Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνουν οι λογιστές τις πατάτες και στο τέλος δε παίρνει ο κόσμος το μέρισμα και τα ρίχνουν στους Πακιστανούς κλπ ότι το παίρνουν μόνο αυτοί για να τους καλμάρουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι ακριβώς πατάτα μπορεί να κάνει κάποιος στο μέρισμα;  αφού όπως είπες δεν κάνεις και τίποτα (και όντως στο μέρισμα δεν κάνεις και τίποτα) 

 

το μόνο που μπορείς να κάνει λάθος είναι να μην γράψεις σωστά το iban 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εννοούν τα "λάθη" που γίνονται πριν στις δηλώσεις (που δεν είναι πάντα λάθη απλά πράγματα που μπορούσαν να είχαν γίνει λίγο διαφορετικά ώστε κάποιος να πάρει το μέρισμα).  Βέβαια σχετικό είναι αυτό γιατί δε μπορεί να είναι και μάντης ο λογιστής να ξέρει με τι όρους κλπ θα έβγαινε ένα μέρισμα όταν έκανε τη δήλωση κάποιου πριν πόσους μήνες.

 

Και εγώ πχ που κάνω τις δηλώσεις τη δική μου και της μάνας μου έχω κάνει " πατάτα" πχ στο ότι έβαλα τον εαυτό μου προστατευόμενο μέλος για το 16 γιατί ήμουν φαντάρος το μισό χρόνο. Αλλά πως να το ήξερα ότι θα αποτελεί πρόβλημα για το μέρισμα. Στο μέρισμα επί Σαμαρά ας πούμε σύμφερε που ήμουν και εγώ και η αδερφή μου προστατευόμενα μέλη (φοιτητές) γιατί η μάνα μου πήρε παραπάνω μέρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εννοούν τα "λάθη" που γίνονται πριν στις δηλώσεις (που δεν είναι πάντα λάθη απλά πράγματα που μπορούσαν να είχαν γίνει λίγο διαφορετικά ώστε κάποιος να πάρει το μέρισμα).  Βέβαια σχετικό είναι αυτό γιατί δε μπορεί να είναι και μάντης ο λογιστής να ξέρει με τι όρους κλπ θα έβγαινε ένα μέρισμα όταν έκανε τη δήλωση κάποιου πριν πόσους μήνες.

 

Και εγώ πχ που κάνω τις δηλώσεις τη δική μου και της μάνας μου έχω κάνει " πατάτα" πχ στο ότι έβαλα τον εαυτό μου προστατευόμενο μέλος για το 16 γιατί ήμουν φαντάρος το μισό χρόνο. Αλλά πως να το ήξερα ότι θα αποτελεί πρόβλημα για το μέρισμα. Στο μέρισμα επί Σαμαρά ας πούμε σύμφερε που ήμουν και εγώ και η αδερφή μου προστατευόμενα μέλη (φοιτητές) γιατί η μάνα μου πήρε παραπάνω μέρισμα. 

φίλε δεν πάνε τόσο απλά τα πράγματα και μην τα βλέπετε όλα τόσο κοντόφθαλμα

 

μπορεί ένας φιλοξενούμενος να πάρει μερικά κατοστάρικα τώρα αν πάρει πχ επάνω το σπίτι που μένει με τους γονείς του και τους δηλώσει στο χωριό, όταν όμως αύριο μεθαύριο θα θέλει ανάλωση επειδή δεν θα μπορεί να καλύπτει τεκμήρια που θα κληρονομήσει όταν πεθάνουν οι γονείς του  θα πάρει μπάλες, γενικά δεν αξίζει να φορτώνεται τεκμήρια ένας άνθρωπος με χαμηλό ή και καθόλου εισόδημα εφόσον έχει άλλους που μπορούν να τα καλύψουν για να πάρει μερικά φραγκοδίφραγκα

 

γενικά μην κωλοχαίρεστε με το μέρισμα, τα επόμενα χρόνια θα πάρουν πίσω και αυτά και πολλά άλλα από αύξηση της φορολογίας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν διαφωνώ, απλά λέω για ποιο πράγμα κατηγορούν τους λογιστές αρκετοί επειδή τώρα χάνουν το μέρισμα. Όταν κάνεις τη δήλωση τη κάνεις είτε με βάση την αλήθεια (όπως θα πρεπε πχ) ή με βάση τη καλύτερη δυνατή επιλογή εκείνη τη στιγμή. Δε μπορείς να ξέρεις 6 μήνες μετά ότι θα συνέφερε να έκανες κάτι άλλο πχ.

