Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

έχω γνωστό που κατά το εφκα όταν πάει να κάνει αίτηση,είναι μετανάστης,έχει κάνει 2 χρόνια φυλακή,δεν έχει μείνει ποτέ Ελλάδα,δεν έχει ασφαλιστεί,και εκκρεμούν 3 συλλήψεις στο όνομα του 😁

Κοίτα αν πάρω τα στοιχεία τους  λογικά αύριο πάω φυλακή .

Δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας .Έκανα εξετάσεις στο νοσοκομείο χωρίς ασφάλιση και μάλλον δουλευω και μαύρα καθώς έχω εισόδημα χωρίς ασφάλιση .Χάρηκα που τα είπαμε παιδιά από αύριο στην μπουζού με βλέπω

Επεξ/σία από kormo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήρε αυτός από το ΙΚΑ του είχα αφήσει κινητό και μου είπε ότι τον ενημέρωσαν  ότι αύριο θα διορθώσουν το πρόβλημα στην εφαρμογή για να δούμε..

Επεξ/σία από scarface5323
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

edit:

Με πήρε αυτός από το ΙΚΑ του είχα αφήσει κινητό και μου είπε ότι τον ενημέρωσαν  ότι αύριο θα διορθώσουν το πρόβλημα στην εφαρμογή για να δούμε..

Το αύριο για το δημόσιο είναι από 1 μέρα μέχρι 1 αιωνιότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kormo είπε

Το αύριο για το δημόσιο είναι από 1 μέρα μέχρι 1 αιωνιότητα 

μέχρι τις 21/12 έχουν περιθώριο οι άχρηστοι  κάλιο αργά παρά ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, jonnis44gt είπε

Οταν εισαι φιλοξενουμενος κανει αιτηση αυτος που σε φιλοξενοι και εσυ κανεις αποδοχη αυτος που κανει αιτηση παιρνει ενα ποσο για εσενα και σου το δινει

Αυτό ισχύει και ετσι ήταν περυσι όταν εκανα αίτηση μερισματος για τον πεθερό μου. Οι κουνιαδοι μου ήταν ανεργοι, εκανα αποδοχή από αυτους και πηρε ο πεθερός τα λεφτά.

 

Φετος όμως είδα στην φορολογική του πεθερού ότι είχε περασμένο ότι ενα κομματι του σπιτιου το παραχωρούσε δωρεαν για χρήση σε καθε ένα από τα παιδια. Και το αντιστοιχο στην φορολογική των παιδιων (ανω των 30). Εξαιτίας αυτού λογικά, στην δήλωση για το φετινό μερισμα του πεθερού δεν υπηρχαν τα παιδιά. Ο ένας από τους κουνιαδους πήρε επίσης μερισμα. Ο δευτερος ακυρωθηκε γιατί είχε εισοδημα περίπου 20.000€.

 

Μπορεί το παραπάνω "κολπο" του λογιστή να με εσωσε από πολύ γκρίνια, αλλα από την αλλη εχω νευρα γιατί αν φαινόντουσαν όλοι στο ίδιο σπίτι (όπως τόσα χρόνια) θα είχαν λογικά ακυρωθεί μιας και τα συνολικά χρήματα θα ήταν πολύ υψηλότερο του ορίου. Δεν είναι λογικό δηλαδή εγώ με 2 μικρά παιδια να παίρνω τα λογικότερα από ενα σπίτι με 4 ενηλικες και συνολικό εισοδημα περίπου 35.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Με πήρε αυτός από το ΙΚΑ του είχα αφήσει κινητό και μου είπε ότι τον ενημέρωσαν  ότι αύριο θα διορθώσουν το πρόβλημα στην εφαρμογή για να δούμε..

Θα διορθώσουν την εφαρμογή γενικά.? Η πρέπει να τρέξουμε και στο ΙΚΑ? Νομίζω μέχρι σήμερα είναι για να τα πάρουμε 14 σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Θα διορθώσουν την εφαρμογή γενικά.? Η πρέπει να τρέξουμε και στο ΙΚΑ? Νομίζω μέχρι σήμερα είναι για να τα πάρουμε 14 σωστά?

σωστά,όχι λέει αυτοί αναμένουμε όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο 

λένε και για το 18-24 εντός ημερών ανοίγει 

https://youtu.be/_vcAUbMi_F0

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kormo είπε

Χαζή ερώτηση αλλά ή είμαι τυφλός ή δεν βλέπω κουμπί για διαγραφή-ακύρωση αίτησης ?

