Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα πρόχειρα ένα σχέδιο του σπιτιού που νοίκιασα

Κάτω έχει μωσαϊκό παντού.

3 aircondition (με κόκκινο χρώμα)

Παντού καινούργια κουφώματα αλουμινίου. 

 

Το σαλόνι προς το παρόν το έχουμε κλειστό. Δεν το έχουμε φτιάξει ακόμα. Είναι πιο πολύ σαν χώρος αποθήκευσης

 

Το βράδυ κοιμάται η γυναίκα μου με τα παιδιά στο δωμάτιο 2 αφού έχουμε ανάψει λιγο το κλιματιστικό για να ζεσταθεί . Μετά από κανά 2ωρο το κλείνουμε. Κράταει λίγο ζεστη μετά φεύγει

 

Όλη μέρα καθόμαστε στην κουζίνα σχεδόν. Εγώ κοιμάμαι στο σαλόνι μέχρι να φέρω το κρεβάτι από το παλιό σπίτι. 

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Από κάπου χάνει το σπίτι σίγουρα . Είναι ισόγειο λίγο υπερυψωμένο περίπου 40 πόντους με πλάκα και μωσαικό από πάνω. 

 

Σκέφτομαι για χαλιά, σκέφτομαι για Laminate, έχω και μια σόμπα υγραερίου αλλά αν το σπίτι χάνει η ζέστη θα φεύγει  μετά από λίγο. 

Έχω και αφυγραντήρα, δείχνει κατι 90αρια στους χώρους που καθόμαστε και μετά από λίγη ώρα κατεβαίνει μέχρι το 70 περίπου και μένει εκεί.

 

Υγρασία ορατή σε τοίχους και τέτοια δεν έχει . Αλλά έχει αισθητή υγρασία μέσα στο σπίτι. 

 

 

post-209881-0-41232300-1511777485_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρόχειρα ένα σχέδιο του σπιτιού που νοίκιασα

Κάτω έχει μωσαϊκό παντού.

3 aircondition (με κόκκινο χρώμα)

Παντού καινούργια κουφώματα αλουμινίου.

 

Το σαλόνι προς το παρόν το έχουμε κλειστό. Δεν το έχουμε φτιάξει ακόμα. Είναι πιο πολύ σαν χώρος αποθήκευσης

 

Το βράδυ κοιμάται η γυναίκα μου με τα παιδιά στο δωμάτιο 2 αφού έχουμε ανάψει λιγο το κλιματιστικό για να ζεσταθεί . Μετά από κανά 2ωρο το κλείνουμε. Κράταει λίγο ζεστη μετά φεύγει

 

Όλη μέρα καθόμαστε στην κουζίνα σχεδόν. Εγώ κοιμάμαι στο σαλόνι μέχρι να φέρω το κρεβάτι από το παλιό σπίτι.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Από κάπου χάνει το σπίτι σίγουρα . Είναι ισόγειο λίγο υπερυψωμένο περίπου 40 πόντους με πλάκα και μωσαικό από πάνω.

 

Σκέφτομαι για χαλιά, σκέφτομαι για Laminate, έχω και μια σόμπα υγραερίου αλλά αν το σπίτι χάνει η ζέστη θα φεύγει μετά από λίγο.

Έχω και αφυγραντήρα, δείχνει κατι 90αρια στους χώρους που καθόμαστε και μετά από λίγη ώρα κατεβαίνει μέχρι το 70 περίπου και μένει εκεί.

 

Υγρασία ορατή σε τοίχους και τέτοια δεν έχει . Αλλά έχει αισθητή υγρασία μέσα στο σπίτι.

Φίλε πόσα μέτρα είναι το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 80-85 

 

Δεν έχει σώματα ούτε δικό του λέβητα σε αντίθεση  με το αποπάνω σπίτι αλλιώς θα έβαζα πετρέλαιο  και θα το άναβα τουλάχιστον το βράδυ πριν κοιμηθούμε και το πρωί πριν ξυπνήσουμε

 

Αλλα εχει τρομερη υγρασία. Και παρόλο που μετακόμισα τώρα σκέφτομαι να φύγω εκτός αν βρω φτηνές λύσεις 

 

Κοιτάζω τώρα για σώματα καλοριφέρ τα οποία είναι φτηνά αλλά θα μου πάνε ένα σωρό λεφτά οι σωληνώσεις και μια σόμπα με λειτουργία λέβητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη ασε τον αφυγραντηρα να δουλευει νυχθημερον. το 70% υγρασία ειναι εξισου μη αποδεκτο με το 90 σε σπιτι που μένουν άνθρωποι. Στην αναγκη πάρε εναν ακομα να βοηθήσει την κατασταση. Τα κλιματιστικα βοηθούν εν μερει την κατασταση αλλα δεν ειναι σαν το καλοριφερ κακα τα ψεματα. Για να βοηθηθει λιγο ακομα παρε θερμοπομπους κλπ και βάλε τους στα δωμάτια και με χρονοδιακόπτες να αναβουν το βράδυ π.χ. 15 λεπτα ανα μία ωρα και το πρωι που ξυπνάνε τα παιδιά λιγο πιο πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κατι να μου προτείνεις από θερμοπομπό?

