Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Περιμένω αυτήν την μια ( Ναι μια) φορά που θα κάνει ματς ο Νικ και δεν θα μπει κάποιος σφήνα να πει : Nα ρε , σας τα έλεγα εγώ o Νικ είναι παιχτούρα!  την ίδια ώρα που ήταν στην αφάνεια σε πάνω από 3~4 συνεχόμενα αλλά εξίσου κρίσιμα ματς  ....δλδ με ποιο κριτήριο το λέμε/λέτε αυτό τώρα ;  και θα το δεχόμουν αν ο Νικ ήταν παρόν σε όλα τα ματς (ξανά λέω) και όχι όταν έχει κέφια ή του πάει το στιλ.  

...ρε συ Μαξ, ήμαρτον. Στον Τηλέμαχο είπα που τον χαλάει που ο Καλάθης δεν ξέρει Ελληνικά/υποχρεώνει όλη την ομάδα να μιλάει στ' Αγγλικά με συνέπεια να λέει "Καλάθες, θες δρόμο, δεν είσαι Έλληνας εσύ, είσαι γοργόνα , είσαι θάλασσα...", για αυτόν τον λόγο....Πού είδες να λέω "Καλάθης=παικτούρα"; Και πώς και δεν είδες που έλεγα και για τα στραβά του; Μήπως να τα δαβάζεις είτε όλα, είτε καθόλου - αλλά όχι "λίγο απ' όλα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tounion είπε

Η ομάδα δεν έκανε ούτε ένα καλό παιχνίδι στο τουρνουά και δίκαια αποκλείστηκε ( από Βραζιλία που θα μείνει εκτός και Τσεχία που θα βγει 8η)

Το σημερινο παιχνιδι δηλαδή δεν ηταν καλο?

Η Πολωνια θεωρειται καλυτερη απο τη Τσεχια.

Ξερει κανεις αν θα γινουν αγωνες για τις θεσεις 5-8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rus είπε

Αν όμως ειχε μπει μεσα η τριτη ελευθερη βολη του Σλουκα και κερδιζαμε τους βραζιλιανους τωρα θα μιλουσες διαφορετικα.

Αν έβαζε την 3η βολή ο Σλούκας θα πηγαίναμε παράταση. Και εκεί ίσως να είχαμε το ψυχολογικό αβαντάς και να το παίρναμε στις λεπτομέρειες. Η εικόνα της ομάδας δεν αλλάζει, θα περνάγαμε στους 8 στη καλύτερη και θα ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΜΑΣΤΑΝ από Γαλλία/Αυστραλία. Αν η 8αδα με απογοητευτικές εμφανίσεις και 1-2 επίπεδα κάτω από  τους άλλους σαν ομάδα ήταν το ζητούμενο, ναι το χάσαμε για λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Scorpio_21 είπε

Δεν αναφέρω ότι ΟΛΟΙ οι coach που είχε τον αποθαρρύναν. 

Αλλά δεν πιστεύεις ότι έφαγε κάποιο πάγκο μικρός επειδή σε κάποια στιγμή δεν ακολούθησε το σύστημα και σούταρε; 

Απλά όπως το είπες πέρα από ταλέντο είχε και την ψυχική δύναμη να επιμένει. 

Δούλευε και πάρα πολύ βεβαίως και το κάνει ακόμη και στα 37.

....συγγνώμη, θεωρείς κακό την "τιμωρία" ενός προπονητή, επειδή δεν ακολουθεί τις οδηγίες του ένας παίκτης;; Εγώ πάντως όχι. Φυσιολογικό είναι. Το κακό είναι ένας προπονητής να μην προσανατολίζεται, εκτός από τα "συστήματα", και στην εκμάθηση "των βασικών". Όπως επίσης κακό είναι να έχει μπροστά του ένας προπονητής ένα ταλέντο, σουτέρ πχ, και να μην του το δουλεύει,

Και όχι, δεν πιστεύω ούτε πως κάποιος προπονητής "θα πήγε να του κόψει το σουτ", ούτε κι ότι ο Σπανούλης "τον έγραψε κι έκανε τα δικά του" - όπως το έθεσες δηλαδή. Ας έχει συμβεί δηλαδή (δεν μπαίνει κι ο Σπανούλης να καταθέσει μαρτυρία....:ρ), εγώ μέχρι "να το δω", δεν το πιστεύω. Απλά.

