Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Μιλάμε για Ισπανία που εδώ και 20 χρόνια ξεκινάει όλα τα παιχνίδια με +20 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά οπότε κάνει την ψυχολογία του οποιουδήποτε αντιπάλου κουρέλι.

Αυτο.......παντα μα παντα αυτο το γαμημενο πραγμα να τους κυνηγας στο σκορ κι εκει που λες κατι παει να γινει και πας την διαφορα στους 10 στα επομενα 3 λεπτα σου κανουν ενα 15-0 και η διαφορα παει παλι στους 25 ποντους και ειναι σαν να εκανες μια τρυπα στο νερο.

Σε βαζουν στο παιχνιδι τους θες δεν θες με φουλ τρεξιμο κι ευκολα καλαθια και σου φαινονται οτι εχουν το μομεντουμ του αγωνα επι 40 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αυτο.......παντα μα παντα αυτο το γαμημενο πραγμα να τους κυνηγας στο σκορ κι εκει που λες κατι παει να γινει και πας την διαφορα στους 10 στα επομενα 3 λεπτα σου κανουν ενα 15-0 και η διαφορα παει παλι στους 25 ποντους και ειναι σαν να εκανες μια τρυπα στο νερο.

Σε βαζουν στο παιχνιδι τους θες δεν θες με φουλ τρεξιμο κι ευκολα καλαθια και σου φαινονται οτι εχουν το μομεντουμ του αγωνα επι 40 λεπτα.

Πρέπει να είναι και ρεκόρ ομαδικού αθλήματος αυτό το πράγμα και η διάρκειά του στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maxdore217 είπε

Αυτά που ψάχνεις μάλλον δεν θα τα μάθουμε!  :)  ήταν όμως περίεργη η όλη φάση ( αυτό είναι μια αλήθεια )  .  

Τιποτα δεν ειναι περιεργο.
Ολη η αμυνα της Αργεντινης φλερταρει με το φαουλ. Τους Γαλλους τους επιασαν τρικοτσους οι Αργεντινοι και αντι να φορτωθουν οι ιδιοι  με φαουλ τους φορτωσαν και απο πανω.
Με τους Ισπανους ηταν σιγουρο οτι δεν θα μπορουσαν να κανουν το ιδιο, γιατι οι Ισπανοι λειτουργουν σαν μεγενθυτικος φακος, καθε ευκαιρια για να παρουν φαουλ  φροντιζουν να την κανουν ευδιακριτη και στον πιο στραβο.
Οι Αργεντινοι κερδισαν τον αγωνα με τους Σερβους γιατι εβρεχε τριποντα απο ολες τις κατευθυνσεις στο καλαθι των Σερβων, κερδισαν τον αγωνα με τους Γαλλους γιατι για πρωτη φορα οι Γαλλοι ηταν τελειως αστοχοι στα τριποντα.
Ευθυνη του προπονητη ειναι να μην αφησει τους παικτες του ,να βγαλουν τον κακο τους εαυτο στον αγωνα, κατι που δεν εγινε σημερα απο τον προπονητη της Αργεντινης .
Σκολα και Καμπατσο εκαναν πολυ ασχημο παιχνιδ,ι παρασερνοντας ολη την αμαδα σε επιθεσεις χωρις αποτελεσμα. Οι Ισπανοι κυνηγησαν τα ευκολα καλαθια, την ωρα που οι αντιπαλοι τους εκαναν τραβηγμενες προσπαθειες ή στο χαλαρο ελα και κοψε με.
Η διαιτησια εδωσε απο τη αρχη στον Σκολα το μηνυμα με το επιθετικο φαουλ που του χρεωσε, οτι δεν θα κανει τα δικα του οπως με τους Γαλλους,
Το ιδιο μηνυμα ειχαν δωσει και στον Γιαννη στον αγωνα με την Τσεχια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, silverado είπε

Το ιδιο μηνυμα ειχαν δωσει και στον Γιαννη στον αγωνα με την Τσεχια.

Μια χαρά απολαμβάνουμε τον Γιάννη να κάνει τα δικά του στο NBA και να βγαίνει Mvp.

Σιγά μην ασχοληθούμε με την σκανδαλώδη διαιτησία της Fiba που φέρνει άσχετους διαιτητές επειδή πρέπει να συμπεριλάβει διαφορετικές εθνικότητες διαιτητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει , δεν λέγαμε  για αυτά όμως! 

