Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rus είπε

Επισης από πανω εξηγω το σκεπτικο αυτου που εγραψε ότι το καλαθι επρεπε να μετρησει για δυο. Η μπαλα θα κατεληγε στο καλαθι αφου το κοψιμο ηταν υποτίθεται αντικανονικο.

H παραβαση αντικανονικου κοψιματος χρεωνεται τοσους ποντους για οσους θα μετρουσε το σουτ που θα εμπαινε.

Αν γινει αντικανονικο κοψιμο σε 3ποντο, μετραει για τρεις.

Αν γινει αντικανονικο κοψιμο σε προσπαθεια για 2, μετραει για δυο.

Κι αν γινει αντικανονικο κοψιμο σε βολη, μετραει για ενα.

Η μονη περιπτωση να μετρησει μια βολη για 2 ποντους ειναι να παρεμβληθει κανονικα και βαση κανονισμων χερι καποιου παιχτη (επιτιθεμενου η αμυνομενου) και η μπαλα  να καταληξει στο καλαθι. Ειδες εσυ χθες καμια μπαλα να καταληγει στο καλαθι και θες να μετρησει και 2 ποντους;

Να μαθεις κανονισμους και να αφησεις τα σκεπτικα και τις θεωριες. Επισης να αφησεις και τα ψεκασμενα αρθρα/sites γιατι καινε κεφαλια...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ηρεμία, όλοι κάνουμε λάθη. Δεν χρειάζεται να την πέφτετε στον @rus.

Αν κι εγώ δεν είχα σαφής εικόνα των κανόνων, με την πρώτη ματιά για αντικανονικό φάνηκε, επειδή πίστευα ότι η μπάλα είναι στην κάθοδο = αντικανονικό διώξιμο. Ηρεμία.

Δυστυχώς, αν και προσωπικά ήλπιζα να μην συνέβαιναν πάλι αυτά, με την πρώτη ήττα φαίνεται ότι δεν έχουμε οδηγό στο τιμόνι. Δεν υπάρχει αυτός που θα κόψει τον τσαμπουκά στους παίχτες.

Ξαναλέω, υλικό έχουμε άφθονο. Έχουμε. Ναι ακόμα και τους Παπ εννοώ. Αν είχαμε και προπονητή, θα ήμασταν στην 5αδα των καλύτερων ομάδων παγκοσμίως με τον mvp NBA άνετα. Με αυτόν τον προπονητή, χάσαμε από την Βραζιλία και αύριο η ΝΖ καίγεται για νίκη, όπως κι εμείς ακριβώς. Ντέρμπι θα γίνει και φοβάμαι πολύ. Μακάρι να μην γίνει κανένα κάζο, γιατί θα κλαίμε για καιρό. Και είναι τόσο κρίμα που έχουμε τον Γιάννη σε τέτοια κατάσταση και να αποκλειστούμε τόσο νωρίς.  Σίγουρα πολλοί από εμάς περιμέναμε όλα αυτά τα χρόνια (5) για να δούμε τον Γιάννη στην εθνική μας και γενικά να δούμε την ομάδα να παίζει. Και να έχει βλέψεις για μια καλή θέση στο τουρνουά, μαζί με ένα καλό μπάσκετ. Η πραγματικότητα κάπως απογοητεύει αλλά ακόμα δεν τελείωσε τίποτα.

Peace και καλή μας τύχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rus είπε

Μη τα λες σε μενα πεστα σε αυτον που εκανε την αναρτηση. Και κοψε επιτελους τα καραγκιοζιλικια, κάθε μερα σοου θα δινεις?

Οχι τα λεω σε αυτον που το αναδημοσιευει και το αναπαραγει εδω. Δεν εχω καμια δουλεια να αναγιγνωσκω ψεκασμενα σαιτς ή αρθρα για να ασχοληθω με τους συντακτες τους. Καθώς ομως υπαρχουν αποτι φαινεται πεφωτισμενοι που τετοια αρθρα τα αναπαραγουν και διατιθενται κιολας να μας εξηγησουν και το σκεπτικο για λογαριασμο του αρθογραφου, οφειλω να απαντησω με μπασκετικα επιχειρηματα, δηλαδη τους κανονισμους που αγνοει και ο αρθογραφος αλλα και αυτος που αναπαραγει τετοια αρθρα εδω, αφηνοντας και τις ξεκαθαρες αιχμες του περι διαιτησιας για τη συγκεκριμενη φαση. Και μολις τρωει την κατραπακια του αρχιζει τα, "αλλος εκανε την αναρτηση, εγω δεν ξερω τιποτα, εκει πειτε τα".