....είπα ήδη πως υπάρχει υπερβολή στον τρόπο που το συζητάτε κάποιοι : οι προπονητές δεν χρειάζεται καν να προσπαθούν "να σου κόψουν το σουτ" : και μόνο να μην σε βοηθάνε/προπονούν/εκπαιδεύουν στοχευμένα πάνω σε αυτό, αρκεί, και αυτό είναι που γίνεται...Μην ξεχνάμε πως οι πιτσιρικάδες, αυτό που έχουν στο μυαλό τους άλλωστε, είναι να σουτάρουν, να σκοράρουν, να κάνουν κόλπα με την μπάλα τεσπα. Αν αυτό δεν μπει σε μια σωστή φόρμα, τότε δεν θα προπονείς μια ομάδα 10 παιδιών για να γίνουν σωστοί μπασκετμπωλίστες, αλλά 10 μαλακισμένα που θα κάνουν με την μπάλα ό,τι τους καβλώσει το καθένα, ώστε να εκφράσουν ΜΟΝΟ αυτό που τους λέει το ένστικτό τους. Αληθινά πιστεύεις πως θα γίνουν καλοί σουτέρ με αυτήν την μέθοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

....συγγνώμη, θεωρείς κακό την "τιμωρία" ενός προπονητή, επειδή δεν ακολουθεί τις οδηγίες του ένας παίκτης;; Εγώ πάντως όχι. Φυσιολογικό είναι. Το κακό είναι ένας προπονητής να μην προσανατολίζεται, εκτός από τα "συστήματα", και στην εκμάθηση "των βασικών". Όπως επίσης κακό είναι να έχει μπροστά του ένας προπονητής ένα ταλέντο, σουτέρ πχ, και να μην του το δουλεύει,

Και όχι, δεν πιστεύω ούτε πως κάποιος προπονητής "θα πήγε να του κόψει το σουτ", ούτε κι ότι ο Σπανούλης "τον έγραψε κι έκανε τα δικά του" - όπως το έθεσες δηλαδή. Ας έχει συμβεί δηλαδή (δεν μπαίνει κι ο Σπανούλης να καταθέσει μαρτυρία....:ρ), εγώ μέχρι "να το δω", δεν το πιστεύω. Απλά.

....είπα ήδη πως υπάρχει υπερβολή στον τρόπο που το συζητάτε κάποιοι : οι προπονητές δεν χρειάζεται καν να προσπαθούν "να σου κόψουν το σουτ" : και μόνο να μην σε βοηθάνε/προπονούν/εκπαιδεύουν στοχευμένα πάνω σε αυτό, αρκεί, και αυτό είναι που γίνεται...Μην ξεχνάμε πως οι πιτσιρικάδες, αυτό που έχουν στο μυαλό τους άλλωστε, είναι να σουτάρουν, να σκοράρουν, να κάνουν κόλπα με την μπάλα τεσπα. Αν αυτό δεν μπει σε μια σωστή φόρμα, τότε δεν θα προπονείς μια ομάδα 10 παιδιών για να γίνουν σωστοί μπασκετμπωλίστες, αλλά 10 μαλακισμένα που θα κάνουν με την μπάλα ό,τι τους καβλώσει το καθένα, ώστε να εκφράσουν ΜΟΝΟ αυτό που τους λέει το ένστικτό τους. Αληθινά πιστεύεις πως θα γίνουν καλοί σουτέρ με αυτήν την μέθοδο;

