Προς το περιεχόμενο

Εβδομάδα παθών για την Apple με σοβαρά προβλήματα στο iOS και το macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι είναι. Άμα προσπαθείς να τα κάνεις όλα μόνος σου από ένα βαθμό πολυπλοκότητας και μετά, δε γίνεται.

Και το λογισμικό και το hardware και το support...

 

Πάντως, γι'αυτούς που νομίζουν ότι η Apple είναι αθάνατη, να τους θυμησω ότι στο παρελθόν ΕΚΛΕΙΝΕ και την έσωσε τελευταία στιγμή κάποιος Bill Gates, με κάποια ανταλλάγματα βέβαια.

Ακόμη θυμάμαι όταν βγήκε στη γιγαντο-οθόνη η φάτσα του Gates που τον παρουσιάζει τότε ο Steeve Jobs. Μιλάμε για ΗΤΤΑ!

 

Οπότε μην είστε τόσο cool οι οπαδοί της Apple.

 

Μπορεί κάλλιστα να ξαναζήσουμε τα ίδια και αυτή τη φορά, χωρίς σωτήρες!

Αγαπη, μονο αγαπη. Χρονια Πολλα και σε 'σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xaerialtwistx

 

 

  Application defaults ανά χρήστη σε μορφή plist (συνήθως) υπάρχουν στο: ∼/Library/Preferences, ενώ globally (γενικές ρυθμίσεις για όλους τους χρήστες) υπάρχει το: ∼/Library/Preferences. Σε Linux αντίστοιχα εντός του /home/<userid>/ και στο /etc. Φυσικά και χρειάζετε να αποθηκεύεις ρυθμίσεις ανά χρήστη/καθολικές. Απλά η λειτουργία του χαοτικού registry έχει απασχολήσει κάμποσες φορές (και) με προβλήματα ασφαλείας, δυσλειτουργειών, virus-malware infections κλπ κλπ.   

Φιλε, απλά να σου πω ότι και το registry αλλα και το Linux και το Mac και το Solaris και οποιονδήποτε θέλεις έχει και τα plus και τα down. Δεν υπάρχει κάποιο που να είναι καλύτερο από το άλλο. 
Ο φίλος πάνω το έκανε σαν να είναι το bug του MacOS με το root :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ii_die_4

 

Καταρχάς δεν έκανα σύγκριση λειτουργικών, απλά ανέφερα τι χρησιμοποιεί το macos και το linux για να κάνει την δουλειά του per application/per user settings.Τώρα αν έχεις δουλέψει με όλα τα παραπάνω (windows, unix/linux, macos) πές μου τι είναι πιο straightforward καταρχάς:

 

-αλλαγή/επεξεργασία/διαγραφή ρυθμίσεων εφαρμογής:

-- σε windows registry

-- σε unix/linux και macos

 

Για να μην πιάσουμε malware/virus περίπτωση που γράφουν σε διάφορα σημεία της αχανής registry χρησιμοποιώντας ονοματολογίες που δεν έχουν και κάποια κοινή λογική ενώ εσυ ψάχνεσε να σβήσεις. Φυσικά αν σβήσεις και κάτι λάθος...υπάρχει περίπτωση να σου πει bye bye το όλο σύστημα...

Δεν χρειάζετε να βάλω links με παραδείγματα για deleted registry keys και no boot, θα βρείς πληθώρα περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικούς πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα αν η εταιρεία μου έβγαζε updates μια φορά το ...8μηνο (και αν)! :P

Πολυ εποικοδομητικη η τοποθετηση σου φιλε μου....

 

Στα του θεματος προφανως και δεν υπαρχει λειτουργικο που να μην εχει κενα ασφαλειας και bugs και προφανως μιλαμε για τεραστια γκαφα αυτο που εγινε με το login με δικαιωματα root...

 

Το παρηγορο ειναι οτι η αντιδραση της εταιριας ηταν αμεση...το στεναχωρο ειναι οτι και παλι κανανε προχειροδουλεια απο οτι φαινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικούς πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα αν η εταιρεία μου έβγαζε updates μια φορά το ...8μηνο (και αν)! :P

Οταν καποιος το βλεπει προσωπικα, εχουμε δηλωσεις σαν τις παραπανω, που δυστυχως αδυνατουν να δουν οτι το μεγαλυτερο κενο ασφαλειας(login as root απλα πατωντας enter!) σε desktop λειτουργικο τα τελευταια 5 χρονια ειναι απο την apple.

 

Το τι προχειροδουλεια εγινε, φαινεται και απο το γεγονος οτι στην προσπαθεια να διορθωσουν αυτο το τεραστιο κενο ασφαλειας δημιουργησαν κι αλλο προβλημα και οτι μετα απο αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση λογισμικου, αν ησουν σε προηγουμενη, το κενο ασφαλειας ξαναεμφανιζεται.