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

————

Κρίσιμο το αυριανό ματς, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα χάσουμε απο Νεα Ζηλανδία, παρα τις όποιες αδυναμίες μας. Δεν νομίζω ότι λέω μεγάλη κουβέντα γιατί wtf, δεν είμαστε και τόσο χάλια πια... 

(Famous last words?) - Τεσπα θα δούμε. Πέρα απο όλα τα αλλά είναι κυριως θέμα ψυχολογίας στην παρούσα φαση. 

Απο εκει και πέρα, υπάρχουν ακόμα πιθανότητες να περάσει η Τσεχία αντί Τουρκίας ή κάνω λαθος; Δεν έχω εικόνα ποια ομάδα θα «προτιμούσαμε», αν έφτανε μέχρι εκει το πράγμα βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

 

————

Κρίσιμο το αυριανό ματς, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα χάσουμε απο Νεα Ζηλανδία, παρα τις όποιες αδυναμίες μας. Δεν νομίζω ότι λέω μεγάλη κουβέντα γιατί wtf, δεν είμαστε και τόσο χάλια πια... 

(Famous last words?) - Τεσπα θα δούμε. Πέρα απο όλα τα αλλά είναι κυριως θέμα ψυχολογίας στην παρούσα φαση. 

Απο εκει και πέρα, υπάρχουν ακόμα πιθανότητες να περάσει η Τσεχία αντί Τουρκίας ή κάνω λαθος; Δεν έχω εικόνα ποια ομάδα θα «προτιμούσαμε», αν έφτανε μέχρι εκει το πράγμα βέβαια...

Υποθέτω θα προτιμούσαμε την καλή εθνική...από αντίπαλο όποιος και αν είναι αν εμείς δεν εμφανιστούμε όπως πρέπει δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Απο εκει και πέρα, υπάρχουν ακόμα πιθανότητες να περάσει η Τσεχία αντί Τουρκίας ή κάνω λαθος; Δεν έχω εικόνα ποια ομάδα θα «προτιμούσαμε», αν έφτανε μέχρι εκει το πράγμα βέβαια...

Εννοειται υπαρχουν. Μεταξυ τους παιζουν, οποια κερδισει περναει.

Εμεις θα ''προτιμουσαμε'' πλεον μετα την ηττα μας απο την Βραζιλια, την θεωρητικα πιο δυνατη απο τις 2. Γιατι θελουμε αυτη που θα περασει να νικησει την Βραζιλια, ωστε να εχουμε ενα ακομα σεναριο προκρισης εκτος απο το 2 στα 2.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, crom251 είπε

Εννοειται υπαρχουν. Μεταξυ τους παιζουν, οποια κερδισει περναει.

Εμεις θα ''προτιμουσαμε'' πλεον μετα την ηττα μας απο την Βραζιλια, την θεωρητικα πιο δυνατη απο τις 2. Γιατι θελουμε αυτη που θα περασει να νικησει την Βραζιλια, ωστε να εχουμε ενα ακομα σεναριο προκρισης εκτος απο το 2 στα 2.

Δε χάνουν οι Τούρκοι από τους Τσέχους ούτε με ΣκουρτοGOAT να βάζει τον ιλιασόβα στον άσο. Αν περάσουμε το ΕΛλάδα-Τουρκία, θα είναι το πιο πολωμένο και άγριο παιχνίδι σε όλο το τουρνουά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 8άδα όπως είμαστε αυτή τη στιγμή με την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση στο ναδίρ και να χρειαζόμαστε 2/2 στην επόμενη φάση ή νίκη με διαφορά επί της Τουρκίας και συνδυασμό αποτελεσμάτων, δεν θα είναι απλά επιτυχία αλλά άθλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και τουλάχιστον μια 10ετία, μετάλλια περιμένουμε από τις εθνικές μας που κατεβαίνουνε, και στο τέλος απορούμε τί έγινε και αντί για μετάλλια είμαστε πολύ πιο κάτω.

