Προς το περιεχόμενο

HUAWEI Color Band A2 / Honor Band A2


stark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
AW61-09.jpg
HUAWEI Color Band A2 / Honor Band A2
DIMENSIONS
Main body: approx. 46.8 mm x 20.5 mm x 11.2 mm (excluding strap)
Charging cradle: approx. 38 mm x 19.6 mm x 8 mm
 
WEIGHT
Approx. 22 g (including strap)
 
COLOR
Black Green Red
 
COMPATIBLE DEVICES
1. Smartphones running Android 4.4 or later
2. Smartphones running iOS 8.0 or later
3. Smartphones supporting Bluetooth 4.2
 
BATTERY
Lithium polymer battery (95 mAh)
*Typical value. Actual capacity may vary slightly. 
 This capacity is the nominal battery capacity. The actual battery capacity for each individual product may be slightly above or below the nominal battery capacity.
 
IN THE BOX
Band*1
USB cable*1
Charging cradle*1
User guide*1
 
SCREEN
0.96 inch PMOLED display, supporting 3-point touch
 
STANDBY TIME
18 days (with Bluetooth in broadcasting mode and the band in still status)
 
CHARGING TIME
Approx. 1.5 hours
 
 

Επίσημο website

 

http://consumer.huawei.com/en/wearables/color-band-a2/

Σύγκριση με Xiaomi Mi Band 2

https://www.gadgetsnow.com/compare-fitnessband/Honor-Band-A2-vs-Xiaomi-Mi-Band-2

 

Unboxing

https://www.youtube.com/watch?v=Hc8HNG5l6qU

 

 

Feedback από χρήστες του forum:

 

Κάποια θετικά:

 

Δείχνει ελληνικά κανονικά (κεφαλαία-πεζά),

δείχνει το όνομα της επαφής που σε καλεί ή σου στέλνει μήνυμα-αντίστοιχα και στο facebook,viber κτλ-,

ευανάγνωστη οθόνη,

δυνατότητα απόρριψης κλήσης,

στα μηνύματα μόνο υπάρχει προεπισκόπηση και των πρώτων λέξεων,

εφαρμογή στα ελληνικά

 

Δεν ξέρω γιατί, εμένα δεν εμφανίζει το μνήμα στο messenger η viber.

Σε σχέση με το mi band 2 έχει μεγαλύτερη οθόνη με εμφάνιση ελληνικών άψογα, και δυνατότητα απόρριψης κλήσης, χωρίς πολλά πολλά.

Όμως δεν αλλάζεις λουράκια και δεν έχει κόσμο να ασχολείται, ενώ στο mi band 2 αν το ψάξεις υπάρχουν unofficial εφαρμογές για να κάνεις απόρριψη κλήσης η να αλλάξεις τραγούδι. Βέβαια, πόσες εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα στο κινητό..

Για 16 ευρώ με ελληνική εγγύηση και Huawei δεν νομίζω να κοιτούσα το mi band 2, εκτός αν με ενδιέφερε να αλλάξω λουράκι σε κάτι μεταλλικό πχ.

Σύμφωνα με την εταιρεία φορτίζεις κάθε 9 μέρες περίπου, προφανώς λόγω διπλάσιας οθόνης σε σχέση με το mi, που όμως προσφέρει ευκολότερη ανάγνωση και μερικώς δείχνει το μήνυμα. Δε νομίζω ότι είναι τραγικό να το φορτίζεις κάθε Κυριακή.

Φαίνεται κάτω από ήλιο. Πιο αχνά, πρέπει να το φέρεις πιο κοντά σου.

 

 

Εκανα ενα hard reset στο iPhone (διοτι δεν μου εδινε ειδοποιησεις στο κινητο απο facebook messenger) και με το που ξανα άνοιξε το τηλέφωνο, μου έστειλε στο Huawei Band A2 όλες τις "παλιες" ειδοποιήσεις που είχα στο Notification Center του κινητου και τις ειχα αγνοήσει.   :-D 

Εχουμε και λέμε λοιπόν: Κλήσεις, Email, Whatsapp, Telegram, SMS, Εορτές, Instagram, Facebook messenger. 

Εχω την εντύπωση ότι τελικά όλες οι ειδοποιήσεις που παίρνεις στο iPhone πηγαίνουν και στο Huawei Band A2.

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις επιλογή. Δεν σου δίνει τέτοια επιλογή η εφαρμογή Huawei Wear στο iOS. Και εφαρμογή Huawei Health για iOS δεν βλέπω να υπάρχει.

Επίσης συνεργάζεται αρμονικά με την εφαρμογή ΥΓΕΙΑ του iOS.

