Προς το περιεχόμενο

Εβδομάδα παθών για την Apple με σοβαρά προβλήματα στο iOS και το macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ψιτ, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί!

Άλλο μπάζει και δεν έχει και παράθυρα... :-)

Εγώ τα κλείνω μόνος μου.

 

Άλλοι φωνάζουν τη μαμά (ms) να τους τα κλείσει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα κλείνω μόνος μου.

 

Άλλοι φωνάζουν τη μαμά (ms) να τους τα κλείσει. :P

                                                                    π    ρ    ο    σ    β    ο    λ    α  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OLDjunior

 

 μην πετάς εξυπνάδες και μετά μαζεύεσε. Ξεκάθαρα σου ανέφερα το θέμα registry και η απάντηση ήταν, άσχετος, εποχή 95, failback/backup procedures που υπάρχουν σήμερα και πως ο χρήστης που ξέρει τι πειράζει δεν έχει θέμα. Για δές καλύτερα τα links με πρόβλημα registry μετά και απο windows update σε windows 10 και ξανασκέψου το θέμα registry και windοws και μη πετάς την μπάλα στις εξέδρες...

 Για να μήν πάω στα παρακάτω περί άν έχεις δουλεψει με άλλο λειτουργικό πλήν windows.

Δεν πέταξα καμία εξυπνάδα εσύ ασχολείσε με ένα κατώτερο λειτουργικό, κατά τα λεγόμενα σου, δεν έχω τίποτα να σου πω και να σου αποδείξω καθώς έχεις φάει κόλλημα και επαναλαμβανεις το ίδιο πράγμα. Οκ η registry είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΜΕΓΆΛΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΕΣΈΝΑ, το καταλαβα/καταλάβαμε get a life, or, leave with it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνω συχνά να γράψω σε σάιτς αλλά βλέπω ότι ούτε οι κάτοχοι μακ δεν ξέρουν πως δεν θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα με το κενό ασφαλείας και ούτε καν θα χρειάζόταν να περιμένουν οποιαδήποτε αναβάθμιση στην ασφάλεια από την άπλ

Τέλος πάντων για όσους έχουν μακ ας ενεργοποιήσουν αυτό το φάκεν FileVault που κρυπτογραφεί όλον τον σκληρό δίσκο (αφού δεν το έκαναν από την πρώτη μέρα) και άσε μετά τον οποιοδήποτε root user ή σούπερ γιούζερ να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο προσπαθώντας να μπει στο σύστημα αφού χωρίς το κλειδί του FileVault δεν έχει πρόσβαση ούτε ο  ρουτ ούτε ο σούπερ ντούπερ ούτε ο Τζομπς ή ποιός άλλος διοικεί τώρα την απλ τη μάικρο και την νάσα μαζί.

Αυτά από μένα και ελπίζω να καταλαβαίνετε πως γράφω με χιούμορ, είναι και αργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OLDjunior

 

 Το πρόβλημα αφόρα όλους τους χρήστες τoυ λειτουργικού.

 

 Εξακολουθείς με χαρακτηρισμούς (κατώτερο λειτουργικό, δεν θα επαναλάβω 3 φόρα...κάηκες)

 

 Δεν σου ζήτησε να αποδείξεις κανείς τίποτα, κράτησε αυτήν σου τάση (θα σου είναι χρήσιμη) σε διάφορα "μαθήματα", γιατί όταν κάποια στιγμή μεγαλώσεις θα μπορέσεις να κάνεις κουβέντα με επιχειρήματα.

 

Μέχρι τότε έχεις ακόμα αρκετό δρόμο απο ότι φένετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνω συχνά να γράψω σε σάιτς αλλά βλέπω ότι ούτε οι κάτοχοι μακ δεν ξέρουν πως δεν θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα με το κενό ασφαλείας και ούτε καν θα χρειάζόταν να περιμένουν οποιαδήποτε αναβάθμιση στην ασφάλεια από την άπλ

Τέλος πάντων για όσους έχουν μακ ας ενεργοποιήσουν αυτό το φάκεν FileVault που κρυπτογραφεί όλον τον σκληρό δίσκο (αφού δεν το έκαναν από την πρώτη μέρα) και άσε μετά τον οποιοδήποτε root user ή σούπερ γιούζερ να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο προσπαθώντας να μπει στο σύστημα αφού χωρίς το κλειδί του FileVault δεν έχει πρόσβαση ούτε ο  ρουτ ούτε ο σούπερ ντούπερ ούτε ο Τζομπς ή ποιός άλλος διοικεί τώρα την απλ τη μάικρο και την νάσα μαζί.

