Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Παλια του τεχνη κοσκινο να εξαφανιζεται αμεσως μετα τον αποκλεισμο της εθνικης και να εμφανιζεται στα ξεκινηματα του επομενου τουρνουα να αμολαει προς ολες τις κατευθυνσεις οτι ειμαστε φαβορι για μεταλλιο. Με επιχειρημα τους μπουκς. Αν οχι αυτους, τοτε τα fiba power rankings. Αν οχι αυτα, τοτε ακομα πιο αοριστα, για το ποιοτικο υλικο που υπαρχει στο ροστερ. Αν δεν υπαρχει ουτε ποιοτικο υλικο, ακομα πιο αοριστα για το οτι ειμαστε κλασσικη σχολη μπασκετ και αν οχι εμεις, τοτε ποιοι :P

Θα τον ξαναδουμε, λογικα, πριν την εναρξη των Ολυμπιακων στο Τοκυο. Καλα 2020 δηλαδη!

Δεν εξαφανίζομαι, απλα δεν είμαι ολο το 24ωρο απανω όπως εισαι εσυ. Τα υπολοιπα εχουν απαντηθει πολλες φορες και δε χρειαζεται να τα αναμασας και να εκτίθεσαι. 

5 λεπτά πριν, silverado είπε

Χαρα, που ειχαν μεινει εξω απο νωρις Τουρκια και Γερμανια, στεναχωρια, για την ηττα απο Βραζιλια.

Γιατι χαρα για τη Γερμανια? Τις αδυναμες ομαδες τις θελουμε να μενουν, εξαλλου υπηρχε περιπτωση να αντιμετωπισουμε αυτους στη φαση των 8.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, rus είπε

Γιατι χαρα για τη Γερμανια? Τις αδυναμες ομαδες τις θελουμε να μενουν, εξαλλου υπηρχε περιπτωση να αντιμετωπισουμε αυτους στη φαση των 8.

Θεμα ψυχολογιας, ξερω οτι σε κρισιμους αγωνες παρουσιαζουμε καποια κομπλεξ με συγκεκριμενες χωρες, USA, Ισπανια, Σερβια και τωρα θα υπηρχε προβλημα και με τη Γερμανια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Ποποβιτς, Τζορτζεβιτς, Σκουρτοπουλος παραδοσιακή ταβέρνα "Τα τρια αδέρφια". 

Με την διαφορά ότι ο Πόποβιτς είναι ο μπαμπάς (όλων).

52 λεπτά πριν, silverado είπε

Χαρα, που ειχαν μεινει εξω απο νωρις Τουρκια και Γερμανια, στεναχωρια, για την ηττα απο Βραζιλια.

 

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μ@λ@κί@ μας δέρνει σαν λαός. Αντί να κοιτάξεις το χαμαιτυπείο σου, ψάχνεσαι για στραβές των άλλων για να πεις να αυτοί ήταν χειρότεροι (που μπορεί να μην ισχύει κιόλας ειδικά αν έβλεπες τα ΗΠΑ-Τουρκία και Γαλλία-Γερμανία). Κλασικά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Δε πας πουθενά έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μ@λ@κί@ μας δέρνει σαν λαός. Αντί να κοιτάξεις το χαμαιτυπείο σου, ψάχνεσαι για στραβές των άλλων για να πεις να αυτοί ήταν χειρότεροι (που μπορεί να μην ισχύει κιόλας ειδικά αν έβλεπες τα ΗΠΑ-Τουρκία και Γαλλία-Γερμανία). Κλασικά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Δε πας πουθενά έτσι.

