Προς το περιεχόμενο

Νεο φθηνό mining "farm" pc


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 1151 είναι φθηνότερο σε αγορά. Αλλά άντε να βρεις με τις θύρες που θελουμε και χάνουμε τα 12-15 ευρώ σκάψιμο επεξεργαστή.

 

Όχι κάθε γραμμή είναι 230Χ16 βαττ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1151 είναι φθηνότερο σε αγορά. Αλλά άντε να βρεις με τις θύρες που θελουμε και χάνουμε τα 12-15 ευρώ σκάψιμο επεξεργαστή.

 

Όχι κάθε γραμμή είναι 230Χ16 βαττ.

Δηλ ταυτόχρονα θα σκάβει κ cpu και gpu;

Οπότε αν έχεις παραπάνω cpu θα σκάβει και καλύτερα;

Μου φαίνεται κάπως παράξενο, δηλ ένας με 1700 επένδυση στα 250ε πότε θα κάνει απόσβεση;

Βέβαια θα είναι και 24/7 ανοιχτό το pc, ένας Intel cpu εμπνέει μια παραπάνω σιγουριά ότι δεν θα κλατάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα και 300άρι watts, αυτή την αναλογία ήθελα να μάθω για να έχω έναν μπούσουλα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. Μπορούν να τροφοδοτηθούν από μια πρίζα 19 radeon vega 64 ? = 1500 x 3 = 4500 watts

Μια 16Α ασφαλεια(με την περιπτωση οτι δεν δουλευει μονιμα στα 4500w) σε καλυπει.

16Α ειναι μια ενισχυμενη γραμμη πριζας και συνηθως σε καινουργια σπιτια υπαρχουν στην κουζινα,στο μπανιο.

Πρεπει να μαθεις αν στην πριζα που θα τα βαλεις,ειναι ενισχυμενη η γραμμη και οπλιζεται με 16Α.

Το καλυτερο ειναι, απο την στιγμη που θα εχει τρια τροφοδοτικα, αν εχει τριφασικο το σπιτι, να φτιαξεις μια τριφασικη γραμμη ,ακομα και 3χ10Α και να δωσεις διαφορετικη φαση σε καθε τροφοδοτικο και καλυτερη και ποιοτικη ταση ,για πιο ομαλη και κατανεμημενη καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ ταυτόχρονα θα σκάβει κ cpu και gpu;

Οπότε αν έχεις παραπάνω cpu θα σκάβει και καλύτερα;

Μου φαίνεται κάπως παράξενο, δηλ ένας με 1700 επένδυση στα 250ε πότε θα κάνει απόσβεση;

Βέβαια θα είναι και 24/7 ανοιχτό το pc, ένας Intel cpu εμπνέει μια παραπάνω σιγουριά ότι δεν θα κλατάρει.

 

Αν δεν αλλάξει τίποτα, που θα αλλάξει, 5 μήνες περίπου για να πάρεις τα €250 πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1151 είναι φθηνότερο σε αγορά. Αλλά άντε να βρεις με τις θύρες που θελουμε και χάνουμε τα 12-15 ευρώ σκάψιμο επεξεργαστή.

 

 

Λες να μην καλυπτουν αυτες οι θυρες?

https://www.skroutz.gr/s/12861473/Asus-B250-Mining-Expert.html

Για το χασιμο σκαψιματος απο την πλατφορμα δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Υπαρχει τροπος να καταλαβω αν μια υπαρχουσα πριζα ειναι 'ενισχυμενη' των 16 αμπερ οπως λετε; Μιλαμε για την πριζα του γραφειου μου, δημοσιου οργανισμου. Που δεν νομιζω να ειναι. Αν το μοιρασω σε 2 πριζες θα ειμαι οκ 100% με 19 x vega 64; γιατι εχουμε κι ενα μπατζετ 10000 ευρω, μην ψηθουν και κλαιω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1151 είναι φθηνότερο σε αγορά. Αλλά άντε να βρεις με τις θύρες που θελουμε και χάνουμε τα 12-15 ευρώ σκάψιμο επεξεργαστή.

 

Όχι κάθε γραμμή είναι 230Χ16 βαττ.

To σκαψιμο επεξεργαστη δεν συμφερει.Ακομα και με τζαμπα το ρευμα που εχεις, καλυτερα θα ηταν να αγορασεις μια καρτα γραφικων με 150€ αντι να βαλεις 150€ παραπανω για επεξεργαστη. Ενδεικτικα, ο 1600 μου κλοκαρισμενος σε 3.8 βγαζει απο crypto 0.7-0.9 cents τη μερα. Η 1060 3gb βγαζει 1.5!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πάμε 1151, με έναν cely και μια απλή μητρική. Έχουμε να προτίνουμε κάτι;

https://www.skroutz.gr/s/8534379/Intel-Celeron-Dual-Core-G3900-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/9187367/Asrock-B150M-Pro4V.html

 

Αυτά πως τα βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ σε μία πρίζα και μέχρι 1200-1500 απόλυτο μαξ σε βαττ.

Συνεπώς θα μπούν το πολύ 4 κάρτες.

 

Ποιο μετά, θα γίνει και μεγάλο έπιπλο σε άλλον χώρο, που εκεί θα μπουν όσες γίνεται. Για αυτό όμως, μαξ 4 gpu, με πιο πιθανό 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/10391204/Asrock-H81-Pro-BTC-R2-0.html

 

Σου δίνει χώρο να "τερματίσεις" τα watt... σε 24/7 mining παίζεις στο 60-70% του TDP της κάρτας, άρα ακόμα και μια Vega δεν θα σου τραβάει 250-300w αλλά με σωστές ρυθμίσεις κοντά στα 200. Πχ τις Ti μου τις έχω στα ~160w-170w, είναι το sweetspot σε όρους hash/watt (ενώ πχ με OC σε gaming πάνε άνετα 300+ έκαστη).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yup... και used celeron/pentium αν βρεις σου κάνει, ο cpu είναι απλά για να φορτώσει OS και να τρέχει ο miner, πραγματικά αδιάφορο συχνότητα CPU, timing μνημών κτλ.

Απλά με αυτή την μητρική θες οπωσδήποτε powered risers, γιατί μόνο 1 gpu μπορείς να κουμπώσεις ως έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα το Aeroccol 300, σχετικά μικρό κουτάκι, με καλό airflow και πλαινό ανεμιστήρα ακρίβως δίπλα στις κάρτες, όπου μπήκε ένας Ultra Kaze 3000 :D

 

Τα υπόλοιπα τα περιμένω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...