Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πύργος είναι υγρή πόλη, αν δεν κάνεις αφύγρανση, αερισμό στις ώρες χαμηλής απόλυτης υγρασίας και θέρμανση δεν πρόκειται να έχεις χαμηλή υγρασία στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο πύργος είναι υγρή πόλη, αν δεν κάνεις αφύγρανση, αερισμό στις ώρες χαμηλής απόλυτης υγρασίας και θέρμανση δεν πρόκειται να έχεις χαμηλή υγρασία στο σπίτι

 

O Πύργος είναι άστα να πάνε από αυτή την άποψη. Τα έχω δει όλα φέτος . Ενώ δεν έχει κρύο τώρα που μιλάμε τα χέρια μου και τα πόδια μου μέσα στο γραφείο δεν τα νιωθω. Βγαίνω εξω μπας και ζεσταθώ να φανταστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα αλουμινια από μονα τους δεν κανουν δουλεια αν οι τοιχοι δεν ειναι μονωμενοι

 

 

Όχι μόνο, τα αλουμίνια πρέπει να είναι και με θερμοδιακοπή (ακόμα καλύτερα ανοιγόμενα, όχι συρόμενα). Τώρα αν το σπίτι είναι παλιό κι αμόνωτο, ο τύπος αμφιβάλω αν έχει βάλει ακριβότερη σειρά με θερμοδιακοπή, τα βασικά θα έχει βάλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα απ' τη δική μου άποψη, νομίζω πιο σημαντικό είναι αυτό που ειπώθηκε πιο πριν, σχετικά με την νομοθεσία, και ότι δε μπορεί ο σπιτονοικοκύρης να σου αρνηθεί κάποια κατοικίδια (ό,τι ορίζει ο νόμος).

 

Ισχύει τελικά αυτό; Και αν ναι, ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται;

 

Π.χ. να έχει νοικιάσει το σπίτι χωρίς κατοικίδια και αυτά να προκύψουν μετά;

 

Γιατί φαντάζομαι ότι αν σου πει ο σπιτονοικοκύρης όταν πας να δεις το σπίτι και του πεις έχεις και κατοικίδια, ότι δε δέχεται να στο νοικιάσει, τι θα κάνεις, θα του τρίψεις το νόμο στα μούτρα;

Και τι; Θα είναι υποχρεωμένος αυτός να το νοικιάσει σε σένα; Δε μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί οποιοδήποτε λόγο για να μη στο νοικιάσει;

 

Θέλω να πω, ότι αν όντως έχει δικαιώματα, ας ψάξει να βρει ένα καλύτερο σπίτι στην τελική, απ' το να δώσει ένα σκασμό λεφτά σε ηλεκτρικές συσκευές, σωληνώσεις και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα απ' τη δική μου άποψη, νομίζω πιο σημαντικό είναι αυτό που ειπώθηκε πιο πριν, σχετικά με την νομοθεσία, και ότι δε μπορεί ο σπιτονοικοκύρης να σου αρνηθεί κάποια κατοικίδια (ό,τι ορίζει ο νόμος).

 

Ισχύει τελικά αυτό; Και αν ναι, ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται;

 

Π.χ. να έχει νοικιάσει το σπίτι χωρίς κατοικίδια και αυτά να προκύψουν μετά;

 

Γιατί φαντάζομαι ότι αν σου πει ο σπιτονοικοκύρης όταν πας να δεις το σπίτι και του πεις έχεις και κατοικίδια, ότι δε δέχεται να στο νοικιάσει, τι θα κάνεις, θα του τρίψεις το νόμο στα μούτρα;

Και τι; Θα είναι υποχρεωμένος αυτός να το νοικιάσει σε σένα; Δε μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί οποιοδήποτε λόγο για να μη στο νοικιάσει;

 

Θέλω να πω, ότι αν όντως έχει δικαιώματα, ας ψάξει να βρει ένα καλύτερο σπίτι στην τελική.

Ισχυουν οι νομοι 4039 και 4235.

Συνοπτικα ειναι εδω:

https://www.zoosos.gr/nomiko-sumvoulio-tou-kratous-horis-periorismo-ta-katoikidia-se-monokatoikies-kai-diamer/#axzz4zdb5kqc2

Εφοσων τηρει ολα τα απαραιτητα, εχει καθε δικαιωμα να εχει κατοικιδια, και δεν μπορουνε να του κανουν νομικα το παραμικρο.

Περι της δευτερης περιπτωσης επειδη συνεβει σε φιλο, υοθετησε καποια στιγμη μια σκυλιτσα, την βλεπει ο ιδιοκτητης του σπιτιου και του λεει πως δεν θελει σκυλο στο σπιτι του κτλ, του απανταει ο φιλος δεν με νοιαζει τι θες, δεν σου δημιουργησα προβλημα αλλα δεν θελω να συνεχισω να μενω σε εσενα. Τελειωσε το συμβολαιο του και απλα εφυγε. Δεν μπορουνε να σου κανουν κατι.

Οπως αντιστοιχως ζευγαρια και οικογενειες πολλες φορες λενε πως δεν εχουν παιδια, ετσι και κηδεμονες κατοικιδιων δεν λενε πως εχουν κατοικιδια,μεχρι να ενοικιασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυουν οι νομοι 4039 και 4235.

Συνοπτικα ειναι εδω:

https://www.zoosos.gr/nomiko-sumvoulio-tou-kratous-horis-periorismo-ta-katoikidia-se-monokatoikies-kai-diamer/#axzz4zdb5kqc2

Εφοσων τηρει ολα τα απαραιτητα, εχει καθε δικαιωμα να εχει κατοικιδια, και δεν μπορουνε να του κανουν νομικα το παραμικρο.

