Προς το περιεχόμενο

Dell Inspiron 5570 15.6(i5 8250U/8gb/256gb amd 530 4gb) 599€ @afasia.gr [ΟΣΟΙ ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ]


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετα με το νομικό σκέλος, εγώ αν ήμουν η dell δεν θα ήθελα να κυκλοφορούν "κλεμμένα" προιόντα μου στην αγορά και εγώ να παρέχω εγγύηση.

Γιατί αυτό αμέσως θα έριχνε σκιά σε όλα τα μελλοντικά προϊόντα που θα διακινήσω.

Το λιγότερο που θα περίμενα, αν η dell διευθετήσει με κάποιο τρόπο το νομικό σκέλος του θέματος, είναι να ζητήσει να ανταλλάξετε τα λαπτοπ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 311
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ήμουν σε αυτούς που αγόρασαν ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ και ΝΟΜΙΜΑ το προιόν θα παρέμενα ψύχραιμος, μέχρι η DELL να πάρει επίσημα θέση.

Αυτό ακόμη δεν έχει γίνει. Προφανώς είναι σε φάση διερεύνησης της υπόθεσης.

 

Από την στιγμή που η αντιπροσωπεία θα πάρει επίσημα θέση θα δώσει και οδηγίες προς τους καταναλωτές, οι οποίες ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα είναι δεσμευτικές και θα συνεπάγονται νομικά αποτελέσματα.

 

Δύο δρόμους έχει:

- Είτε να ανακαλέσει τα laptops, με βάση τους σειριακούς αριθμούς και τα παραστατικά, αποζημιώνοντας τους νόμιμα κατέχοντες

- ή να νομιμοποιήσει τις συναλλαγές και να δώσει την αντίστοιχη εγγύηση.

 

ΣΩΣΤΟΣ αδερφέ!

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν το προϊόν δεν έχει κλαπεί από την Dell αλλά από κάποιον ενδιάμεσο στην αλυσίδα , η Dell θα πρέπει να έρθει σε συννενόηση μαζί του καθώς το προϊόν ΔΕΝ της ανήκει και δεν μπορεί να δώσει δεσμευτική απάντηση. Αν πχ εγώ αγόρασα χονδρική από τη Dell και μου τα κλέψανε από την αποθήκη μου , η Dell δεν μπορεί πει στον καταναλωτή «όλα οκ» πριν τη συμφωνία μου. Αν τα προϊόντα είχαν κλαπεί από τη Dell νομίζω ότι θα είχε κλείσει ήδη το θέμα. Φοβάμαι όμως ότι έχουν κλαπεί από ενδιάμεσο και αυτό κάνει και την κατάσταση πιο πολύπλοκη... επίσης η Dell δεν είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει κανένα... το αν θα το κάνει ή αν θα δώσει μια λύση φιλική με οσους αγόρασαν έχει να κάνει με θέματα πολιτικής και όχι υποχρέωσης

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που γράφεις Looter.

Ωστόσο ο ενδιάμεσος δεν είναι κάποιος τυχαίος, αφού έρχεται σε απευθείας επαφή με την DELL, αγοράζει από αυτήν και διακινεί τα προιόντα της. Είναι κάποιος επίσημος και επώνυμος συνεργάτης. 

 

και ο καλόπιστος και νόμιμος πελάτης;;; Αυτός αγοράζει επειδή υπάρχει ο οποιοσδήποτε ενδιάμεσος ή επειδή το προιόν προέρχεται από την DELL και φέρει το όνομα και το λογότυπό της;;;

Θα τα βρούν η εταιρεία με τον συνεργάτη της και στην συνέχεια θα ενημερώσουν τους καταναλωτές τι μέλλει γενέσθαι.

 

Εκεί βρισκόμαστε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούτε τι γράφει ο κάθε ΑΣΧΕΤΟΣ εδώ μέσα , τα παραπάνω τα γράφω μετά από σχετική ερώτηση στο δικηγορικό γραφείο που συνεργάζομαι.

 

Από εκεί και πέρα είμαστε ενήλικες και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες για τις πράξεις μας...

 

Ωραία όλα αυτά, δεν μας είπες όμως το βασικότερο (ή το δικηγορικό γραφείο με το οποίο συνεργάζεσαι)

 

Πώς αποδεικνύεται ότι εγώ γνωρίζω πως το προϊόν το οποίο νομιμότατα αγόρασα με απόδειξη είναι κλεμμένο, οεο? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, δεν μας είπες όμως το βασικότερο (ή το δικηγορικό γραφείο με το οποίο συνεργάζεσαι)

 

Πώς αποδεικνύεται ότι εγώ γνωρίζω πως το προϊόν το οποίο νομιμότατα αγόρασα με απόδειξη είναι κλεμμένο, οεο? 

