Προς το περιεχόμενο

Εβδομάδα παθών για την Apple με σοβαρά προβλήματα στο iOS και το macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω μέρες τώρα εκείνο το κόκκινο "1" στα "Γενικά" που με καλεί να αναβαθμίσω σε iOS 11 και το αγνοώ συστηματικά. Κάνω καλά?

Stay there as long as you can....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος που ειπε ετσι ανετα για "συσκευες χιλιαδων ευρω" με εκανε να χασω καθε ελπιδα..

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι το πρόβλημα υπάρχει και στα macbooks φίλε μου και όχι μόνο στο ios που δεν κοστίζει "μερικές χιλιάδες ευρώ". 

Τα macbook από το πάνω ράφι όμως κοστίζουν όσο ένα scooter.

Και δεν πειράζει μην χαλιέσαι, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Μπορεί να σωθείς τελευταία στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple πρεπει να βγαλει κατο καλοβκαι σταθερο επιτελους!.! Μας εχει πριξει στα update απο τοτε που βγηκε το iOS 11 και τα σφαλματα; Αμετρητα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Windows υπάρχει μόνιμα security hole εν ονόματι Registry...τα αναφερόμενα του macos ειναι τρίχες μπροστά του!

 

Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά που νομίζεις ότι αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις των προγραμμάτων σε Mac; Στο κεφάλι του χρήστη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω πρόβλημα, έχω android :)

 

Κάποια στιγμή πάντως θα πρέπει να αλλάξει κάτι. Δεν γίνεται συνέχεια και στα δύο λειτουργικά των κινητών να υπάρχουν τρύπες ή να βαρυφορτώνονται και να σέρνονται τα τηλέφωνα.

 

Στο Lumia δεν είχα ποτέ και ούτε και πρόκειται να έχω πρόβλημα. Πάει σφαίρα, δεν έχει τρύπες, κολλήματα, τίποτα. Στο τάμπλετ όμως που έχει android σούρνεται το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μερικούς πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα αν η εταιρεία μου έβγαζε updates μια φορά το ...8μηνο (και αν)! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xaerialtwistx

 

 

  Application defaults ανά χρήστη σε μορφή plist (συνήθως) υπάρχουν στο: ∼/Library/Preferences, ενώ globally (γενικές ρυθμίσεις για όλους τους χρήστες) υπάρχει το: ∼/Library/Preferences. Σε Linux αντίστοιχα εντός του /home/<userid>/ και στο /etc. Φυσικά και χρειάζετε να αποθηκεύεις ρυθμίσεις ανά χρήστη/καθολικές. Απλά η λειτουργία του χαοτικού registry έχει απασχολήσει κάμποσες φορές (και) με προβλήματα ασφαλείας, δυσλειτουργειών, virus-malware infections κλπ κλπ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε ορισμένα ipad έχουν παρατηρηθεί σε φίλους ότι η πληκτρολόγηση καθυστερεί και λαγκάρει, ενώ σε iphone φίλου το δίκτυο έχασε για λίγο το σήμα μετά από κλήση, αλλά επανήλθε με επανεκκίνηση. Η 11.2 ελπίζω ότι λύνει τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Άμα προσπαθείς να τα κάνεις όλα μόνος σου από ένα βαθμό πολυπλοκότητας και μετά, δε γίνεται.

Και το λογισμικό και το hardware και το support...

 

Πάντως, γι'αυτούς που νομίζουν ότι η Apple είναι αθάνατη, να τους θυμησω ότι στο παρελθόν ΕΚΛΕΙΝΕ και την έσωσε τελευταία στιγμή κάποιος Bill Gates, με κάποια ανταλλάγματα βέβαια.

Ακόμη θυμάμαι όταν βγήκε στη γιγαντο-οθόνη η φάτσα του Gates που τον παρουσιάζει τότε ο Steeve Jobs. Μιλάμε για ΗΤΤΑ!

 

Οπότε μην είστε τόσο cool οι οπαδοί της Apple.

 

Μπορεί κάλλιστα να ξαναζήσουμε τα ίδια και αυτή τη φορά, χωρίς σωτήρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...