 

Αλλωστε, μιλαμε για μια εταιρεια που ειναι ισως η χειροτερη σε θεμα security updates των εκδοσεων του desktop λειτουργικου της, αφηνοντας τους χρηστες εκτεθιμενους.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι το πρόβλημα υπάρχει και στα macbooks φίλε μου και όχι μόνο στο ios που δεν κοστίζει "μερικές χιλιάδες ευρώ". 

Τα macbook από το πάνω ράφι όμως κοστίζουν όσο ένα scooter.

Και δεν πειράζει μην χαλιέσαι, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Μπορεί να σωθείς τελευταία στιγμή.

Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που τα αγοραζουν φιλε.

Ειναι δυνατον να αναφερομαστε σε κινητα και λαπτοπ και να λεμε για μερικες χιλιαδες ευρω?

Ρε πατε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασαν οι κατάρες των παιδιών που εξαναγκάστηκαν να δουλεύουν στην Κίνα.

Ελπίζω να σταματήσει εκεί και μην φτάσει και στους κατόχους

Σαν την ταινία The Ring ένα πράμα :D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οταν καποιος το βλεπει προσωπικα, εχουμε δηλωσεις σαν τις παραπανω, που δυστυχως αδυνατουν να δουν οτι το μεγαλυτερο κενο ασφαλειας(login as root απλα πατωντας enter!) σε desktop λειτουργικο τα τελευταια 5 χρονια ειναι απο την apple.

 

Το τι προχειροδουλεια εγινε, φαινεται και απο το γεγονος οτι στην προσπαθεια να διορθωσουν αυτο το τεραστιο κενο ασφαλειας δημιουργησαν κι αλλο προβλημα και οτι μετα απο αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση λογισμικου, αν ησουν σε προηγουμενη, το κενο ασφαλειας ξαναεμφανιζεται.

 

Αλλωστε, μιλαμε για μια εταιρεια που ειναι ισως η χειροτερη σε θεμα security updates των εκδοσεων του desktop λειτουργικου της, αφηνοντας τους χρηστες εκτεθιμενους.

 

Well, σε ότι αφορά το "μου" είμαι ακόμη πιο ήρεμος μιας και είχα pass στο root από πριν... Αυτό δεν κάνει την "πατάτα" τους πιο νόστιμη προφανώς! Το αν με τα updates και τα fixes παρουσιάστηκαν θέματα με απασχολεί πολύ λιγότερο μιας και προτιμώ τις άμεσες αντιδράσεις έστω και με προβλήματα, παρά το να με θυμηθούν μετά από μερικούς μήνες.

Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που τα αγοραζουν φιλε.

Ειναι δυνατον να αναφερομαστε σε κινητα και λαπτοπ και να λεμε για μερικες χιλιαδες ευρω?

Ρε πατε καλά;

 

Ναι, γιατί σε χαλάει? Αμα λάχει τα βάζουμε φωτιά και τα καίμε! :P

 

Και τώρα η σοβαρή απάντηση: όταν στη δουλειά σου με ένα μηχάνημα των Χ ευρώ βγάζεις 3-4Χ, δεν σε απασχολεί η αρχική επένδυση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, σε ότι αφορά το "μου" είμαι ακόμη πιο ήρεμος μιας και είχα pass στο root από πριν... Αυτό δεν κάνει την "πατάτα" τους πιο νόστιμη προφανώς! Το αν με τα updates και τα fixes παρουσιάστηκαν θέματα με απασχολεί πολύ λιγότερο μιας και προτιμώ τις άμεσες αντιδράσεις έστω και με προβλήματα, παρά το να με θυμηθούν μετά από μερικούς μήνες.

Δυστυχως, το τεραστιο security bug(μαλλον μακρα το μεγαλυτερο τα τελευταια 5 χρονια σε desktop OS) υπηρχε εδω και 2 μηνες απο τοτε που βγηκε το high sierra, ενω ειχε φθασει να συζητιεται ανοιχτα και απο απλους χρηστες εδω και τουλαχιστον 2 εβδομαδες.

 

Αλλωστε μιλαμε για μια εταιρεια που ειναι ισως η χειροτερη σε θεμα security updates των εκδοσεων του desktop λειτουργικου της, αφηνοντας τους χρηστες εκτεθιμενους, ενδεικτικα σταματαει την υποστηριξη του λειτουργικου μετα απο ~3 χρονια:

 
OS X 10.8 released on 25 July 2012, latest security update 13 Aug 2015
OS X 10.9 released on 22 October 2013, latest security update 18 Jul 2016 (ούτε 3 χρόνια).
OS X 10.10 was released on 16 October 2014, latest security update 15 May 2017 (2,5 χρόνια και ουσιαστικά έχουμε desktop λειτουργικό του 2014 που ήδη είναι unsecured γιατί δεν παίρνει security updates).
-----------------------
Οταν ομως καποιος το βλεπει τοσο προσωπικα, ειναι λογικο να εθελοτυφλει...
 

Μερικούς πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα αν η εταιρεία μου έβγαζε updates μια φορά το ...8μηνο (και αν)!  :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...