Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 ώρες πριν, Highlander είπε

Έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, πάει ο κάθε ένας με μια φωτοτυπία από το μητρώο του taxis και αγοράζει κινητό.
Γιατί απλά είναι εύκολο. Αν κοπεί αυτό και μπουν όλα σε σειρά με ειδικούς κωδικούς μιας χρήσης κλπ, τότε ούτε οι μισοί πελάτες δεν θα αγοράζουν.

Τα μισά κινητά πλέον που πωλούνται δεν πάνε σχεδόν ποτέ στους πραγματικούς δικαιούχους.

Και παλι σου λεω ειτε με φπα ειτε χωρις το κερδος του καταστηματος μενει το ιδιο το που παει το κινητο , tablet η κονσολα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

ακομα και με κωδικους που λες ποσο δυσκολο ειναι νομιζεις να παει ο γνωστος μου με τους κωδικους που θα παρει , να μου αγορασει αυτος οτι θελω ?

και ξανα λεω ειτε παρω με τιμολογιο ειτε χωρις στο καταστημα δεν πρεπει να εχει καμια διαφορα ,ισως χωρις το τιμολογιο να εχει καποια ρεστοτητα παραπανω που και αυτο προσωρινο ειναι μεχρι να αποδωσει το φπα στο τελος του τριμηνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν για πλάκα μπορείς να πάρεις μία εικόνα μητρώου από το taxis, άλλο τόσο μπορείς να αγοράσεις κινητό χωρίς ΦΠΑ. Αυτό λέω.
Αν λοιπόν δυσκολέψουν τα πράγματα και μπει η διαδικασία με μοναδικούς κωδικούς και με δηλωμένους αριθμούς κινητών, τότε δεν θα πωλούνται ούτε τα μισά.
Αυτά δεν είναι λόγια δικά μου, είναι λόγια υπαλλήλου μεγάλης αλυσίδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Highlander είπε

Όταν για πλάκα μπορείς να πάρεις μία εικόνα μητρώου από το taxis, άλλο τόσο μπορείς να αγοράσεις κινητό χωρίς ΦΠΑ. Αυτό λέω.
Αν λοιπόν δυσκολέψουν τα πράγματα και μπει η διαδικασία με μοναδικούς κωδικούς και με δηλωμένους αριθμούς κινητών, τότε δεν θα πωλούνται ούτε τα μισά.
Αυτά δεν είναι λόγια δικά μου, είναι λόγια υπαλλήλου μεγάλης αλυσίδας.

Όπως αγόραζαν και πριν μέτρο με το ΦΠΑ έτσι θα αγοράζουν και τώρα το μέτρο του ΦΠΑ βοηθάει συνήθως από ότι βλέπω αντί πχ κάποιος να πάρει s10 με απόδειξη πάει περνει s10+με τιμολόγιο και του βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Highlander είπε

Όταν για πλάκα μπορείς να πάρεις μία εικόνα μητρώου από το taxis, άλλο τόσο μπορείς να αγοράσεις κινητό χωρίς ΦΠΑ. Αυτό λέω.
Αν λοιπόν δυσκολέψουν τα πράγματα και μπει η διαδικασία με μοναδικούς κωδικούς και με δηλωμένους αριθμούς κινητών, τότε δεν θα πωλούνται ούτε τα μισά.
Αυτά δεν είναι λόγια δικά μου, είναι λόγια υπαλλήλου μεγάλης αλυσίδας.

Μιλάμε για τέρας ασχετοσύνης.  Δεν μπορώ καν να κατανοήσω τι θέλει να πει.

Βαριούνται να ασχοληθούν με την ενημέρωση των λογιστικών τους πρακτικών ή κλέβουν ασύστολα.  Πρόσφατα πήγα σε μία αλυσίδα να πάρω ένα φτηνό κινητό.  Μου το δίνει ο υπάλληλος και πάω ταμείο.  Λέω ότι το θέλω χωρίς ΦΠΑ και μου άρχισε τα -θέλω χαρτιά κλπ-.  Του λέω άστο πάω δίπλα στο πλαίσιο (5 βήματα πιο κει).   Με ακούει ο διευθυντής του καταστήματος και του λέω έλα να δει πως χάνεις πελάτες.  Πράγματι δεν πίστευε στα μάτια του ότι τελείωσα σε 5 λεπτά στο πλαίσιο μόνο με την ταυτότητά μου.

Ακόμα και 10 κινητά να πάρεις χωρίς ΦΠΑ - αν τα μεταπουλήσεις θα πρέπει να προσθέσεις το ΦΠΑ και να τον αποδώσεις στο κράτος.  Αν τα δώσεις μαύρα τότε αλλάζει το πράγμα.  Αν σε ελέγξουν τότε θα πληρώσεις και το ΦΠΑ και το πρόστιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, να ρωτησω κατι εγω. 

