Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα ο αδερφος μ ειχε 230 ευρω εισοδημα καθαρο και πηρε 350 ευρω μερισμα επειδη του εβγαλε 5000 ευρω τεκμηριο χωρις να εχει αυτοκινητο κλπ μονο δωρεαν παραχωρημενο σπιτι 55 τμ και το τεκμηριο διαβιωσης μαλλον,πως μπορεις να το εξηγησεις αυτο?

Δεν ξέρω αν προσθέτει τεκμήριο το παραχωρηνενο σπίτι (και μάλιστα 2000 για 55 τετραγωνικά), σίγουρα δεν εχει κάποιο όχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θυμάμαι να ειπε κανένας οτι δεν θα μετρήσει το τεκμαρτό, μονο οι δημοσιογράφοι που το κατέβασαν απο την κουτρα τους.

 

καλα ελεγαν οτι ηθελαν, και δεν ειναι μονο αυτο φετος για πρωτη φορα για το κοινωνικο μερισμα μετρησαν και τα προνιακα ελπιζω να μην ειναι προδρομος για νεα φορολογια

Δεν ξέρω αν προσθέτει τεκμήριο το παραχωρηνενο σπίτι (και μάλιστα 2000 για 55 τετραγωνικά), σίγουρα δεν εχει κάποιο όχημα;

 

το τεκμηριο της οικιας στην δωρεαν παραχωρηση επιβαρύνει αυτον που του γινετε η παραχωρηση ενω στην φιλοξενια τον ιδιοκτητη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω θα πρεπει να μαζεψει αποδιξεις εκτος αν ειναι στο κεα οποτε απαλλάσσεται, εγω περσι ειχα επιστροφη φορου απο προκαταβολη σπιτιου που νοικιαζοταν αν δεν εβαζα αποδιξεις θα επαιρνα πισω λιγοτερα αντι για 160 που ηταν η παρακρατηση 60

Παίζει να απαλασεται αν είναι άνεργος αλλα δεν είμαι σίγουρος, δεν εχω μελετήσει ιδιαίτερα τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να απαλασεται αν είναι άνεργος αλλα δεν είμαι σίγουρος, δεν εχω μελετήσει ιδιαίτερα τον νόμο.

 

και εγω ανεργος ειμαι αλλα υπαρχει τεκμηριο διαβιωσης και οικιας απλα δεν φορολογουμε γιατι ειμαι κατω απο το αφορολογητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν προσθέτει τεκμήριο το παραχωρηνενο σπίτι (και μάλιστα 2000 για 55 τετραγωνικά), σίγουρα δεν εχει κάποιο όχημα;

τελικα εχει 33% απο ενα ημιτελες σπιτι σε ενα χωριο αντικειμενικης αξιας 5500 ευρω περιπου,αυτο αποτελει τεκμηριο?

 

στην φορολογικη δηλωση λεει

 

συνολικο δηλωθεν εισοδημα 232 ευρω

 

προστ.διαφορ.αντικ.δαπανων 5,306 ευρω

 

φορολ.εισοδημα 5,300 ευρω 

 

φορος κλιμακας 1,206 ευρω 

 

εισοδ.επιβολης εισφορας 5,760 ευρβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αίτηση το βράδυ. Πάτησα οριστικοποίηση, μου έβγαλε το ποσο που ειναι να πάρω. Είπε κάποιος οτι βγάζει ενα κουμπάκι το οποίο λέει οτι αποδέχομαι πχ να λάβω αυτό το ποσό. Λογικά το έχω πατήσει και εγώ 

 

Μου βγάζει η αιτηση Κατασταση : εγκεκριμένη  Ποσό :900,00 

 

Συνεπώς το έχω πατήσει γιατι με έχουν ζώσει τα φίδια μήπως είχε και κανα άλλο κουμπί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να βοηθήσω τον αδερφό μου να κάνει την αίτηση αλλά συνέβη το εξής παράξενο:

