Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Twoface είπε

Από τα λίγα σοβαρά μαγαζιά που δεν σου βγάζουν την πίστη. 

Φαντάσου την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τηλέφωνο που είχε παραγγείλει ένας συνάδελφος μου και επειδή είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου πήγα εγώ να το πάρω και ας ήταν κομμένο με τιμολόγιο . 

Είναι όντως από τα λίγα αξιόλογα καταστήματα για αγορά κινητών tablet κτλ. Μου ήρθε χθες το κινητο σφραγισμένο με 2 ταινίες σε αφρολέξ τυλιγμένο. Ας κάθονται τα υπόλοιπα skroutzomagaza να δουλεύουν τον κόσμο με τα τιμολόγια που δεν κόβουν και τον 1 μήνα παράδοσης. Μια φορά θα κοροϊδέψουν δεύτερη δεν έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Twoface είπε

Από τα λίγα σοβαρά μαγαζιά που δεν σου βγάζουν την πίστη. 

Φαντάσου την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τηλέφωνο που είχε παραγγείλει ένας συνάδελφος μου και επειδή είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου πήγα εγώ να το πάρω και ας ήταν κομμένο με τιμολόγιο . 

Αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για τελικά το εαν συμφέρει η όλη ιστορία με το 39α ->

Βλέπω τιμή ~200 ευρώ για το note 9 pro στο skroutz/best price κοκ..

Υστερα απο επικοινωνία με αρκετά ειτε η τιμή άλλαζε εαν κοπεί τιμολογιο η μου έλεγαν οτι θα καθυστερήσει ο "έλεγχος" των στοιχειων μου ~μηνα λογο φόρτου εργασίας.

Η χαμηλότερη τιμή σε αυτά τα σκρουτζομαγαζα που κανουν απόφορολόγηση πωλειτε στα 250+.Οποτε με από φορολόγηση βγαίνει ακριβότερα απο το να το έπαιρνα ως ιδιωτης.

Έχω κάποιο κέρδος τελικά να το κόψω τιμολογιο?

Η είναι το ίδιο χωρίς να έχω την φασαρία αποστολής στοιχειων/αναμονής/τραπεζική κατάθεση κ όχι αντικαταβολη(εκτός οτι θα περαστεί στα έξοδα, που δεν με πολύ ενδιαφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @topos είπε

Να κάνω μια ερώτηση για τελικά το εαν συμφέρει η όλη ιστορία με το 39α ->

Βλέπω τιμή ~200 ευρώ για το note 9 pro στο skroutz/best price κοκ..

Υστερα απο επικοινωνία με αρκετά ειτε η τιμή άλλαζε εαν κοπεί τιμολογιο η μου έλεγαν οτι θα καθυστερήσει ο "έλεγχος" των στοιχειων μου ~μηνα λογο φόρτου εργασίας.

Η χαμηλότερη τιμή σε αυτά τα σκρουτζομαγαζα που κανουν απόφορολόγηση πωλειτε στα 250+.Οποτε με από φορολόγηση βγαίνει ακριβότερα απο το να το έπαιρνα ως ιδιωτης.

Έχω κάποιο κέρδος τελικά να το κόψω τιμολογιο?

Η είναι το ίδιο χωρίς να έχω την φασαρία αποστολής στοιχειων/αναμονής/τραπεζική κατάθεση κ όχι αντικαταβολη(εκτός οτι θα περαστεί στα έξοδα, που δεν με πολύ ενδιαφέρει)

Τιμολογιο κοβουμε για απαλλαγη ΦΠΑ αλλα και θα παει σαν αποσβεση με τον συμψηφισμό εσοδων εξοδων. Ενα redmi στα 250 θα σε βγει 210 χωρις το ΦΠΑ. Για αυτα τα 210 θα πληρωνες 27% φορο 7% αλληλεγγυης συν προκαταβολη. Οποτε σου βγαινει αρκετα λιγοτερο απο τα 200 που πωλειτε με αποδειξη απο τα μουφα καταστηματα στο skroutz. Τωρα αν δεν εχεις εσοδα ωστε να γινει η αποσβεση εκει ναι το περνεις με αποδειξη εφοσον σου βγαινει φθηνοτερα και τελος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2020 στις 6:32 ΜΜ, @topos είπε

Να κάνω μια ερώτηση για τελικά το εαν συμφέρει η όλη ιστορία με το 39α ->

Βλέπω τιμή ~200 ευρώ για το note 9 pro στο skroutz/best price κοκ..

