Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό πρέπει να είναι μεγάλο fail, να μένουν έξω νέοι άνεργοι και απόφοιτοι, λόγω του ένα μήνα ασφάλισης. Φαντάζομαι το έβαλαν για αποφύγουν την εκμετάλλευση από Ρομά, αλλά δεν το σκέφτηκαν διεξοδικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακώς.

Αφού είπαμε, άνεργοι και άστεγοι δε το παιρνουν.

Τι το πέρασες, βοήθημα για τους φτωχούς ?

Αλέξη πες αλεύρι.... Ο δράκουλας σε γυρεύει.. Σύντομα θα έχουμε τον πιο άσχημο πρωθυπουργό στην ιστορία :)

Αυτό πρέπει να είναι μεγάλο fail, να μένουν έξω νέοι άνεργοι και απόφοιτοι, λόγω του ένα μήνα ασφάλισης. Φαντάζομαι το έβαλαν για αποφύγουν την εκμετάλλευση από Ρομά, αλλά δεν το σκέφτηκαν διεξοδικά.

Ρέ φίλε μόνο αυτό είναι;

 

Εδώ λέμε φορολόγησαν επίδομα Α21..

Είναι λαλακες, σε λίγο θα πληρώνω την κλανια μου,εκλογές τώρα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράξενο πράμα που θέλω να μοιραστώ είναι ότι κάθε φορά που βγαίνουν τέτοια πράγματα, ξέρω ανθρώπο που θα τα πάρει και ας μη τα έχει ανάγκη, και ανθρώπους που δε θα τα πάρουν και ας τα έχουν ανάγκη.

 

α) Ανύπαντρη γυναίκα, μένει μόνη της, έχει 3 σπίτια και νοικιάζει τα 2 και στο άλλο μένει. Βγάζει αρκετά λεφτά απ τα νοίκια για να μη δουλεύει και συνέχεια βγαίνει και ξοδεύει λεφτά έξω (μπαρ κτλπ). Πήρε και μέρισμα με Σαμαρά, και ΚΕΑ, και μάλλον θα το πάρει και αυτό.

 

β) Χωρισμένη γυναίκα με 3 παιδιά με 1 σπίτι στο οποίο ζουν όλοι, άνεργη, δε πήρε τίποτα απ' όλα αυτά.

 

γ) Ανύπαντρος άντρας ζει σε διαμέρισμα δικό του χωρίς ρεύμα και νερό και επιβιώνει από ανθρώπους που τον βοηθάν. Δεν έχει πάρει ποτέ τίποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρωτησε ο κολλητος μου : αξιζει (δε ξερω, γινεται??) Αν εισαι πανω των 25 να μη δηλωνεις φιλοξενουμενος μεν αλλα να μενεις στο πατρικο σου δε μαζι με τους γονεις? (Ο φιλος μου δουλευει 4ωρος με ενσημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρωτησε ο κολλητος μου : αξιζει (δε ξερω, γινεται??) Αν εισαι πανω των 25 να μη δηλωνεις φιλοξενουμενος μεν αλλα να μενεις στο πατρικο σου δε μαζι με τους γονεις? (Ο φιλος μου δουλευει 4ωρος με ενσημα)

 

Και τι να δηλώνει δηλαδή; Νομίζω είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις ότι μένεις κάπου και με τι καθεστώς μένεις.

 

Τι συμφέρον έχει να μη δηλώσει ότι είναι φιλοξενούμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράξενο πράμα που θέλω να μοιραστώ είναι ότι κάθε φορά που βγαίνουν τέτοια πράγματα, ξέρω ανθρώπο που θα τα πάρει και ας μη τα έχει ανάγκη, και ανθρώπους που δε θα τα πάρουν και ας τα έχουν ανάγκη.

 

α) Ανύπαντρη γυναίκα, μένει μόνη της, έχει 3 σπίτια και νοικιάζει τα 2 και στο άλλο μένει. Βγάζει αρκετά λεφτά απ τα νοίκια για να μη δουλεύει και συνέχεια βγαίνει και ξοδεύει λεφτά έξω (μπαρ κτλπ). Πήρε και μέρισμα με Σαμαρά, και ΚΕΑ, και μάλλον θα το πάρει και αυτό.

 

β) Χωρισμένη γυναίκα με 3 παιδιά με 1 σπίτι στο οποίο ζουν όλοι, άνεργη, δε πήρε τίποτα απ' όλα αυτά.

 

γ) Ανύπαντρος άντρας ζει σε διαμέρισμα δικό του χωρίς ρεύμα και νερό και επιβιώνει από ανθρώπους που τον βοηθάν. Δεν έχει πάρει ποτέ τίποτα.

Εδω υπαρχει τουλαχιστον ενα εκατομμυριο ανεργων συμπολιτων μας που δεν παιρνουν τιποτα απολυτως απο το κοινωνικο κρατος της μεταπολιτευσης, με λιωνουν στους φορους και δεν βοηθαω αυτους που το εχουν απολυτη αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ανύπαντρη γυναίκα, μένει μόνη της, έχει 3 σπίτια και νοικιάζει τα 2 και στο άλλο μένει. Βγάζει αρκετά λεφτά απ τα νοίκια για να μη δουλεύει και συνέχεια βγαίνει και ξοδεύει λεφτά έξω (μπαρ κτλπ). Πήρε και μέρισμα με Σαμαρά, και ΚΕΑ, και μάλλον θα το πάρει και αυτό.

