Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.οσοι παίρνουν το μερισμα ειναι άτομα που το εχουν ανάγκη

Ανάγκη; 1500 ευρώ ανά μήνα συν σπίτι συν αυτοκίνητο συν μηχανή; δηλαδή πεινάει χάχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.οσοι παίρνουν το μερισμα ειναι άτομα που το εχουν ανάγκη

 

Μέρισμα παίρνουν μόνο όσοι ζουν σχεδόν σε παγκάκι και έχουν στο όνομά τους κανένα παράπηγμα...

αυτά που ακούτε εδώ κι εκεί είναι τρίχες...1 στους 2 λένε παίρνει...1 στους 5-6 παίρνει και πολλοί που δεν το έχουν ανάγκη. Οι άλλοι παίρνουν το 3ο το μακρύτερο γιατί δεν πληρούν τα ηλίθια κριτήριά τους που δεν είναι και λίγα...1 να μην πληροίς τον πίνεις.

 

για τα μαύρα να μην ξανακούσω από κανέναν, υπάρχει αντίστοιχο "κριτήριο" από το κράτος και λέγεται "τεκμήριο" που σημαίνει και να μην βγάλεις πραγματικά, θα σου πει το κράτος μεγάλε ΤΟΣΑ έβγαλες, πλήρωνε αέρα γκιοζάκο ψηφοφόρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως σημεία αναφοράς που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει για να κάνει την εκτίμησή του.

 

9.000 είναι 750 τον μήνα που είναι πρακτικά ένας μισθός.

 

 

Υπάρχουν και άλλα παράλογα στοιχεία στην ψηφοθηρική και λαϊκίστικη αυτή διαχείρηση των πόρων από την υπερφορολόγηση.

 

Κλασσικότερο πχ ότι λαμβάνεται αρνητικά το να έχει κάποιος καταθέσεις ή όχι.

 

Δηλαδή ένας που βγάζει 751 ευρώ το μήνα και καταφέρνει να αποταμιεύει ένα Χ ποσό (το οποίο είναι αυτό που θα χρηματοδοτήσει την πειχειρηματική δράση στην Ελλάδα) τιμωρείται σε σχέση με κάποιον που βγάζει 749 αλλά θα χαλάσει τα όποια χρήματά του.

 

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ισχύει ακριβώς το αντίθετο, να πειβραβεύεται δηλαδή ο 1ος όταν έχουν πρήξει τον κόσμο να βάλει τα λεφτά του στις τράπεζες.

 

 

Και άλλα.

 

Είναι πραγματικά θλιβερό να βλέπω γύρω μου νέους ανθρώπους που να αφιερώνουν τόσο χρόνο και σκέψη στο πως θα λάβουν το εργαλείο με το οποίο εξασφαλίζεται ότι θα είναι για πάντα δούλος της ψηφοθηρικής επιδοματητικής πολιτικής στην Ελλάδα.

9000 μικτά φιλε μου, αστο, ενα άτομο με κατώτατο μισθό ισα ισα που το παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9000 μικτά φιλε μου, αστο, ενα άτομο με κατώτατο μισθό ισα ισα που το παίρνει.

9000 καθαρά φορολογητέα είναι το όριο όχι μεικτά

 

Τα μεικτά δεν φορολογούνται ποτέ ως μεικτά

 

Το άτομο με κατώτατο έχει γύρω στα 7000 καθαρο εισόδημα και φυσικά δεν γίνεται να έχει δικό του σπιτικό και να τα βγάζει πέρα με τέτοια γελοία ψίχουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από εδώ μέσα σε πόσα άτομα εγκρίθηκε; σε πόσα όχι;

 

Πάμε πάλι

 

Στη γυναίκα μου εγκρίθηκε (250€)

 

Εισόδημα λίγο κάτω από 9,000 €

 

Μικρή ακίνητη περιουσία (17 - 18 χιλιάδες), φαινόταν ότι μένει μόνη της, δεν έχει στο όνομά της αυτοκίνητο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο δικαιο ηταν το προηγουμενο μοντελο, που το αντικατεστησε το ΚΕΑ.

 

Εισαι ανεργος φιλοξενουμενος; Παιρνεις καρτα αλληλεγγυης αυστηρα μονο για τροφιμα. Αυτος που σε φιλοξενει δεν ειναι υποχρεωμενος να σε ταιζει κιολας.

 

Εισαι ανεργος σε ενοικιο; Παιρνεις καρτα και επιδομα ενοικιου. Να μη βαζεις μεσα και το σπιτονοικοκυρη.

 

Εισαι ανεργος με σπιτι; Παιρνεις καρτα και σου χαριζεται ο ΕΝΦΙΑ.

 

Οπου ανεργος βαλτε και με μικρο εισοδημα.

