Προς το περιεχόμενο

[Soundbar] LG SH4D 300 Watt 99 ευρώ


Rm.Geko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω τη χτυπησα....η philips που παραθετει ενας φιλος δεν εχει πολλες συνδεσεις και ειναι χαμηλοτερα watt τουλαχιστον ονομαστικα.επειδη εχω γνωσεις πρει home cinema για μια αναβαθμιση του ηχου ειναι vfm σ αυτα τα λεφτα δεν μπορεις να παρεις κατι καλυτερο...τη πηρα απο plaisio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν πάρω αυτήν την soundbar μπορώ να την συνδέσω στο PS4 Pro? Δεν έχω τηλεόραση και το 3χω συνδεδεμένο με μια οθόνη υπολογιστή οπότε θέλω ηχεία που να συνδέονται με το PlayStation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν πάρω αυτήν την soundbar μπορώ να την συνδέσω στο PS4 Pro? Δεν έχω τηλεόραση και το 3χω συνδεδεμένο με μια οθόνη υπολογιστή οπότε θέλω ηχεία που να συνδέονται με το PlayStation.

κοιτα τι εξοδους ηχου εχει...αν εχει optical μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγόρασε κάνεις η την άκουσε από κοντά να μας πει εντυπώσεις?

 

Βλέπω την βάλανε και άλλα δύο καταστήματα στο σκρουτζ στα 99 αλλά δε ξέρω αν είναι για πάντα η για αυτές τις μέρες...

https://www.skroutz.gr/s/13137299/LG-SH4D.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγόρασε κάνεις η την άκουσε από κοντά να μας πει εντυπώσεις?

 

Βλέπω την βάλανε και άλλα δύο καταστήματα στο σκρουτζ στα 99 αλλά δε ξέρω αν είναι για πάντα η για αυτές τις μέρες...

https://www.skroutz.gr/s/13137299/LG-SH4D.html

 

Καλημέρα παιδιά.

Εγώ την αγόρασα προχθές από τον Κότσο - Αν και την τιμή πρώτα την κατέβασε το Media και κατόπιν ακολούθησαν τα υπόλοιπα καταστήματα. Το Media όμως θα ενεργοποιούσε την προσφορά μετά τις 12.00 τη νύχτα, ο Κότσος έκανε "ντρίπλα" και την έβαλε απευθείας στα 99€ και δε χρειαζόταν να περιμένω.

Εντυπώσεις: Είναι μία χαρά για τα λεφτά της. Στα 99€ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, παρακολουθώ από το Καλοκαίρι τις τιμές στη συγκεκριμένη κατηγορία, δεν έχει ξανά παίξει στα 99€ ηχομπάρα με αυτά τα χαρακτηριστικά. Ο ήχος "βαθαίνει", είναι καθαρός, η ηχομπάρα  συνδέεται με καλώδιο ήχου optical και  όταν το ενεργοποιήσετε κάνει αυτόματα ζεύγος με το woofer. Εχθές το βράδυ που βάλαμε ταινιούλα την απολαύσαμε! Δεν έχει καμία σχέση με τον ήχο της τηλεόρασης η οποία στην περίπτωσή μας είναι μία 50 ιντσών επίσης LG, smart tv, UHD,  2 μηνών (σχεδόν καινούργια δηλαδή με καλά χαρακτηριστικά). Για όποιον ενδιαφέρεται, χωρίς να έχει εξειδικευμένες απαιτήσεις το εν λόγω προϊόν είναι ξεκάθαρα value for money. 

 

Edit: Το καλώδιο ήχου optical (οπτικής ίνας) δεν συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία. Επίσης θύρα hdmi δεν υφίσταται (το αναφέρω διότι το διάβασα πιο πάνω σε κάποιο σχόλιο) - για να μην υπάρχουν απορίες σχετικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Εγώ την αγόρασα προχθές από τον Κότσο - Αν και την τιμή πρώτα την κατέβασε το Media και κατόπιν ακολούθησαν τα υπόλοιπα καταστήματα. Το Media όμως θα ενεργοποιούσε την προσφορά μετά τις 12.00 τη νύχτα, ο Κότσος έκανε "ντρίπλα" και την έβαλε απευθείας στα 99€ και δε χρειαζόταν να περιμένω.