 

Στην φόρμα που αναφέρονται τα "οικονομικά στοιχεία της δήλωσης φορολογικού έτους 2016" αναφέρει "Συνολικό Ατομικό Εισόδημα: 3.000€" ενώ o αδερφός μου είναι άνεργος εδώ και 3 χρόνια γραμμένος στον ΟΑΕΔ και δεν έχει ακίνητη περιουσία ή αυτοκίνητο! Οι φορολογικές του δηλώσεις εδώ και χρόνια είναι μηδενικές και τα εκκαθαριστικά επίσης μηδενικά! Όπου κι αν ρωτήσαμε (ΚΕΠ, ΔΟΥ, δήμος) δεν ξέρει κανείς τίποτα και δεν είναι αρμόδιος... Εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο πεδίο είναι προσυμπληρωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αυτό;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να βοηθήσω τον αδερφό μου να κάνει την αίτηση αλλά συνέβη το εξής παράξενο:

 

Στην φόρμα που αναφέρονται τα "οικονομικά στοιχεία της δήλωσης φορολογικού έτους 2016" αναφέρει "Συνολικό Ατομικό Εισόδημα: 3.000€" ενώ o αδερφός μου είναι άνεργος εδώ και 2,5 χρόνια γραμμένος στον ΟΑΕΔ και δεν έχει ακίνητη περιουσία ή αυτοκίνητο! Η φορολογική του δήλωση είναι μηδενική και το εκκαθαριστικό επίσης μηδενικό! Όπου κι αν ρωτήσαμε (ΚΕΠ, ΔΟΥ, δήμος) δεν ξέρει κανείς τίποτα και δεν είναι αρμόδιος. Εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο πεδίο είναι προσυμπληρωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αυτό;  :huh:

τεκμηριο διαβιωσης μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να βοηθήσω τον αδερφό μου να κάνει την αίτηση αλλά συνέβη το εξής παράξενο:

 

Στην φόρμα που αναφέρονται τα "οικονομικά στοιχεία της δήλωσης φορολογικού έτους 2016" αναφέρει "Συνολικό Ατομικό Εισόδημα: 3.000€" ενώ o αδερφός μου είναι άνεργος εδώ και 3 χρόνια γραμμένος στον ΟΑΕΔ και δεν έχει ακίνητη περιουσία ή αυτοκίνητο! Οι φορολογικές του δηλώσεις εδώ και χρόνια είναι μηδενικές και τα εκκαθαριστικά επίσης μηδενικά! Όπου κι αν ρωτήσαμε (ΚΕΠ, ΔΟΥ, δήμος) δεν ξέρει κανείς τίποτα και δεν είναι αρμόδιος... Εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο πεδίο είναι προσυμπληρωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αυτό;  :huh:

Ξαναπροσπάθησε γιατί βγάζει random λάθη απ'ό,τι κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια πηγε ο πατερας μου στον δημο και τον εδιωξαν απο τα κεπ λεει δεν κανουμε την αιτηση λεει, οποτε θα το κανω μονος μου, λοιπον ποιον βαζω ομως τον πατερα μου που ειναι πρωτος δικαιουχος ή εγω που ειμαι φιλοξενουμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια πηγε ο πατερας μου στον δημο και τον εδιωξαν απο τα κεπ λεει δεν κανουμε την αιτηση λεει, οποτε θα το κανω μονος μου, λοιπον ποιον βαζω ομως τον πατερα μου που ειναι πρωτος δικαιουχος ή εγω που ειμαι φιλοξενουμενος;

 

τον πατερα σου και μεσα στην αιτηση θα βαλει και εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξεκινησω αμα ειναι εγω να το κανω ειναι πολυ δυσκολο; θελει τιποτα φορους να δουμε; επισης βγαινει αμεσα η αποφαση; ο λογιστης με ειπε θελει 10Ε για να το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...