"Ο προπονητής" συνήθως την πληρώνει, και αρχίζουν αναλύσεις τί έκανε και τί δεν έκανε. Για άλλους "φταίει ο Βασιλακόπουλος", για άλλους "το πώς μας αντιμετωπίζουν οι διαιτητές" και κάπου εκεί ξανάρχεται και το θέμα "ο Δράκος στον πάγκο ΤΩΡΑ"...

Προπονητές να θυμίσω ότι αλλάξαμε μπόλικους από Γιαννάκη και μετά. Άλλος "όνομα", άλλος "φέρελπις", άλλος "σύγχρονος", άλλος "στο πνεύμα της ομοσπονδίας μας". Το αποτέλεσμα, πάντα "το ίδιο" : η "ΣΟΥΠΕΡ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΆΛΛΙΟ", πουθενά. Μήπως λοιπόν, δεν είναι ακριβώς ο προπονητής και ΜΟΝΟ, το θέμα μας; Και σίγουρα "ο Βασιλακό" έχει το μερίδιό του στο τί δεν πάει καλά, και σίγουρα "και η κρίση φταίει", και σίγουρα έχουμε όντως δει διαιτησίες που σα να μη μας έχουν και πολύ "σε υπόληψη". Από εκεί και πέρα όμως, πρέπει ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να καταλάβουμε ότι οι παίκτες μας που έχουν στελεχώσει τις ομάδες που κατέβηκαν ολ' αυτά τα χρόνια, μπορεί να είναι αξιόλογοι ρολίστες στα σωματεία τους, αλλά υπερπαικταράδες μεταλλίων FIBA, δεν είναι. Η γενιά που πήρε το Ευρωπαϊκό το '05 και "άγγιξε το όνειρο" το '06, επίσης υπερπαικταράδες δεν ήταν, αλλά τουλάχιστον ήταν ό,τι κοντινότερο σε αυτό. Και σίγουρα συνετέλεσε η παρουσία και του Γιαννάκη τότε (όπως και σήμερα, πιθανώς η παρουσία του θα έκανε καλό -  έστω χωρίς να μας κάνει ομάδα μεταλλίων, και γιατί ίσως δεν είναι κατάλληλα κατηρτισμένος ή αρκετά "φρέσκος"). Ο Αντετοκούνμπο προφανώς αποτελεί φωτεινή εξαίρεση ως δυναμική παίκτη, αλλά ούτε αρκετά έτοιμος είναι (ναι, ακόμα) - σταματάμε όμως εκεί. Γιατί ο Πρίντεζης όσο και ψυχάρα να είναι, είναι στην διαδικασία της κάτω βόλτας πια. Και δεν είναι (ούτε και ποτέ ήταν), φάση παίκτη "να πάρω την ομάδα στις πλάτες μου" - είναι φάση "δίνω και κώλο μπας και σωθεί η ομάδα", και όσο θετικό κι αν είναι αυτό, έχει διαφορά, και δεν είναι ΑΡΚΕΤΟ. Όχι πχ όταν "κάτι πάει να γίνει στην επίθεση", αλλά στην άμυνα που χρειάζεται να σπάσουν τα μούτρα και οι...άλλοι που παίζουν (αντίπαλοι), "για να πάμε μπροστά", πέφτουν πάνω στον ξυλοκόπο Παπαγιάννη, αντί σε βράχο, στον "λίγο" Παπανικολάου, στον ακόμη λιγότερο Παπαπέτρου, στον "τέως" Βασιλόπουλο, στον ανύπαρκτο Μπουρούση (καλές και θετικές οι βουτιές και εκτιμητέες, αλλά δεν αρκούν) κλπκλπ. Θεός πχ έδωσε με την Βραζιλία, και τα τρελλά τριποντοστατιστικά της αρχής και οι βολές μας έδωσαν την ψευδαίσθηση (μαζί με το σώου του Πρίντεζη) ότι "ξαναείμαστε ομαδάρα". Όταν σώθηκαν οι ανάσες του Γιώργου, όταν μπλόκαρε ο Φρηκ, όταν αετοπέταγε ο Καλάθης, όταν δεν έκανε τίποτα ουσιαστικό ο Σλούκας, όταν οι Βραζιλιάνοι βαράγανε α-λα καποέιρα στάιλ στην άμυνα και μπουκάρανε σαν οδοστρωτήρες στην επίθεση, εμείς ψάχναμε να βρούμε τί έφταιγε και δεν μας μπαίνανε, πια, λέει, τα σουτ...Μα πώς να μπαίνανε, όταν δεν υπάρχουν καθαροί σουτέρ; Πώς να μπαίνανε, ακόμα και στις διεισδύσεις, όταν δεν έχουμε αποτελεσματικά διεισδυτικούς παίκτες και αλληλοκάλυψη/βοήθειες;  Πώς να μπαίνανε, όταν όλα ΔΕΝ ξεκίναγαν από αποφασιστικές άμυνες πίσω και σκυλίσια ρημπάουντ ας πούμε; Πώς να μπαίνανε, όταν η κυκλοφορία της μπάλας/πάσες ήταν οριακά τραγική;

