Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα loot boxes είναι το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των πλήρων παιχνιδιών


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδον παντου ειναι τιμιο, το αρθρο όλο ειναι τρομερα υπερβολικο.

 

Σαφως υπαρχει και καταχρηση αλλα σαφως και υπαρχει και ευκολια με το μοντελο αυτο, δωρεαν παροχες κλπ

 

===============================================

 

Το άλλο που λεει στο τελος, οτι επειδη πληρωνεις εξ'αρχης το παιχνιδι και γι'αυτο δεν μπορεις να εχεις microtransactions το θεωρω αστειο επιχειρημα.

 

Συνδρομη WOW γιατι πληρωνε ολος ο κοσμος καποτε δηλαδη;

Δηλαδη πως θα σου φαινοταν να εχεις λιωσει να φαρμαρεις για να παρεις ενα super αντικειμενο, και γω να παω να σκασω ενα 20ευρω να παρω το αντικειμενο day one και να γαμ...ω κοσμο και κοσμακι.

Καλη φαση εεε, φοβερο fairplay. Ολοι οι αλλοι παιχτες θα ειναι πανευτυχης.Τα microtransactions τα οποια εχουν μπει καμια 10 ετια περιπου, μπηκαν για ενα και μονο λογο. Οι εταιρειες εχανα πολλα λεφτα απο τους κινεζο κορεατες που πουλουσαν χρυσο και spamaran το chat, και χαλουσαν και την οικονομια του παιχνιδιου. Οποτε οι εξυπνοι δαιμονιοι επιχειρηματιες ειπαν ΡΕ δε το κανουμε εμεις να κωνομαμε πιο πολλα και να κοντρολαρουμε και την οικονομια του παιχνιδιου. Και μαντεψτε επιασε. Το ειδαν αυτο οι υπολοιπες εταιρειες  που δεν ειχαν ΜΜΟs στη φαρετρα τους και μαντεψτε επιασε και εκει.

Σωστο η λαθος κρινετε εσεις. Αν ειναι μονο για θεμα αισθητικης παω πασο δηλαδη να παρω μια πανοπλια χωρις να αλλαζει το gameplay. Αλλα να χωσω λαφρα για να παρω εντικειμενα που με boostαρουν το θεωρω ξεφτυλα, και για την εταιρεια αλλα και για μενα που παιζω.

 

 

 

 

Δεν νομίζω οτι υπάρχει παιχνίδι που σε αναγκάζει οτι για να παίξεις το campaign ή το multiplayer πρέπει να χρησιμοποιήσεις Microtransaction οποτε απλα ο καθένας απλα μπορεί να τα αγνοήσει

 

υπαρχει εμεσα, στο Black desert online για να φτιαξεις ενα Yuria legend item εχεις 2 τροπους ή να λιωσεις στο φαρμινγ να μαζεψεις λεφτα και να αρχισεις να το κραφταρεις (και οταν λεμε να λιωσεις μιλαμε για λιωσιμο χωρις προηγουμενο) Και φυσικα υπαρχει και ο αλλος τροπος, ν απας στο store να δωσεις ενα 50ευρω και να παρεις Ingame currency, με το οποιο αγοραζεις το αντικειμενο. Οταν λοιπον κανω pvp και εχω ενα σπαθι yuria +9 που μου εχει βγει ο κολος να το φτασω μεχρι εκει και αντιπαλο εχω ενα τυπο που εχει αγορασει yuria legendary που σου σκαει φαπα και γινεσε teleport :P στο ταφο ελα πες μου αν με αναγκαζει να μπω και στη διαδικασια των microtransactions. Τωρα θα μου πεις αυτο εχει να κανει και με το ποιος παιζει καποιοι την πατανε καποιοι αλλοι το παρατανε (οπως εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Loot Box.... δηλαδή να δώσω χρήματα και να μήν ξέρω γιατί τα δίνω διότι το κουτί δεν ξέρεις τι έχει μέσα... και μερικοί το θεωρούν λογικό η το συγκρίνουν με παιχνίδια που πληρώνεις συνδρόμη. Αντε και στους φούρνους να θές να πάρεις ψωμί και να σου βγαίνει τυροπιτάκι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα εχω να πω. Ρουφατε τον Π@@ του PUBG που απο το πουθενα κυκλοφορισε παιχνιδι με 30 μονο ευρω και εχει κανει τοσα εκατομμυρια πωλησεις σε αντιθεση με αλλους τιτλους. Δεν εβγαλε επικα τρειλερ δεν εκανε

γράψτο ακόμα μια φορά. Τζάμπα είναι :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα loot boxes από μόνα τους δεν είναι βλαβερά. Το πρόβλημα ξεκινά όταν έρχονται να αντικαταστήσουν κομμάτι του gameplay που ο παίκτης έχει ήδη πληρώσει.

