Προς το περιεχόμενο

HUAWEI Color Band A2 / Honor Band A2


stark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή, αλλά η υποστήριξη συσκευών που προσφέρει φαίνεται να είναι περιορισμένη, όσον αφορά την έκδοσή της για iphones:

http://support.sports-tracker.com/customer/en/portal/articles/2339769-for-iphones

 

Όταν, δε, αναφέρει heart rate monitors, μάλλον εννοεί συσκευές που φοριούνται όχι στο χέρι, αλλά στον κορμό:

http://support.sports-tracker.com/customer/en/portal/articles/2675792-heart-rate-monitoring-with-iphone

 

Όχι ότι αποκλείεται να συνδέεται, εν τέλει, με άλλες.

Έχει κάποιες ιδέες ο δεύτερος σύνδεσμος. Για παράδειγμα, επενεκκίνηση του τηλεφώνου...

 

Thanks για το feedback.

Τα εχω διαβασει και δοκιμασει αυτα, και δεν ειδα αποτελεσμα. 

Σκεφτηκα οτι εφοσον η εφαρμογη μια χαρα βλεπει το HR sensor απο άλλα bands (οπως το Xiaomi Mi Band 2) και συνεργαζεται αψογα με το Health app του iOS, ισως θα ειχαμε ελπιδες να βλεπει και το HR Sensor του δικου μας band.

 

Το προβλημα με το Sports Tracker ειναι γενικότερο: οταν πας να κανεις ενα manual / ετοιμο training, στο τελος σου δινει στατιστικα μονο για duration + ενέργεια (kcal). Δεν βλέπει / δινει τιποτα αλλο (heart rate, pace, κλπ). Αντιθετως, π.χ. το Runtastic τα βλεπει ολα μια χαρά, με εξαιρεση το Heart rate που πρεπει να εχεις την premium εκδοση για να σου δωσει κι εκει stats / metrics. Εννοειται οτι η μαμα εφαρμογη Huawei Wear τα βλεπει ολα μια χαρα, απλα εχει το μειον οτι σαν programs / trainings εχει μονο 3: Running, Walking, Biking.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αντιμετωπίζω και το άλλο φαινόμενο: Σε iOS, με την εφαρμογή Huawei Wear, αν "μπω" στα στοιχεία άσκησης (Exercise records, όπως λέμε στα ελληνικά) και πάω στις λεπτομέρειες, τα στοιχεία του αριθμού βημάτων, του μέσου όρου ανά λεπτό και του μήκους διασκελισμού (stride length) εμφανίζονται μόνο όταν έχω ξεκινήσει μια άσκηση από το band.

Αν την έχω εκκινήσει από την εφαρμογή του τηλεφώνου, αυτά τα στοιχεία είναι κενά (--).

Από την άλλη, οι καρτέλες (tabs) βηματισμός (Pace) και τροχιά (Trajectory) δεν εμφανίζονται στις ασκήσεις που έχω ξεκινήσει από το band...!

Την άνοδο (σκάλες, ανηφόρα κ.τ.λ.) δε, το Huawei Wear δεν την λαμβάνει υπ' όψιν του, ενώ το Health app του τηλεφώνου την απεικονίζει (προφανώς όχι λόγω του band, αλλά λόγω των αισθητήρων τού τηλεφώνου).

Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες με κάνουν να υποθέτω πως η εφαρμογή Huawei Wear, αν και η πιο συμβατή, δεν είναι η πληρέστερη εφαρμογή για να συνοδεύει το gadget αυτό.

 

---εκτός θέματος---

Θα μου γράψει τώρα κάποιος, και με το δίκιο του, αν ασχολούμουν τόση ώρα με την άσκησή μου, όση με τις λεπτομέρειες της εφαρμογής, τύφλα να είχαν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της...

:-Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλον στα αγλλικά, δε θα προσπαθήσω να μαντέψω πως αναφέρεται το κάθε τι.

