Προς το περιεχόμενο

Dell Inspiron 5570 15.6(i5 8250U/8gb/256gb amd 530 4gb) 599€ @afasia.gr [ΟΣΟΙ ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ]


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αγοραστες ανοιξτε ενα καλο θεματακι παρασκευης στο μπλα μπλα,γιατι με ντας φιτνες θρεντ κ αγορα αφυγραντηρα ολοι εδω θα ειμαστε μαζεμενοι 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ σιωπηλά αυτό το thread, και νιώθω άβολα που διαβάζω τόσες πολλές μαλακίες μαζεμένες.

 

Δηλαδή εντάξει να λέμε και του στραβού το δίκιο έχει τύχει να διαβάσω εδώ στο ινσόμνια πολλές φορές ανά διάφορα threads, αλλά σ'αυτό το thread μιλάμε για συσσώρευση, κάτι σαν γιάφκα μαλακίας.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι εχει τραβήξει αρκετά το θεμα. Γενικά οταν λένε οτι θα κινηθεί αυτός που του τα κλεψανε εναντίον σας δεν εννοούν οτι θα σε πάνε για κακούργημα, αλλα οτι πολυ πιθανών να βγει απο την αστυνομία εντολή κατάσχεσης για το προϊόν σας, ως αποδεικτικό. Αυτό λεει και ο looper απο οτι κατάλαβα.

 

Όποτε όπως το κατάλαβα υπάρχουν 4 ενδεχόμενα.

 

1) Η dell να δηλώσει οτι αφού δεν κλάπηκαν απευθείας απο αυτήν το αφήνει στον προμηθευτεί που του κλάπηκαν, που σημαίνει οτι δεν εχετετε εγγύηση απο αυτήν. Ο προμηθευτείς παίζει να ακολούθησει την νόμιμη οδό και απλά η αστυνομία να σας τα πάρει. Αυτό όμως σημαίνει οτι για να πάρετε τα λεφτά θα πρέπει να κυνηγήσετε μετα το κατάστημα (δικηγόροι, λεφτά, το κατάστημα μπορει να εχει κλείσει μεχρι τότε....). (Πιθανό)

 

2) Η dell με κάποιο τροπο τα βρίσκει με τον μεσάζοντα, καλύπτει τα πάντα και ξεχνιούνται όλα. (Δύσκολο, θα φανεί οτι η dell δέχεται τέτοιες ενέργειες)

 

3) Το γυρίζεται πίσω τωρα και παίρνετε τα λεφτά πίσω, ξεμπλεκετε απο πιθανότητα να μείνετε και χωρίς λαπτοπ και χωρίς λεφτά, αλλα χάνεται ενα λαπτοπ που πήρατε σε πολυ καλή τιμή.

 

4) Αφήνουν όλοι οι εμπλεκόμενοι το θεμα να ξεχαστεί εαν αφορά μόνα αυτά τα λαπτοπ, και μόνο εαν υπάρχει ασφαλιστική που δεν νοιάζει ούτε και αυτήν το θεμα. Απλά ελπίζετε να μην πάθει κάτι γιατι θα σας βγάλουν λιγο την πίστη με την εγγύηση γιατι θα ειναι όλα θολά. (Δύσκολο γιατι αφορά λεφτά, και γιατι αφού μιλάμε για κλοπή κάποιους σε όλη τη σειρά εχει πλαστά παραστατικά, ή καθόλου, που δεν θα μπορει να βάλει στη εφορία και συνεπώς θα εχει κάποιο θεμα και με το κράτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταστημα τι λει ρε παιδες , αφασια εντελώς ? 

Τι να πει ?  Πούλησε κλεμμένα λάπτοπ και τώρα πρέπει να δώσει όλες τις εισπράξεις στον ιδιοκτήτη. Χώρια αυτά που έδωσε στον κλεπταποδόχο. 

Τι νομίζετε ?  Από σάς θα ζητήσουν τα λεφτά ή τα ανοιγμένα λάπτοπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το θέμα με την εγγύηση έχει λίγο ενδιαφέρον. Ας πούμε ότι όσοι το αγοράσατε, το κρατάτε, δε σας λέει και δε σας κάνει κανείς τίποτε και το notebook παθαίνει κάτι εντός εγγύησης.

 

Εσείς ΔΕ θα το στείλετε στη DELL. Θα το στείλετε στο κατάστημα από όπου το αγοράσατε. Είναι υποχρεωμένοι να σας εξυπηρετήσουν και ας κόψουν το λαιμό τους να τα βρουν αυτοί με τη DELL. Ας σας δώσουν ένα καινούργιο/ καλύτερο μοντέλο, ας σας επιστρέψουν τα χρήματα σας, αυτοί πρέπει να δουν τι θα κάνουν.