Υστερα απο επικοινωνία με αρκετά ειτε η τιμή άλλαζε εαν κοπεί τιμολογιο η μου έλεγαν οτι θα καθυστερήσει ο "έλεγχος" των στοιχειων μου ~μηνα λογο φόρτου εργασίας.

Η χαμηλότερη τιμή σε αυτά τα σκρουτζομαγαζα που κανουν απόφορολόγηση πωλειτε στα 250+.Οποτε με από φορολόγηση βγαίνει ακριβότερα απο το να το έπαιρνα ως ιδιωτης.

Έχω κάποιο κέρδος τελικά να το κόψω τιμολογιο?

Η είναι το ίδιο χωρίς να έχω την φασαρία αποστολής στοιχειων/αναμονής/τραπεζική κατάθεση κ όχι αντικαταβολη(εκτός οτι θα περαστεί στα έξοδα, που δεν με πολύ ενδιαφέρει)

Καταγγελία στο υπουργείο ανάπτυξης όπου βλέπεις φουσκωμένο τιμοκατάλογο για χονδρική...

Τόσο απλά!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα περίεργο πράγμα...

Αγόρασα μια συσκευή από μεγάλο κατάστημα. Έρχεται λοιπόν μαζί με τη συσκευή το τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ και αναγράφει μέσα "υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής"...

Αφού δε πληρώνω ΦΠΑ για τη συσκευή, δεν αποδιδω κιόλας.

Οπότε, τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ένα περίεργο πράγμα...

Αγόρασα μια συσκευή από μεγάλο κατάστημα. Έρχεται λοιπόν μαζί με τη συσκευή το τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ και αναγράφει μέσα "υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής"...

Αφού δε πληρώνω ΦΠΑ για τη συσκευή, δεν αποδιδω κιόλας.

Οπότε, τι φάση;

Πρόκειται για πράξη λήπτη, οπότε ο ΦΠΑ χρεωπιστώνεται. Δλδ στο Φ2 αξία & ΦΠΑ προστίθενται στους κωδικούς 303-333 απ' τη μια, και μπαίνουν ισόποσα και στους κωδικούς 366-386 απ' την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Zazula είπε

Πρόκειται για πράξη λήπτη, οπότε ο ΦΠΑ χρεωπιστώνεται. Δλδ στο Φ2 αξία & ΦΠΑ προστίθενται στους κωδικούς 303-333 απ' τη μια, και μπαίνουν ισόποσα και στους κωδικούς 366-386 απ' την άλλη.

Είναι συνεπώς καθαρά λογιστικό, που έχει να κάνει με τον λογιστή μου...

Απλά  ρώτησα, γιατί σε παλιότερες αγορές δεν αναγραφόταν αυτό.

Έχω και μια δεύτερη απορία. Ένα κατάστημα υποθέτουμε πως αγοράζει από αντιπροσωπεία 100 κινητά. Αυτά τα αγοράζει με ΦΠΑ, σωστά;

Αν όμως στο ίδιο τρίμηνο πχ πουλήσει και τα εκατό με βάση τη πολ, θα έχει αποδώσει ΦΠΑ για 100 συσκευές χωρίς να έχει εισπράξει...

Μαλακια δεν είναι; Κάνουμε την υπόθεση ότι δε πουλάει τπτ άλλο για να συμψηφισει κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Απλά  ρώτησα, γιατί σε παλιότερες αγορές δεν αναγραφόταν αυτό.