 

και γενικά αν είσαι απλώς μισθωτός, άνεργος, συνταξιούχος κλπ θεωρώ πλεονασμό το να χρειάζεται να πηγαίνεις στο λογιστή για τέτοιες απλές διαδικασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελευθεροι επαγγελματιες μικροι και μικρομεσσαιοι θα το παρουν το μερισμα φανταζομαι, ετσι; (που φοροδιαφευγουν , ξερετε φανταζομαι.. Ολοι θα εχετε απο εναν θειο.. )

 

Αντι να δωσουν ψιλα στους μακροχρονια ανεργους ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Ας ρωτήσω και γω γιατί νομίζω εδώ μέσα θα βγάλω περισσότερη άκρη από ότι στις υπηρεσίες ΧD
Εγώ δεν παίρνω το μέρισμα για ένα λόγο: "Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο του τουλάχιστον ενός ασφαλίσιμου μήνα στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλασης". Δεν έχω κολλήσει ένσημα ακόμα (όπως πάρα πολλοί ακόμα δυστυχώς -_- ) και δεν με δέχεται παρόλο που ήμουν ασφαλισμένος στον πατέρα μου μέχρι και πριν από 3 χρόνια και κάποια χρόνια σε ασφάλιση χηρείας (η μητέρα μου και εγώ) γιατί ο πατέρας μου απεβίωσε. Και δεν το αναγνωρίζει αυτό το σύστημα. Και δεν λέει πουθενά για ένσημα. Επίσης υπάρχουν πολλοί που δεν είχαν ένσημα και επειδή είχαν ιατροφαρμακευτική ασφάλιση από ΟΑΕΔ τους δέχτηκαν. Έχει τύχει σε κανέναν η ίδια περίπτωση; Μπορεί να γίνει κάτι να ανγνωριστούν τα χρόνια γονεϊκής ασφάλισης; Όλα τα άλλα κριτήρια τα καλύπτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελευθεροι επαγγελματιες μικροι και μικρομεσσαιοι θα το παρουν το μερισμα φανταζομαι, ετσι; (που φοροδιαφευγουν , ξερετε φανταζομαι.. Ολοι θα εχετε απο εναν θειο.. )

 

Αντι να δωσουν ψιλα στους μακροχρονια ανεργους ..

 

Και θα βγει ο άλλος να σου πει ότι ξέρει ένα σωρό μακροχρόνια ανέργους που δουλεύουν μαύρα.

 

Και άδικο δε θα 'χει, όπως δεν έχεις κι εσύ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα βγει ο άλλος να σου πει ότι ξέρει ένα σωρό μακροχρόνια ανέργους που δουλεύουν μαύρα.

 

Και άδικο δε θα 'χει, όπως δεν έχεις κι εσύ.

Μπέρδεμα μεγάλο... Εδώ θέλει να το πάρει άτομο το οποίο έχει 4 σπίτια... Και 1 μαγαζί... Τεράστιο που παίρνει ενοίκιο από την Πειραιώς... Κάνα 5.000 το μήνα.

 

Ρέ οι Έλληνες είμαστε μαλακες δεν μας φτάνει κανένας.

 

Άνεργοι ρε κοπροσκυλα με πιο αυστηρά κριτήρια να το πάρουν, κανένας άλλος τίποτα.

 

Άνεργοι και γέροι που πεινάνε στα ενοίκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα βγει ο άλλος να σου πει ότι ξέρει ένα σωρό μακροχρόνια ανέργους που δουλεύουν μαύρα.

 

Και άδικο δε θα 'χει, όπως δεν έχεις κι εσύ.

Το μαυρο δεν εχει ενσημο ομως.. Και μετα τα 30 δεν υπαρχει ασφαλιση ουτε απο Οαεδ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά υπάρχει και η ντεμί κατάσταση που είσαι δηλωμένος για 4-5 χιλιάρικα το χρόνο ίσα ίσα για να μην φάει ο εργοδότης το γερό πρόστιμο και παίρνεις άλλα τόσα ή και περισσότερα μαύρα χέρι και τσιμπάς και μέρισμα

 

οι επιχειρηματίες φυσικά και γίνεται να παίρνουν μέρισμα (φοροδιαφεύγοντας ενδεχομένως) , αλλά μπορεί να τους κόψουν άλλα πράγματα όπως κάνα ιδιωτικό σχολείο, ή ακίνητη περιουσία ή κάνα δίλιτρο+... οπότε στατιστικά είναι πιο σπάνιο να πάρουν μέρισμα επιχειρηματίες που φοροδιαφεύγουν σε σχέση με εργαζόμενους που φοροδιαφεύγουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ είναι και κάπως υποκειμενικό το τι θεωρεί κάποιος ανάγκη.

 

Υπάρχουν όμως σημεία αναφοράς που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει για να κάνει την εκτίμησή του.