 

Ύστερα, το θέμα του προμηθευτή του καταστήματος έχει πράγματι σημασία. Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι και το κατάστημα είναι θύμα απάτης του προμηθευτή τους. Δεν αναρωτήθηκαν πως πέτυχαν τόσο καλή τιμή αγοράς που τους επέτρεπε να το πουλάνε στη λιανική περίπου 250€ φθηνότερα από τον ανταγωνισμό; Μιας και αναφέρθηκε ότι είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας, γιατί η DELL να μη δώσει αυτή την προσφορά στους μεγάλους και να έχει πολύ περισσότερες πωλήσεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταστημα τι λει ρε παιδες , αφασια εντελώς ? 

 

 

Τι να πει ?  Πούλησε κλεμμένα λάπτοπ και τώρα πρέπει να δώσει όλες τις εισπράξεις στον ιδιοκτήτη. Χώρια αυτά που έδωσε στον κλεπταποδόχο. 

Τι νομίζετε ?  Από σάς θα ζητήσουν τα λεφτά ή τα ανοιγμένα λάπτοπ ?

 

Τιμάει το όνομα του τι θες δηλαδή; :-)

 

 

Αν διαβαζατε ολο το thread, θα βρισκατε τι ειπε.

 

Anyway, προσφερθηκαν για επιστροφη χρηματων, που προφανως κανενας απο εδω δεν θελει μιας και βρηκαν ενα τιμιο λαπτοπ σε χαμηλη τιμη. Δεν νομιζω οτι σαν καταστημα μπορει να κανει κατι αλλο προς αυτους που το αγορασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν ημουν αγοραστης θα σταματαγα να διαβαζω το θρεντ οπου ολοφανερα η κακοψυχια ,κινδυνολογια, η ελληναρια κ η λαμογια ορισμενων ξεχειλιζει

 

θα μιλαγα απευθειας με την dell ,κυριοι εχω αγορασει αυτο το laptop με αυτο το sn κ αυτη την αποδειξη απο αυτο το μαγαζι ,πηγα να το καταχωρησω στην σελιδα σας κ μου το εβγαλε ανυπαρκτο ,τι συμβαινει?

 

ειναι κλεμμενο η οτιδηποτε 

 

οκ εγω τωρα τι πρεπει να κανω?

 

κ αναλογως οτι σου πουνε

 

αν σου πουνε φερτο μας η πηγαινε βρες τα με το καταστημα ,προφανως θα ζηταγα καθαρο μηχανημα αντικαταστασης ιδιων η καλυτερων χαρακτηριστικων το οποιο να συνοδευεται απο νομιμη εγγυηση 

 

ο νομος ετσι οριζει απο οσο ξερω ,η επιστροφη χρηματων ,αντικατασταση με κανουργιο η αλλο ιδιων η καλυτερων χαρακτηριστικων ,υπαναχωρηση αγορας η καπως ετσι λεγεται

 

η dell επισης δεν εχει κανενα λογο να κινηθει εναντιον του ανυποψιαστου καταναλωτη ,εναντιον του καταστηματος θα στραφει ζητωντας τιμολογια αγορας μεχρι να βρει τον κρικο στην αλυσιδα που δεν εχει νομιμα τιμολογια

 

σε καθε περιπτωση κανενας αγοραστης δεν χρειαζεται να φοβαται γιατι δεν εχει παρανομησει πουθενα ουτε κανεις μπορει να αποδειξει παρανομια του τελικου πελατη λιανικης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν ημουν αγοραστης θα σταματαγα να διαβαζω το θρεντ οπου ολοφανερα η κακοψυχια ,κινδυνολογια, η ελληναρια κ η λαμογια ορισμενων ξεχειλιζει

 

θα μιλαγα απευθειας με την dell ,κυριοι εχω αγορασει αυτο το laptop με αυτο το sn κ αυτη την αποδειξη απο αυτο το μαγαζι ,πηγα να το καταχωρησω στην σελιδα σας κ μου το εβγαλε ανυπαρκτο ,τι συμβαινει?

 

ειναι κλεμμενο η οτιδηποτε

 

οκ εγω τωρα τι πρεπει να κανω?