Εντυπώσεις: Είναι μία χαρά για τα λεφτά της. Στα 99€ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, παρακολουθώ από το Καλοκαίρι τις τιμές στη συγκεκριμένη κατηγορία, δεν έχει ξανά παίξει στα 99€ ηχομπάρα με αυτά τα χαρακτηριστικά. Ο ήχος "βαθαίνει", είναι καθαρός, η ηχομπάρα  συνδέεται με καλώδιο ήχου optical και  όταν το ενεργοποιήσετε κάνει αυτόματα ζεύγος με το woofer. Εχθές το βράδυ που βάλαμε ταινιούλα την απολαύσαμε! Δεν έχει καμία σχέση με τον ήχο της τηλεόρασης η οποία στην περίπτωσή μας είναι μία 50 ιντσών επίσης LG, smart tv, UHD,  2 μηνών (σχεδόν καινούργια δηλαδή με καλά χαρακτηριστικά). Για όποιον ενδιαφέρεται, χωρίς να έχει εξειδικευμένες απαιτήσεις το εν λόγω προϊόν είναι ξεκάθαρα value for money. 

 

Edit: Το καλώδιο ήχου optical (οπτικής ίνας) δεν συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία. Επίσης θύρα hdmi δεν υφίσταται (το αναφέρω διότι το διάβασα πιο πάνω σε κάποιο σχόλιο) - για να μην υπάρχουν απορίες σχετικά. 

 

Καλημέρα.

Να ρωτήσω, όταν συνδέεις την ηχομπάρα μεσω optical, ο ήχος βγαίνει πλέον μόνο από την ηχομπάρα ή συνεχίζει να βγαίνει και από τα ηχεία της τηλεόρασης;

Επίσης, με το telecontrol της τηλεόρασης (εχω μια παλια LG 42'' του 2011) μπορείς να αλλάξεις την ένταση της μπάρας;

 

Thanks εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Να ρωτήσω, όταν συνδέεις την ηχομπάρα μεσω optical, ο ήχος βγαίνει πλέον μόνο από την ηχομπάρα ή συνεχίζει να βγαίνει και από τα ηχεία της τηλεόρασης;

Επίσης, με το telecontrol της τηλεόρασης (εχω μια παλια LG 42'' του 2011) μπορείς να αλλάξεις την ένταση της μπάρας;

 

Thanks εκ των προτέρων.

 

H ηχομπάρα που όπως είπα όταν την ενεργοποιείς κάνει ζεύγος (αυτόματα) με το woofer, συνοδεύεται από τηλεκοντρόλ.

 

Όταν λοιπόν ενεργοποιείς μέσω του τηλεκοντρόλ την ηχομπάρα, σου βγάζει μήνυμα η τηλεόραση μέσω του οποίου σε ρωτάει ποια έξοδο ήχου θα χρησιμοποιήσει και εσύ επιλέγεις. Δεν μπορεί (απ' όσο ξέρω και κατάλαβα) να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα ηχεία της τηλεόρασης και της ηχομπάρας. Όμως εκτιμώ, ότι αυτό δεν το θες. Δεν έχει καμία σχέση ο ήχος από την μία έξοδο (ηχεία τηλεόρασης) και της ηχομπάρας, θα ήταν ακουστικά άσχημο και "ασυνάρτητο".

Η ένταση του ήχου της ηχομπάρας ρυθμίζεται τόσο από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (ανεβάζοντας ή κατεβάζοντας τον ήχο κανονικά όπως έκανες και πριν και αφού έχεις ενεργοποιήσει την ηχομπάρα) όσο και από το δικό της τηλεκοντρόλ (το οποίο εμπεριέχεται στη συσκευασία). Φτάνει η τηλεόρασή σου να έχει είσοδο optical (in-out), όπως προανέφερα στο αρχικό μήνυμά μου - διότι το χρειάζεσαι για τη σύνδεση της ηχομπάρας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το καλώδιο ήχου optical (οπτικής ίνας) δεν συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία."

Από πού αγόρασες το καλώδιο φιλε;

Δεν μπορούσες να κάνεις σύνδεση με bluetooth για να γλυτώσεις και το έξτρα καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Να ρωτήσω, όταν συνδέεις την ηχομπάρα μεσω optical, ο ήχος βγαίνει πλέον μόνο από την ηχομπάρα ή συνεχίζει να βγαίνει και από τα ηχεία της τηλεόρασης;

Επίσης, με το telecontrol της τηλεόρασης (εχω μια παλια LG 42'' του 2011) μπορείς να αλλάξεις την ένταση της μπάρας;

 

Thanks εκ των προτέρων

ναι και στα 2 φιλε. και εγω μια LG 42 3d tv εχω και ολα μια χαρα με το sound bar. επιλεγεις απο την  TV εαν θα παιζουν και τα ηχεια της TV η οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ηχομπάρα που όπως είπα όταν την ενεργοποιείς κάνει ζεύγος (αυτόματα) με το woofer, συνοδεύεται από τηλεκοντρόλ.