Σίγουρα υπάρχει και θέμα χημείας και "χαρακτήρα", όπως υπήρχε εδώ και μια δεκαετία. Φαινόμασταν σε κάποια φάση σαν πιτσιρικάδες που μπήκαν μέσα οι μεγάλοι και τους πήραν τον αέρα. Και αυτό, εκτός από θέμα ατομικής αυτοπεποίθησης, είναι δείγμα και χημείας. Μπορεί να κάνει κάτι μ' αυτό κάποιος προπονητής, και όχι ο συγκεκριμένος; Ίσως. Για την ώρα πάντως, υπάρχει πρόβλημα. Το αν θα καταφέρουν οι παίκτες να το λύσουν (άμεσα), είναι ευχής έργο, αλλά κι αυτό παροδικό θα είναι. Χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο από προχειρολύσεις.

Στην καλύτερη, αν ο Αντετοκούνμπο στην επόμενη διοργάνωση είναι πιο "εθνική" (μην ξεχνάμε ότι στην ουσία είχε 3 χρόνια απουσίας και είναι μόλις 24 ΤΩΡΑ), ΙΣΩΣ γίνει πραγματικά ο πυλώνας γύρω από τον οποίο θα μπορέσουμε να χτίσουμε (δοθέντος ότι θα - τον αφήνουν να - χαλαλίζει κάθε καλοκαίρι του για την Ελλάδα). Και όταν θα κολλάει (πράγμα φυσιολογικό), να παίρνουν πρόσκαιρα άλλοι τα ηνία. Και όταν θα κουράζεται/θα έχει φάουλ, να έχει ουσιαστικές βοήθειες. Για την ώρα πάντως, αν βασιζόμαστε στο ότι "έχουμε μαζί μας τον ΝΒΑ MVP", δεν πάμε πουθενά. Και τον prime MJ να είχαμε δηλαδή, πάλι πουθενά δεν θα πηγαίναμε, χωρίς άλλη βοήθεια (...άσε δε που ως γνωστόν, "άλλη ήταν η ομάδα" που έφερε την εθνική στο Μούντο. Έχει την σημασία του ΚΑΙ αυτό...). Αν και όταν ο Γιάννης αποκτήσει πραγματικά "αρχηγικά χαρακτηριστικά" σε ομάδα που θα είναι χτισμένη γύρω από αυτόν, τότε και μόνο θα είναι όλο το ρολάρισμα αποτελεσματικό. Γιατί για την ώρα, αυτό που έχω δει εγώ, είναι "ένα θαύμα της φύσης" να προσπαθεί ΜΟΝΟ του να κάνει πράγματα (και ενίοτε άτσαλα μάλιστα) ΜΕΣΑ σε μια ομάδα, ΧΩΡΙΣ ν' αποτελεί τον πυρήνα έμπνευσής της...(Συγκρίνετε πχ το "τί δίνει" ο Μπογκντάνοβιτς στην Σερβία, που είναι και αυτός ένα "θαύμα της φύσης", άλλων, έστω, χαρακτηριστικών)