Μόλις περιέγραψες γιατί ο Καλάθης έστειλε alley hoop στον Γιάννη στη τελευταία επίθεση με Βραζιλία.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, washcloud είπε

....συγγνώμη, θεωρείς κακό την "τιμωρία" ενός προπονητή, επειδή δεν ακολουθεί τις οδηγίες του ένας παίκτης;; Εγώ πάντως όχι. Φυσιολογικό είναι. Το κακό είναι ένας προπονητής να μην προσανατολίζεται, εκτός από τα "συστήματα", και στην εκμάθηση "των βασικών". Όπως επίσης κακό είναι να έχει μπροστά του ένας προπονητής ένα ταλέντο, σουτέρ πχ, και να μην του το δουλεύει,

Και όχι, δεν πιστεύω ούτε πως κάποιος προπονητής "θα πήγε να του κόψει το σουτ", ούτε κι ότι ο Σπανούλης "τον έγραψε κι έκανε τα δικά του" - όπως το έθεσες δηλαδή. Ας έχει συμβεί δηλαδή (δεν μπαίνει κι ο Σπανούλης να καταθέσει μαρτυρία....:ρ), εγώ μέχρι "να το δω", δεν το πιστεύω. Απλά.

....είπα ήδη πως υπάρχει υπερβολή στον τρόπο που το συζητάτε κάποιοι : οι προπονητές δεν χρειάζεται καν να προσπαθούν "να σου κόψουν το σουτ" : και μόνο να μην σε βοηθάνε/προπονούν/εκπαιδεύουν στοχευμένα πάνω σε αυτό, αρκεί, και αυτό είναι που γίνεται...Μην ξεχνάμε πως οι πιτσιρικάδες, αυτό που έχουν στο μυαλό τους άλλωστε, είναι να σουτάρουν, να σκοράρουν, να κάνουν κόλπα με την μπάλα τεσπα. Αν αυτό δεν μπει σε μια σωστή φόρμα, τότε δεν θα προπονείς μια ομάδα 10 παιδιών για να γίνουν σωστοί μπασκετμπωλίστες, αλλά 10 μαλακισμένα που θα κάνουν με την μπάλα ό,τι τους καβλώσει το καθένα, ώστε να εκφράσουν ΜΟΝΟ αυτό που τους λέει το ένστικτό τους. Αληθινά πιστεύεις πως θα γίνουν καλοί σουτέρ με αυτήν την μέθοδο;

Προπονητής δεν είμαι και δεν επιθυμώ και να γίνω. 

Ομωςτο μπάσκετ που έχω ζήσει εγώ σε ακαδημίες όπως και ο αδερφός μου αλλά και φίλοι μου ήταν μάθε άμυνα ζώνης προσηλωμένος στο σύστημα και θάψιμο του ενστικτου. 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι πρέπει να τρέχουν σαν 10 μαλακισμενα αλλά όταν βλέπεις ότι κάποιο παιδί έχει καλύτερα χαρακτηριστικά στην επίθεση, όπως είπες πρέπει να ενθαρυνεις και να το δουλεύεις. 

Εσύ εκ των αποτελεσμάτων βλέπεις να γινεται κάτι τέτοιο; 

Δλδ βλέπεις Έλληνες παίχτες επαγγελματίες να σουταρουν άφοβα; 

Είναι άθλημα και διασκέδαση πρώτα, το αγαπάνε και αναπτύσσουν ένστικτο και δουλεύουν σώμα και μετά τακτικές. 

Τα αποτελέσματα τα είδαμε φέτος και στις μικρές εθνικές που μόλις έχαναν άρχισαν και έφτυναν.

Εκπληκτική δουλειά. 