 

Όταν λοιπόν ενεργοποιείς μέσω του τηλεκοντρόλ την ηχομπάρα, σου βγάζει μήνυμα η τηλεόραση μέσω του οποίου σε ρωτάει ποια έξοδο ήχου θα χρησιμοποιήσει και εσύ επιλέγεις. Δεν μπορεί (απ' όσο ξέρω και κατάλαβα) να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα ηχεία της τηλεόρασης και της ηχομπάρας. Όμως εκτιμώ, ότι αυτό δεν το θες. Δεν έχει καμία σχέση ο ήχος από την μία έξοδο (ηχεία τηλεόρασης) και της ηχομπάρας, θα ήταν ακουστικά άσχημο και "ασυνάρτητο".

Η ένταση του ήχου της ηχομπάρας ρυθμίζεται τόσο από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (ανεβάζοντας ή κατεβάζοντας τον ήχο κανονικά όπως έκανες και πριν και αφού έχεις ενεργοποιήσει την ηχομπάρα) όσο και από το δικό της τηλεκοντρόλ (το οποίο εμπεριέχεται στη συσκευασία). Φτάνει η τηλεόρασή σου να έχει είσοδο optical (in-out), όπως προανέφερα στο αρχικό μήνυμά μου - διότι το χρειάζεσαι για τη σύνδεση της ηχομπάρας.  

 

OK σε ευχαριστώ πολύ.

Η LG τηλεόραση μου ειναι παλιά, μοντέλο του 2011 και δεν έχει BT / Wi-Fi. Εχει σίγουρα optical / digital out.

 

https://us.hardware.info/product/119558/lg-42lv4500/specifications

 

Ο λόγος που ρωτησα για το αν μπορω να ελέγχω τον ήχο με το telecontrol της τηλεόρασης είναι επειδή στην πραγματικότητα έχω ένα "άλλο" telecontrol με learning buttons που χρησιμοποιώ τόσο για την τηλεόραση όσο και για ένα Android TV Box που έχω, οπότε λογικά με αυτό θα μπορώ να ελέγω και την ηχομπάρα (εφόσον το έχω κάνει να ελέγχει τον ηχο της TV).

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς, είναι τι σημαίνει το ΟΧΙ που έχει στα specs στο BT / iOS.

 

Bluetooth (Android / iOS) Ναι /Όχι

Αν καταλαβαίνω σωστά σου λέει ότι ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το BT για να στείλεις ήχο από iOS συσκευή / τηλέφωνο. Βέβαια λογικά μπορείς μέσω wi-fi οπότε μικρό το κακό...

ναι και στα 2 φιλε. και εγω μια LG 42 3d tv εχω και ολα μια χαρα με το sound bar. επιλεγεις απο την  TV εαν θα παιζουν και τα ηχεια της TV η οχι

 

Ωραια ! Σ' ευχαριστώ.

Αν και είναι αλήθεια ότι μάλλον δεν θα έχει πολύ νόημα να χρησιμοποιούμε ΚΑΙ τα ηχεία της TV λόγω διαφοράς στην ποιότητα του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμενα το sub μου φενεται πολυ φτωχο.Εχω αλλη μια lg soundbar με 200 watt συνολο και ακουγεται καλυτερα.Ισως βεβαια δεν εχω ρυθμισει κατι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω την τηλεόραση https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/166760-samsung-ue49ku6100-49

 

Θα μπορέσει να λειτουργήσει;

 

Επίσης θα ανεβοκατεβαίνει ο ήχος από το τηλεχειριστήριο της TV;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεω υπολογιστη με τηλεοραση με hdmi... H τηλεοραση δεν παιζει ηχο ακουω απο τα ηχεια του υπολογιστη.

Πως θα στειλω ηχο στη μπαρα αυτη? Θα γινεται αν εχει BT ο υπολογιστης? Δεν θα εχει καθυστερηση? 'η μπορω και wireless οπως λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...