κουράζουν τον πελάτη τους και φέτος πάλι ακριβώς η ίδια αντιμετώπιση. 

 

Μην παιδεύεστε με τα άθλια skroutzomagaza που είναι φθηνά και δεν κόβουν ποτέ τιμολόγιο και έχουν παράδοση 30 μέρες. 

Drele karavasilis είναι τα ίδια χάλια. Κοβουν τιμολόγιο αλλά θελουν να σωρό χαρτιά και η αποφορολογηση γίνεται μετά από 20 μέρες το γρηγορότερο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Αυτοί που αγοράζουν χωρίς ΦΠΑ και τα πουλάνε μετά, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την εφορία; Πως το δικαιολογούν; 

Δεν έχουν μέχρι να αποκτήσουν και να φάνε πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια νομιζω πως πλεον μεσω ''εξυπνου καλαθιου'' του skroutz θα λυθει το προβλημα με το καθε τελειωμενο σκρουτζομαγαζο που ζητουσε ...της παναγιας τα ματια απο χαρτια, καθυστερουσε να σου στειλει το κινητο κλπ.

Δεν ξερω αν υπηρχε η δυνατοτητα αγορας με τιμολογιο μεσω εξυπνου καλαθιου και παλιοτερα, εγω τουλαχιστον τωρα προσφατα το ειδα.

Και παιρνεις το κινητο συνηθως σε τιμη ελαχιστη ακριβοτερη, απο το φθηνοτερο σκρουτζομαγαζο.

Π.χ. για αυτο το xiaomi redmi note 8

Η τιμη του στο φθηνοτερο σκρουτζομαγαζο ειναι 144,5 με μεταφορικα, ενω μεσω σκρουτζ βγαινει 154, μολις 10 ευρω παραπανω.

Εφοσον κανεις την διαδικασια να ''πιστοποιηθεις'' μεσω taxis (δεν το εχω κανει, αλλα το εξηγει σε παρακατω βημα το σκρουτζ εφοσον προχωρησεις την αγορα), απλα και ομορφα σου αφαιρει το ΦΠΑ, χωρις χαρτουρες κλπ.

Δεν το εχω δοκιμασει στην πραξη βεβαια, αλλα δεν νομιζω πως θα υπαρξει καποιο προβλημα. Εξαλλου με το εξυπνο καλαθι μπαινει το σκρουτζ στο παιχνιδι και νομιζω δεν τους παιρνει για λαμογιες. Οποιος το κανει στην πραξη ας μας πει την εμπειρια του βεβαια

 

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 3:22 ΜΜ, Arkin είπε

Θα ξανά γράψω για το εξαιρετικό terrabytenet και την αποφορολογηση. Πέρσι τέτοια εποχή είχα πάρει το S5e τους έστειλα μόνο φωτογραφία από το taxis net που γράφει το καθεστώς. Έκαναν την αποφορολογηση άμεσα πλήρωσα την καθαρή αξία και το έστειλαν. 

Χθες βράδυ παρήγγειλα το Huawei p40 lite. Σήμερα το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο να στείλω πάλι απλά μια φωτογραφία από taxis net. Σε μισο λεπτό την έστειλα και σε 2 λεπτά είχε έρθει το mail με την αποφορολογηση και τις τράπεζες τα την πληρωμή. Πλήρωσα μέσω ebanking εμπορικού λογαριασμού στο ίδιο ΑΦΜ έστειλα το Pdf της πληρωμής και ήδη μου έστειλαν tracking number με την αποστολή του κινητού. Ότι πιο άμεσο έχω συναντήσει.

Να πω ότι το συγκεκριμένο κινητό παίζει στα 167 ευρώ από κάποια άθλια skroutzomagaza με παράδοση 30 μέρες που ποτέ δεν κόβουν τιμολόγιο. Αυτοί που κόβουν ξεκινάνε από 190 ευρώ και ζητάνε ένα σωρό χαρτιά και κάνουν πάνω από 20 μέρες για να κανουν την αποφορολογηση σε βγάζουν την πίστη με λίγα λόγια. Στα 203 το πήρα εγώ από το terrabytenet πήγε στα 163 χωρίς το ΦΠΑ και αύριο λογικά θα το έχω. 

Και πέρσι εξαιρετική αντιμετώπιση χωρίς να κουράζουν τον πελάτη τους και φέτος πάλι ακριβώς η ίδια αντιμετώπιση. 

Μην παιδεύεστε με τα άθλια skroutzomagaza που είναι φθηνά και δεν κόβουν ποτέ τιμολόγιο και έχουν παράδοση 30 μέρες. 

Drele karavasilis είναι τα ίδια χάλια. Κοβουν τιμολόγιο αλλά θελουν να σωρό χαρτιά και η αποφορολογηση γίνεται μετά από 20 μέρες το γρηγορότερο. 

Από τα λίγα σοβαρά μαγαζιά που δεν σου βγάζουν την πίστη. 

Φαντάσου την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τηλέφωνο που είχε παραγγείλει ένας συνάδελφος μου και επειδή είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου πήγα εγώ να το πάρω και ας ήταν κομμένο με τιμολόγιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...