Προς το περιεχόμενο

~-50% σε security cameras & nvr @gearbest ευρωπαϊκή αποθήκη [ΤΕΛΟΣ]


NaGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτές. https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1256687.html?wid=107

Έχω κάποιες απορίες όμως και αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

1) Θέλω να τις βάλω στο σπίτι περιμετρικά. Αρκούν τα 2mpx για να έχουν καλή ευκρίνεια 5-10m;

2) Λέει πως είναι POE αλλά η συσκευασία περιλαμβάνει τροφοδοτικό. Άρα μήπως είναι passive POE;

3) Ξέρει κάποιος με τι software δουλεύουν και αν θα μπορούσα να καταγράφω από το pc μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ.. Όταν φτάνουμε στο τελικό στάδιο της παραγγελίας δε γράφει πουθενά για την Ευρωπαϊκή αποθήκη, ε? Ή δε βλέπω κάτι καλά..?

 

edit: ΟΚ αν την εκτελέσουμε και πάμε μετά στο my orders φαίνεται η ΕU αποθήκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε και εμένα σε έξοδα...

 

Πήρα

 

https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1253394.html?wid=107

 

https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1253518.html

 

https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1256677.html?wid=107

 

όλα από EU Warehouse -17 

 

Τελική 76,50€


Να ρωτήσω κάτι κι εγώ.. Όταν φτάνουμε στο τελικό στάδιο της παραγγελίας δε γράφει πουθενά για την Ευρωπαϊκή αποθήκη, ε? Ή δε βλέπω κάτι καλά..?

 

edit: ΟΚ αν την εκτελέσουμε και πάμε μετά στο my orders φαίνεται η ΕU αποθήκη

 

Δεν φαίνεται εκεί νομίζω - αλλά όταν κάνεις την αγορά στο λέει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα , ψωνισαμε σουπερ τιμες κλπ κλπ

 

την floureon την ξερει κανεις? φοβαμαι μην σκασουν τιποτα νιαου νιαου και γελαμε μετα :)

δες το manual εδώ https://s3.amazonaws.com/ebayimg.appinthestore.com/floureon/NVR-CD-Manual.rar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα , ψωνισαμε σουπερ τιμες κλπ κλπ

 

την floureon την ξερει κανεις? φοβαμαι μην σκασουν τιποτα νιαου νιαου και γελαμε μετα :)

Τώρα που πήρα τόσο stuff ότι κ να είναι θα μπει.

 

Αλλά πιστεύω είναι οκ έχουν καλές κριτικές

 

Και επισεις η τιμή ήταν σκότωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα καλοεβλεπα αυτα τα πακετακια. Ο προβληματισμος μου ομως ο οποιος και τελικα δεν με αφηνει να προχωρησω σε παραγγελια, ειναι με ολα αυτα τα "κινεζικα" τι τρυπες ανοιγουμε στο συστημα μας και στο σπιτι μας?

 

Οι Κινεζοι μαζι με τους Ρωσσους ως εθνη ειναι μακραν πρωτοι σε κυβερνοπολεμο και σχετικες υποδομες/κοσμο (με τον 2ο πολυ μακραν πισω). Με μεγαλο μερος κινεζικων συσκευων δικτυωσης και εξυπνου σπιτιου να εχουν κατακλύσει την υφηλιο λογω φθηνων τιμων και κινεζομαγαζων, οταν σε ολες αυτες δινεις προσβαση στο δικτυο του σπιτιου (πχ οι περισσοτερες τετοιες συσκευες και εφαρμογες ζητανε απαραιτητα τον κωδικο του wifi σου για να συνδεθουν και τον αποθηκευουν), μηπως ανοιγουμε μονοι μας περισσοτερες δυνητικες κερκοπορτες? Δεν ξερουμε αν οι συσκευες αυτες με καποιο τροπο στελνουν δεδομένα προς τα εξω ή αν ανοιγουν backdoors. Και ειδικα οταν μιλαμε για καμερες κιολας, πως διασφαλιζουμε οτι καποιος δεν βλεπει το ιδιο μας το σπιτι?

 

Καλα καλα δεν εμπιστευομαι ρουτερακια και wifi extenders τυπου Xiaomi (που θεωρητικα ειναι απο τις επωνυμες κινεζικες) για να τα συνδεσω στο δικτυο μου και να τους δωσω τετοια credentials. Με μαρκες τυπου floureon εχω πολλα ερωτηματικα.