Τα είδα τα ματς και ο κάθε ένας έχει την άποψη του λίγο έτσι - λίγο αλλιώς  δεν έχει και μεγάλη σημασία (και διαφορά) , μια ιδέα αδιαφορίας και από τους ίδιους πάντως φάνηκε να υπάρχει (αυτό λέγαμε) τώρα γιατί και πως δεν με αφορά και ιδιαίτερα , άλλωστε ουσιαστικά για εμάς ( Έστω εμένα)  η Εθνική ήταν το ζητούμενο και όχι οι Γάλλοι ή οι Ισπανοί.

ΥΓ. μην το ψάχνεις τόσο πολύ γιατί έχασαν ή γιατί κέρδισαν ( για να έχασαν οι Γάλλοι και οι Σέρβοι προφανώς δεν τους έφταιγε μόνο η τύχη που είχε η Αργεντινή ) και αυτό φάνηκε κι όλας! 

 

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μια χαρά απολαμβάνουμε τον Γιάννη να κάνει τα δικά του στο NBA και να βγαίνει Mvp.

Σιγά μην ασχοληθούμε με την σκανδαλώδη διαιτησία της Fiba που φέρνει άσχετους διαιτητές επειδή πρέπει να συμπεριλάβει διαφορετικές εθνικότητες διαιτητών.

Πραγματικά όμως η Διαιτησία ήταν σχεδόν σε κάθε ματς στην καλύτερη έκδοση μέτρια! και σε ορισμένα ματς άγγιζε τα όρια του αίσχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Πραγματικά όμως η Διαιτησία ήταν σχεδόν σε κάθε ματς στην καλύτερη έκδοση μέτρια! και σε ορισμένα ματς άγγιζε τα όρια του αίσχους. 

Σημερα στην αρχη του ματς αν θυμαμαι καλα εδωσαν 2 επιθετικα τα οποια εβγαζαν ματια οτι ειναι καθαρα αμυντικο φαουλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σημερα στην αρχη του ματς αν θυμαμαι καλα εδωσαν 2 επιθετικα τα οποια εβγαζαν ματια οτι ειναι καθαρα αμυντικο φαουλ.

Βρήκαμε γιατί κέρδισε η Ισπανική αρμάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδισε η Ισπανία γιατί ήταν καλύτερη ομάδα και με διαφορά πιο γεμάτη σε ρόστερ και πιο έμπειρη σε τέτοια παιχνίδια. Το παιχνίδι θύμισε τον τελικό του 2006 με εμάς., Μπήκαν δυνατά από την αρχή, βραχυκύκλωσαν τα αντίπαλα guard και κυρίως τα pick n roll με τον Σκόλα που τον έπαιξαν για σεμινάριο με τις βοήθειςς από την weαk side. Γενικά όποια ομάδα του τουρνουά και να έπαιζε με τη σημερινή Ισπανία θα έχανε.Ο Σκαριόλο ο μυρωδιάς καλός φαίνεται, θα έμαθε πράγματα στο Λεμπρόντο.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία για 2η φορά!

Η Ισπανία απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι η μεγαλύτερη μπασκετική δύναμη την τελευταία 20ετία πέρα των ΗΠΑ.

 

https://mauramesanihta.blogspot.com/2019/09/2.html

 

Spain-basket001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skiabox είπε

Δεν είδα άλλο ματς αλλά οι Αργεντίνοι παίζανε σαν σκυλιά άμυνα.

Μάλλον η σκέψη σου είναι μονοδιάστατη και δεν υπολογίζει ότι παίζουν 2 ομάδες μέσα.

Μιλάμε για Ισπανία που εδώ και 20 χρόνια ξεκινάει όλα τα παιχνίδια με +20 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά οπότε κάνει την ψυχολογία του οποιουδήποτε αντιπάλου κουρέλι.

Επίσης μιλάμε για ομάδα μηχανή, που δεν κάνει κοιλιές πάνω από μερικά δευτερόλεπτα.

Οποιος μπορεί να σκεφτεί ψυχρά χωρίς Ελληνικό μπασκετικό εγωισμό τα βλέπει ξεκάθαρα αυτά που λέω.

...δεν ξέρω αν "δεν είδες άλλο ματς", αλλά ξέρω ότι ούτε εγώ είδα. Και "άμυνα σαν σκυλιά", ΔΕΝ είδα. Όχι τουλάχιστον σε σύγκριση με ό,τι είδα στα άλλα τους παιχνίδια.