 

κ αναλογως οτι σου πουνε

 

αν σου πουνε φερτο μας η πηγαινε βρες τα με το καταστημα ,προφανως θα ζηταγα καθαρο μηχανημα αντικαταστασης ιδιων η καλυτερων χαρακτηριστικων το οποιο να συνοδευεται απο νομιμη εγγυηση

 

ο νομος ετσι οριζει απο οσο ξερω ,η επιστροφη χρηματων ,αντικατασταση με κανουργιο η αλλο ιδιων η καλυτερων χαρακτηριστικων ,υπαναχωρηση αγορας η καπως ετσι λεγεται

 

η dell επισης δεν εχει κανενα λογο να κινηθει εναντιον του ανυποψιαστου καταναλωτη ,εναντιον του καταστηματος θα στραφει ζητωντας τιμολογια αγορας μεχρι να βρει τον κρικο στην αλυσιδα που δεν εχει νομιμα τιμολογια

 

σε καθε περιπτωση κανενας αγοραστης δεν χρειαζεται να φοβαται γιατι δεν εχει παρανομησει πουθενα ουτε κανεις μπορει να αποδειξει παρανομια του τελικου πελατη λιανικης

Αν και συμφωνώ μαζί σου, και χωρίς να είμαι δικηγόρος, δεν μου φαίνεται λογικό να κινηθεί νομικά και ταυτόχρονα το προϊόν κλοπής να κυκλοφορεί στην αγορά. Εαν ρωτήσει κάποιος ενα δικηγόρο θα ξέρει σίγουρα, αλλα φαντάζομαι οτι ως αποδεικτικό δεν θα πρέπει να κατασχεθούν, έστω και προσωρινά;

 

Τωρα δεν νομίζω να σας πάνε δικαστικά για ενα λαπτοπ, ξεκολλατε. Στην χειρότερη να σας το πάρουν άντε και να σας καλέσουν να πείτε τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ μαζί σου, και χωρίς να είμαι δικηγόρος, δεν μου φαίνεται λογικό να κινηθεί νομικά και ταυτόχρονα το προϊόν κλοπής να κυκλοφορεί στην αγορά. Εαν ρωτήσει κάποιος ενα δικηγόρο θα ξέρει σίγουρα, αλλα φαντάζομαι οτι ως αποδεικτικό δεν θα πρέπει να κατασχεθούν, έστω και προσωρινά;

 

δεν ξερω κ ουτε κ εγω ειμαι δικηγορος 

 

απο την στιγμη που καποιος το αγορασε νομιμα αν για οποιοδηποτε λογο του ζητηθει να το επιστρεψει στον οποιοδηποτε τοτε μπορει να ζητησει αντικατασταση προφανως με νομιμο μηχανακι ιδιων η καλυτερων specs

 

δεν μπορει κανεις να σε αναγκασει να παρεις τα λεφτα σου πισω ,ως αγοραστης εχει ο καθενας μας κ δικαιωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κ ουτε κ εγω ειμαι δικηγορος 

 

απο την στιγμη που καποιος το αγορασε νομιμα αν για οποιοδηποτε λογο του ζητηθει να το επιστρεψει στον οποιοδηποτε τοτε μπορει να ζητησει αντικατασταση προφανως με νομιμο μηχανακι ιδιων η καλυτερων specs

 

δεν μπορει κανεις να σε αναγκασει να παρεις τα λεφτα σου πισω ,ως αγοραστης εχει ο καθενας μας κ δικαιωματα

Δεν λέω να σε αναγκάσει η εταιρεία, αλλα εαν πάνε να το κυνηγήσουν και η αστυνομία πάρει το στοιχεία επικοινωνίας απο το κατάστημα λογικα μπορει να ερθει να ζήτηση ως αποδεικτικά; Φαντάζομαι ναι, αλλα δεν γνωρίζω. Αλλα εαν συμβεί σίγουρα δεν θα σου δώσει αυτη τα λεφτά, θα σου πει κάνε μήνυση στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειπα να το κρατησεις κ να περιμενεις

 

μιλας με dell κ σε οποιον σου πουνε να το επιστρεψεις, δεν δεχεσαι λεφτα αλλα νομιμο μηχανακι ιδιο η καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειπα να το κρατησεις κ να περιμενεις

 

μιλας με dell κ σε οποιον σου πουνε να το επιστρεψεις, δεν δεχεσαι λεφτα αλλα νομιμο μηχανακι ιδιο η καλυτερο

Μακάρι να συμβεί αυτό και μάλιστα με κάποια επίσημη ανακοίνωση απο την dell, αλλα μεχρι στιγμής το μόνο που διάβασα εδώ ειναι για πίσω τα λεφτά απο το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...