Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gregdel είπε

Δεν ειπα κάτι διαφορετικό...

Η τιμή λιανικής είναι 23% βέβαια κάτω και όχι 33%... και φυσικά το δίνει στην αρχική τιμή με τιμολόγιο!

Αυτό που ρώτησα είναι αν επιτρέπεται αυτό ή είναι παράνομο...

Ο έμπορος δεν εμφανίζει την «τιμή καταστήματος» ως μια ψηλότερη τιμολόγηση, αλλά ως την κανονική τιμή (τη λεγόμενη και «τιμοκαταλόγου»). Επί της τιμής αυτής έχει τη δυνατότητα να προβαίνει σε προσφορές, το οποίο και πράττει για «αγορές web» όπου μπορεί επιπλέον να ισχυριστεί πως έχουν χαμηλότερο διαχειριστικό κόστος για εκείνον κι επομένως μετακυλίει το όφελος στον αγοραστή μέσω της έκπτωσης. Αποκλείοντας τις αγορές web με τιμολόγιο του άρθρου 39Α επειδή «πρέπει να υποβάλει ο αγοραστής και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, κι αυτό μπορεί να γίνει μόνον στο κατάστημα», επί της ουσίας διασφαλίζει ότι τιμολογήσεις χωρίς ΦΠΑ στις «τιμές web» δεν πρόκειται να κάνει. Νομικά είναι καλυμμένος, ηθικά όμως —ιδίως για τέτοιες θηριώδεις διαφορές— κτγμ εκτεθειμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Zazula είπε

Ο έμπορος δεν εμφανίζει την «τιμή καταστήματος» ως μια ψηλότερη τιμολόγηση, αλλά ως την κανονική τιμή (τη λεγόμενη και «τιμοκαταλόγου»). Επί της τιμής αυτής έχει τη δυνατότητα να προβαίνει σε προσφορές, το οποίο και πράττει για «αγορές web» όπου μπορεί επιπλέον να ισχυριστεί πως έχουν χαμηλότερο διαχειριστικό κόστος για εκείνον κι επομένως μετακυλίει το όφελος στον αγοραστή μέσω της έκπτωσης. Αποκλείοντας τις αγορές web με τιμολόγιο του άρθρου 39Α επειδή «πρέπει να υποβάλει ο αγοραστής και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, κι αυτό μπορεί να γίνει μόνον στο κατάστημα», επί της ουσίας διασφαλίζει ότι τιμολογήσεις χωρίς ΦΠΑ στις «τιμές web» δεν πρόκειται να κάνει. Νομικά είναι καλυμμένος, ηθικά όμως —ιδίως για τέτοιες θηριώδεις διαφορές— κτγμ εκτεθειμένος.

Όλοι οι σωστοί επαγγελματίες σου ζητάνε μόνο μια εκτύπωση ημέρας από το taxis. Αυτό είναι το μοναδικό ουσιαστικό δικαιολογητικό που χρειάζεται για να γίνει η διασταύρωση και μπορεί σαφώς να αποσταλεί ηλεκτρονικά ή με fax. Όλα τα άλλα, όπως και τα περι δήθεν "μηχανογραφικών συστημάτων που δεν είναι έτοιμα" την ώρα που υποχρεούνται να κόψουν τιμολόγιο έστω και χειρόγραφο είναι ιστορίες για αγρίους. Ο δόλος είναι προφανής και απορώ πως όταν ο κόσμος το χει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι γιατί δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Όλοι οι σωστοί επαγγελματίες σου ζητάνε μόνο μια εκτύπωση ημέρας από το taxis. Αυτό είναι το μοναδικό ουσιαστικό δικαιολογητικό που χρειάζεται για να γίνει η διασταύρωση και μπορεί σαφώς να αποσταλεί ηλεκτρονικά ή με fax. Όλα τα άλλα, όπως και τα περι δήθεν "μηχανογραφικών συστημάτων που δεν είναι έτοιμα" την ώρα που υποχρεούνται να κόψουν τιμολόγιο έστω και χειρόγραφο είναι ιστορίες για αγρίους. Ο δόλος είναι προφανής και απορώ πως όταν ο κόσμος το χει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι γιατί δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση...

Έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι. Η δε εν προφάσεσι άρνηση έκδοσης παραστατικού είναι ξεκάθαρα τακτική μη σύννομη.

Κατάστημα εκτός skroutz —που το 'χα μάλιστα και σε εκτίμηση μέχρι τότε— μου σερβίρισε κι εκείνο τη δικαιολογία περί ανέτοιμων μηχανογραφικών συστημάτων, αρταίνοντάς την μάλιστα με κλαψουρίσματα πως «δεν είναι δυνατόν να εκδώσει νόμιμο παραστατικό αλλιώς». Θα είχε ίσως νόημα να το παλέψω επιχειρηματολογικά — αν δεν έβλεπα αναμφίβολα πως ο συγκεκριμένος έμπορος, όπως άλλωστε κι όλα τα σκρουτζομάγαζα που 'χω ήδη αναφέρει εδώ, είχε ήδη προαποφασίσει να μην εκδώσει τιμολόγιο ό,τι κι αν γινόταν. Απεχθανόμενος λοιπόν εγγενώς τη ματαιοπονία, αποφάσισα απλώς να κατευθύνω σχετικές αγορές αξίας αρκετών χιλιάδων σε εμπόρους με επαγγελματική ηθική πιο συμβατή προς τη δική μου. (Κάτι σαν τη σκηνή απ' το Pretty Woman, απλώς εγώ είμαι χοντρός.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να αναφέρουμε τυχόν σκρουτζομαγαζα τα οποία είναι σοβαρά και δεν κάνουν τέτοιου είδους κινήσεις... Για να μην το πω αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Looter είπε

Το ζήτημα είναι να αναφέρουμε τυχόν σκρουτζομαγαζα τα οποία είναι σοβαρά και δεν κάνουν τέτοιου είδους κινήσεις... Για να μην το πω αλλιώς...

Προς το παρόν η λίστα με αυτά είναι αυτή: https://www.insomnia.gr/forums/topic/660746-αγορά-κινητού-τάμπλετ-λάπτοπ-κονσόλας-χωρίς-φπα-πολ-11502017-—-και-σκρουτζομάγαζα/?page=5&tab=comments#comment-56249509

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Προσπαθώ να καταλάβω αυτοί οι αλήτες των σκρουτζομάγαζων πως γίνεται να χρεώνουν με τιμολόγιο κάποια κινητά πολύ ακριβότερα απ' ότι με απόδειξη λιανικής ; Νομικά καλύπτονται να κάνουν κάτι τέτοιο ; Οι διπλές τιμές δεν είναι κάτι παράνομο ; Κάθε προϊόν έχει μια και μόνο τιμή από την στιγμή που πληρώνεται τοις μετρητοίς!

Επεξ/σία από gthebest00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthebest00 είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να καταλάβω αυτοί οι αλήτες των σκρουτζομάγαζων πως γίνεται να χρεώνουν με τιμολόγιο κάποια κινητά πολύ ακριβότερα απ' ότι με απόδειξη λιανικής ; Νομικά καλύπτονται να κάνουν κάτι τέτοιο ; Οι διπλές τιμές δεν είναι κάτι παράνομο ; Κάθε προϊόν έχει μια και μόνο τιμή από την στιγμή που πληρώνεται τοις μετρητοίς!