 

 

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα υπαρχει κόσμος που το έχει ανάγκη και παίρνει τα @@ τους..

 

Άπλα σε αυτό το μέρισμα αν έχει 3 σπίτια στο όνομα της δεν θα το πάρει γιατί έχει μπει όριο ακίνητης περιουσίας (η φορολογητέα αξία της να μην υπερβαίνει τις 120.000 ευρώ για μονοπρόσωπο νοικοκυριό)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχει τουλαχιστον ενα εκατομμυριο ανεργων συμπολιτων μας που δεν παιρνουν τιποτα απολυτως απο το κοινωνικο κρατος της μεταπολιτευσης, με λιωνουν στους φορους και δεν βοηθαω αυτους που το εχουν απολυτη αναγκη

Κακη διαχείριση όπως πάντα... Δεν γίνεται άνθρωπος χωρίς παιδιά που μένει με γονείς, η του πήραν σπίτι οι γονείς να θέλει και μέρισμα... Ενώ δουλεύει!!

Αυτά τα λεφτά έπρεπε να πάνε σε άνεργα άτομα και χωρίς δικό τους σπίτι κατά την άποψή μου. Γενικά να έπιαναν τόπο, τώρα απλά θα πουλήσει πιο πολλά ps4 η Sony.. Άρα τα λεφτά φεύγουν έξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να είναι μεγάλο fail, να μένουν έξω νέοι άνεργοι και απόφοιτοι, λόγω του ένα μήνα ασφάλισης. Φαντάζομαι το έβαλαν για αποφύγουν την εκμετάλλευση από Ρομά, αλλά δεν το σκέφτηκαν διεξοδικά.

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, άκουσα οτι αν εχεις ιατροφαρμακευτικη ασφάλεια στο ΙΚΑ (μέσω ΟΑΕΔ) τότε πιάνετε για ένα μηνα ασφάλεια, οποτε το παίρνουν.

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει, αυτο που ειπα παραπάνω το άκουσα απο άλλους και δεν ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, άκουσα οτι αν εχεις ιατροφαρμακευτικη ασφάλεια στο ΙΚΑ (μέσω ΟΑΕΔ) τότε πιάνετε για ένα μηνα ασφάλεια, οποτε το παίρνουν.

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει, αυτο που ειπα παραπάνω το άκουσα απο άλλους και δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Ναι, κάποιος το είπε εδώ, αλλά πιστεύω ότι είναι bug ή κάποια ειδική περίπτωση (voucher πχ). Συνήθως όταν μπαίνει τέτοιος όρος ζητάνε ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναμε την αίτηση και έλεγε ότι είμαστε φιλοξενούμενοι σύμφωνα με το ε1 του 2016 πήγαμε στο λογιστή μαζί με το μισθωτηριο του σπιτιού που νοικιάσαμε φέτος κάτι έκανε και μας δέχτηκε η αίτηση και μας έβγαλε 1.237 ευρώ με συντελεστή 2.75 με ετήσιο εισόδημα 10.000 ευρώ λογικά μαζί με το ΚΕΑ και εγγρηθηκε οι αίτηση... περίεργο

Φίλε αν μπορείς στείλε μου σε pm το όνομα και το τηλέφωνο του λογιστή μήπως με βοηθήσει και μένα με τη μητέρα μου η οποία είναι δηλωμένη οτι διαμένει - φιλοξενείται σε οικο ευγηρίας και η εφαρμογή δεν με αφήνει καθόλου να προχωρήσω την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α) Ανύπαντρη γυναίκα, μένει μόνη της, έχει 3 σπίτια και νοικιάζει τα 2 και στο άλλο μένει. Βγάζει αρκετά λεφτά απ τα νοίκια για να μη δουλεύει και συνέχεια βγαίνει και ξοδεύει λεφτά έξω (μπαρ κτλπ). Πήρε και μέρισμα με Σαμαρά, και ΚΕΑ, και μάλλον θα το πάρει και αυτό.

 

 

 

Έχουμε τηλέφωνο της γυναίκας αυτής; Είμαι εμφανίσιμος 34 ετών και ενδιαφέρομαι.  :-D

 

Σοβαρά πάντως,αν έχει τόσα έσοδα απο ενοίκια πως παίρνει τα επιδόματα; Κάτι δεν κολλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να δηλώνει δηλαδή; Νομίζω είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις ότι μένεις κάπου και με τι καθεστώς μένεις.

 

Τι συμφέρον έχει να μη δηλώσει ότι είναι φιλοξενούμενος;

Να δηλώνει οτι απλα μενει Εγνατιας 406 με τους γονεις του ξερω γω. Δεν σπουδαζει και κανει φορολογική δηλωση λογω του 4ωρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν μπορείς στείλε μου σε pm το όνομα και το τηλέφωνο του λογιστή μήπως με βοηθήσει και μένα με τη μητέρα μου η οποία είναι δηλωμένη οτι διαμένει - φιλοξενείται σε οικο ευγηρίας και η εφαρμογή δεν με αφήνει καθόλου να προχωρήσω την αίτηση.

πρέπει να έχει στο όνομα της μισθωτηριο σπιτιού γιατί η μάνα μου νοίκιασε σπίτι και δηλώθηκε κανονικά ως κύρια κατοικία και δεν προλάβαμε να το περάσουμε στο ε1 και έμεινε φιλοξενούμενοι από πριν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...