Προς το περιεχόμενο

Dell Inspiron 5570 15.6(i5 8250U/8gb/256gb amd 530 4gb) 599€ @afasia.gr [ΟΣΟΙ ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ]


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου δώσω εγώ μια φωτεινή απάντηση που ταιριάζει για να την σκεφτείς

 

άγνοια του νόμου δεν δικαιολογείται

Όταν γινει ανάκληση του μηχανήματος τότε ευχαρίστως να το επιστρέψω.

Μέχρι τότε βέβαια, πες μου ποιο άρθρο του νόμου να διαβάσω για να βρω το άγιο φως.

Η αγορά μου είναι νομιμότατη. Δε θυμάμαι να υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να τσεκάρω το background του καταστήματος ή του προμηθευτή.

Αν βεβαίως βεβαίως κάνω λάθος, φώτισε μας ξανά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω βλεπω μια νομιμη αγορα, δεν νομιζω η Dell να το ξερει και να μη κανει τιποτα.

Αυτο θα μπορουσε να συμβει σε καθε προιον που πωλειται, σε καθε περιπωση αν υπαρχει καποια αμφιβολια ρωτηστε ενα δικηγορο.

Δεν νομιζω παντως οτι οι αγοραστες εχουν διαπραξει κλεπταποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έχει κάνει κάτι παράνομο στην αλυσίδα ανάμεσα στο εργοστάσιο κατασκευής και τον τελικό αγοραστή.
Σίγουρα δεν έχει γίνει από τους αγοραστές.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει γίνει από το κατάστημα πώλησης. Δεν μπορεί να είναι τόσο ηλίθιοι.

Τα laptop που πήρατε, πιστεύω, πως ή θα αποχαρακτηριστούν κλεμμένα, ή θα στας αντικαταστήσουν από την ίδια τη Dell.
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως, αν μπλεχτεί η αστυνομία στη μέση, δεν θα βρεθεί κάποιος τυπολάτρης καρεκλοκένταυρος να ταλαιπωρήσει τους τελικούς πελάτες και να θελήσει να τους πάρει τα laptop. Απίθανο; Κατά τη γνώμη μου, όχι εντελώς. Σκεφτείτε πως αν έχετε κάμερες στο μαγαζί σας και καταγράψουν κάποια παράνομη πράξη προς τρίτο (πχ σπάνε το απέναντι μαγαζί), έρχονται και παίρνουν επ αόριστο τα καταγραφικά σας με το έτσι θέλω. Εξ ίσου παράλογο, αλλά γίνεται. Δυστυχώς, πολλές φορές πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.

Καλή τύχη και καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν όλοι οι καλοθελητές εδώ μέσα να μας πουν ότι θα φάτε 5 χρόνια φυλακή επειδή αγοράσατε το λαπτοπ. Και το λένε και σοβαρά!

Και αν εγώ το πέταξα την άλλη μέρα που το πήρα το λάπτοπ;

Αν το έδωσα αγγελία ebay και έφυγε για αγγλία; Και μην μου πείτε θα έρθει ο εισαγγελέας σπίτι μου με ένταλμα σύλληψης για ένα λάπτοπ των 600€ γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες.

Το μόνο μάλλον μειονέκτημα είναι ότι πιθανότατα θα χαθεί η εγγύηση. Εγώ πάντως και πάλι θα το κρατούσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά μου είναι νομιμότατη. Δε θυμάμαι να υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να τσεκάρω το background του καταστήματος ή του προμηθευτή.

Αν βεβαίως βεβαίως κάνω λάθος, φώτισε μας ξανά.

Η αγορά σου ΗΤΑΝ νομιμότατη, μέχρι που έστειλες mail στη Dell για την εγγύηση και σου απάντησε εγγράφως  οτι είναι κλεμμένο.

Τώρα, διάβασε το απόσπασμα του νόμου που παρατέθηκε, έλαβες γνώση οτι έχεις κλεμμένο πράγμα.

Άρα δεν μπορείς καν να δηλώσεις άγνοια για να αποφύγεις τη κατηγορία της κλεπταποδοχής.

Οποιοσδήποτε έλαβε επώνυμη ενημέρωση απο dell έχει πρόβλημα. Ή πρέπει να το επιστρέψει στο κατάστημα ή να το παραδώσει οικειοθελώς στην αστυνομία. Οι υπόλοιποι που απλά διάβασαν εδώ το θέμα, μπορούν να λουφάρουν και αν τους χτυπήσει κάποιος τη πόρτα για κατάσχεση προιόντος εγκλήματος απλά να κάνουν τον ανίδεο.

 

Μπορεί να μην είσαι δικαστήριο ή δικαστής αλλά αν δεν είσαι ούτε δικηγόρος καλύτερα να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο ή τον Συνήγορο καταναλωτή.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά σου ΗΤΑΝ νομιμότατη, μέχρι που έστειλες mail στη Dell για την εγγύηση και σου απάντησε εγγράφως  οτι είναι κλεμμένο.

Τώρα, διάβασε το απόσπασμα του νόμου που παρατέθηκε, έλαβες γνώση οτι έχεις κλεμμένο πράγμα.

Άρα δεν μπορείς καν να δηλώσεις άγνοια για να αποφύγεις τη κατηγορία της κλεπταποδοχής.

