Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Zazula said:

Μήπως είσαι στους απαλλασσόμενους από ΦΠΑ (επιχειρήσεις ειδικού καθεστώτος ή αποκλειστικά ΚΑΔ χωρίς ΦΠΑ);

οχι,ηχοληπτης ειμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, azuli είπε

οχι,ηχοληπτης ειμαι..

Η απάντηση αυτή καλύπτει το 2ο ενδεχόμενο του ερωτήματός μου, αλλά όχι το πρώτο: https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/forologikes-ypohreoseis-agroton/eidiko-kathestos-mikron-epiheiriseon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Zazula said:

Η απάντηση αυτή καλύπτει το 2ο ενδεχόμενο του ερωτήματός μου, αλλά όχι το πρώτο: https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/forologikes-ypohreoseis-agroton/eidiko-kathestos-mikron-epiheiriseon

ευχαριστω για την απαντηση,δεν ξερω πολλα απο λογιστικα,φπα πληρωνω κανονικα,τιμολογια κοβω αλλα περυσι ειχα κυκλο μικροτερο απο 10.000,αν παιζει καποιο ρολο.

 

αλλιως χρειαζεται να ενεργοποιησει κατι ο λογιστης μου για να μπορω να κανω αγορες απαλλαγμενες απο φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azuli είπε

ευχαριστω για την απαντηση,δεν ξερω πολλα απο λογιστικα,φπα πληρωνω κανονικα,τιμολογια κοβω αλλα περυσι ειχα κυκλο μικροτερο απο 10.000,αν παιζει καποιο ρολο.

 

αλλιως χρειαζεται να ενεργοποιησει κατι ο λογιστης μου για να μπορω να κανω αγορες απαλλαγμενες απο φπα?

Για αρχή, μπες με τους κωδικούς Taxis σου εδώ και δες τι αναγράφει στο «Καθεστώς ΦΠΑ»: https://www1.aade.gr/sgsisapps5/comregistry/#!/mhtrwoepixeirhshs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Zazula said:

Για αρχή, μπες με τους κωδικούς Taxis σου εδώ και δες τι αναγράφει στο «Καθεστώς ΦΠΑ»: https://www1.aade.gr/sgsisapps5/comregistry/#!/mhtrwoepixeirhshs

καθεστως φπα κανονικο μου λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azuli είπε

καθεστως φπα κανονικο μου λεει

Επομένως τη δικαιούσαι την αγορά με τη διαδικασία τού άρθρου 39Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Zazula said:

Επομένως τη δικαιούσαι την αγορά με τη διαδικασία τού άρθρου 39Α.

οποτε αραγε γιατι απο το μαγαζι μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι?

εκει εχω κολλησει..

κατι διαβασα εδω οτι πρεπει να βγαλω ειδικο κωδικο για το αρθρο 39α?

 

μηπως εκει κολλαει η διαδικασια και αν ναι πως τον βγαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azuli είπε

οποτε αραγε γιατι απο το μαγαζι μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι?

εκει εχω κολλησει..

κατι διαβασα εδω οτι πρεπει να βγαλω ειδικο κωδικο για το αρθρο 39α?

μηπως εκει κολλαει η διαδικασια και αν ναι πως τον βγαζω?

Η εφαρμογή για να βγάλεις κωδικό είναι εδώ: https://aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/fpa/yperesia-arthroy-39a

Αλλά μου κάνει εντύπωση που σου είπαν ότι «δεν δικαιούσαι», αυτό είναι που δεν έχω καταλάβει γιατί το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ στον κωτσοβολο και με το αφμ ειδε οτι δικαιουμαι..οποτε μαλλον οτι να ναι μου ελεγαν απο το αλλο μαγαζι.

Αυτον τον κωδικο τον χρειαζομαι τελικα?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Malthador είπε

Περσινό, αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά:

«Σύμφωνα με την απόφαση, ως ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής νοούνται οι κάρτες και μέσα πληρωμής με χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες ή προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards), η πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), η πληρωμή μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), η πληρωμή μέσω ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), paypal κ.λπ., καθώς και η καταβολή μετρητών σε γκισέ ή σε μηχάνημα easy-pay.»

Οπότε μια χαρά προσμετράται και το έμβασμα.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά το έμβασμα προς το skroutzoμάγαζο θα φαίνεται μετά στην κάρτα ως δαπάνη όπως θα γινόταν αν πλήρωνα με τον κλασσικό τρόπο (pos ή ιντερνετική συναλλαγή)?

Επίσης, μια επιπλέον ερώτηση. Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην αρχή του έτους και έκοβα μόνο τιμολόγια απαλλασσόμενα ΦΠΑ λόγω ερευνητικών προγραμμάτων. Στις αρχές Σεπτέμβρη έκοψα το πρώτο τιμολόγιο με ΦΠΑ. Γενικά στο τρίμηνο Ιούλιος-Αύγουστος-Σεπτέμβριος έχω κόψει ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και ένα  με  ΦΠΑ (όπως προείπα).

Παίζουν ρόλο τα προηγούμενα τιμολόγια ή έχει να κάνει αποκλειστικά με το τρίμηνο αναφοράς?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ( δικαιολογία ) για να απαλλαγώ από ΦΠΑ ως προς την αγορά ενός Apple Watch ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, gamerMisfitz1 said:

Καλησπέρα στη παρέα! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ( δικαιολογία ) για να απαλλαγώ από ΦΠΑ ως προς την αγορά ενός Apple Watch ?? 

Όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, θελω να αγορασω ενα λαπτοπ απο εξωτερικο (εντος ΕΕ) με απαλλαγη ΦΠΑ. Μπορει η καταθεση χρηματων (ή η πιστωτικη καρτα) να ανηκει σε καποιον ασχετο με την επιχειρηση ή υπαρχει προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pman385 είπε

Καλημερα, θελω να αγορασω ενα λαπτοπ απο εξωτερικο (εντος ΕΕ) με απαλλαγη ΦΠΑ. Μπορει η καταθεση χρηματων (ή η πιστωτικη καρτα) να ανηκει σε καποιον ασχετο με την επιχειρηση ή υπαρχει προβλημα;

Για ποσό >500€ θα έχεις πρόβλημα αναγνώρισης της δαπάνης. Πιθανόν να ελεγχθεί κι αυτός που θα χρεωθεί, για το σε τι συνίσταται η πληρωμή που έκανε για λογαριασμό τρίτης επιχείρησης (εάν είναι λ.χ. αδήλωτο δάνειό του προς την επιχείρηση). Τέλος, μπορεί να μην περάσει τη χρέωση η πιστωτική κάρτα, για λόγους ασφαλείας (άλλος αγοραστής με διαφορετική διεύθυνση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...