Πουθενα δεν πας οταν δεν βλεπεις ποιο ειναι το συμφερον σου.
Δεν υπαρχουν μεγαλες ομαδες που σε καποια στιγμη να μην χρειαστηκαν το κατι παραπανω για να προχωρησουν και να φτασουν στον στοχο τους.
Εσυ μεγαλε που εισαι υπερανω, θα επεφτες απο τα συννεφα αν η Ελλαδα νικουσε με +12 την Τσεχια και οι Αμερικανοι εδιναν το παιχνιδι στους Βραζιλιανους για να μην ξαναβρουν την ομαδα μας μπροστα τους.
Μπα, θα ελεγες καλη στρατηγικη απο τον μεγιστο προπονητη.
Ουτε ευνοια διαιτησιας ευχηθηκα, την οποια την ειχαν αλλες ομαδες εις βαρος μου, ουτε να κανω επιλογη αντιπαλου, με σκοπιμη ηττα αν μας ηταν βολικο, ουτε τιποτα αλλο, εκτος απο την ελπιδα να νικησει η Τσεχια στο παιχνιδι με την Βραζιλια, για να εχουμε μια ακομα ευκαιρια.
Χαρα που εμειναν εξω απο νωρις οι Τουρκοι και οι Γερμανοι, δεν ειναι γιατι  τις θεωρω μεγαλες ή μικρες ως ομαδες αλλα γιατι ξερω οτι εχουν τον τροπο να παιξουν με το μυαλο καποιων παικτων στον ψυχολογικο τομεα και να μου χαλασουν εναν σιγουρο αγωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Υποθέτω οτι εισαι φιλος του Παναθηναικού και όπως πολλοί οπαδοί της ομάδας, ίσως βλέπεις μεροληπτικά το θέμα . Αυτό που ξέρουμε όμως όλοι, ειναι πως αυτή η ιστορία μονο κακό κάνει στο Ελληνικό μπάσκετ. Πρόεδρος του οποίου ειναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος, που το όνομά του έχει συνδεθεί πλέον με μια 10ετία αποτυχιών, με χαλκάδες σε αρκούδες και με υποβιβασμό μεγαλης ομάδας λογω διαμαρτυρίας. Απ΄όπου και να το πιάσεις ο συγκεκριμένος άνθρωπος θα έπρεπε να αποτελεί παρελθόν.

To ότι ένας 80χρονος με τοσες αποτυχίες παραμένει ακομα στη καρέκλα του, αποτελεί απο μόνο του θέμα συζήτησης.

Υπάρχει κάποια διάρκεια για την θέση ή είναι δια βίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theo93 είπε

Υπάρχει κάποια διάρκεια για την θέση ή είναι δια βίου;

Νομιζω εκλέγεται κάθε 2 ή 4 χρόνια; Ας με διορθώσει κάποιος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

. Για τους προπονητές: όπως γράφουν δημοσιογράφοι που ασχολούνται με το μπάσκετ (δεν το έχω ελέγξει και δεν ξέρω αν μπορώ, εύκολα) προπονητής Ευρωλίγκας δεν μπορεί να είναι και προπονητής Εθνικής γιατί συμπίπτουν τα παράθυρα των εθνικών με τους αγώνες της λίγκας.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παράθυρα δεν υπάρχει περίπτωση προπονητής που μπορεί να βρει δουλειά σε Ευρωλίγκα και Eurocup να προπονήσει την Εθνική. Ο Μπαρτζώκας δεν νομίζω να μείνει χωρίς δουλειά, ο Πεδουλάκης το ίδιο. 

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Μη παρέμβαση του, σε τι;

Θα ήταν, δηλαδή, καλύτερος παράγοντας αν παρενέβαινε για να καταστρατηγηθεί ο νόμος;

Για να καταλάβω, δηλαδή, γιατί ακριβώς τον μέμφεσαι εν προκειμένω. Γιατί, όταν μέμφεσαι κάποιον επειδή δεν παρανομεί, πώς να το κάνουμε, είναι κομμάτι περίεργο.

Αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα θα απαντήσω για τι τον μέμφομαι εγώ. 