 

Μετα μπορεις να βαλεις και ειδικες περιπτωσεις, πχ απορος χωρις γονεις, και ειδικα επιδοματα ή ελαφρυνσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9000 καθαρά φορολογητέα είναι το όριο όχι μεικτά

 

Τα μεικτά δεν φορολογούνται ποτέ ως μεικτά

 

Το άτομο με κατώτατο έχει γύρω στα 7000 καθαρο εισόδημα και φυσικά δεν γίνεται να έχει δικό του σπιτικό και να τα βγάζει πέρα με τέτοια γελοία ψίχουλα

Πρώτον πιάνονται και τα αφορολόγητα εισοδήματα (π.χ. επίδομα ΑΜΕΑ) και η ΚΥΑ λεει προ φόρου (εκτος απο τον φόρο αλληλεγγύης), επίσης το ειδα όταν πηγα να κάνω για μένα οτι πιάνει τα μικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να μου δινει 0 σε ολα τα σημεια της φορολογικης μου καταστασης η ειναι καποιο λαθος του συστηματος?Μου βγαζει 0 και στο φορολογητεο και στο συνολικο εισοδημα. Ανεργος 26 μηνες και φιλοξενουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου βγαζει το παρακατω μηνυμα : 

 

Ο ΑΜΚΑ που εισάγατε δεν αντιστοιχεί σε αυτόν που συσχετίζεται με το παραπάνω ΑΦΜ. Παρακαλούμε απευθυνθείτε στα ΚΕΠ προκειμένου να επικαιροποιήσετε τη διασύνδεση του ΑΜΚΑ σας με το ΑΦΜ σας

 

Τι να κανω ; 

 

και το ΑΦΜ αλλα και το ΑΜΚΑ ειναι σωστα γιατι μου το βγαζει αυτο;

 

 

EDIT : Ακυρο τελικα πρεπει να παω ΚΕΠ .

 

"θα πρέπει να πάτε σε ένα ΚΕΠ και να ζητήσετε να ενημερώσετε την εγγραφή του ΑΜΚΑ σας ως προς το πεδίο του ΑΦΜ. Για το σκοπό αυτό θα χρειαστείτε ένα έγγραφο που να αποδεικνύει την ταυτότητά σας (ΑΔΤ, Διαβατήριο, κ.τ.λ.) και ένα έγγραφο που να αναγράφει το ΑΦΜ μαζί με τα προσωπικά στοιχεία σας (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον πιάνονται και τα αφορολόγητα εισοδήματα (π.χ. επίδομα ΑΜΕΑ) και η ΚΥΑ λεει προ φόρου (εκτος απο τον φόρο αλληλεγγύης), επίσης το ειδα όταν πηγα να κάνω για μένα οτι πιάνει τα μικτά.

1ον τα διάφορα επιδόματα δεν είναι ακριβώς αφορολόγητα αφού με αυτά μπορεί να σου προκύψει φόρος αλληλεγγύης αν ξεπεράσεις το όριο πάνω από το οποίο έχεις φόρο αλληλεγγύης, οπότε ναι μεν δεν έχουν τη κλίμακα των μισθωτών αλλά δεν μπορείς να τα πεις και αφορολόγητα.. όπως και να 'χει δεν αναφερόμουν σε αυτά αλλά σε έναν απλό μισθό 

 

2ον δεν έκανα καλά και χρησιμοποίησα τη λέξη καθαρά γιατί δεν ισχύει πάντα.. υπάρχουν λοιπόν τα μεικτά (που έχουν μέσα εισφορές εργαζομένου, φόρο και το πληρωτέο που παίρνεις στο χέρι), υπάρχουν τα φορολογητέα που έχουν τον μεικτό μείον τις ασφαλιστικές εισφορές και υπάρχει και το πληρωτέο (αυτό αν θες πες το καθαρό) που είναι αυτό που παίρνεις στο χέρι αφού σου έχει παρακρατηθεί και ο φόρος και οι εισφορές

 

στον βασικό μισθό που δεν υπάρχει ο φόρος το φορολογητέο είναι το ίδιο με το πληρωτέο/καθαρό, όσο ανεβαίνεις μισθό και κλίμακα υπάρχει το φορολογητέο και ο φόρος που παρακρατήθηκε (αυτά αν τα αφαιρέσεις έχεις το ποσό που βάζεις τσέπη) και αυτό είναι που φαίνεται στη δήλωσή σου... το μεικτό έχεις και τις εισφορές μέσα, αυτό προφανώς και δεν είναι κριτήριο γιατί με αυτή τη λογική ο ελεύθερος επαγγελματίας θα έπρεπε να παρουσιάζει σαν εισόδημα και τις εισφορές του προς τον οαεε/εφκα πράγμα που δεν συμβαίνει, αφού οι εισφορές του είναι έξοδο και αφαιρούνται από τα έσοδα. οι εισφορές με λίγα λόγια δεν μετράνε σαν εισόδημα άρα και η λέξη μεικτά είναι επίσης λάθος. το φορολογητέο είναι αυτό που μετράει (μαζί με τα επιδόματα) 

 

άλλη εναλλακτική στο μέρισμα είναι   να σε πάει με τα τεκμήρια αν αυτά είναι παραπάνω από το φορολογητέο σου εισόδημα (και τα επιδόματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κουμπί "αποδέχομαι το κοινωνικό μέρισμα" που είναι ρε παιδιά; μετά τον έλεγχο της αίτησης, γράφει το ποσό αλλά δεν έχει κάπου αυτό το κουμπί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κουμπί "αποδέχομαι το κοινωνικό μέρισμα" που είναι ρε παιδιά; μετά τον έλεγχο της αίτησης, γράφει το ποσό αλλά δεν έχει κάπου αυτό το κουμπί

Μαλλον αντιληφθηκαν οτι οποιος δεν θελει να το παρει, απλα δεν κανει αιτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...