Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα ο πατερας μου περυσι δεν πηρε μερισμα για 700 ευρω απ'οτι θυμαμαι. Φετος του εβγαλε μικροτερο εισοδημα και πηρε 400. Να πω οτι ειναι συνταξιουχος και δεν εχει αλλαξει καθολου η περουσιακη του κατασταση η η συνταξη του. Ειναι ολα ιδια. Εγω ειμαι φιλοξενουμενος στο σπιτι και το 2017 δουλευα (που μετραει στην φετινη αιτηση μερισματος δηλαδη) ενω το 2016 δεν δουλευα (που μετραει στην περυσινη αιτηση).

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο. Η λογικη μου λεει οτι περυσι επρεπε να παρει και οχι φετος, αν υπολογιζετε και το δικο μου εισοδημα ως οικογενειακο. Δεν τον χαλασε βεβαια.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Μετραει το 17 η το 18;

Το 2017 μετράει αλλά...

Σε αρκετούς μετράει και το αν εχουν 6 μηνες συνεχομενης ανεργιας το 2018

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Eμενα ο πατερας μου περυσι δεν πηρε μερισμα για 700 ευρω απ'οτι θυμαμαι. Φετος του εβγαλε μικροτερο εισοδημα και πηρε 400. Να πω οτι ειναι συνταξιουχος και δεν εχει αλλαξει καθολου η περουσιακη του κατασταση η η συνταξη του. Ειναι ολα ιδια. Εγω ειμαι φιλοξενουμενος στο σπιτι και το 2017 δουλευα (που μετραει στην φετινη αιτηση μερισματος δηλαδη) ενω το 2016 δεν δουλευα (που μετραει στην περυσινη αιτηση).

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο. Η λογικη μου λεει οτι περυσι επρεπε να παρει και οχι φετος, αν υπολογιζετε και το δικο μου εισοδημα ως οικογενειακο. Δεν τον χαλασε βεβαια.

Είναι απλό: ΕΚΛΟΓΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θεμα ασφαλισης τι παιζει ρε παιδια?Ο αδερφος μου παιρνει απο περισυ τον Μαιο ΚΕΑ,ειχε ληξει τον Μαιο φετος και το ανανεωσε τον Αυγουστο(πληρωθηκε πρωτη φορα τελος Σεπτεμβρη δλδ).Τελευταια φορα που ηταν ασφαλισμενος πρεπει να ηταν το 2015.Το παιρνει ή οχι?Εγω του ειπα μαλλον οχι αλλα τεσπα.Απο εισοδηματικα κριτηρια ειναι καπου στις 5500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση επειδή ο λογαριασμός μου ειναι δεσμευμένος, αν βάλω στην αίτηση ενα αλλο iban πχ του αδερφού μου με ίδιο επίθετο θα πιστωθουν τα χρηματα;Σαν προϋπόθεση λεει στην αίτηση σε λογαριασμό του δικαιούχου, αλλά οι αιτήσεις δν ελέγχονται,επειδή δν γίνεται να ελεγχτουν τοσες πολλες που ειναι γίνεται ο έλεγχος εκείνη την στιγμή στην αίτηση στο σαιτ και αν εγκριθεί εγκρίθηκε.Οποτε αν καποιος το εχει δοκιμασει περσι να μπορούσε να μου λυσει την απορία και σίγουρα και πολλών άλλων.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνουν αντιστοίχιση το ΑΦΜ σου με το IBAN και να μην στα δώσουν. Απότι ξέρω τα χρήματα αυτά ειναι ακατάσχετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lampos21 είπε

Οποτε αν καποιος το εχει δοκιμασει περσι να μπορούσε να μου λυσει την απορία και σίγουρα και πολλών άλλων.Ευχαριστω.

Πέρσι το είχαν κόψει σε καποιος ανθρωπους γι'αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Μπορεί να κάνουν αντιστοίχιση το ΑΦΜ σου με το IBAN και να μην στα δώσουν. Απότι ξέρω τα χρήματα αυτά ειναι ακατάσχετα.

Λες να γίνει αυτο αργότερα με το αφμ ενω εγκρίθηκε;Οποιος ξέρει μαγκες να μου λύσει την απορία θα ήμουν ευγνώμων.