στις εγκεκριμένες υπάρχει αυτό νομίζω,η στις αποθηκευμένες όχι σε αυτές που έχουν απορριφθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kormo είπε

Χαζή ερώτηση αλλά ή είμαι τυφλός ή δεν βλέπω κουμπί για διαγραφή-ακύρωση αίτησης ?

Αν δεν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις ακυρωση, αν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση. Και γ@μω την διεπαφη δηλαδη, να εχεις βαλει κανα λαθος ψηφιο και να μην μπορεις να κανεις ακυρωση ετσι ωστε να το ξαναγραψεις σωστα, ΟΧΙΙΙΙΙ μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση.

Εχει καταφερει κανενανας σας να βγαλει γραμμη στο 2132168380; μια ωρα προσπαθω και τιποτα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Αν δεν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις ακυρωση, αν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση. Και γ@μω την διεπαφη δηλαδη, να εχεις βαλει κανα λαθος ψηφιο και να μην μπορεις να κανεις ακυρωση ετσι ωστε να το ξαναγραψεις σωστα, ΟΧΙΙΙΙΙ μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση.

Εχει καταφερει κανενανας σας να βγαλει γραμμη στο 2132168380; μια ωρα προσπαθω και τιποτα ακομα.

64 κλήσεις από το πρωί σοβαρά. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι γιατί δεν έχουν καν κέντρο αναμονής. Και στο 11131 δεν βοηθάνε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Αν δεν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις ακυρωση, αν εχεις κανει υποβολη τοτε μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση. Και γ@μω την διεπαφη δηλαδη, να εχεις βαλει κανα λαθος ψηφιο και να μην μπορεις να κανεις ακυρωση ετσι ωστε να το ξαναγραψεις σωστα, ΟΧΙΙΙΙΙ μπορεις να κανεις μονο επαναξιολογηση.

Εχει καταφερει κανενανας σας να βγαλει γραμμη στο 2132168380; μια ωρα προσπαθω και τιποτα ακομα.

Άστα να πανε αδερφέ απαράδεκτη η εφαρμογή .Εδώ για το πρόβλημα της 5ετιας δες τι λένε αν σε πετάξει εκτός για 5ετια να κάνει την αίτηση άλλο πρόσωπο .Άρα πλέον εκτός από την μάνα μου που με πρήζει να μην είμαι εργένης με πρήζει και το Ελληνικό κρατος ?

https://www.newsbeast.gr/financial/greek-financial/arthro/4300166/to-koinoniko-merisma-oi-pagides-stin-aitisi-kai-i-diorthosi-toy-lathoys

«Λύθηκε το θέμα πενταετούς διαμονής ήταν λάθος συναγερμός» ανέφερε ο κ. Τάγαρης και επεσήμανε ότι αν οι πολίτες κάνουν επανέλεγχο και το σύστημα τους πετάξει εκτός τότε να κάνει την αίτηση άλλο πρόσωπο του νοικοκυριού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormo είπε

Άστα να πανε αδερφέ απαράδεκτη η εφαρμογή .Εδώ για το πρόβλημα της 5ετιας δες τι λένε αν σε πετάξει εκτός για 5ετια να κάνει την αίτηση άλλο πρόσωπο .Άρα πλέον εκτός από την μάνα μου που με πρήζει να μην είμαι εργένης με πρήζει και το Ελληνικό κρατος ?

https://www.newsbeast.gr/financial/greek-financial/arthro/4300166/to-koinoniko-merisma-oi-pagides-stin-aitisi-kai-i-diorthosi-toy-lathoys

«Λύθηκε το θέμα πενταετούς διαμονής ήταν λάθος συναγερμός» ανέφερε ο κ. Τάγαρης και επεσήμανε ότι αν οι πολίτες κάνουν επανέλεγχο και το σύστημα τους πετάξει εκτός τότε να κάνει την αίτηση άλλο πρόσωπο του νοικοκυριού.

Για να λεει να κανει την αιτηση αλλο προσωπο του νοικοκυριου τοτε υποθετω οτι υπηρχε καποιο λαθος το οποιο εχει "χαλασει/διαφθειρει" την αιτηση (και για αυτο η επαναξιολογηση δεν δουλευει), μηπως λεω μηπως ακριβως επειδη μπορουν να συμβουν αυτα τα πραγματα θα επρεπε να υπαρχει επιλογη ακυρωσης; ξερεις για την περιπτωση των μονοπροσοπων νοικοκυριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Πως γίνεται ακυρωση;

Δεν είμαι σίγουρος. Βλέπω ότι έχει μια επιλογή επαναξιολόγηση. Ίσως από κει. Ο λογιστής δεν ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...