Οποιοσδήποτε έλαβε επώνυμη ενημέρωση απο dell έχει πρόβλημα. Ή πρέπει να το επιστρέψει στο κατάστημα ή να το παραδώσει οικειοθελώς στην αστυνομία. Οι υπόλοιποι που απλά διάβασαν εδώ το θέμα, μπορούν να λουφάρουν και αν τους χτυπήσει κάποιος τη πόρτα για κατάσχεση προιόντος εγκλήματος απλά να κάνουν τον ανίδεο.

 

Μπορεί να μην είσαι δικαστήριο ή δικαστής αλλά αν δεν είσαι ούτε δικηγόρος καλύτερα να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο ή τον Συνήγορο καταναλωτή.

Δεν έχω κάτι ενυπόγραφα. Θα το καταλαβαίνατε αν διαβάζατε πλήρως τα προηγούμενα μηνύματα μου.

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι θα κρατήσω κλεμμένο λάπτοπ, εφόσον ανακληθεί. Το μόνο που ισχυρίστηκα είναι ότι θα διεκδικήσω με κάθε νόμιμο τρόπο το δίκιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γινει ανάκληση του μηχανήματος τότε ευχαρίστως να το επιστρέψω.

Μέχρι τότε βέβαια, πες μου ποιο άρθρο του νόμου να διαβάσω για να βρω το άγιο φως.

Η αγορά μου είναι νομιμότατη. Δε θυμάμαι να υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να τσεκάρω το background του καταστήματος ή του προμηθευτή.

Αν βεβαίως βεβαίως κάνω λάθος, φώτισε μας ξανά.

ανάκληση του μηχανήματος δεν πρόκειται να γίνει από κάποιο νομικό τμήμα της dell

στο υπογράφω αν γίνει ανάκληση θα είναι από το τεχνικό τμήμα

lol

 

αν έχεις περάσει το όριο της ενηλικίωσης τώρα

μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα ελπίζω

κι ας σφυρίζεις αδιάφορα

 

δε γίνεται όμως να καταλαβαίνεις ότι για κάποιο λόγο δεν έχεις εγγύηση,

να το αποδέχεσαι και να μην αντιλαμβάνεσαι το λόγο που η αγορά σου δεν καλύπτεται νομικά

 

στη θέση σου θα ζητούσα αντικατάσταση και τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής

 

ελπίζω να μην κρατάς ομπρέλα στο φως που σου έριξα

χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ο κλέφτης και ο κλεπταποδόχος.

Ο Κλεπταποδόχος ανέλαβε να βάλλει στην αγορά προϊόντα χωρίς γνήσια παραστατικά δελτία αποστολής κλπ. 

Ο Ιδιοκτήτης αυτήν την στιγμή ξέρει μέσω της  Dell και όχι μόνον που και σε ποιους  κατέληξαν τα κλεμμένα.

Δική του απόφαση είναι το ποιους θα κυνηγήσει. 

Αν δεν μπορέσει να αποζημιωθεί  από τον  κλεπταποδόχο ή το  μαγαζί, θα προχωρήσει σε κατάσχεση των προϊόντων.

Σίγουρα θα προτιμήσει να πάρει, αν τα βρεί, μαζεμένα λεφτά  από το μαγαζί αντί να μαζέψει ανοιγμένα λάπτοπ από όλη της Ελλάδα.

Όταν τελειώσει η διαδικασία θα δώσει και το ΟΚ στήν Dell να  βγάλει τους σειριακούς από το black list.

Οπότε απλά περιμένετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως δεν δίνετε καμία ευθύνη στο κατάστημα. Δηλαδή όταν πουλάνε τόσο φθηνά, λογικό δεν είναι να τα αγόρασαν και σε τιμές κάτω του κόστους; Δηλαδή εκείνοι δεν παραξενεύτηκαν με τις διαφορετικές τιμές που πήραν από τους προμηθευτές τους;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, οι άνθρωποι λένε είναι σε επικοινωνία με την εταιρία. Χαλαρώστε όλοι που φωνάζουν επιστρέψτε τα ΤΩΡΑ!!! Πανικο έχετε πάθει ορισμένοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψτε τις αντεγκλήσεις, θα κλειδωθεί το νήμα και θα μείνετε με το twitter στο χέρι οι ενδιαφερόμενοι.

 

Αν δεν είστε δικηγόροι σταματήστε να δίνετε νομικές συμβουλές σε μία τόσο ιδιαίτερη περίπτωση και περιμένετε μέχρι να σας πει επίσημα η εταιρία τι προτίθεται να πράξει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κόψτε τις αντεγκλήσεις, θα κλειδωθεί το νήμα και θα μείνετε με το twitter στο χέρι οι ενδιαφερόμενοι.

 

Αν δεν είστε δικηγόροι σταματήστε να δίνετε νομικές συμβουλές σε μία τόσο ιδιαίτερη περίπτωση και περιμένετε μέχρι να σας πει επίσημα η εταιρία τι προτίθεται να πράξει.

 

Εγώ έτοιμος είμαι. Μη νομίζετε πως έχω όρεξη να σβήνω όλη μέρα μεμονωμένα μηνύματα... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...