Ναι, το Huawei Wear εμφανίζεται στο μενού "Κίνηση και Άθληση", προσωπικά, το έχω ανενεργό.

Εκτός αυτού, εμφανίζεται και στο Privacy>Health.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλον στα αγλλικά, δε θα προσπαθήσω να μαντέψω πως αναφέρεται το κάθε τι.

Ναι, το Huawei Wear εμφανίζεται στο μενού "Κίνηση και Άθληση", προσωπικά, το έχω ανενεργό.

Εκτός αυτού, εμφανίζεται και στο Privacy>Health.

Μετά από ένα restart και έναρξη άσκησης εμφανίστηκε και σε μένα.

 

Όσον αφορά τώρα το Sports Tracker, πέρα από το ότι δεν βλέπει το HR Sensor του Huawei Band A2, δυστυχώς ούτε και «διαβάζει» τα δεδομένα του Apple Health, οπότε δεν μπορεί να «τραβήξει» και να καταγράψει στα reports του το Heart Rate που έχει καταγραφεί (και αποθηκευτεί στο Apple Health) από το ίδιο το Band. Διπλή γκαντεμιά δηλαδή με την μοναδική αξιόλογη δωρεάν εφαρμογή. Η επιβεβαίωση ότι δεν διαβάζει παρά μόνο γράφει στο Apple Health και από τους ίδιους τους developers σε επικοινωνία μου μαζί τους.

Άλλες εφαρμογές όπως το Runtastic διαβάζουν μια χαρά τα δεδομένα του Health.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το βρήκα σφραγιστο από φίλο στην τιμή της προσφοράς ήθελα να ρωτήσω εσάς που το έχετε(κυριως σε iOS) μετά από 1-2 βδομαδες χρήσης θα προτείνατε τελικά να το πάρω; Δηλαδή σε σχέση με το mi band 2 να προτιμήσω αυτό; Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το βρήκα σφραγιστο από φίλο στην τιμή της προσφοράς ήθελα να ρωτήσω εσάς που το έχετε(κυριως σε iOS) μετά από 1-2 βδομαδες χρήσης θα προτείνατε τελικά να το πάρω; Δηλαδή σε σχέση με το mi band 2 να προτιμήσω αυτό; Σας ευχαριστώ

 

Έχει συνολικά περισσότερες δυνατότητες από το mi band 2. Αν ήσουν σε Android περιβάλλον θα σου έλεγα ότι το mi band 2 "υπερτερεί" μόνο στο κομμάτι που αφορά την κοινότητα που υπάρχει με custom apps / mods κλπ που έχουν φτιάξει για βελτίωση και περισσότερα options. Στο iOS δεν θα μπορείς με το mi band 2 να εκμεταλλευτείς αυτή την κοινότητα.

 

Ρίξε μια ματιά αν θες και στο 1ο post του topic, όπου γράφουμε αναλυτικά τις παρατηρήσεις μας, έχουμε σύγκριση με mi band 2 και άλλα χρήσιμα.

 

p.s. εγώ προσωπικά πάντως έχω πλέον βάλει στο μάτι αυτό - για όταν βγει σε English / International version 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το βρήκα σφραγιστο από φίλο στην τιμή της προσφοράς ήθελα να ρωτήσω εσάς που το έχετε(κυριως σε iOS) μετά από 1-2 βδομαδες χρήσης θα προτείνατε τελικά να το πάρω; Δηλαδή σε σχέση με το mi band 2 να προτιμήσω αυτό; Σας ευχαριστώ

Θα έλεγα ότι έχει υπέρ και κατά. Τα έχουμε γράψει. Διάβασε το νήμα, δεν έχει τόσο πολλα!

Παρεμπιπτόντως, εγώ σήμερα το φορτισα μετά από 11 μέρες. Βέβαια δεν έκανα την πιο απαιτητική χρήση, όμως ένα 3ωρο συνεχούς μετρήσης παλμών+σκόρπια που δεν μετράω, και καθημερινά ξυπνητήρια τα χε μαζέψει.