Γιατί είναι εξαφανισμένος και άφησε τα πράγματα να φτάσουν ως εδώ. Άφησε τον Γιαννακόπουλο να κάνει επίδειξη ισχύος στην ΚΕΔ, άφησε τον Ολυμπιακό να φτάσει ως το σημείο. Και δεν είναι το θέμα ότι ο Ολυμπιακός έπεσε, το ζήτημα είναι ότι ζημιώνονται έτσι όλες οι υπόλοιπες ομάδες και το πρωτάθλημα, αν και παραδόξως καμία δεν κοίταξε το (φανερό) συμφέρον της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακούστηκε κάτι (βέβαια αυτές τις μέρες θα ακουστούν τέρατα και σημεία) για τιμ με βοηθούς που θα τρέχουν τα παράθυρα και βασικό κόουτς (ομάδας Ευρωλίγκας) που θα συντονίζει και θα αναλαμβάνει τα τουρνουά.

Θα είναι καταστροφικό αν συμβεί κάτι τέτοιο, για πολλούς λόγους.

Ελπίζω, μια ομοσπονδία που έχει κάνει πολλά λάθη (γιατί βάζω στοίχημα πως θα κατηγορηθώ και για απολογητής του Βασιλακόπουλου κάποια στιγμή) να μη διαπράξει άλλο ένα.

Η ομοσπονδία φταίει, αναμφίβολα, αλλά δεν πρέπει να βγουν από το κάδρο και οι παίκτες. Αυτό λέω, και γι' αυτό διαφωνώ όταν διαβάζω για "αποκλειστική" ευθύνη του Βασιλακόπουλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου ακούγεται πάντως και τόσο καταστροφικό. Τι χειρότερο θα παθαίναμε αν κατεβαίναμε στο παγκόσμιο με βοηθό τον Σκουρτόπουλο και προπονητή κάποιον καλύτερο; Αν δεν κάνω λάθος και στο Ελλάδα-Σερβία είχαμε πάρει για την ανάλυση των αγώνων 2 από το τιμ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, γιατί να μην κατεβαίνουμε στα τουρνουά με τα καλύτερα διαθέσιμα τιμ αν μπορούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Θα είναι καταστροφικό αν συμβεί κάτι τέτοιο, για πολλούς λόγους.

Ε μοιράσου τους μαζί μας! Τι μυστικοπάθεια είναι αυτή! :D

12 λεπτά πριν, Snoob είπε

Η ομοσπονδία φταίει, αναμφίβολα, αλλά δεν πρέπει να βγουν από το κάδρο και οι παίκτες. Αυτό λέω, και γι' αυτό διαφωνώ όταν διαβάζω για "αποκλειστική" ευθύνη του Βασιλακόπουλου.

Αποκλειστική όχι, κύρια ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Conan2046 είπε

Εμένα δεν μου ακούγεται πάντως και τόσο καταστροφικό. Τι χειρότερο θα παθαίναμε αν κατεβαίναμε στο παγκόσμιο με βοηθό τον Σκουρτόπουλο και προπονητή κάποιον καλύτερο; Αν δεν κάνω λάθος και στο Ελλάδα-Σερβία είχαμε πάρει για την ανάλυση των αγώνων 2 από το τιμ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, γιατί να μην κατεβαίνουμε στα τουρνουά με τα καλύτερα διαθέσιμα τιμ αν μπορούμε;

Πλήρης ακύρωση του "εφεδρικού". Θα βάλει το κεφάλι του στο ντορβά, θα παίξει με μισή ομάδα, πρόθυμους ή όσους, θα πάει την ομάδα στους τελικούς, και θα έρθει να αναλάβει ο άλλος; (Καλά, δεν λέμε τι γίνεται έτσι και αποτύχει, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται).

Κι αν δεν πάει καλά κάτι, πώς θα παρεμβαίνει ο "καλός", ο "βασικός"; Στη ροή του αγώνα, προφανώς δεν θα μπορεί. Ποιος προπονητής θα δέχεται να του στέλνει μπιλιέτο ο Ιτούδης, ας πούμε;

Συν του ότι, αυτοί που ψαχνόμαστε, έχουν αρνηθεί ήδη, και μετά τα όσα έγιναν σε αυτό το τουρνουά, δεν βλέπω πώς υπάρχει περίπτωση να δεχτούν, εκτός κι αν μείνουν χωρίς δουλειά. 