 

 

 

Notification απο messenger,viber,μηνύματα,gmail αλλά και απο τις ειδοποιήσεις του facebook έρχονται κανονικα και μπορεις να διαβασεις και ενα μερος αυτων.Επίσης στην εφαρμογή μπορείς να επιλέξεις απο ποιά προγράμματα θέλεις να λαμβάνεις notification.

Επισης για τις κλησεις σου δινει την δυνατοτητα αποριψης

 

Συνολικα σαν ποιοτητα είναι αντάξιο του fitbit charge 2 που κοστιζει 130+σημερα ,εχει τις ιδιες λειτουργιες(εκτος απο το customizable clock skins) και επιπλεον βλεπεις έστω και ενα μέρος τον μηνυματων και ειναι και αδιαβροχο.Ένα αρνητικό έχει δεν υπάρχουν στην αγορά replacement λουρακια...... και σε σχεση με το fitbit το λουρακι ειναι "αστειο"αλλά με 20 ευρω ειναι σιγουρα vfm.Σε τεστ που εκανα για τους καρδιακους παλμους είχαν διαφορα 1παλμο με το fitbit και 1 παλμο με το mi band 1.

 

Η φωτο(sorry για την ποιοτητα) είναι το πως εμφανιζετε η ειδοποιηση για μυνημα στο messenger ,πατωντας επανω σου εμφανιζει και το μηνυμα.

 

post-43897-0-68525000-1511612165_thumb.jpg

Επεξ/σία από stark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

που το βρήκες αυτό το βίντεο παρουσίασης με τον βρωμιάρη τον Γάλλο με την μπίχλα μέσα στο νύχι .

 

Χαχαχα. Ε δεν βρήκα και κανένα καλύτερο ! 

Πάω να κατεβάσω κ γω το app κ μου λέει δεν είμαι συμβατός. Android 4.4.2 έχω κ λέει ότι θέλει 4.4 κ πάνω! Χωρίς το pair με το app μένει στο waiting.. άχρηστο δλδ :shock:

 

Κι εγω για πλάκα δοκίμασα σε ένα τραγικό MLS Tablet που έχω με 4.4.2 και μου βγάζει ότι δεν είναι συμβατό ! 

Κρίμα γιατί ήθελα να δω αν θα μπορούσα να απενεργοποιήσω μερικά apps notifications, που με την iOS εφαρμογή δεν μπορείς.

Λουράκι έχει βρει κανείς τελικά;

 

Μάλλον δεν είναι διαθέσιμα (ακόμα τουλάχιστον), αλλά ο συνφορουμίτης keysmith έχει μια πρόταση...

 

 

το πήρα από public που έχει παραλαβή από κατάστημα.. Νομίζω επίσης το honor αντί huawai μου αρέσει περισσότερο καθώς το "ασημένιο"/μεταλικό κομμάτι είναι ανθρακί στο honor (να μία διαφορά!).

 

Ψηνόμουν από παλιά να δοκιμάσω την χρηστικότητα τέτοιων ρολογιών καθώς μου αρέσουν γενικά και τα ρολόγια. Αφού ήταν σε προσφορά είπα να η ευκαιρία. Μπορεί να είναι και πεταμένα λεφτά όλη η ιδέα (για μένα) αλλά δεν "παίξεις" δε θα μάθεις. 

 

Άμα το λουράκι χαλάσει μπορεί κάποιος να βάλει κάτι τέτοιο στα 20mm με πατέντα ωστόσο (να κόψει οβάλ κενό από κάτω να φορτίζει και να μετράει παλμούς). Σε αρκετά περίεργα λουράκια εφαρμόζονται αναγκαστικά πατέντες και τοποθετούνται συμβατικά. 

 

Thx TS!   :-D 

 
Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω για πλάκα δοκίμασα σε ένα τραγικό MLS Tablet που έχω με 4.4.2 και μου βγάζει ότι δεν είναι συμβατό ! 

Κρίμα γιατί ήθελα να δω αν θα μπορούσα να απενεργοποιήσω μερικά apps notifications, που με την iOS εφαρμογή δεν μπορείς.

 

 

 

 

 

 

 

Μαν μου κι εγώ με MLS tablet 4.4.2 έφαγα το Χ..  :-D Το smartphone που μάλλον θα την έπαιζε, έσπασε, δλδ εγώ το έσπασα για να τα λέω σωστά. Τι να κάνω θα ζητήσω κάνα δανεικό ίσα ίσα να κάνω το pair.