 

Δεν λεω οτι οι αντιστοιχες επωνυμες "δυτικες" μαρκες (και αυτες Κινα και περιξ φτιαχνονται) ειναι απολυτα ασφαλεις και δεν εχουν backdoors για προσβασεις δυτικων διωκτικων αρχων. Αλλα οπως και να το κανουμε αλλο Netgear, Cisco, Tp-Link και αλλο floureon και καθε floureon.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα καλοεβλεπα αυτα τα πακετακια. Ο προβληματισμος μου ομως ο οποιος και τελικα δεν με αφηνει να προχωρησω σε παραγγελια, ειναι με ολα αυτα τα "κινεζικα" τι τρυπες ανοιγουμε στο συστημα μας και στο σπιτι μας?

 

Οι Κινεζοι μαζι με τους Ρωσσους ως εθνη ειναι μακραν πρωτοι σε κυβερνοπολεμο και σχετικες υποδομες/κοσμο (με τον 2ο πολυ μακραν πισω). Με μεγαλο μερος κινεζικων συσκευων δικτυωσης και εξυπνου σπιτιου να εχουν κατακλύσει την υφηλιο λογω φθηνων τιμων και κινεζομαγαζων, οταν σε ολες αυτες δινεις προσβαση στο δικτυο του σπιτιου (πχ οι περισσοτερες τετοιες συσκευες και εφαρμογες ζητανε απαραιτητα τον κωδικο του wifi σου για να συνδεθουν και τον αποθηκευουν), μηπως ανοιγουμε μονοι μας περισσοτερες δυνητικες κερκοπορτες? Δεν ξερουμε αν οι συσκευες αυτες με καποιο τροπο στελνουν δεδομένα προς τα εξω ή αν ανοιγουν backdoors. Και ειδικα οταν μιλαμε για καμερες κιολας, πως διασφαλιζουμε οτι καποιος δεν βλεπει το ιδιο μας το σπιτι?

 

Καλα καλα δεν εμπιστευομαι ρουτερακια και wifi extenders τυπου Xiaomi (που θεωρητικα ειναι απο τις επωνυμες κινεζικες) για να τα συνδεσω στο δικτυο μου και να τους δωσω τετοια credentials. Με μαρκες τυπου floureon εχω πολλα ερωτηματικα.

 

Δεν λεω οτι οι αντιστοιχες επωνυμες "δυτικες" μαρκες (και αυτες Κινα και περιξ φτιαχνονται) ειναι απολυτα ασφαλεις και δεν εχουν backdoors για προσβασεις δυτικων διωκτικων αρχων. Αλλα οπως και να το κανουμε αλλο Netgear, Cisco, Tp-Link και αλλο floureon και καθε floureon.

 

ΟΕΜ μάρκα που πουλούσε ελληνικός εισαγωγέας έστελνε πακέτο τα login credentials σε κάποια διεύθυνση στην Κίνα.  Και χωρίς κρυπτογράφηση  - plain text. Το συγκεκριμένο domain ήταν ανύπαρκτο αλλά δεν λέει κάτι αυτό.

 

Τους το ανέφερα αλλά με έγραψαν - αφού ουσιαστικά δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα.  Αφού έγινε αναφορά σε περιοδικό του χώρου, τεχνικός τους μου ζήτησε περισσότερες πληροφορίες και μερικές μέρες μετά έβγαλαν αναβάθμιση που υποτίθεται ότι το "διόρθωνε" το πρόβλημα.  Το μόνο που έκανε ήταν να αλλάξει το domain σε κάποιο άλλο - πάλι μη ενεργό την στιγμή που το δοκίμασα.

 

Τελικά τους τo πήγα πίσω (καταγραφικό ήταν) χωρίς να μάθω αν έκαναν κάτι τελικά.

 

Με το wireshark και το fritz!box βρίσκεις τέτοιες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελείωσε η προσφορά -50%?

 

Τελειωσε στις 6 ωρα δικη μας, ειχε ρολοι που μετρουσε αντιστροφα εδω και 3-4 μερες.

 

Και με 4 ασυρματες IP 720p ειχε σημερα ξανα διαθεσιμο το απογευμα ενα σετακι καταγραφικου (χωρις δισκο βεβαια) που ειδα στα 49 ευρω. Τωρα βεβαια εχει 95€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν δεν είχαν μου το έφαγαν το κατοσταρικο πάνω που πληρώθηκα. Δεν άντεξα έβαλα κ άλλη παραγγελία σήμερα όπως ήταν δεδομένο!

Σήμερα τι βρήκες και έκανες παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...