Η ομάδα θέλει προπονητή, να έχει την ευθύνη, και να μπορεί και να επιβληθεί. Όποιος και να είναι αυτός, να ξέρουν όλοι πως αυτός κάνει κουμάντο. Με υπηρεσιακούς προπονητές και υπηρεσιακούς παίκτες, δουλειά δεν γίνεται. Τουλάχιστον όχι για χώρες στα δικά μας μεγέθη, οι ΗΠΑ που κατέβασαν τα "4αρτα" που έγραφε ένας άλλος χρήστης (σωστά) και έφτασαν 8αδα, οκ, μπορούν και έτσι.

Εμείς, που τους ψάχνουμε με το φανάρι να θέλουν να παίξουν, να μπορούν να παίξουν, να τους αφήνει η ομάδα τους κτλ., θα βαρέσουμε διάλυση έτσι.

Κι ένα βασικό που απαιτείται, και δυστυχώς είναι πάρα πολύ δύσκολο, είναι ένα γενναίο ξεκαβάλημα για το πού βρισκόμαστε ως χώρα, τη δυναμική έχουμε τώρα (και όχι πριν από 32 χρόνια) και σε τι πλαίσιο βρίσκονται και οι άλλοι. Πηγαίναμε για μετάλλιο; Έχουμε έναν ΝΒΑer που έφυγε από εδώ από το Φιλαθλητικό και τον έμαθαν/έφτιαξαν εκεί, και 2 30αρηδες πρωταγωνιστές στις ομάδες τους (ο ένας με τραγικό σουτ). Κι οι άλλοι έχουν 2-3 ή όλη την ομάδα. Τις είχε δει κανείς τις άλλες χώρες που έπαιζαν; Δεν μιλάμε για Βραζιλία και Τσεχία. ΗΠΑ, Ισπανία, Αργεντινή, Γαλλία, Αυστραλία (που τους είχαν νικήσει τους Αμερικανούς, σε φιλικό μεν, αλλά τους είχαν νικήσει πρόσφατα και καρυδάτα). Ποιο μετάλλιο; Η 8αδα υπέρβαση ήταν, για μια ομάδα χωρίς τρίποντο και βολές.

Αλλά, πώς να τα πεις αυτά και να μην πεταχτεί κάποιος να σε πει ανθέλληνα ή απαισιόδοξο ή δεν ξέρω εγώ τι. 

 

Μόλις τώρα, Diinekis21 είπε

Ε μοιράσου τους μαζί μας! Τι μυστικοπάθεια είναι αυτή! :D

Αποκλειστική όχι, κύρια ναι..

Ναι, αλλά κάποιοι έγραφαν για αποκλειστική, και σε αυτούς απαντούσα.

Και, επαναλαμβάνω, αγγίζει τα όρια του ανέκδοτου να μιλάμε τώρα, σε αυτή τη φάση, για το Βασιλακόπουλο, όταν τα καμάρια ρίχνανε με 60% στις ελεύθερες βολές (και έχουν γράψει ανάλογα ανδραγαθήματα και με τις ομάδες τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Η ομάδα θέλει προπονητή, να έχει την ευθύνη, και να μπορεί και να επιβληθεί. Όποιος και να είναι αυτός, να ξέρουν όλοι πως αυτός κάνει κουμάντο. Με υπηρεσιακούς προπονητές και υπηρεσιακούς παίκτες, δουλειά δεν γίνεται. Τουλάχιστον όχι για χώρες στα δικά μας μεγέθη, οι ΗΠΑ που κατέβασαν τα "4αρτα" που έγραφε ένας άλλος χρήστης (σωστά) και έφτασαν 8αδα, οκ, μπορούν και έτσι.