 

για το ταχαμου δικηγορικο γραφειο κ την τρομοκρατια που εσπειρε ο συγκεκριμενος δεν θα εκφραστω

 

απλα θα πω οτι

 

σιγα μην μπουκαρει η dell στα σπιτια να μαζευει laptop λες κ μιλαμε για ναρκωτικα ξργω 

 

επισης σιγα μην συμβει σοβαρο δικαστηριο να αναζητησει ευθυνες απο ανυποψιαστους αγοραστες που δεν εχουν καμια αναμιξη 

 

τελος ακομα κ αν πει καποιος οτι ο αγοραστης γνωριζε σιγα μην μπορει να το αποδειξει  

 

 

ψυχραιμια στους αγοραστες κ περιμενετε την αντιδραση της dell

 

ζηλιαριδες καταστροφολογοι πολλοι ,μην μασατε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους λενε για ποινικες ευθυνες των παιδιων αν κρατησουν το λαπτοπ:

 

Κλεπταποδοχή μετά την αλλαγή κυριότητας

308. Αν τρίτο πρόσωπο αποκτήσει νόμιμο τίτλο σε πράγμα που αποκτήθηκε με οποιαδήποτε πράξη που συνιστά κακούργημα ή πλημμέλημα ή με πράξη που διενεργήθηκε εκτός της Δημοκρατίας, η οποία είναι ποινικό αδίκημα δυνάμει των νόμων του τόπου όπου διενεργήθηκε θα συνιστούσε όμως ποινικό αδίκημα αν διενεργόταν στη Δημοκρατία, οποιαδήποτε μεταγενέστερη αποδοχή αυτού δεν συνιστά ποινικό αδίκημα, αν και ο αποδέχτης γνωρίζει ότι το πράγμα αποκτήθηκε προηγουμένως με αυτό τον τρόπο.

 

http://www.cylaw.org/nomoi/enop/non-ind/0_154/division-dd72bb7b0a-2d72-4a20-8cc8-38efb2a69377.html

 

Όλοι οι νόμοι τόσο δυσνόητα είναι γραμμένοι;! 10 φορές το διάβασα! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι νόμοι τόσο δυσνόητα είναι γραμμένοι;! 10 φορές το διάβασα! :D

 

Φυσικά. Πώς άλλωστε θα έδιναν τόσα δικαιώματα παρερμηνείας, ώστε πολλές φορές να αποφασίζει κατά το δοκούν ο δικαστής?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματάω να παίρνω δημόσια θέση για το θέμα.

Όποιος έχει νέα επί του ζητήματος, ας ενημερώσει.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις ριξει 100% ευθυνη στο καταστημα, οταν υπαρχουν πιθανοτητες να μην γνωριζε ουτε το ιδιο καταστημα τι πωλουσε. Μην πεις να το ελεγχε, δεν παιζει ενα καταστημα να βαζει 1-1 τα s/n για να βλεπουν τι βγαζει.

 

Το καταστημα ειπε οτι μπορειτε να το επιστρεψετε και να παρετε τα λεφτα σας αν θελετε να κοιμηθειτε ησυχοι.

 

Και δεν καταλαβαινω γιατι το κανετε τοσο θεμα με την εγγυηση. Αν η αποδειξη αναγραφει και το s/n του λαπτοπ, τοτε ειστε καλυμμενοι απο το καταστημα για 2 χρονια. Δεν μπορει να γυρισει και να σας πει οτι εχει ληξει, αφου προφανως η αποδειξη γραφει αλλη ημερομηνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει πάρει τροπή για διπλωματική εργασία φοιτητών Νομικής.

 

Όπως ορθά έγραψε κάποιος οι ενέργειες γίναν από τα μέλη που ενδιαφέρθηκαν και γίναν σωστά.

Ούτε δουλειά του αγοραστή είναι να τρέχει να πληρώνει δικηγόρους να κυνηγήσει το κατάστημα όπως παροτρύνουν κάποιοι.

 

Έγιναν καταγγελίες σε αρμόδια όργανα του κράτους. Αυτά πρέπει να αναλάβουν να κινηθούν πως θα κινηθούν.

Και οι αγοραστές σωστά θα πρέπει να περιμένουν ενημέρωση από την αντιπροσωπεία.

 

Οι νομικοί και όσοι το παίζουν νομικοί ας πάνε σε φόρουμ δικηγόρων να μαλώνουν για το πως πρέπει να γίνουν οι αγωγές και τι ευθύνες έχουν οι αγοραστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νομικοί και όσοι το παίζουν νομικοί ας πάνε σε φόρουμ δικηγόρων να μαλώνουν για το πως πρέπει να γίνουν οι αγωγές και τι ευθύνες έχουν οι αγοραστές.

 

Βλέπουν ευκαιρία για ομαδικές κινήσεις κάποιοι μπας και βγάλουν κανένα φράγκο.

 

Μιλάμε έχει καταντήσει το νήμα πεδίο μπίζνας για κάθε επιτήδειο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόδειξη αναφέρει το serial number, το laptop δεν είναι refurbished αλλά brand new & factory sealed...

 

Παρουσίασε την απόδειξη και κάνε ένα warranty dispute λοιπόν με την κατασκευάστρια εταιρία να δούμε τί θα σου πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπουν ευκαιρία για ομαδικές κινήσεις κάποιοι μπας και βγάλουν κανένα φράγκο.

 

Μιλάμε έχει καταντήσει το νήμα πεδίο μπίζνας για κάθε επιτήδειο...

Δεν εχει και κανα ενδιαφερον θεμα το μπλα μπλα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι ενήμερος για την προέλευση και δεν πάει στο κατάστημα να πάρει τα λεφτά του πίσω και να επιστρέψει ΕΝΑ ΚΛΕΜΜΕΝΟ προϊόν γίνεται ταυτόχρονα συνεργός.

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Έχουν πέσει τελευταία οι δουλειές στο μαγαζί και ψάχνουμε πελάτες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι νόμοι τόσο δυσνόητα είναι γραμμένοι;! 10 φορές το διάβασα! :D

Όσο πιο διεφθαρμένο είναι το κράτος, τόσο περισσότεροι νόμοι υπάρχουν.

(Τάκιτος, 55-120 μ.Χ., Ρωμαίος ιστορικός)

 

 

 

Να το θυμάσαι αυτό ;) ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...