 

Για 16 ευρώ με ελληνική εγγύηση νομίζω ήταν πολύ καλό vfm.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω διαβάσει παιδιά ήδη απ όταν ήταν στο νήμα της προσφορας σας ευχαριστώ πολύ! Απλά ρώτησα μήπως ειχε προκύψει κάτι καινουργιο. Θα το πάρω μάλλον πάντως γιατί για αυτά που το θέλω(όχι ιδιαίτερη αθλητική δραστηριότητα) τα συν του είναι αρκετά! Σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημαντικό μείον για μένα του mi band 2 είναι ότι είναι λιγότερο ανεξάρτητο από την εφαρμογή. Επειδή έχει μόνο ένα κουμπί, δεν μπορείς να ξεκινήσεις δραστηριότητα χωρίς να το πατήσεις από το κινητό. Αυτό με έχει βολέψει πολύ στο Huawei,που κανείς τη δραστηριότητα και μετά συνδέεις το κινητό και απλά συγχρονίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα σημαντικό μείον για μένα του mi band 2 είναι ότι είναι λιγότερο ανεξάρτητο από την εφαρμογή. Επειδή έχει μόνο ένα κουμπί, δεν μπορείς να ξεκινήσεις δραστηριότητα χωρίς να το πατήσεις από το κινητό. Αυτό με έχει βολέψει πολύ στο Huawei,που κανείς τη δραστηριότητα και μετά συνδέεις το κινητό και απλά συγχρονίζει.

 

Και για μένα αυτό είναι αδιαπραγμάτευτος όρος σε κάθε smartband που έχω υπόψιν. Κυριως όταν οι δραστηριότητές σου γίνονται σε πολλά μικρά intervals (π.χ. 100 μετρα τρέξιμο με πολλές επαναλήψεις μέσα στην ώρα, χορός, συγκεκριμένες ασκήσεις και sets στο gym, κλπ), δεν βολεύει καθόλου το να πρέπει κάθε φορά να ανατρέξεις στην εφαρμογή του κινητού για να ξεκινήσεις και να ολοκληρώσεις το εκάστοτε acitivity. Κι εγώ το κινητό το έχω στη τσάντα μου και κάνω το sync μετά την ολοκληρωση των activities, όπως ανέφερες κι εσύ.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες λοιπόν και εγώ κάτοχος του A2! Έκανα πολύ καλά και σας άκουσα μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος στο μέγιστο για αυτά τα χρήματα! Λίγο στην αρχή μέχρι να αρχίσει να λαμβάνει μηνύματα δυσκολεύτηκε αλλά μετά οκ πάει απροβλημάτιστα έρχονται όλα κανονικά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο!

Λόγω έλλειψης χρονομετρου, όταν θέλω αδρά να μετρήσω κάτι ξεκινάω κάποια δραστηριότητα, επειδή μετράει ταυτόχρονα χρόνο με ακρίβεια δευτερολέπτου. Τα περισσότερα της κατηγορίας όπως και το mi band δεν έχουν χρονόμετρο, οπότε αν και όχι ιδανικό, άλλο ένα συν. Για να μην είσαι με το κινητό στο χέρι.

 

ΥΓ. Βλέπω στις αγγελίες πήραν κάποιοι κομμάτια και τα πουλάνε με καπέλο :P

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ήδη βαλμενη προστασία οθόνης. Αλλά επειδή δεν βλέπω να κρατάει για πολύ να ρωτήσω είναι απαραίτητη; και αν ναι από που μπορούμε να πάρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ήδη βαλμενη προστασία οθόνης. Αλλά επειδή δεν βλέπω να κρατάει για πολύ να ρωτήσω είναι απαραίτητη; και αν ναι από που μπορούμε να πάρουμε;

 

Ελλάδα χλωμό να βρεις. Εγώ έχω παραγγείλει από eBay. Το πότε θα φτάσει ...είναι άλλη ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...