 

 

 

Αυτό τα λέει όλα ρε Μάγκες! Αν και το "κομμάτι gameplay" είναι πάντα σχετικό. Είμαι υπέρ στο να σταματήσουν τα loot boxes (με κανονικά χρήματα) όπως και να σταματήσει η κοροϊδία με τα DLC.  Η CDPR πάντα δείχνει το σωστό δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΝΟΣ ειδους εξτρά χρέωση σε πληρωμένο παιχνίδι δεν είναι δίκαιο είναι άπλα τραγικό και μας πιάνουν κορόιδο ειδικα σε τετοιου ειδους

 

"Τα loot boxes από μόνα τους δεν είναι βλαβερά. Το πρόβλημα ξεκινά όταν έρχονται να αντικαταστήσουν κομμάτι του gameplay που ο παίκτης έχει ήδη πληρώσει." που συμφωνω απολυτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε τα χρόνια που έσκαγες τα χρήματά σου κι αγόραζες ένα πανέμορφο κουτί, με δισκέτες ή λίγο αργότερα CD, ένα πανέμορφο εγχειρίδιο, αυτοκόλητα, κάτι σαν εφημερίδα ή περιοδικό κι ένα κάρο άλλα όμορφα πραγματάκια.

Χαζεύω τα κουτιά των Space Quest και των Falcon μου και σκέφτομαι που χάθηκαν όλα αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα τα dlcs, τώρα τα lootboxes, όσο ο κόσμος τα αγοράζει τόσο θα συνεχίσουν να υπάρχουν!

Δεν θα με χαλούσε καθόλου ένα Witcher 3 DLC πάντως. Είναι πολύς καιρός να περιμένεις 5 χρόνια να βγει νέος τίτλος και σε αυτήν την περίπτωση τα DLC έρχονται να καλύψουν αυτό το κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που σου λέει ο άλλος πιο πάνω είναι τίμιο το σύστημα και γιατί να μην πληρώνω παραπάνω για να αποκτήσω προβάδισμα στο παιχνίδι που έχω ήδη πληρώσει ΠΟΛΛΑ λεφτά, αντί να μπορώ να το κάνω ΜΟΝΟ μέσω του gameplay οκ δεν μπορείς να πεις κάτι άλλο. Απλά καληνύχτα και καλή συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομη WOW γιατι πληρωνε ολος ο κοσμος καποτε δηλαδη;

 

Μήπως γιατί το WoW δεν είχε loot boxes; Αν εσύ γουστάρεις να πληρώνεις αρχικό παιχνίδι, συνδρομή και loot boxes, να το κοιτάξεις σε γιατρό.

 

Μια χαρά τα λέει. Έχει παραγίνει το κακό κι αν νομίζετε ότι υπερβάλλει, πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για το shadow of war. Από τα μεγαλύτερα ξενερώματα που έχω φάει ακριβώς λόγω του milking του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενα δικαιο το αρθρο, το pay to win ειναι απλα τραγικο, ειναι οπως παλια που μπαιναμε σε l2 custom servers X1000 για την πλακα μας και μας εδερνε ο φιλος του GM που ειχε +30 οπλο. 

 

Οταν τα loot boxes παντως δεν σου δινουν καποιο προβαδισμα π.χ οπως το Overwatch. Δηλαδη παιχνιδια που αναβαθμιζουν μονο τα coσmetics, δεν βρισκω μεγαλο το κακο, ισα ισα σου δινει και λιγο κινητρο να παιξεις παραπανω. Ο λογος που γινεται στο Overwatch αυτο ειναι επειδη θελουν να το κρατησουν για χρονια ως Online competitive παιχνιδι και οχι ενα απλο campaign που παιζεις 20 ωρες και μετα το παρατας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να πάθετε ολοι οταν προτιμάτε τα ψηφιακά αντί της κανονικής έκδοσης και πειρατικά ,εκει θα παει το πραμα εντελώς ψηφιακά και θα πληρώνετε φουλ συνδρομές σε ολα,και κάποια στιγμή οταν κλείσουν και τους server θα τα χάσετε και ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να πάθετε ολοι οταν προτιμάτε τα ψηφιακά αντί της κανονικής έκδοσης και πειρατικά ,εκει θα παει το πραμα εντελώς ψηφιακά και θα πληρώνετε φουλ συνδρομές σε ολα,και κάποια στιγμή οταν κλείσουν και τους server θα τα χάσετε και ολα

έχει συμβεί αρκετές φορές μια εγώ θυμάμαι το Age of Empires Online σχετικά πρόσφατα... πολύ ξενέρωμα .... οκ κλείνεις τους server άσε άλλους να ανοίξουν private server όμως... τεσπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...