Είναι κομμάτι προσβλητικό το "μονοδιάσταση η σκέψη σου - 2 παίζουν, όχι 1ας", αλλά το προσπερνάω. Κάνω και ρελάνς (με πιο ήπια διατύπωση) αντιστρέφοντας : θα μπορούσες να το είχες εσύ μονοδιάστατα, "υπολογίζοντας μόνο την Ισπανία" (υπό το πρίσμα του "η αξία του -καλού- ηττημένου, δίνει περισσότερη αξία στον νικητή"). Δεν ξέρω αν συνέβη, αλλά με βάση του τί θυμάμαι εγώ να είδα, το θεωρώ πιθανότητα.

Άλλωστε το να ήμουν ο ένας μέσα στους πολλούς, ναι θα στήριζε αυτό που θεωρείς. Έλα όμως που δεν ήμουν ο μόνος (κι ας ήμουν πχ ένας ανάμεσα στους λιγότερους). Αυτό βέβαια δεν σημαίνει "οι λίγοι έχουμε δίκιο, οι άλλοι δεν ξέρετε τί σας γίνεται", αλλά το να υπάρχουν κάποιοι και όχι απλώς ένας, είναι νομίζω λόγος για αμφιβολίες του τί τελίκά παίχτηκε.

Κατά τ' άλλα, όπως διευκρίνησε κι ο Μαξ πιο πριν (κι όπως τόνισα κι εγώ ακόμη νωρίτερα), δεν διαφωνούμε ότι οι Ισπανοί δώσανε ρέστα επιθετικά. Ίσως μάλιστα και σκυλίσια αν αμυνόντουσαν οι Αργεντίνοι (...που ΔΕΝ το κάνανε :ρ), πάλι μία από τα ίδια να εξελισσόταν η φάση, όντας σε γαμάτη επιθετικά μέρα οι Ισπανοί (ειδικά στο ξεκίνημα). Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να τονίζεις ούτε το πώς τα πάνε "μια ζωή", ούτε το ότι "μία από τα ίδια έγινε και χθες". Άλλωστε, μιας και πιθανώς θεωρείς πως η σκέψη μου είναι τόσο ρηχή που να λέει "αν παίζανε σκυλίσια άμυνα οι Αργεντίνοι, θα κερδίζανε". Πιθανότατα μάλιστα θεωρείς πως αυτό ακριβώς θα ήθελα σαν αποτέλεσμα και χωρίς μάλιστα να με νοιάζει το "πώς". Λάθος. Το έγραψα και πρωτύτερα - το λέω και τώρα :  όποιος κι αν κέρδιζε, εμένα θα μ' ενδιέφερε να έχει παιχτεί ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ. Και "παιχνιδάρα", ΔΕΝ παίχτηκε.

...τέλος εκείνο το "χωρίς μπασκετικό ελληνικό εγωισμό", πέρα από ότι με αδικεί, είναι ενδεικτικό του ότι φιλτράρεις τα όσα έγραψα, έχοντας πάρει ως δεδομένο πως "δεν είναι ότι είμαι υπέρ της Αργεντινής, αλλά μάλλον κατά των Ισπανών και κυρίως επειδή μια ζωή μας έχουνε στην φάπα" κτλ-κτλ...Κακώς, πολύ κακώς : 1) Γενικά δεν είμαι υπέρ των Αργεντίνων - ψιλοσιχαίνομαι τον Καμπάτσο και γενικά - όπως ΕΧΩ γράψει - παλιότερα βγάζανε σαν ομάδα ΚΑΙ έναν κωλοπαιδισμό (με εξαίρεση τον Σκόλα). 2) Σε κάθε σχεδόν περίπτωση που μας έχουνε σκίσει οι Ισπανοί στο παρελθόν, το έχουν κάνει ακριβώς επειδή ήταν καλύτεροι. Χρόνια πριν μάλιστα θυμάμαι να έχω γράψει πως το '07 που μας "στέρησαν μετάλλιο" καθώς μας σφάξανε για πάρτη τους οι γκρι, σε καμμία περίπτωση δεν ήταν το σφάξιμο στα μεγέθη που το έχουν απογειώσει κάποιοι. Ίσως κόλλησες μάλιστα με κάποιους χαρακτηρισμούς που πέταξα για τους Ισπανούς χθες, και ταμπουρώθηκες θεωρώντας ότι εγώ ήμουν εξ' αρχής ταμπουρώμένος (και προκατειλλημένος). Καμμία σχέση. Την αξία τους την αναγνωρίζω (ακόμα και του αχωνευτότατου Ρούντι, ο οποίος είναι απίστευτη παχτούρα που θ' αφήσει μεγάλο κενό στο μπάσκετ γενικά όταν σταματήσει) ως παίκτες και ομάδα. Δεν τους ΧΩΝΕΥΩ όμως (με εξαιρέσεις - πχ Πάου και Γιούλ και ο "αδιάφορος" μεν αλλά καλό παιδί Ρίκι), για τους χαρακτήρες τους. Κοντεύω δε 50 και δεν θ' αρχίσω τώρα να κάνω κάτι που δεν έκανα ούτε στα 20, το να μπερδεύω την κρίση μου για την ποιότητα του άλλου, με το γεγονός ότι με απωθεί. Περμπιπτόντως, σε αναμέτρηση με πχ Αμερικάνους, Γάλλους και κάποιους άλλους, είτε δυνατούς είτε πιο αδύναμους, θα προτιμούσα Ισπανούς. Αν αυτό σου λέει κάτι.