Επεξ/σία από Scorpio_21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Μόλις περιέγραψες γιατί ο Καλάθης έστειλε alley hoop στον Γιάννη στη τελευταία επίθεση με Βραζιλία.😂

Το οτι δεν χανετε ευκαιρια να μειωνετε τον Καλαθη με ξεπερναει.

 

Επεξ/σία από silverado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, silverado είπε

Το οτι δεν χανετε ευκαιρια να μειωνετε τον Καλαθη με ξεπερναει.

Το ότι δεν σέβεται ο ίδιος τον εαυτό του και μετά κάποιους που εκπροσωπεί και τον πιστεύουν να στο πω ή θα στεναχωρεθεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθνική Ελλάδας Μπάσκετ: Όχι άλλα κρίμα, δίκαια αποκλειστήκαμε...

Μια μέρα θλιβερή για την Ελλάδα καθώς έχασε έναν σπουδαίο μουσικό της, τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, η Εθνική Ελλάδας αποκλείστηκε από την συνέχεια του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος μπάσκετ στην Κίνα. Νίκησε μεν με 7 πόντους διαφορά  την Τσεχία αλλά ήθελε άλλους 5 για να επικρατήσει στην τριπλή ισοβαθμια με τους Τσέχους και τους Βραζιλιάνους.

 

Η αλήθεια είναι ότι η Εθνική εμφανίστηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών μας σε αυτή την διοργάνωση, δεν έπαιξε καλό μπάσκετ και δεν έδειξε ούτε μια στιγμή ότι άξιζε να μπει στις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Αν εξαιρέσεις κάποιες μεμονωμένες ατομικές προσπάθειες κυρίως του Γιάννη, αλλά και των Καλάθη, Σλούκα και Θανάση, στην πλειοψηφία των διαστημάτων των αγώνων της δεν έδειξε σχεδόν καμμιά οργανωμένη επίθεση, κάποιο σύστημα ή γενικά κάποια επιθετική φιλοσοφία. Ταυτόχρονα η άμυνα , το υποτιθέμενο "ατου" του Ελληνικού μπάσκετ, ήταν χαλαρή και αργή, με κακές αλληλοκαλύψεις και με χτυπητές αδυναμίες.

 

Κι επειδή τέλειωσε για μας το Παγκόσμιο, καλό είναι η Ομοσπονδία να αναλάβει τις ευθύνες της και επιτέλους να βρει έναν άνθρωπο που να μπορεί να δώσει μια αγωνιστική ταυτότητα στην ομάδα και να αξιοποιήσει τα αρκετά ταλέντα που έχουμε σε αυτήν την ομάδα. Φτάνει πια με τους Μίσσες και τους Σκουρτόπουλους, στην Εθνική Ελλάδας πρέπει να είναι οι καλύτεροι. Και φτάνει με τα "κρίμα" και το αίσθημα αδικίας που κάποιοι πάνε να περάσουνε! Πήραμε ότι μας άξιζε!

 

https://mauramesanihta.blogspot.com/2019/09/blog-post_47.html

Ethniki005.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tounion είπε

Το ότι δεν σέβεται ο ίδιος τον εαυτό του και μετά κάποιους που εκπροσωπεί και τον πιστεύουν να στο πω ή θα στεναχωρεθεις ;

Μπα και εγω τωρα θυμηθηκα οτι ενας γειτονας δεν μου ειχε πει καλημερα πριν 7 χρονια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι πρώτος δεν είσαι τίποτα. Ο Σκουρτόπουλος την έκανε την Εθνική σε υπόθεση "Αντίπαλος" vs Γιάννη Αντετοκούνμπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλο το καζο, απο τα μεγαλυτερα για την εθνικη μπασκετ εδω και χρονια. Καποιοι πεσανε απο τα συννεφα και ψαχνοντας να βρουν συννεφο να πεσουν το βρηκαν εκ των υστερων στον Σκουρτοπουλο, την ΕΟΚ κλπ. Καποιοι αλλοι το αναμεναμε και το γραφαμε αλλωστε και πριν αρχισει το τουρνουα, τοτε που το 80% των ποστ στο thread ζουσαν στον αστερισμο του "φαβορι για μεταλλιο-αν δεν μας κατσει η Σερβια στα νοκ αουτ παμε καρφι για τελικο-για πειτε πώς θα γινει να μη διασταυρωθουμε με Σερβια ως τον τελικο".