 

9.000 είναι 750 τον μήνα που είναι πρακτικά ένας μισθός.

 

 

Υπάρχουν και άλλα παράλογα στοιχεία στην ψηφοθηρική και λαϊκίστικη αυτή διαχείρηση των πόρων από την υπερφορολόγηση.

 

Κλασσικότερο πχ ότι λαμβάνεται αρνητικά το να έχει κάποιος καταθέσεις ή όχι.

 

Δηλαδή ένας που βγάζει 751 ευρώ το μήνα και καταφέρνει να αποταμιεύει ένα Χ ποσό (το οποίο είναι αυτό που θα χρηματοδοτήσει την πειχειρηματική δράση στην Ελλάδα) τιμωρείται σε σχέση με κάποιον που βγάζει 749 αλλά θα χαλάσει τα όποια χρήματά του.

 

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ισχύει ακριβώς το αντίθετο, να πειβραβεύεται δηλαδή ο 1ος όταν έχουν πρήξει τον κόσμο να βάλει τα λεφτά του στις τράπεζες.

 

 

Και άλλα.

 

Είναι πραγματικά θλιβερό να βλέπω γύρω μου νέους ανθρώπους που να αφιερώνουν τόσο χρόνο και σκέψη στο πως θα λάβουν το εργαλείο με το οποίο εξασφαλίζεται ότι θα είναι για πάντα δούλος της ψηφοθηρικής επιδοματητικής πολιτικής στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως σημεία αναφοράς που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει για να κάνει την εκτίμησή του.

 

9.000 είναι 750 τον μήνα που είναι πρακτικά ένας μισθός.

 

 

Υπάρχουν και άλλα παράλογα στοιχεία στην ψηφοθηρική και λαϊκίστικη αυτή διαχείρηση των πόρων από την υπερφορολόγηση.

 

Κλασσικότερο πχ ότι λαμβάνεται αρνητικά το να έχει κάποιος καταθέσεις ή όχι.

 

Δηλαδή ένας που βγάζει 751 ευρώ το μήνα και καταφέρνει να αποταμιεύει ένα Χ ποσό (το οποίο είναι αυτό που θα χρηματοδοτήσει την πειχειρηματική δράση στην Ελλάδα) τιμωρείται σε σχέση με κάποιον που βγάζει 749 αλλά θα χαλάσει τα όποια χρήματά του.

 

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ισχύει ακριβώς το αντίθετο, να πειβραβεύεται δηλαδή ο 1ος όταν έχουν πρήξει τον κόσμο να βάλει τα λεφτά του στις τράπεζες.

 

 

Και άλλα.

 

Είναι πραγματικά θλιβερό να βλέπω γύρω μου νέους ανθρώπους που να αφιερώνουν τόσο χρόνο και σκέψη στο πως θα λάβουν το εργαλείο με το οποίο εξασφαλίζεται ότι θα είναι για πάντα δούλος της ψηφοθηρικής επιδοματητικής πολιτικής στην Ελλάδα.

Γιαυτό βγήκε ο τσυριζα, θέλουν να κάθονται οι 15-35 και οι βλακες 40-60 να δουλεύουμε για να τους ταιζουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος τί γινεται στην περίπτωση: νοικοκυριό αποτελούμενο από ενήλικους που είναι συνιδιοκτήτες/συγκάτοικοι;

 

Όταν μπαίνω στη φόρμα/αίτηση με τα στοιχεία μου, εμφανίζει ως σύνθεση νοικοκυριού μόνο εμένα. Όταν μπαίνω με τα στοιχεία του πατέρα μου, εμφανίζει μόνο αυτόν. Φυσικά, δεν υπάρχει επιλογή να προσθέσεις άτομα. Δεν έχω επιχειρήσει να συμπληρώσω τα στοιχεία ΙΒΑΝ κλπ, ούτε να πατήσω έλεγχο/αποθήκευση, γιατί φοβάμαι μήπως γίνει μπέρδεμα και σε περίπτωση που χρειαστεί ακύρωση της αίτησης δεν θα μπορώ να ξανακάνω καινούρια.

 

Το "νοικοκυριό" είναι όλα τα άτομα που ζουν στο ίδιο σπίτι ( ίδια παροχή ρεύματος ), σωστά; Πάντως διάβασα κάπου, δυστυχώς δε θυμάμαι που, οτι νοικοκυριό είναι όλα τα άτομα που εμφανίζονται στη φορολογική σου δήλωση.

 

Τί να κάνω; Είναι δελεαστικό να πάω σε λογιστή και να ησυχάσει το κεφάλι μου, αλλά θεωρώ κοροϊδία να πληρώνεις για κάτι που μπορείς πανεύκολα να κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...