Σούμα : εγώ θα περίμενα ""ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ" από τους Αργεντίνους, και ΔΕΝ την είδα. Ακόμα και μέσα από "κωλοπαιδισμό" που λέγαμε. Ή ΕΣΤΩ θα περίμενα να δω "νεύρα", μια τσίτα - ΚΑΤΙ ρε παιδί μου, που να υποδηλώνει ότι "θέλανε, προσπάθαγαν, αλλά δεν τους βγήκε και πάπαλα". Εγώ είδα κάτι "σχεδόν μπλαζέ γατάκια", λες και έπρεπε να υπερκεράσουν διαφορά 60 πόντων με το που ξεκίνησε ο αγώνας και το είχαν πάρει απόφαση ότι ΔΕΝ γίνεται (...που ακόμα και σε τέτοια φάση, μπορεί να πεις να το κάνεις ροντέο, μόνο και μόνο για να τη σπάσεις στους άλλους). Πράγμα σε σχέση και με το τί μας είχαν δείξει αυτές τις βδομάδες αλλά και το παρελθόν της ομάδας, δεν κόλλαγε με τίποτα.

Αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jbagasas01 είπε

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία για 2η φορά!

Η Ισπανία απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι η μεγαλύτερη μπασκετική δύναμη την τελευταία 20ετία πέρα των ΗΠΑ.

Μη ξεχναμε ότι κερδισε στον ημιτελικο στη δευτερη παραταση, οι αυστραλοι εχασαν ένα δικο τους παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud Κανένας δεν τους χωνεύει, προφανώς η Ισπανική παιδεία στα σχολεία θα είναι κάτω του μετρίου, αλλά από την άλλη κάθονται όλοι και τους κοιτάνε σα χάχες και αυτούς και τους Σέρβους και γίνονται υποκείμενα σε αθλητικούς βιασμούς ενώ θα μπορούσαν τουλάχιστον να δουλέψουν για να τους πλησιάσουν τουλάχιστον!

Δεν είναι εξωγήινοι αλλά είναι κανονικοί άνθρωποι με κεφάλι, χέρια, πόδια, μάτια.

Με την γνώση να μεταδίδεται πλέον με την ταχύτητα του φωτός και τα μέσα να αθληθεί κάποιος, θα έπρεπε τουλάχιστον να τους έχουν πλησιάσει κάποιοι.

Αντίθετα βλέπεις να πιστεύουν πολλοί στον μύθο της καλής φουρνιάς παικτών, ενώ οι Ισπανοί τον έχουν καταρρίψει αυτόν τον μύθο στα μούτρα μας κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αντίθετα βλέπεις να πιστεύουν πολλοί στον μύθο της καλής φουρνιάς παικτών, ενώ οι Ισπανοί τον έχουν καταρρίψει αυτόν τον μύθο στα μούτρα μας κανονικά!

Η καλη φουρνια υπαρχει, φαντασου πχ. να μην υπηρχε ο Γκασολ που παιζει τοση ωρα ωρα και τοσα χρονια κατω απ τα καλαθια τους.

Οι ισπανοι δεν είναι γιουγκοσλαβοι, που παραγουν ταλεντα εδώ και δεκαετιες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Η καλη φουρνια υπαρχει, φαντασου πχ. να μην υπηρχε ο Γκασολ που παιζει τοση ωρα ωρα και σε τετοια ηλικια κατω απ τα καλαθια τους.

Οταν από πίσω βγαίνει σαν σε βιομηχανία ο Γκασόλ 2 και ο Γκασόλ 3 τότε καταργείται ο μύθος της φουρνιάς.

Είναι σαν να μου πεις ότι οι Ολλανδοί δεν έχουν βιομηχανία στο ποδόσφαιρο και ότι όλα είναι τυχαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...