Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; μου βγάζει τα παρακάτω:
 

1

Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο της μόνιμης διαμονής

Αυτό απ'οτι κατάλαβα το επαληθεύουν με την φορολογική δήλωση 🙄, είμαι 22 αλλα κάνω εδώ και 4 χρόνια δήλωση οπότε δεν εχω την 5ετία που ζητάνε.. σκέφτομαι να πάω στο ΚΕΠ και να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει επαλύθευση με χαρτί φοίτησης απο το σχολείο που είμουν πρίν 5 χρόνια, λέτε να καταφέρω τίποτα; 

 

2

Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο του τουλάχιστον ενός ασφαλίσιμου μήνα στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλισης

 

Αυτό λεει οτι πρέπει να είμαι ασφαλισμένος τουλάχιστον για 1 μήνα πρίν της 1/11/2018. Η Ασφάλιση που έχω απο τον ΟΑΕΔ εδω και 9+ μήνες δεν θεωρείται ασφάλιση; 🤨

Γενικά θα πάρω να ρωτήσω απλά ειδα το thread και ρωτάω μήπως καποιος μπορεί να με βοηθήσει περισσότερο γιατι δεν βλέπω να βγάζω και πολύ άκρη με τις υπηρεσίες.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Fanistop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2018 στις 10:19 ΜΜ, tsioulak είπε

Ειναι γνωστο προβλημα, συμβαινει σε πολλους, εχουν γινει δηλωσεις στην εφορια για τα τελευταια 5 (οικονιμικα) ετη;

ΥΓ. Που εστειλες mail;

Ναι, έχουν υποβληθεί οι φορολογικές δηλώσεις για την τελευταία πενταετία. Το θέμα είναι ότι διαπίστωσα στο αρχείο της ααδε ότι δεν εμφανίζεται η φορολογική δήλωση του 2014 για το οικονομικό έτος 2013. Εκτός αυτού όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα του κοινωνικού μερίσματος εμφανίζει αμέσως τον λόγο απόρριψης (που είναι το κριτήριο διαμονής) δίχως να έχω καν υποβάλλει αίτηση. Δηλαδή απορρίπτει αυτόματα το νοικοκυριό. Επιπλέον, ενώ η σύνθεση του νοικοκυριού αποτελείται από τρία άτομα, εμφανίζει μόνο τους γονείς μου και εμένα δεν με εμφανίζει καθόλου ως προστατευόμενο μέλος. Δεν μπορώ να κατανοήσω τι συμβαίνει. Εσύ υπέβαλες αίτηση για το μέρισμα; 

Απάντηση στο ΥΓ. : E-mail έστειλα στο [email protected] αλλά η απάντηση τους ήταν τυποποιημένη. Ότι δηλαδή η ερώτηση μου θα ομαδοποιηθεί μαζί με τις υπόλοιπες ερωτήσεις. Η απάντηση τους συγκεκριμένα ήταν η ακόλουθη:

"Σας ευχαριστούμε πολύ για την αποστολή του μηνύματός σας. Αν πρόκειται για ερώτηση, αυτή θα καταχωρηθεί και θα απαντηθεί, αφού ομαδοποιηθεί με ομοειδής ερωτήσεις , στο έντυπο των συχνών ερωτήσεων. Οπότε θα πρέπει σε λίγες μέρες να ελέγξετε τη σελίδα:  https://www.koinonikomerisma.gr/Home/Info. Αν πρόκειται για αναφορά τεχνικού  προβλήματος, θα υπάρξει προσπάθεια για άμεση επίλυση του, οπότε και θα πρέπει να δοκιμάσετε να επανυποβάλλετε την αίτησή σας στην ιστοσελίδαhttps://www.koinonikomerisma.gr  μετά από μερικές μέρες, και εντός πάντα της σχετικής προθεσμίας υποβολής αιτήσεων (12/12/2017 23:59)."

Επιπλέον, η προθεσμία υποβολής έχει λανθασμένη ημερομηνία  όπως βλέπετε. Ακόμη, αντί να γράψουν "ομοειδείς ερωτήσεις" έγραψαν "ομοειδής ερωτήσεις".