Μην ξεχνάμε λοιπόν ότι κατά βάση έχουμε παίκτες που μπορεί να έχουν καλά συμβόλαια κι ονόματα στις ομάδες τους, αλλά τα παιχνίδια σε αυτές τα καθαρίζουν κάτι Αμερικάνοι γκαρντ και Σέντερ (και οι "ποιοτικοί και καλοπληρωμένοι μας" είναι ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ. Υπερπολύτιμοι μεν - βοηθητικοί δε). Τους οποίους στην εθνική, ΔΕΝ έχουμε. Οι άλλες (καλές) εθνικές ομάδες όλο και κάτι έχουνε, είτε έστω σε γκαρντ, είτε έστω σε σέντερ. Εγώ αυτά βλέπω πάντως. Και την δυναμικότητά μας να είναι πάνω-κάτω στα ίδια με πάντα. Και εκεί που κάνουμε κάτι καλό, κολλάμε, πέφτουμε πίσω, και στο τέλος προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να σώσουμε την παρτίδα με τους γνωστούς ηρωισμούς που αν κάναμε σωστά πράγματα πιο πριν, δεν θα χρειαζόμασταν. Και αυτά τα είδα και στα φιλικά και με το Μαυροβούνιο, όχι μόνο με την Βραζιλία (η οποία δεν είναι προφανώς ούτε υπερομάδα, ούτε τόσο καλύτερη από εμάς, όμως όταν χρειάστηκε να κάνει υπερβάσεις τις έκανε και κατάφερε και πήρε το παιχνίδι, ενώ εμείς κλασσικά "καταφέραμε να το χάσουμε", ή έστω, "καταφέραμε να μην το πάρουμε").¨ΔΕΝ ξέρω ούτε με ΝΖ τί θα κάνει η εθνική, ούτε και τί άλλο αν καταφέρει και πάει παραπέρα. For all I know, μπορεί και τρένο μέχρι το χρυσό να πάει από 'δω και πέρα - και ας πάει, δεν λέει κανείς όχι, απλά δεν βλέπω το ΠΩΣ θα κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά μετά το βαθμολογικής σημασίας πλήγμα με την Βραζιλία σε σχέση με το τί ακολουθεί. Μακάρι να κάνει την υπέρβαση και να πάει μακρυά - θα το χαρώ όπως όλοι. Αλλά ακόμα και τότε, μη γελιόμαστε : ΥΠΕΡΒΑΣΗ θα είναι. Σύμφωνα τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δείγματα....(Εμένα πάντως θα μου έφτανε απλώς να μην τυχόν χάσουν αύριο, γιατί τότε θα είναι πολύ μεγάλο το πλήγμα, "για την ομάδα που είχε τον RS ΝΒΑ ΜVP στις τάξεις της". Και από άποψη γοήτρου, αλλά και από άποψης ψυχολογίας των παικτών που συνθέτουν την ομάδα).

Μέχρι πάντως αποδείξεως του ενάντιου, η "πραγματική μας θέση" στην παγκόσμια δυναμικότητα (και δεν μιλάμε για αναλαμπές κι εκπλήξεις), δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πάνω από τους Αμερικάνους, τους Σέρβους, τους Αργεντίνους, τους Λιθουανούς, τους Γάλλους, τους Ισπανούς, και μάλλον τους Αυστραλούς, τους Κροάτες, τους Σλοβένους, και ίσως τους Ρώσους , τους Βραζιλιάνους , και μην πω και τους Τούρκους....Γενικά, γύρω απ' την 10άδα παίζουμε. Τουλάχιστον.

- - - - - -- - - - -

Αφιερωμένο στον Midi (το ότι έκατσα κι έγραψα, εννοώ)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τουρκία εν τω μεταξύ πολύ ζώνη, θα έχουμε σοβαρό θέμα αν προσπαθήσουμε να την διασπάσουμε με τρίποντα. 

Εγώ κρατάω ότι χάσαμε με πολύ μικρή διαφορά από την Βραζιλία, και ελπίζω σε ήττα της είτε από το Μαυροβούνιο, είτε από την Τουρκία. Οι Η.Π.Α. δεν χάνουν από αυτούς με τίποτα. 