Η τακτική των εν λόγω καταστημάτων είναι να βάζουν την τιμή που χρειάζονται για να κερδίζουν καλή κατάταξη στο σκρουτζ ως «τιμή web», δηλαδή μια μορφή τιμής προσφοράς (πράγμα που δεν απαγορεύεται), και να μην τιμολογούν σε αυτή την τιμή τις πωλήσεις του άρθρου 39Α (δλδ αυτές που είναι χωρίς ΦΠΑ) επειδή υποτίθεται πως δεν μπορεί μια τέτοια πώληση να την δεχθεί το ονλάιν σύστημά τους. Ξεδιάντροπη μπορεί όντως να είναι μια τέτοια τακτική, αλλά δεν είναι παράνομη. Βέβαια με τον τρόπο αυτόν καρφώνονται, κι ίσως να είχε νόημα να ελεγχθούν γενικά για τις πηγές προμήθειάς τους, τον χειρισμό θεμάτων ΦΠΑ κλπ. Όμως δεν βλέπω κανέναν να αγχώνεται — αφού όλοι τους γνωρίζουν το σε ποια χώρα ζούμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zazula είπε

Η τακτική των εν λόγω καταστημάτων είναι να βάζουν την τιμή που χρειάζονται για να κερδίζουν καλή κατάταξη στο σκρουτζ ως «τιμή web», δηλαδή μια μορφή τιμής προσφοράς (πράγμα που δεν απαγορεύεται), και να μην τιμολογούν σε αυτή την τιμή τις πωλήσεις του άρθρου 39Α (δλδ αυτές που είναι χωρίς ΦΠΑ) επειδή υποτίθεται πως δεν μπορεί μια τέτοια πώληση να την δεχθεί το ονλάιν σύστημά τους. Ξεδιάντροπη μπορεί όντως να είναι μια τέτοια τακτική, αλλά δεν είναι παράνομη. Βέβαια με τον τρόπο αυτόν καρφώνονται, κι ίσως να είχε νόημα να ελεγχθούν γενικά για τις πηγές προμήθειάς τους, τον χειρισμό θεμάτων ΦΠΑ κλπ. Όμως δεν βλέπω κανέναν να αγχώνεται — αφού όλοι τους γνωρίζουν το σε ποια χώρα ζούμε.

Στο χέρι μας είναι με αρνητικά σχόλια είτε μέσα στο skroutz είτε στο Google να τους θορυβήσουμε. Και φυσικά να στραφούμε σε σωστά καταστήματα είτε μέσα στο skroutz είτε σε μεγάλες αλυσίδες και ας πληρώσουμε και κάτι παραπάνω. Εγώ πάντως έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας επώνυμη στο site του skroutz όπου στην ουσία τους ζητώ να πάρουν θεση και να αναλάβουν δράση γιατί στην ουσία όλοι αυτοί οι αλήτες είναι δυσφήμηση για το όνομα και την αναγνωρισιμότητα του site του skroutz.

Επεξ/σία από gthebest00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσυ εστειλες επιστολη και ταυτοχρονα 10 μπαρμπα-μητσοι & 10 κυρα-κατινες πηραν iphone 200€ φθηνοτερα (μεσω τσεχιας, ουγγαριας κ λοιπων εισαγωγων)...

τα μαγαζια πουλανε, εμεις διαμορφωνουμε τις πολιτικες τους & αφου αποδιδει, δεν τους σταματα τιποτα.

Επεξ/σία από mclein
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μίλησα με το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή (στο 1520) και μου είπαν ότι είναι παράνομο κάτι τέτοιο και ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσω της ιστοσελίδας τους. Θα μάθω και άλλες πληροφορίες και θα σας ενημερώσω.

Επεξ/σία από gthebest00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι..Καταστήματα όπως Public Πλαίσιο κτλ σου αφαιρούν απευθειας το φπα από την τελική τιμή ή όχι?Γιατί άλλα λένε στο μαγαζί και άλλα στο τηλεφωνικό κέντρο..