Το μεγαλο κριμα ειναι για τον Γιαννη που ηλθε ολος ορεξη αν βοηθησει και κατεληξε να κανει ηρωισμους για ενα συνωθυλευμα αποτελουμενο απο ρολιστες, ταβερνιαρηδες, γατακια και ανερχομενα ταλεντα. Θα παει πισω στις ΗΠΑ και θα τα ακουει κι απο πανω απο τους haters του, χωρια την στενοχωρια που θα εχει και ο ιδιος προσωπικα για την καταληξη (ειμαι βεβαιος οτι αυτος και ο αδερφος του, ισως και κανας Μπουρουσης ειναι οι μονοι σοβαρα στενοχωρημενοι απο τη συγκεκριμενη αποτυχια και αυτο φαινοταν στο παρκε).

13 Αυγουστου:

Στις 13/8/2019 στις 6:31 ΜΜ, BackFromHell είπε

Μην πονταρετε στο Γιαννη παραπανω απ'οσα πρεπει. Δειτε και το συνολο.

Το οποιο πλην Σλουκα, δεν ειναι δα και πρωτη κλασση.

Καλαθης υπερτιμημενος μεχρι αηδιας, που αν το κοροιδο ο ΔΠΓ δε του εσπρωχνε 2.2 το χρονο, μαζι του θα ασχολιοντουσαν οι δευτεροκλασατες Ρωσικες ομαδες γιατι στα 30 του πια μονο εκει εχει κανει επιτυχημενη πορεια (eurocup). Επισης, στα κρισιμα λακιζει πρωτος απο ολους-fact διασταυρωμενο απο ολες τις μεριες πλεον. Επισης δεν εχει τα στοιχεια εκεινα που βοηθουν το παιχνιδι του Γιαννη (πλην ισως της ταχυτητας και της καλης πασας σε αιφνιδιασμο, αλλα ποσες τετοιες ευκαιριες θα βρει σε μπασκετ ευρωπαικων προτυπων; ). Επισης, πιο σημαντικο απ'οσο φαινεται, δεν ειναι καν Ελληνας  (τριτη γενια Ελληνας απο το σοι του πατερα του, δεν μιλαει καν ελληνικα παροτι τοσα χρονια στην Ελλαδα, κοινως οι παντες θα μιλανε αγγλικα για να καταλαβαινει αυτος). Ουτε και φαινεται να νιωθει τετοιος, αλλωστε σε μονιμη βαση Αμερικη κοιταζε να επιστρεψει, οπως επισης αν τον ενδιεφερε το θεμα Ελλαδα ή την εβλεπε ως πατριδα του, ε τοσα χρονια θα ειχε μαθει να λεει καμια προταση στην...μητρικη του. Και λεω πιο σημαντικο απ'οσο φαινεται, διοτι η εθνικη διαχρονικα βασιζοταν σε αυτο το πατριωτικο που τους επιανε σε τετοιες διοργανωσεις. Αυτο απο τον Καλαθη το ξεχναμε απο τωρα, καμια σχεση. Μιλαμε αλλωστε για παιχτη που εχει αρνηθει ουκ ολιγες φορες να παιξει στην εθνικη, κατα το παρελθον. Τωρα που οι μετοχες πεσανε και που βρισκεται και στην Ελλαδα, παιζει, προφανως.

Πριντεζης, Μπουρουσης στα πολυ τελευταια τους. Μπορουν να βοηθησουν με την εμπειρια μεν, υπο πολλες προυποθεσεις δε.