Επεξ/σία από Ligens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαν μου κι εγώ με MLS tablet 4.4.2 έφαγα το Χ..  :-D Το smartphone που μάλλον θα την έπαιζε, έσπασε, δλδ εγώ το έσπασα για να τα λέω σωστά. Τι να κάνω θα ζητήσω κάνα δανεικό ίσα ίσα να κάνω το pair.

 

 

MLS FTW... Επικά τούβλα  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MLS FTW... Επικά τούβλα  :shifty:

4.4.2.  3-5-2..  5-4-1 ...άσσο ημίχρονο διπλό τελικό... ρε δεν μας χεζ@νε? :-D Ενα ρημάδι pair θέλουμε να κάνουμε, καλά το πληρώσαμε 20 ευρώπουλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες παρατηρήσεις:

- Σε Android υπάρχουν δύο εφαρμογές. Huawei Wear & Huawei Health. Σε iOS υπάρχει μία, η Huawei Wear. Στην περίπτωση του iOS η εφαρμογή δεν σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις από ποιες εφαρμογές θέλεις να λαμβάνεις στο band τα notifications. Όποιες λαμβάνεις στο κινητό, τις λαμβάνεις και στο band. Στο Android έχεις την επιλογή για κάθε app ξεχωριστά (on/off διακόπτες).

- Το δικό μου με το που το ενεργοποίησα / έκανα pair με το iPhone / άνοιξα την εφαρμογή Huawei Wear, βρήκε και κατέβασε / εγκατέστησε στο κινητό νεότερο firmware 1.1.4.

- Στην εφαρμογή υπάρχει και η επιλογή Do Not Disturb που σταματάει συνολικά τα notifications από το να πηγαινουν στο ρολόι και απενεργοποιεί το αυτόματο άναμμα της οθόνης όταν σηκώνουμε τον καρπό μας. Θα προτιμούσα αυτή την επιλογή να την είχα και στο ίδιο το band.

- Οι εφαρμογές Huawei Wear & Huawei Health υποτίθεται ότι χρειάζονται στο Android έκδοση 4.4 και πάνω αλλά δύο χρήστες που δοκιμάσαμε σε MLS tablet με 4.4.2, μας έβγαζε τη συσκευή (tablet) μη συμβατό.

- Συνεργάζεται αρμονικά με την stock εφαρμογή ΥΓΕΙΑ του iOS.

Screenshots απο iOS και Android συνημμένα (iOS ειναι το λευκό screenshot με τους μπλε διακόπτες / τελευταία συνημμένη εικόνα). credits για τα screenshots: Pseudonumo, solton57010

 

post-43897-0-05046600-1511643431_thumb.jpg

post-43897-0-67904400-1511643449_thumb.jpg

post-43897-0-43423200-1511643469_thumb.jpg

post-43897-0-58251500-1511643486_thumb.jpg

post-43897-0-83328100-1511643499_thumb.png

post-43897-0-41275100-1511643519_thumb.png

post-43897-0-34247600-1511643532_thumb.png

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κτ?Αυτο δν κλεινει καπως?μενει συνεχεια ανοιχτο?

Εκλεισα το bluetooth απο το κντ αλλα αυτο μενει ανοιχτο..

 

Καλημέρα.

Οχι, δεν κλείνει. Είναι έτσι κατασκευασμένο για να μη κλείνει (προφανώς όσο έχει επαρκώς φορτισμένη μπαταρία) ώστε να κάνει σωστό tracking των δραστηριοτήτων / βημάτων, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σου με το τμήμα εξυπηρέτησης της HUAWEI. 

Oνομάζομαι ......... και θα σε ενημερώσω σχετικά με το ερώτημα σου.

 

Θα ήθελα να σου αναφέρω πως τα αξεσουάρ παρέχονται στα συνεργαζόμενα καταστήματα μας : Κωτσόβολος, Πλαίσιο, Γερμανός, MediaMarkt, Public, Vodafone, Cosmote, Wind

χωρίς όμως να γνωρίζουμε για τα αποθέματα τους. Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις με το αποκλειστικό μας επισκευαστικό για να ενημερωθείς εαν υπάρχει διαθεσιμότητα εκεί

για την παροχή του. Τα στοιχεία είναι :  

HUAWEI Service

Μιχαλακοπούλου 178

 

Αθήνα

 

Τ.Κ : 11527

 

Ωράριο : Δευτέρα με Παρασκευή 09:00 με 17:00 (Εκτός αργιών)

 

ΤηλΕπικοινωνίας : 217 0007575

 

Η απαντηση από την εξυπηρέτηση της Huawei σχετικά με την διαθεσιμότητα για ανταλλακτικά λουράκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...