Επίσης λένε οτι θέλουν ταυτότητα του εκπρόσωπου της εταιρίας μαζί με καταστατικό και εικόνα Taxisnet δεν αρκούν απλά τα στοιχεία κι ας είναι πχ η εταιρία ήδη περασμένη στο σύστημα

Όποιος έχει κάνει συναλλαγή και γνωρίζει παρακαλώ ας ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aleilo03 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι..Καταστήματα όπως Public Πλαίσιο κτλ σου αφαιρούν απευθειας το φπα από την τελική τιμή ή όχι?Γιατί άλλα λένε στο μαγαζί και άλλα στο τηλεφωνικό κέντρο..

Επίσης λένε οτι θέλουν ταυτότητα του εκπρόσωπου της εταιρίας μαζί με καταστατικό και εικόνα Taxisnet δεν αρκούν απλά τα στοιχεία κι ας είναι πχ η εταιρία ήδη περασμένη στο σύστημα

Όποιος έχει κάνει συναλλαγή και γνωρίζει παρακαλώ ας ενημερώσει

Έχω εμπειρία από Eshop, Πλαίσιο, Γερμανό και Public, καθώς και από κλασικά μαγαζιά που υπάρχουν όμως και στο σκρουτζ (όπως λ.χ. MG Manager, Cosmodata, e-gate). Η αγορά γίνεται κανονικά, χωρίς ΦΠΑ. Η εκτύπωση της προσωποποιημένης πληροφόρησης με την απεικόνιση ΦΠΑ πρέπει να είναι ημέρας (δλδ κάντε print με headers). Ακόμη και πριν μια βδομάδα να 'χει γίνει αγορά, αυτή η εκτύπωση πάλι χρειάζεται και πάλι πρέπει να είναι ημέρας. Tα Eshop & Public είναι τα πιο σκληρά/ψαρωτικά, ζητούν ταυτότητα νόμιμου εκπροσώπου και εξουσιοδότηση αν πάει άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/30/2017 στις 7:55 ΜΜ, Zazula είπε

Σκρουτζομάγαζα τα οποία —από ιδία πείρα και από το feedback άλλων μελών— γνωρίζουμε ότι εκδίδουν τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) βάσει ΠΟΛ 1150/2017 (τα βάζω αλφαβητικά):

Από αλυσίδες: Eshop, Πλαίσιο & Γερμανός είναι η δική μου εμπειρία.

To https://www.skroutz.gr/m/3964/Mdstore ακολουθεί την ίδια πολιτική με τα περισσότερα. Με προσφορές μόνο για λιανική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με τη συγκεκριμένη διάταξη έχει δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα με τα προγράμματα επιβράβευσης των τραπεζών, πάντως. Ένα παράδειγμα με το €πιστροφή της Eurobank που χρησιμοποιώ κατά κόρον:

Έστω ότι βγάζει το Πλαίσιο προσφορά με 20% επιστροφή σε Smartphones (έχει υπάρξει τέτοια προσφορά στο παρελθόν) και έστω ότι θέλω τιμολόγιο. Ας υποθέσουμε ότι το smartphone που με ενδιαφέρει κοστίζει 500 ευρώ. Με την καινούρια διάταξη, αφού αφαιρείται αυτομάτως ο ΦΠΑ, τότε εγώ με την κάρτα μου θα πληρώσω 500/1,24= 403 ευρώ και άρα θα πάρω επιστροφή 403 x 20% = 80 ευρώ περίπου, ενώ εάν με τιμολογούσαν κανονικά όπως παλιά θα έπαιρνα επιστροφή 500 x 20% = 100 ευρώ.

Το δύστυχες είναι ότι είναι υποχρεωμένο το κατάστημα να μου αφαιρεί τον ΦΠΑ από το τιμολόγιο ακόμα κι αν δεν θέλω κάτι τέτοιο εγώ. Θα πρέπει να το κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο public μου έκοψαν κανονικά τιμολόγιο με ΦΠΑ και στη συνέχεια πιστωτικό για τον ΦΠΑ.

Αρχικά χρεωσαν την κάρτα μου με όλο το ποσό και στη συνέχεια μου πίστωσαν το πιστωτικο του ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...