Δε διαφωνώ αλλά με τι μπάτζετ; Η Ισπανία έχει αποκλειστικό τον Σκαριόλο που παίρνει ξέρω γω πόσα. Η ομοσπονδία καλώς ή κακώς θέλει Έλληνα προπονητή. Όπως τα έχει καταφέρει η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει υποχρεώσεις μεσούσης της σεζόν άρα είτε θα πληρώσει αδρά για κάποιον που δε θα δουλεύει σε ομάδα είτε θα συνεχίσει με λύσεις τύπου Μίσσα, Σκουρτόπουλου και λοιπά που οι διάφοροι εξυπνακίδηδες παντογνώστες του internet τους βαφτίζουν ταβερνιάρηδες πριν την πρώτη προπόνηση. Δεν ξέρω αν ο Γιαννάκης θα ενδιαφερόταν υπό τις παρούσες συνθήκες να αναλάβει, αλλά είναι ίσως ο μόνος που μπορεί να εμπνεύσει σεβασμό σε όλους. Εκτός και αν πάρουμε κάποιον παλίο διεθνή που ξεκινά τώρα προπονητική π.χ. Παπαλουκά, Δ.Παπανικολάου κλπ

Επεξ/σία από NickTheQuick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Νομιζω εκλέγεται κάθε 2 ή 4 χρόνια; Ας με διορθώσει κάποιος. 

άρα κάποιοι τον ψηφίζουν φαντάζομαι, απλά για να μπεις στην "κλίκα" τι χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, NickTheQuick είπε

Δε διαφωνώ αλλά με τι μπάτζετ; Η Ισπανία έχει αποκλειστικό τον Σκαριόλο που παίρνει ξέρω γω πόσα. Η ομοσπονδία καλώς ή κακώς θέλει Έλληνα προπονητή. Όπως τα έχει καταφέρει η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει υποχρεώσεις μεσούσης της σεζόν άρα είτε θα πληρώσει αδρά για κάποιον που δε θα δουλεύει σε ομάδα είτε θα συνεχίσει με λύσεις τύπου Μίσσα, Σκουρτόπουλου και λοιπά που οι διάφοροι εξυπνακίδηδες παντογνώστες του internet τους βαφτίζουν ταβερνιάρηδες πριν την πρώτη προπόνηση. Δεν ξέρω αν ο Γιαννάκης θα ενδιαφερόταν υπό τις παρούσες συνθήκες να αναλάβει, αλλά είναι ο μόνος που μπορεί να εμπνεύσει σεβασμό σε όλους.

Δεν αντιλέγω πως το μπάτζετ είναι τεράστια τροχοπέδη. Ένας λόγος παραπάνω που βρίσκω ουτοπικό το σενάριο να πληρώνει η Ομοσπονδία 2 και 3 τιμ ανάλογα με το παράθυρο και κατά πού φεγγίζει ο Ανάδρομος Ερμής.

Ο Γιαννάκης θα μπορούσε να είναι μια λύση, υπό την έννοια πως το κύρος του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Δεν ξέρω αν θέλει να μπει σε αυττή τη διαδικασία, άλλη ιστορία αυτή.

Αλλά, να έχεις έναν προπονητή τώρα, άλλον μετά, παράλλον στην τελική φάση; Και ας πούμε πως ένας από τους "πρόθυμους" των παραθύρων πάει καλά, δείχνει πράγματα, κουβαλάει την ομάδα τέλος πάντων σε κρίσιμες νίκες. Πώς θα μπορέσει ο προσωρινός να του πει, έστω, "δικέ μου, εσύ θα είσαι και στην τελική φάση"; 

Πρέπει οι παίκτες να ξέρουν πως έχουν να κάνουν με έναν άνθρωπο. Και να μην αντιμετωπίζεται η εθνική (έστω και λόγω σύμπτωσης αγωνιστικών υποχρεώσεων) σαν πάρεργο. Καλό θα είναι για όλους.

Υ.Γ. Θεωρώ πως ο Σκουρτόπουλος έκανε λάθη. Και πολλές δηλώσεις του δεν μου άρεσαν (λ.χ. αυτά περί γκαρντ και βρείτε μου, και η γκρίνια για την κριτική κτλ.) Ταβερνιάρη δεν θα πω κανέναν, προφανώς. Αλλά, το κάζο στον Κόνιαρη, θα του το χρεώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...