Αν δεν αναγραφόταν, τότε κακώς. Αυτό σημαίνει πράξη λήπτη. Εάν κάποιος δεν έχει δικαίωμα έκπτωσης στον ΦΠΑ των δαπανών του (ή εάν έχει pro rata), τότε τον αποδίδει τον ΦΠΑ κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμένα το ερώτημα μου προς λογιστές/γνώστες είναι το εξής:

Πραγματικά περιστατικά: Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και υπάγομαι σε πλήρες καθεστώς ΦΠΑ. Επιθυμώ να αγοράσω με τιμολόγιο ένα από τα αντικείμενα που αναφέρονται στο άρθρο 39α Κώδικα ΦΠΑ για την εργασία μου.

Ερώτημα: Το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να μου εκδώσει αποφορολογημένο τιμολόγιο ή μπορεί να μου εκδώσει "κανονικό" τιμολόγιο και να κάνω εγώ στο τέλος του τριμήνου συμψηφισμό του ΦΠΑ με τις εισροές/εκροές μου; 

Ευχαριστώ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paredwse είπε

Εμένα το ερώτημα μου προς λογιστές/γνώστες είναι το εξής:

Πραγματικά περιστατικά: Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και υπάγομαι σε πλήρες καθεστώς ΦΠΑ. Επιθυμώ να αγοράσω με τιμολόγιο ένα από τα αντικείμενα που αναφέρονται στο άρθρο 39α Κώδικα ΦΠΑ για την εργασία μου.

Ερώτημα: Το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να μου εκδώσει αποφορολογημένο τιμολόγιο ή μπορεί να μου εκδώσει "κανονικό" τιμολόγιο και να κάνω εγώ στο τέλος του τριμήνου συμψηφισμό του ΦΠΑ με τις εισροές/εκροές μου; 

Ευχαριστώ. :) 

Το ειδικό καθεστώς του άρθρου 39Α είναι υποχρεωτικό εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις, και εάν η αγορά γίνει με παραστατικό που περιλαμβάνει ΦΠΑ τότε χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης· βλ. § ΣΤ.4 της ΠΟΛ 1150/2017.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως μεγάλες αλυσίδες αγνοούν επιδεικτικά το νόμο.
Πρόσφατα μιλούσα με γνωστό που δουλεύει σε μία από αυτές και μου είπε πως αν εφαρμόσουν το νόμο, είτε δηλαδή να κόβουν υποχρεωτικά χωρίς ΦΠΑ ή να χρησιμοποιούν την εφαρμογή της ΑΑΔΕ, θα χάσουν πάνω από το 50% των πωλήσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, Highlander είπε

Το θέμα είναι πως μεγάλες αλυσίδες αγνοούν επιδεικτικά το νόμο.
Πρόσφατα μιλούσα με γνωστό που δουλεύει σε μία από αυτές και μου είπε πως αν εφαρμόσουν το νόμο, είτε δηλαδή να κόβουν υποχρεωτικά χωρίς ΦΠΑ ή να χρησιμοποιούν την εφαρμογή της ΑΑΔΕ, θα χάσουν πάνω από το 50% των πωλήσεων.

 

Τι ακριβως εννοει θα χασουν το 50% των πωλησεων το κερδος του μαγαζιου ειτε με τιμολογιο ειτε χωρις ειναι ιδιο η διαφορα , οσοι λενε οτι θα χασουν κατα 99% παιζει κομπινα με τον φπα και αν τον αποδιδουν στο τελος του τριμηνου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, πάει ο κάθε ένας με μια φωτοτυπία από το μητρώο του taxis και αγοράζει κινητό.
Γιατί απλά είναι εύκολο. Αν κοπεί αυτό και μπουν όλα σε σειρά με ειδικούς κωδικούς μιας χρήσης κλπ, τότε ούτε οι μισοί πελάτες δεν θα αγοράζουν.

Τα μισά κινητά πλέον που πωλούνται δεν πάνε σχεδόν ποτέ στους πραγματικούς δικαιούχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Zazula said:

Το ειδικό καθεστώς του άρθρου 39Α είναι υποχρεωτικό εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις, και εάν η αγορά γίνει με παραστατικό που περιλαμβάνει ΦΠΑ τότε χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης· βλ. § ΣΤ.4 της ΠΟΛ 1150/2017.
 

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ. Αυτή την άποψη είχα και εγώ, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...