τι χρειαζεται για να υπαχθει καποιος σε καθεστως απαλαγης ΦΠΑ? αρκει να ειναι ελευθερος επαγγελματιας? πρεπει να κανει καποιες ενεργειες πρωτα? αρκει να εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ η κατι αλλο? πχ, ο πατερας μου σαν αγροτης μπορει να μπει? η εγω που ειμαι αγροτης ειδικου καθεστωτος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, να ρωτησω κατι εγω. 

τι χρειαζεται για να υπαχθει καποιος σε καθεστως απαλαγης ΦΠΑ? αρκει να ειναι ελευθερος επαγγελματιας? πρεπει να κανει καποιες ενεργειες πρωτα? αρκει να εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ η κατι αλλο? πχ, ο πατερας μου σαν αγροτης μπορει να μπει? η εγω που ειμαι αγροτης ειδικου καθεστωτος? 

Ναι ως αγροτης με επαγγελματικο ΑΦΜ και εμπορικο οψεως λογαριασμο αγοραζεις κανονικα tablet/κονσολες/κινητα/laptop με απαλλαγη ΦΠΑ απευθειας. Μπορεις να παρεις κανονικα και υπολογιστη σταθερο οθονη εκτυπωτη κτλ απλα θα πληρωσεις το ΦΠΑ και θα το παρεις επιστροφη με τον συμψηφισμο εσοδων-εξοδων του χρονου τον Απριλιο. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι ως αγροτης με επαγγελματικο ΑΦΜ και εμπορικο οψεως λογαριασμο αγοραζεις κανονικα tablet/κονσολες/κινητα/laptop με απαλλαγη ΦΠΑ απευθειας. Μπορεις να παρεις κανονικα και υπολογιστη σταθερο οθονη εκτυπωτη κτλ απλα θα πληρωσεις το ΦΠΑ και θα το παρεις επιστροφη με τον συμψηφισμο εσοδων-εξοδων του χρονου τον Απριλιο. 

Δεν πηγαίνει με την απόσβεση, δλδ στην 5ετια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν πηγαίνει με την απόσβεση, δλδ στην 5ετια;

Όχι μέχρι 1500 ευρώ καθαρή αξία τιμολογίου πάει άμεση απόσβεση της χρονιάς. Πάνω από 1500 καθαρή αξία πάει απόσβεση 10ετιας 10% το χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2020 στις 10:10 ΜΜ, gregdel είπε

Στο public δεν μπορεσα να κάνω παραγγελία Online χωρίς ΦΠΑ.

Έχει καταφέρει κανείς;

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;

δεν θα μπορείς να το κάνεις στο δίκτυο. πάρε τηλέφωνο για να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται μήπως το κάνεις τηλεφωνικά και τους στείλεις τα χαρτιά μέσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2020 στις 6:47 ΠΜ, Highlander είπε

Όταν για πλάκα μπορείς να πάρεις μία εικόνα μητρώου από το taxis, άλλο τόσο μπορείς να αγοράσεις κινητό χωρίς ΦΠΑ. Αυτό λέω.
Αν λοιπόν δυσκολέψουν τα πράγματα και μπει η διαδικασία με μοναδικούς κωδικούς και με δηλωμένους αριθμούς κινητών, τότε δεν θα πωλούνται ούτε τα μισά.
Αυτά δεν είναι λόγια δικά μου, είναι λόγια υπαλλήλου μεγάλης αλυσίδας.

Θεωρίες του...της πλάκας...

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, AGGANIS13 είπε

Ποια απο τα φτηνα skroutz μαγαζια δινουν χωρις ΦΠΑ με τιμολογιο ΑΜΕΣΑ χωρις καθυστερησεις και ενα τονο χαρτια?

Καλή ερώτηση. Έχω προτείνει καιρό τώρα να γίνει μια λίστα, δυστυχώς δεν βλέπω να το αναλαμβάνει κανείς.

Να το κάνουμε τώρα, ή θα θεωρηθεί διαφήμιση/δυσφήμιση και δεν το θέλουν οι ιδιοκτήτες/διαχειριστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Καλή ερώτηση. Έχω προτείνει καιρό τώρα να γίνει μια λίστα, δυστυχώς δεν βλέπω να το αναλαμβάνει κανείς.

Έχουν γίνει λίστες σε προηγούμενα ποστ, αλλά είναι δύσκολο πράγμα η συντήρησή τους διότι οι καταστάσεις (διπλής) αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά PS5 με απαλλαγή ΦΠΑ θα μπορούμε να αγοράσουμε ή θα μας πουν ότι είναι μόνο για φορητές κονσόλες; Στο ΦΕΚ πάντως δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη φορητή κονσόλα, μόνο κονσόλες βιντεοπαιχνιδιών λέει απ ότι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...