Έπειτα στο χέρι μας είναι να πάρουμε την διαφορά με την Τουρκία που θα χρειαζόμαστε για να προκριθούμε.

Οπότε (φύση αισιόδοξος) συντονίζομαι στο Βραζιλία-Μαυροβούνιο αν και ως τώρα όσες προβλέψεις έχω κάνει έχουν πάει στο βρόντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες ώρες θα δούμε τι θα γίνει υπομονή...

Πάντως για μενα η Ελλάδα έχει αποκλειστεί και ας περάσει... Μετά πρέπει να κάνει φοβερά παιχνίδια (μακάρι) αλλά  αν φτάσει σε κανα τελικό τότε θα θεωρήσω ότι αυτή η επιτυχία είναι  μεγαλύτερη από την νίκη εναντίον των Η.Π.Α. γιατί θα μιλάμε για μεγάλη υπέρβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Σε λίγες ώρες θα δούμε τι θα γίνει υπομονή...

Πάντως για μενα η Ελλάδα έχει αποκλειστεί και ας περάσει... Μετά πρέπει να κάνει φοβερά παιχνίδια (μακάρι) αλλά  αν φτάσει σε κανα τελικό τότε θα θεωρήσω ότι αυτή η επιτυχία είναι  μεγαλύτερη από την νίκη εναντίον των Η.Π.Α. γιατί θα μιλάμε για μεγάλη υπέρβαση.

Και στο θρυλικό παγκόσμιο τότε πάντως είχαμε ζοριστεί στην αρχή αν και παίζαμε πολύ καλύτερα βέβαια. Ας κάνει μια ήττα η Βραζιλία και μετά στο χέρι των διεθνών είναι να σβήσουν τις γκρίνιες μας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον σχολιασμό του @washcloud. Έχω βαρεθεί να βλέπω ελληνικές ομάδες που βασίζονται για να κερδίσουν στο φιλότιμο, την ελληνική ψυχή, τη "γιούργια" και το "βάλτο αγόρι μου".

Μακάρι με τον Αντετοκούμπο να δούμε λίγο πιο θεαματικό μπάσκετ(γιατί αυτό είναι το ζητούμενο για εμένα τουλάχιστον). Απο ατομικές προσπάθειες άλλων παικτών δύσκολο (δεν υπάρχουν τα προσόντα) ενώ δεν βγαίνουν και ποιοτικές φάσεις απο οργάνωση παιχνιδιού(ποιά οργάνωση?).

Μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση να βλέπω επαγγελματίες καλαθοσφαιριστές να μη μπορούν να βάλουν βολή. Μου μοιάζει σαν να είσαι ηλεκτρολόγος και να  μην μπορείς να αλλάξεις πρίζα. Αδιανόητο! Καταλαβαίνω οτι το σπόρ έγινε πιο αθλητικό (όπως όλα τα σπόρ λίγο πολύ) με αποτέλεσμα να αφιερώνονται περισσότερες ώρες στην επένδυση στο κορμί του αθλητή, αλλά νισάφι πιά. Σίγουρα το πιο σίγουρο καλάθι είναι αυτό που ο αθλητής θα μπεί σχεδόν ολόκληρος μέσα στο καλάθι με κάρφωμα, αλλά θα πρέπει για να λέγεσαι μπασκετμπολίστας (τουλάχιστον μέχρι να έρθει η μέρα που κάποιος θα πατάει στη ρακέτα του και θα φθάνει πηδώντας στην αντίπαλη ρακέτα) να βάζεις τα περισσότερα σούτ όταν είσαι ελεύθερος.

Χαρακτηρισμοί απαξιωτικοί (Μπαναώτης, κλπ) για προσωπικότητες όπως του Παναγιώτη Γιαννάκη μικραίνουν μόνο αυτούς που τις κάνουν. Τεράστια η συμβολή του, εντός, και εκτός των γηπέδων. Μεγάλη αθλητική φυσιογνωμία και παράδειγμα πρός μίμηση για νεότερες γενιές ως προς το ήθος και την εργατικότητα του.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...