Παπανικολαου, οσο χοροπηδαει στην αμυνα κατι λιγο το προσφερει.

Οι αλλοι ειναι πραγματικα πολυ πολυ κατω απο το επιπεδο των ομαδων που θελουμε να ανταγωνιστουμε.

Και παμε τωρα στο Γιαννη. Ο Γιαννης ειναι ναι μεν MVP NBA, ειναι επισης το μεγαλυτερο ονομα του τουρνουα, αλλα αυτο δεν πρεπει να μας οδηγει σε λογικα αλματα. Τα οποια συνηθως ποια ειναι; Αυθαιρετα να θεωρουμε οτι μπορει να κανει οσα κανανε στο παρελθον αντιστοιχοι σουπερσταρ σε ευρωπαικες ομαδες, πχ οταν η Γερμανια ειχε τον Νοβιτσκι ηταν πολυ δυνατη χαρη μονο σε αυτον. Η η Ιταλια τον Μπελινελι ή η Ισπανια τον Γκασολ ή η Γαλλια τον Παρκερ κ.ο.κ. Το προβλημα ειναι οτι ο Γιαννης πρωτον, εχει χαρακτηριστικα παιχτη ανοιχτου γηπεδου (που δε θα το βρει ευκολα στο παγκοσμιο) και δευτερον βασιζεται περισσοτερο στην ομαδα απ'οτι οι προαναφερθεντες που ηταν το αναποδο. Αν η ομαδα δεν βοηθησει το Γιαννη, τοτε δυσκολα αυτος μονος του θα παιξει για 11 παιχτες ( ο αλλος ειναι ο ΣΛουκας που ειναι επισης πολυ σπουδαιος παιχτης), οπως εκανε ο Νοβιτσκι στη Γερμανια. Ειδαμε και στα playoffs του NBA οτι οταν η ομαδα του δεν τον βοηθουσε με το σουτ, χανοταν κι αυτος. Πειτε μου εναν, να σουταρει αξιοπιστα, πλην Σλουκα. Για ποια ομαδα που θα βοηθησει το Γιαννη λεμε λοιπον...

Τελος μην ξεχνατε-υποτιματε και το ρολο του προπονητη... Σκουρτοπουλος; Μα σοβαρα τωρα;

Γι'αυτο οχι απλα χαμηλα το κεφαλι, αλλα πολυ χαμηλα. Μην χτιζετε προσδοκιες πανω σε εναν παιχτη που απογειωνεται μονο αν η ομαδα μπορει να κανει καποια βασικα πραγματα. Η συγκεκριμενη ομαδα με το συγκεκριμενο προπονητη αμφιβαλλω κατα ποσο μπορει να τα κανει. Αλλωστε υπαρχει πολυ προσφατο παραδειγμα, το ευρωπαικο οπου ημασταν ενας κινουμενος θιασος με κακο κλιμα στα αποδυητιρα επισης. Για να δουμε κατι καλο απο αυτην την ομαδα πρεπει να ευθυγραμιστουν οι πλανητες και να υπαρξει ταυτοχρονο peak σε αποδοση αρκετων παιχτων που δεν εμπνεουν αυτη τη στιγμη οτι μπορουν να το κανουν, τουλαχιστον εμενα.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα αν τελικα δεν καταφερει το ακατορθωτο , δηλαδη να κουβαλησει 7ταγαρια και 3 μετριομετριους ως το χρυσο, θα ειμαστε και η μοναδικη ρατσα στον πλανητη που θα συνεχισουμε να τον κατηγορουμε και να τον αποδοκιμαζουμε χωρις να φταιει (οπως αλλωστε συμβαινει χρονια τωρα). Ειναι υπερπαιχτης, αλλα δεν ειναι αυτος που μονος του θα συμμαζεψει τα ασυμαζευτα του θιασου που ειδαμε στο ευρωπαικο.