 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inci624 είπε

Ναι, έχουν υποβληθεί οι φορολογικές δηλώσεις για την τελευταία πενταετία. Το θέμα είναι ότι διαπίστωσα στο αρχείο της ααδε ότι δεν εμφανίζεται η φορολογική δήλωση του 2014 για το οικονομικό έτος 2013. Εκτός αυτού όταν συνδέομαι στην πλατφόρμα του κοινωνικού μερίσματος εμφανίζει αμέσως τον λόγο απόρριψης (που είναι το κριτήριο διαμονής) δίχως να έχω καν υποβάλλει αίτηση. Δηλαδή απορρίπτει αυτόματα το νοικοκυριό. Επιπλέον, ενώ η σύνθεση του νοικοκυριού αποτελείται από τρία άτομα, εμφανίζει μόνο τους γονείς μου και εμένα δεν με εμφανίζει καθόλου ως προστατευόμενο μέλος. Δεν μπορώ να κατανοήσω τι συμβαίνει. Εσύ υπέβαλες αίτηση για το μέρισμα; 

Απάντηση στο ΥΓ. : E-mail έστειλα στο [email protected] αλλά η απάντηση τους ήταν τυποποιημένη. Ότι δηλαδή η ερώτηση μου θα ομαδοποιηθεί μαζί με τις υπόλοιπες ερωτήσεις. Η απάντηση τους συγκεκριμένα ήταν η ακόλουθη:

"Σας ευχαριστούμε πολύ για την αποστολή του μηνύματός σας. Αν πρόκειται για ερώτηση, αυτή θα καταχωρηθεί και θα απαντηθεί, αφού ομαδοποιηθεί με ομοειδής ερωτήσεις , στο έντυπο των συχνών ερωτήσεων. Οπότε θα πρέπει σε λίγες μέρες να ελέγξετε τη σελίδα:  https://www.koinonikomerisma.gr/Home/Info. Αν πρόκειται για αναφορά τεχνικού  προβλήματος, θα υπάρξει προσπάθεια για άμεση επίλυση του, οπότε και θα πρέπει να δοκιμάσετε να επανυποβάλλετε την αίτησή σας στην ιστοσελίδαhttps://www.koinonikomerisma.gr  μετά από μερικές μέρες, και εντός πάντα της σχετικής προθεσμίας υποβολής αιτήσεων (12/12/2017 23:59)."

Επιπλέον, η προθεσμία υποβολής έχει λανθασμένη ημερομηνία  όπως βλέπετε. Ακόμη, αντί να γράψουν "ομοειδείς ερωτήσεις" έγραψαν "ομοειδής ερωτήσεις".

Πανω κατω το ιδιο προβλημα με εσενα, μου εβγαλε την αιτηση απο την αρχη ως μη εγκριμενη και δεν αφηνει να κανω καμια αλλαγη και το σφαλμα ειναι η μονιμη και νομιμη διαμονη, η αληθεια ειναι οτι λειπει μια αιτηση απο την θεια μου (η οποια ελειπε και περισυ btw αλλα το μερισμα το πηρε) ΑΛΛΑ ειχε πληρωθει προστιμο (την επομενη χρονια) για την αιτηση που ελειπε. Οποτε ναι, και σε εμενα φαινεται να αποριπτει το νοικοκυριο απο την αρχη διχως να δινει καμια δυνατοτητα υποβολης της αιτησης.

ΥΓ. Στην δικια μου περιπτωση ειναι μονοπροσωπο το νοικοκυριο αλλα σε εσενα που ειναι πολυπροσωπο δοκιμασε μηπως μπορεις να προχωρησεις την αιτηση απο αλλο μελος του νοικοκυριου, δεν πρεπει να δουλεψει αλλα υποπτευομαι οτι αυτο που συμβαινει σε εμας (και σε αλλους) ειναι τεχνικο προβλημα, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα δοκιμαζοντας να προχωρησεις την αιτηση απο αλλο μελος του νοικοκυριου να "ξεκολησει" την αιτηση του αρχηγου του νοικοκυριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, εγώ που ποτέ δεν ήμουν φιλοξενούμενος, παντρεύτηκα τον Μάιο, η φορολογική δήλωση έγινε κοινή από τον λογιστή και η σύζυγος μου πριν παντρευτούμε ήταν φιλοξενούμενη στους γονείς της, τώρα που κάνω αίτηση μου βγάζει:

Επισήμανση: Δεν δικαιούστε Κοινωνικό Μέρισμα ως φιλοξενούμενος

Είναι φυσιολογικό αυτό; Το κάνει επειδή η σύζυγος μου ήταν φιλοξενούμενη; Έπρεπε να γίνει χωριστά η δήλωση για να το πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μπηκα πριν λιγο στην πλατφορμα και μου βγαζει αυτο: 
"Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί"
τι πρεπει να κανω; να ακυρωσω την αιτηση και να βαλω δικο μου ιβαν που ειμαι κυριος δικαιουχος; Εβαλα της γυναικας μου που ειμαι συνδικαιουχος (εχω παει στην τραπεζα και ειναι ολα οκ δηλαδη το αφμ υπαρχει στο ιβαν). Λετε να περιμενω να δω αν μπουνε την Πεμπτη τ απογευμα; και υστερα αν δεν πιστωθουν να την ακυρωσω και να κανω νεα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Παιδια μπηκα πριν λιγο στην πλατφορμα και μου βγαζει αυτο: 
"Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί"
τι πρεπει να κανω; να ακυρωσω την αιτηση και να βαλω δικο μου ιβαν που ειμαι κυριος δικαιουχος; Εβαλα της γυναικας μου που ειμαι συνδικαιουχος (εχω παει στην τραπεζα και ειναι ολα οκ δηλαδη το αφμ υπαρχει στο ιβαν). Λετε να περιμενω να δω αν μπουνε την Πεμπτη τ απογευμα; και υστερα αν δεν πιστωθουν να την ακυρωσω και να κανω νεα;

Γιατι ρε παιδια κανετε πειραματα και δεν βαζετε λογαριασμους που ειστε ο κυριος δικαιουχος για να ειστε ησυχοι?

Ξερω οτι λενε πως και συνδικαιουχος να εισαι, δεν υπαρχει προβλημα, αλλα το γιατι να το ρισκαρεις απο την στιγμη που εχεις δικο σου λογαριασμο, δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα...

Εγω θα σου προτεινα αμεσα να αλλαξεις το IBΑN με τον δικο σου λογαριασμο. Μην περιμενεις.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Γιατι ρε παιδια κανετε πειραματα και δεν βαζετε λογαριασμους που ειστε ο κυριος δικαιουχος για να ειστε ησυχοι?

Ξερω οτι λενε πως και συνδικαιουχος να εισαι, δεν υπαρχει προβλημα, αλλα το γιατι να το ρισκαρεις απο την στιγμη που εχεις δικο σου λογαριασμο, δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα...

Εγω θα σου προτεινα αμεσα να αλλαξεις το IBΑN με τον δικο σου λογαριασμο. Μην περιμενεις.

Γιατι εγω εχω καποιες οφειλες στην εφορια και υπο το φοβο μην τα κατασχεσουν (κι ομως εχει συμβει και ας ειναι ακατασχετος) εβαλα της γυναικας μου. Ο Ταγαρης ειπε το πρωι της Πεμπτης στην ΕΡΤ οτι εχουν μεταφερθει για την επομενη (αυτο το εκαναν για να εξακριβωσουν οτι υπαρχει συνδικαιουχος - θα λαβουν πληροφοριες απο τραπεζες).

δες εδω: 

Ισχυει ομως; φοβαμαι μην γινει παλι μ@λ@κια και τα χασω, πιο πολυ μην παγωσει η αιτηση και δεν πιστωθουν και δεν προλαβω να την ακυρωσω και να κανω νεα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulprog είπε

Καλησπέρα παιδιά, εγώ που ποτέ δεν ήμουν φιλοξενούμενος, παντρεύτηκα τον Μάιο, η φορολογική δήλωση έγινε κοινή από τον λογιστή και η σύζυγος μου πριν παντρευτούμε ήταν φιλοξενούμενη στους γονείς της, τώρα που κάνω αίτηση μου βγάζει:

Επισήμανση: Δεν δικαιούστε Κοινωνικό Μέρισμα ως φιλοξενούμενος

Είναι φυσιολογικό αυτό; Το κάνει επειδή η σύζυγος μου ήταν φιλοξενούμενη; Έπρεπε να γίνει χωριστά η δήλωση για να το πάρω;

Παντρευτηκατε τον Μαιο του 2018;

Μαλλον αυτο που λες ειναι το προβλημα, επειδη η γυναικα σου ηταν φιλοξενουμενη ειναι το προβλημα, αλλα απο την αλλη, αν παντρευτηκατε το 2018 πως κανατε κοινη δηλωση φετος (δηλαδη για το 2017);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Παντρευτηκατε τον Μαιο του 2018;

Μαλλον αυτο που λες ειναι το προβλημα, επειδη η γυναικα σου ηταν φιλοξενουμενη ειναι το προβλημα, αλλα απο την αλλη, αν παντρευτηκατε το 2018 πως κανατε κοινη δηλωση φετος (δηλαδη για το 2017);

Ναι του 2018, η δήλωση έγινε 1-2 μήνες μετά απ ότι θυμάμαι, οπότε ο λογιστής είπε πρέπει να γίνει κοινή και την έκανε.