Περι της δευτερης περιπτωσης επειδη συνεβει σε φιλο, υοθετησε καποια στιγμη μια σκυλιτσα, την βλεπει ο ιδιοκτητης του σπιτιου και του λεει πως δεν θελει σκυλο στο σπιτι του κτλ, του απανταει ο φιλος δεν με νοιαζει τι θες, δεν σου δημιουργησα προβλημα αλλα δεν θελω να συνεχισω να μενω σε εσενα. Τελειωσε το συμβολαιο του και απλα εφυγε. Δεν μπορουνε να σου κανουν κατι.

Οπως αντιστοιχως ζευγαρια και οικογενειες πολλες φορες λενε πως δεν εχουν παιδια, ετσι και κηδεμονες κατοικιδιων δεν λενε πως εχουν κατοικιδια,μεχρι να ενοικιασουν.

Καλό είναι να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή παρά να ξεκινήσει με στράβωμα η σχέση ιδιοκτήτη - ενοικιαστή πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα προχτές τον ιδιοκτήτη τι αλουμίνια έβαλε και αν ήταν κρυα η θερμο. Δεν ήξερε. Θα μιλήσω σήμερα πάλι μαζί του και να μου δωσει το τηλέφωνο του μάστορα να δω τι έχει βάλει. Βεβαια παιζει ρολο και η μόνωση στην προκειμένη περίπτωση και τι ειναι διατεθειμένος αυτός να δώσει για να  κάνουμε εργασίες.

Αν ειναι να μου πάει ένα σωρό λεφτά να μονώσω καλύτερα το σπίτι θα φυγω. Από την άλλη σκέφτομαι τα 500 ευρώ που έδωσα (εγγυηση και τρέχον ενοίκιο) . Αλλά καλύτερα να μιλήσω μαζί του πρώτα να δούμε τι γίνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή παρά να ξεκινήσει με στράβωμα η σχέση ιδιοκτήτη - ενοικιαστή πιστεύω.

Ξεκαθαροι ειναι οι νομοι, εχεις υποχρεωση στον ιδιοκτητη του ακινητου να τον πληρωνεις στην ωρα του, να μην δημιουργεις φθορες και προβληματα στο χωρο που νοικιαζεις και  ως εκει. Η προσωπικη σου ζωη και το τι κανεις δεν τον απασχολει και δεν θα πρεπει να τον απασχολει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή παρά να ξεκινήσει με στράβωμα η σχέση ιδιοκτήτη - ενοικιαστή πιστεύω.

Σε 2-3 σπίτια ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή. Και από τους 3 ακουσα ενα ηχηρο ΟΧΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαροι ειναι οι νομοι, εχεις υποχρεωση στον ιδιοκτητη του ακινητου να τον πληρωνεις στην ωρα του, να μην δημιουργεις φθορες και προβληματα στο χωρο που νοικιαζεις και  ως εκει. Η προσωπικη σου ζωη και το τι κανεις δεν τον απασχολει και δεν θα πρεπει να τον απασχολει.

Διαφωνώ αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν θέλουν και παιδιά υπόψιν..

Θέλουν φοιτητές και μόνο

Και  καποιοι αλλοι το δινουν μονο σε εκπαιδευτικους. Ειδα ενα ωραιο σπίτι επιπλωμενο και μου λεει οτι τον Ιουνιο θα πρεπει να φύγεις γιατι ερχεται η μανα μου από αθηνα για το καλοκαιρι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην ουσία μιλάμε για απόκρυψη της αλήθειας, ενδεχομένως και για ψευδείς δηλώσεις περί κατοχής κατοικιδίων.

 

Τι να πω, κι αυτό μου φαίνεται πολύ άσχημο για τους ιδιοκτήτες.

 

Απ' την άλλη, μπορεί να υπάρχει ο νόμος που λες, αλλά δε νομίζω πως υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να το νοικιάσει στον πρώτο τυχόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ αλλά οκ.

Κραταει απο παλια αυτη η ιστορια στην Ελλαδα, δεν θελουν παιδια, δεν θελουν νεους και χιλια δυο αλλα.

Αν ενας ιδιοκτητης ακινητου δεν θελει να το ενοικιασει επειδη πχ δεν βαζω ποτε γραβατα, μαγκια του και χαρα του. Απο την στιγμη που συμφωνησουμε, και ειμαι τυπικος στις πληρωμες, στη συμπεριφορα μου στους υπολοιπους ενοικους και στον ιδιο το χωρο, δεν εχει κανενα δικαιωμα να μου πει το παραμικρο.

 

Άρα στην ουσία μιλάμε για απόκρυψη της αλήθειας, ενδεχομένως και για ψευδείς δηλώσεις περί κατοχής κατοικιδίων.

 

Τι να πω, κι αυτό μου φαίνεται πολύ άσχημο για τους ιδιοκτήτες.

 

Απ' την άλλη, μπορεί να υπάρχει ο νόμος που λες, αλλά δε νομίζω πως υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να το νοικιάσει στον πρώτο τυχόντα.

Δεν ειναι δικαστηριο για να μιλαμε για ψευδεις δηλωσεις και αποκρυψεις. Δεν αφορα κανεναν ιδιοκτητη τι κανει ενας ενοικος σε ενα σπιτι. Ο ενοικος οφειλει να τηρει τα παραπανω, και ο ενοικιαστης να κοιταει την δουλεια του.

Πραγματι δεν υπαρχει καμια νομικη υποχρεωση να το νοικιασει σε οποιονδηποτε, επιλογη του ειναι. Απο την στιγμη ομως που υπογραφει η ενοικιαση, και δεν δημιουργει προβλημα ο ενοικος, δεν αφορα τον ιδιοκτητη τι θα κανει. Φυσικα παντα σε νομιμα πλαισια, οπως να εχει οικογενια και κατοικιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...