Αυτά από μένα και ελπίζω να καταλαβαίνετε πως γράφω με χιούμορ, είναι και αργά

Δεν είναι πιο απλό να βάλεις password στον root?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικούς πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα αν η εταιρεία μου έβγαζε updates μια φορά το ...8μηνο (και αν)! :P

 

Εχετε Beta εκδοση του  IOS 11 απο τον αυγουστο, ασε μας. If it ain't broke don't fix it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι πιο απλό να βάλεις password στον root?

 

Ε τώρα, λες κι εσύ κάτι πράγματα ...εξωφρενικά! :P

 

Σοβαρά τώρα, προφανώς και ένας απλός χρήστης δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αυτό ή να το γνωρίζει (θα μου πεις πως ένας τέτοιος χρήστης δεν κινδυνεύει γενικότερα από το ίδιο το κενό ασφαλείας αλλά ...anyway).

 

Από τη στιγμή πάντως που πλεον έγινε ευρύτερα γνωστό, χρειάζονται απλά 30 δευτερόλεπτα για να το κάνει και δεν έχει ανάγκη από κανένα patch ή fix...

 

:)

Εχετε Beta εκδοση του  IOS 11 απο τον αυγουστο, ασε μας. If it ain't broke don't fix it.

 

Α σε πείραξε και αυτό?  Εσείς έχετε τελικές εκδόσεις android που παλεύετε μετά από κάνα χρόνο να τις βάλετε στις συσκευές σας (και αν...)! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα, λες κι εσύ κάτι πράγματα ...εξωφρενικά! :P

 

Σοβαρά τώρα, προφανώς και ένας απλός χρήστης δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αυτό ή να το γνωρίζει (θα μου πεις πως ένας τέτοιος χρήστης δεν κινδυνεύει γενικότερα από το ίδιο το κενό ασφαλείας αλλά ...anyway).

 

Από τη στιγμή πάντως που πλεον έγινε ευρύτερα γνωστό, χρειάζονται απλά 30 δευτερόλεπτα για να το κάνει και δεν έχει ανάγκη από κανένα patch ή fix...

 

:)

 

Α σε πείραξε και αυτό?  Εσείς έχετε τελικές εκδόσεις android που παλεύετε μετά από κάνα χρόνο να τις βάλετε στις συσκευές σας (και αν...)! :P

 

Προτειμω να εχω μια σωστη εκδοση παρα μια betα για 6 μηνες :P και μετα την "κανονικη", notifications on στο post βλεπω μην πεσει τιποτα κατω! χαχα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προτειμω να εχω μια σωστη εκδοση παρα μια betα για 6 μηνες :P και μετα την "κανονικη", notifications on στο post βλεπω μην πεσει τιποτα κατω! χαχα! 

 

Ξέρω πως σας αρέσουν οι άμεσες απαντήσεις και δεν σας χαλάω χατίρι! :P

 

Αν και προσπέρασες το MacOS και έφτασες στο ios... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τώρα, λες κι εσύ κάτι πράγματα ...εξωφρενικά! :P

 

Σοβαρά τώρα, προφανώς και ένας απλός χρήστης δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αυτό ή να το γνωρίζει (θα μου πεις πως ένας τέτοιος χρήστης δεν κινδυνεύει γενικότερα από το ίδιο το κενό ασφαλείας αλλά ...anyway).

 

Από τη στιγμή πάντως που πλεον έγινε ευρύτερα γνωστό, χρειάζονται απλά 30 δευτερόλεπτα για να το κάνει και δεν έχει ανάγκη από κανένα patch ή fix...

 

Φυσικα και έχει αναγκη.

Καταρχήν,γιατι ουτε ειναι δεδομένο/ουτε οφειλει να ενημερώνεται για τα κενά ασφαλείας,ούτε και οφείλει να ψαχνει πως να τα διορθώσει μόνος του.

Επεξ/σία από suffocater
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως σας αρέσουν οι άμεσες απαντήσεις και δεν σας χαλάω χατίρι! :P

 

Αν και προσπέρασες το MacOS και έφτασες στο ios... 

 

Δεν μιλαω για θεματα που δεν εχω γνωση, συνεχισε την καλη και αμεση δουλεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...