Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου - Τι να προσέξω


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγκενικο προσωπο αγορασε με 1900 ευρο μετα απο ελεγχο απο δικο μας φιλο μηχανικο ενα Atos Prime του 2001...Σχεδον 2 χρονια τωρα δεν εχει βγαλει τιποτα περα απο τα service του.Και μια φορα με τον διακοπτη των φωτων που κοστισε 30 ευρο ξερω γω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

VW POLO GTI 1.2 του 2002 ή FIAT PUNTO 1.2 του 2001 ??

 

Επίσης η διαδικασία της μεταβίβασης πως θα γίνει; Ποια είναι η ασφαλέστερη διαδικασία για να δώσω τα λεφτά στον πωλητή; Μέσω τράπεζας; Στο χέρι; Πρέπει να το δηλώσω στην εφορία αμέσως;

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις μέχρι τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο punto.

Για πληρωμή καλύτερα μέσω τραπέζης για να φαίνεται η μεταφορά την ημέρα που θα κάνετε τη μεταβίβαση, όχι πριν. Στην εφορία το δηλώνεις όταν θα κάνεις τη φορολογική δήλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρομοτέρ βγάζει πρόβλημα αλλά λογικά θα είναι λυμένο από τον προηγούμενο. Αν όχι δεν έχει μεγάλο κόστος επισκευής, αν δε κάνω λάθος γύρω στα 150€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3 ερωτήσεις τους γνώστες..

 

1. Μπορώ να κάνω την μεταβίβαση από τα ΚΕΠ; Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για να μην φάω άκυρο;

 

2. Πώς μπορώ να ξέρω αν το αμάξι που μου πουλάνε δεν χρωστάει κάτι, πχ τέλη κυκλοφορίας παλαιότερων ετών;

 

3. Μπορώ μέχρι να βγει η άδεια να κυκλοφορώ ή να ασφαλίσω το αμάξι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

3 ερωτήσεις τους γνώστες..

 

1. Μπορώ να κάνω την μεταβίβαση από τα ΚΕΠ; Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για να μην φάω άκυρο;

 

2. Πώς μπορώ να ξέρω αν το αμάξι που μου πουλάνε δεν χρωστάει κάτι, πχ τέλη κυκλοφορίας παλαιότερων ετών;

 

3. Μπορώ μέχρι να βγει η άδεια να κυκλοφορώ ή να ασφαλίσω το αμάξι;

 

Ευχαριστώ

1. Nαι απ'οσο ξερω, αλλα μπορεις να το κανεις και απο το υπουργειο μεταφορων "για πιο γρηγορα", ο,τι κι αν σημαινει αυτο. Τα δικαιολογητικα εχουν γραφτει σε καποιο νημα εδω, αν θυμαμαι καλα εχει ομωνυμο τιτλο.

2. Ειναι προαπαιτουμενο να ειναι πληρωμενα τα τελη για να γινει η μεταβιβαση, ζητανε ενα χαρτι το οποιο το παιρνεις απο την εφορια ως πωλητης.

3. Ναι, αλλα κρατα μια επιφυλαξη σε αυτο γιατι κατι παιζει με προσωρινη αδεια και δεν το ξερω καλα.

 

 

ΕΔΙΤ: Τα δικαιολογητικα που ανεφερα τα χρειαζεται ο πωλητης για να μη φαει ακυρο, οχι εσυ ως αγοραστης. Εσυ νομιζω θελεις τα βασικα τυπου ταυτοτητα, οχι κατι ιδιαιτερο, αφου στο κατω κατω αγοραζεις κατι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτήσεις τους γνώστες..

 

1. Μπορώ να κάνω την μεταβίβαση από τα ΚΕΠ; Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για να μην φάω άκυρο;

 

2. Πώς μπορώ να ξέρω αν το αμάξι που μου πουλάνε δεν χρωστάει κάτι, πχ τέλη κυκλοφορίας παλαιότερων ετών;

 

3. Μπορώ μέχρι να βγει η άδεια να κυκλοφορώ ή να ασφαλίσω το αμάξι;

 

Ευχαριστώ

 

1. Τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις, τα δικαιολογητικά παραλαμβάνουν και τα στέλνουν στο υπουργείο για να γίνει μεταβίβαση, και συνήθως μέσω ΚΕΠ κάνεις 1 μήνα παραπάνω να πάρεις στα χέρια σου τη νέα άδεια. Τα δικαιολογητικά είναι η άδεια κυκλοφορίας, δελτίο ΚΤΕΟ σε ισχύ, διπλότυπο από τράπεζα για τα τέλη μεταβίβασης/αδείας, και βεβαίωση τελών κυκλοφορίας από εφορία.

 

2. Τα τέλη κυκλοφορίας από τη βεβαίωση της εφορίας, για οτιδήποτε άλλο απλά δεν θα μπορέσει να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.

 

3. Κανονικά όχι. Μπορείς να το ασφαλίσεις, αλλά το μόνο νόμιμο έγγραφο είναι η πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, μπορεί κάποιος να μου πει με τι σειρά πρέπει να γίνει η διαδικασία της μεταβίβασης του οχήματος;

 

Παω εγώ πρώτα στη τράπεζα να πληρώσω το παράβολο μεταβίβασης;

 

Μετά συναντιεμαι με τον πωλητή και πάμε στα ΚΕΠ να ολοκληρώσουμε την μεταβίβαση και ανταλλάσσουμε υπεύθυνες δηλώσεις με το ποσο αγοράς του οχήματος και μετά του τα στέλνω μέσω τραπέζης στον λογαριασμό του;

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ;

 

Προτιμότερο είναι να πάμε ΚΕΠ ή υπουργείο;

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα συναντηθεί με τον πωλητή. Πήγαμε στο τμήμα συγκοινωνιών και κάναμε την αίτηση μεταβίβασης. Μετά μας δώσαν από εκεί τα παράβολα και πήγαμε στην τράπεζα. Του δίνω τα μισά μετρητά και υπόλοιπα κατάθεση την ώρα που πλήρωσα και το παράβολο. Πήγαμε πάλι πίσω, αυτός πήρε αν θυμάμαι καλά ένα χαρτί (λογικά βεβαίωση ότι το μεταβίβασε) και εγώ περίμενα λίγη ώρα ακόμα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας. Αφού την πήρα κατευθείαν τηλέφωνο στην ασφαλίστρια για το ασφαλιστήριο. Μόλις μου το στειλε σε pdf στο κινητό (γιατί ήμουν σε άλλη πόλη) το πήρα και έφυγα. ;)

Αυτό που δεν κάναμε ήταν υπεύθυνες δηλώσεις με το ποσό πώλησης γιατί δεν το γνώριζαμε και δε μας το είπαν ούτε εκεί. 

Γενικά δεν είναι κάτι δύσκολο αρκεί να υπάρχουν όλα τα δικαιολογητικά και μάλλον είναι καλύτερο να ΜΗΝ πάτε σε ΚΕΠ γιατί είναι μεσολαβητής οπότε θα αργήσει αρκετά η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...