δεν εχω κατι συγκεκριμένο στο μυαλο μου, ισως και οι οικονομικοι με το αεροθερμο των 20-30 ευρω να σου κάνουν δουλεια...

Ακομα καλύτερα αν το αντεχεις οικονομικά παρε καλοριφερ λαδιού, κρατανε τη θερμοτητα τους...

 

και φυσικα το τρικ ειναι οι χρονοδιακοπτες, το κανω ήδη δυο χρόνια και με εχει σώσει (και εχω κ θερμανση με καλοριφερ και κλιματιστικό αλλα δε μπορω να σηκωνομαι να την αναβω το πρωι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έφευγα.

Σπίτι με 90% υγρασία δεν είναι σπίτι που μπορεί να μείνει κάποιος...

 

Και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά . Μας είχε πει ο ιδιοκτήτης ότι δεν έχει υγρασία. Ναι στους τοίχους πχ δεν έχει σημάδια υγρασίας. Βέβαια ειναι και βαμμένο το σπίτι πρόσφατα. Αλλά μέσα στον χώρο ρε παιδί μου είναι πολύ αισθητή. Όταν το είδαμε το σπίτι 2-3 φορές ήταν πρωί, απόγευμα χωρίς πολύ κρύο. Δεν αισθανθήκαμε κάτι. Αλλά φοβάμαι είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι  να μην γίνω συνέταιρος της ΔΕΗ. Πριν 2 χειμώνες στο παλιό σπίτι έκαιγαν σχεδόν όλη μέρα 2 θερμοπομποί και ένα αερόθερμό. Τότε ήταν που μας έστειλε και ευχετήρια κάρτα η ΔΕΗ :) . Ανάβουμε λίγο τα κλιματιστικά, αλλά είναι θέμα ρε γαμώτο.

 

Αν δεν είχαμε τον σκύλο και την γάτα θα είχαμε βρει πολύ καλύτερο σπίτι στα ίδια λεφτά. Αλλά είναι και αυτό το θέμα μας . Ηταν ο μόνος που μας αφησε να εχουμε ζώα


Φίλε αν έχεις λεφτά φύγε αλλιώς αφυγραντηρα όπως εγώ.

 

Αφυγραντήρα έχω στην κουζίνα μόνιμα σχεδόν. Να πάω να πάρω και αλλους 2-3 μικρούς δεν ξέρω. Τα υπνοδωματια ειναι  μικρά (περίπου 9-10 τετραγωνικα το καθένα). Σαλόνι δεν καθόμαστε προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρούς; 100 το ένας; καλύτερα φύγε, εγώ έχω αέριο, δίπλα παράθυρα, δουλεύω έναν αφυγραντηρα την νύχτα, ημέρα inverter κλίμα και αέριο.. Βράδυ στα παιδιά Atlantic 1500. Θέλει πολλά ένα σπίτι με υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν είχαμε τον σκύλο και την γάτα θα είχαμε βρει πολύ καλύτερο σπίτι στα ίδια λεφτά. Αλλά είναι και αυτό το θέμα μας . Ηταν ο μόνος που μας αφησε να εχουμε ζώα

Έτος κατασκευής? Να υποθέσω αμόνωτοι τοίχοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Laminate (της προκοπής) θα σου πάει 800-1000€~ για 13τμ. Αν και με τα ίδια, παίρνεις παρκέ (έστω Δρυς).

Το χαλί πάντα βοηθάει, είναι το μόνο που θα το κρατήσεις ακόμη και αν πάρεις απόφαση να μετακομίσεις. Το μωσαϊκό κρατάει κρύο γενικά.

Το σπίτι είναι μέσα στη πόλη η σε βουνοκρφή ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαμε τον σκύλο και την γάτα θα είχαμε βρει πολύ καλύτερο σπίτι στα ίδια λεφτά. Αλλά είναι και αυτό το θέμα μας . Ηταν ο μόνος που μας αφησε να εχουμε ζώα

Μια διευκρίνιση εδω. Δεν μπορει να σου απαγορευσει κανεις να εχεις κατοικιδια σε σπιτι, βαση νομου. Μπορεις να πας οπου θες και να μην πεις τιποτα την επομενη φορα. Δεν μπορουνε να σου κανουν κατι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...