1 λεπτό πριν, DZ-Photographer είπε

Πέρσι το είχαν κόψει σε καποιος ανθρωπους γι'αυτό το λόγο.

Ειναι θεμα τύχης δηλαδή ή κόβεται κατευθείαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lampos21 είπε

Μια ερώτηση επειδή ο λογαριασμός μου ειναι δεσμευμένος, αν βάλω στην αίτηση ενα αλλο iban πχ του αδερφού μου με ίδιο επίθετο θα πιστωθουν τα χρηματα;Σαν προϋπόθεση λεει στην αίτηση σε λογαριασμό του δικαιούχου, αλλά οι αιτήσεις δν ελέγχονται,επειδή δν γίνεται να ελεγχτουν τοσες πολλες που ειναι γίνεται ο έλεγχος εκείνη την στιγμή στην αίτηση στο σαιτ και αν εγκριθεί εγκρίθηκε.Οποτε αν καποιος το εχει δοκιμασει περσι να μπορούσε να μου λυσει την απορία και σίγουρα και πολλών άλλων.Ευχαριστω.

Η διασταυρωση του λογαριασμου νομιζω ειναι πανευκολο να γινει με ενα κουμπι. Βλεπουν αν ειναι ιδια το ΑΦΜ σου με το ΑΦΜ του πρωτου δικαιουχου του λογαριασμου που εχεις δηλωσει. Δεν ξερω αν γινεται αυτοματοποιημενα σε ολες τις αιτησεις οπως θα επρεπε, αλλα νομιζω οτι ειναι ρισκο να το κανεις.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lampos21 είπε

Λες να γίνει αυτο αργότερα με το αφμ ενω εγκρίθηκε;Οποιος ξέρει μαγκες να μου λύσει την απορία θα ήμουν ευγνώμων.

απ' όσο έχω διαβάσει δεν γίνεται διασταύρωση ΑΦΜ/ΙΒΑΝ. Θα πάνε στο λογαριασμό που δήλωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Η διασταυρωση του λογαριασμου νομιζω ειναι πανευκολο να γινει με ενα κουμπι. Βλεπουν αν ειναι ιδια το ΑΦΜ σου με το  ΑΦΜ του πρωτου δικαιουχου του λογαριασμου που εχεις δηλωσει. Δεν ξερω αν γινεται αυτοματα σε ολες τις αιτησεις αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο να το κανεις.

Ισως τότε με λογαριασμό φιλοξενούμενου;Δυσκολο ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lampos21 είπε

Ισως τότε με λογαριασμό φιλοξενούμενου;Δυσκολο ετσι;

Όμως αυτό που πρέπει να προσέξουν όσοι κάνουν αίτηση είναι ότι στον Οδηγό των 6 βημάτων, το υπουργείο Οικονομικών τονίζει πως: «Σε περίπτωση που από λάθος δηλωθεί ενεργός λογαριασμός ΙΒΑΝ ο οποίος δεν ανήκει στο δικαιούχο ή συνδικαιούχο του μερίσματος (ανήκει δηλαδή σε άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο), ενδέχεται η πληρωμή να προχωρήσει κανονικά καθώς δεν είναι πάντοτε δυνατός ο έλεγχος του συνδυασμού του ΑΦΜ με το ΙΒΑΝ. Σε αυτή την περίπτωση θα εισπραχθεί το κοινωνικό μέρισμα από κάποιον άλλον. Απαιτείται επομένως μεγάλη προσοχή στη συμπλήρωση του πεδίου του ΙΒΑΝ».

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/940456/koinoniko-merisma-2018-to-iban-kai-ta-alla-simeia-pagides-stin-aitisi

 

Απ'οτι φαινεται αν δηλωσεις IBAN συνδικαιουχου του μερισματος (δηλαδη φιλοξενουμενο) το παιρνεις κανονικα. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω. Αλλα ψαχτο λιγο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lampos21 είπε

Ισως τότε με λογαριασμό φιλοξενούμενου;Δυσκολο ετσι;

Αφού το ποσό είναι ακατάσχετο γιατι να μπεις σε τέτοια διαδικασία; Τα μπλέκεις χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...