Ορισμενοι οταν σπευδετε να ειρωνευτειτε μια αποψη σαν την παραπανω χωρις να εχετε ουσιαστικα αντεπιχειρηματα, τουλαχιστον θα σεβεστε. Ο rus μας ελεγε για τους μπουκς του και με ρωταγε που θα εξαφανιστω οταν θα σηκωνουμε το μεταλλιο, αλλος μας ελεγε οτι ο Γιαννης στην συγκεκριμενη εθνικη εχει ολα τα φοντα να αποδειχθει ανωτερος απ'οτι ο Νοβιτσκι στην Γερμανια και να παω να μαθω τα βασικα του αθληματος που τολμαω και κανω τετοιες συγκρισεις, αλλος ελεγε οτι ειμαι γαυρος που τολμαω να γραφω για τον Καλαθη αυτα που ο ιδιος δειχνει στα παρκε σε ολη του την καριερα, αλλος μου ελεγε οτι οσα λεω για τον Παπανικολαου δειχνουν οτι δεν εχω δει ποτε μου μπασκετ κλπ κλπ. Δυστυχως, δεν διαψευστηκα σε τιποτα, αντιθετως, το παραπανω ποστ που γραφτηκε μισο μηνα πριν το παγκοσμιο, ειναι ο απολογισμος του τουρνουα που σημερα καποιοι θα σπευσουν να κανουν με περισπουδαστο υφος. Των οποιων η αδικαιολογητη και υπερμετρη αισιοδοξια εως αλαζονεια ακομα και σε πιο συγκρατημενες αποψεις, δυστυχως διαψευστηκε με συνοπτικες διαδικασιες και εκκωφαντικα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Κανεις δεν ειναι πανω απο σενα φιλε. Μονο εσυ αντιληφθηκες νωρις ότι οι μπουκηδες εδιναν μικρη αποδοση στην εθνικη μας βασει ενός οργανωμενου σχεδιου απατεωνιας.

Υπερβαση θα είναι αν φανε <100 ποντους.

Αν όμως ειχε μπει μεσα η τριτη ελευθερη βολη του Σλουκα και κερδιζαμε τους βραζιλιανους τωρα θα μιλουσες διαφορετικα.

Καθόλου. Τα ίδια θα έλεγα γιατί και να έμπαινε η ομάδα και σε εκείνο το ματς έδειξε τις αδυναμίες της και στα επόμενα εσύ νομίζεις ότι θα άλλαζε κάτι?

Μπορεί να είχε την ψυχολογία αλλά η ψυχολογία δεν σε κάνει καλύτερο σουτέρ ούτε δια μαγείας εξαφανίζονται οι αδυναμίες των παιχτών.

Δεν ξέρω πάντως αν είδατε όλα τα ματς της εθνικής όλοι εσείς που λέγατε για μετάλλιο γιατί εγώ τα είδα όλα και σε κανένα δεν έδειξε ότι ήταν ομάδα για μετάλλιο, εγώ λανθασμένα περίμενα τουλάχιστον οκτώδα πριν την Κίνα αλλά όταν είδα τα φιλικά στην Κίνα που χάναμε ελεύθερα σουτ κάτω από το καλάθη, ο Μπουρούσης περπάταγε, ο Καλάθης έπαιζε κάτω του μετρίου, η άμυνα μας ήταν τρύπια και στην επίθεση δεν βρίσκαμε λύσεις οι περισσότεροι λέγανε φιλικά είναι μην δίνετε σημασία, δοκιμάζουν πράγματα, δεν πειράζει που δεν μπαίνουν τα σουτ κτλ.

Ε, ορίστε που και στα επίσημα παίζαμε σαν τα φιλικά στην Κίνα, κάτω του μετρίου, χωρίς σύστημα, με χαμηλά ποσοστά σε βολές και τρίποντα και με δεν ξέρω και εγώ πόσα χαμένα λει-απ.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...