Κάτι μου λέει πως δεν έπρεπε. Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paulprog είπε

Ναι του 2018, η δήλωση έγινε 1-2 μήνες μετά απ ότι θυμάμαι, οπότε ο λογιστής είπε πρέπει να γίνει κοινή και την έκανε.

Κάτι μου λέει πως δεν έπρεπε. Ευχαριστώ πάντως!

Δεν ειμαι σιγουρος οτι επρεπε να γινει κοινη δηλωση (αλλα δεν ξερω κιολλας), οπως και να 'χει το προβλημα ειναι μαλλον η κατασταση φιλοξενιας της γυναικας σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επρεπε να γινει κοινη δηλωση, η δηλωση αφορα το 2017, το 2017 εσεις ουτε παντρεμενοι εισασταν ουτε ζουσατε μαζι.

 

Απο κει και περα, ουτε δικαιουμαι μερισμα ουτε με νοιαζει, ειμαι στο 17% που μονο πληρωνει φορους,  αλλα ακουω απιστευτα ευτραπελα. Σε αστεγους λεει με μηδενικο εισοδημα δε τους δινουν μερισμα γιατι ο ΑΣΤΕΓΟΣ δεν εχει 5 χρονια δηλωσεις. Ελεος δηλαδη ... μου ρουφανε το αιμα στους φορους και καλα για να κανουν 'κοινωνικη πολιτικη' και εξαιρουν τους αστεγους. Κρατος μπορντελο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι αλλο,μπαινοντας στο winbank της μανας μου,μου γραφει "Τα στοιχεια που τηρει η Τραπεζα για εσας,δεν εχουν επικαιροποιηθει προσφατα" και να παμε σε ενα υποκαταστημα να γινει επικαιροποιηση.Ψαχνοντας να δω τι χρειαζεται για επικαιροποιηση λεει ταυτοτητα ή διαβατηριο,δεν λεει για εγγραφο που να αναγραφει το ΑΦΜ(το αναφερω για την ταυτοποιηση σε ΙΒΑΝ-ΑΦΜ που θα κανει η ΗΔΙΚΑ).Το λεω διοτι εκανα οπως ειπα σε πιο πισω σελιδα πατατα και εβαλα ΙΒΑΝ στο οποιο δεν ηταν δικαουχος-συνδικαιουχος η μανα μου,μην το χασει παλι επειδη δεν εχει επικαιροποιημενα στοιχεια.Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Παιδια να ρωτησω κατι αλλο,μπαινοντας στο winbank της μανας μου,μου γραφει "Τα στοιχεια που τηρει η Τραπεζα για εσας,δεν εχουν επικαιροποιηθει προσφατα" και να παμε σε ενα υποκαταστημα να γινει επικαιροποιηση.Ψαχνοντας να δω τι χρειαζεται για επικαιροποιηση λεει ταυτοτητα ή διαβατηριο,δεν λεει για εγγραφο που να αναγραφει το ΑΦΜ(το αναφερω για την ταυτοποιηση σε ΙΒΑΝ-ΑΦΜ που θα κανει η ΗΔΙΚΑ).Το λεω διοτι εκανα οπως ειπα σε πιο πισω σελιδα πατατα και εβαλα ΙΒΑΝ στο οποιο δεν ηταν δικαουχος-συνδικαιουχος η μανα μου,μην το χασει παλι επειδη δεν εχει επικαιροποιημενα στοιχεια.Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/epikairopoihsi-stoixeiwn-pelatwn/Personal-data-validation

 

στη λιστα εχει και τι χρειαζεται απο φορολογικα στοιχεια (εκκαθαριστικο κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 λεπτα υποθεση ειναι, απλα παρτα ολα μαζι σου, ταυτοτητα, εκκαθαριστικο, λογαριασμο δεκο και τηλεφωνου (η βεβαιωση απο καταστημα κινητης οτι το ταδε νουμερο ειναι δικο της) και κατι για επαγγελματικα στοιχεια (συμβαση, καρτα ανεργιας, βεβαιωση συνταξεων κλπ)

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...