Προς το περιεχόμενο

Xbox One X Review


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς και από κάτω έχει σχόλια. Συνεπώς μπορούμε να αναφέρουμε και τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της κονσόλας. Αυτόματα και λογικά θα αναφερθεί και ο ανταγωνισμός και τι ελλείψεις έχει σε σχέση με αυτόν ή που υπερτερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η SONY ποντάρει στις αποκλειστικότητες και αυτό της έχει δώσει το προβάδισμα και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό αν η MS δεν κυκλοφορήσει τις δικές της, ωραία να την πάρω την νέα κονσόλα, τι παίζω που δεν υπάρχει στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί: Eurocase MC X201  27,68 €
Τροφοδοτικό: Corsair VS Series VS550 80Plus  45euro
Μητρική: Asus Prime A320M-K 56,84 €
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 3 1200 Box 97,70 €
Μνήμη RAM: Crucial 8GB DDR4-2400MHz (CT8G4DFS824A)  82,43 €
Σκληρός δίσκος: Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ 42,10 €
Κάρτα Γραφικών:Gainward GeForce GTX1060 3GB (3798) 200,37 €

συνολο:552,03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουτί: Eurocase MC X201  27,68 €

Τροφοδοτικό: Corsair VS Series VS550 80Plus  45euro

Μητρική: Asus Prime A320M-K 56,84 €

Επεξεργαστής: AMD Ryzen 3 1200 Box 97,70 €

Μνήμη RAM: Crucial 8GB DDR4-2400MHz (CT8G4DFS824A)  82,43 €

Σκληρός δίσκος: Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ 42,10 €

Κάρτα Γραφικών:Gainward GeForce GTX1060 3GB (3798) 200,37 €

συνολο:552,03

 

Αυτό δηλαδή δεν είναι hijacking; Ο καθένας με τον πόνο του...

Παλικάρι, το xbox έχει 12 gb gddr5 326 gb/s, blu ray, 6 teraflops κάρτα γραφικών (η 1060 που έβαλες είναι 4 teraflops) και όλα αυτά είναι custom σε μία apu όπου είναι interconnected cpu και gpu.

Το σαπιο-μηχάνημα που έβαλες είναι πολύ πίσω από το xbox... Τι θα κάνει με 3 gb gpu ram με 192 gb/s και 4 terraflops;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψέματα ειναι η καλύτερη κονσολα αυτη τη στιγμη, αλλα και παλι το ps4 εχει τα παντα, η ποσότητα τον games παίζει ρολο μονο στις κονσόλες, τωρα συγκρίσεις με τα pc που κανουν μερικοί ειναι ακυρα τελείως ειναι διαφορετικα προϊόντα πως να το κάνουμε δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δηλαδή δεν είναι hijacking; Ο καθένας με τον πόνο του...

Παλικάρι, το xbox έχει 12 gb gddr5 326 gb/s, blu ray, 6 teraflops κάρτα γραφικών (η 1060 που έβαλες είναι 4 teraflops) και όλα αυτά είναι custom σε μία apu όπου είναι interconnected cpu και gpu.

Το σαπιο-μηχάνημα που έβαλες είναι πολύ πίσω από το xbox... Τι θα κάνει με 3 gb gpu ram με 192 gb/s και 4 terraflops;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δηλαδή δεν είναι hijacking; Ο καθένας με τον πόνο του...

Παλικάρι, το xbox έχει 12 gb gddr5 326 gb/s, blu ray, 6 teraflops κάρτα γραφικών (η 1060 που έβαλες είναι 4 teraflops) και όλα αυτά είναι custom σε μία apu όπου είναι interconnected cpu και gpu.

Το σαπιο-μηχάνημα που έβαλες είναι πολύ πίσω από το xbox... Τι θα κάνει με 3 gb gpu ram με 192 gb/s και 4 terraflops;

 

Άιντα..6 TFLOPS είναι για ΟΛΟ το μηχάνημα..Σε λίγο θα μας πείτε ότι έχει GPU αντάξια της 1080 το X :D

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε το ξερω εγω οτι στα χαρτια φαινεται καλυτερο .Μη συγκρινεις τεχνικα χαραχτηριστικα  σε κονσολες ειναι τελειως διαφορετικα .Εγω δε λεω οτι ειναι καλυτερο εγω το βαλα για να δουν ,αυτοι που ισως δε ξερουν, οτι ειναι εφικτο να φτιαξεις  ενα καλουτσικο  pc  με περιπου 500ευρω τωρα  αν εχεις 4κ εκει αλλαζει το θεμα.Παντως εγω θα προτιμουσα να σου πω τη αληθεια το σαπιο pc απο μια κονσολα με διαρκεια ζωη 2χρονια  περιπου.Γουστα ειναι αυτα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κονσόλα, αλλά τώρα δεν έχω γιατί ΕΜΕΝΑ με βολεύει καλύτερα το pc. Άλλοι προτιμούν κονσόλα. Σωστό και σεβαστό.
Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει μέχρι τώρα σε σχέση κονσόλα-pc είναι:
α) Η κονσόλα είναι φθηνότερη στην αρχική αγορά από ένα αντίστοιχο pc, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σου στοιχίζει ακριβότερα στη συνέχεια. Έχει πιο ακριβά παιχνίδια σε σχέση με τα pc (όχι πάντα, αλλά κατά κανόνα). Δηλαδή η εταιρεία της κονσόλας ποντάρει και στα κέρδη που βγάζει με τη χρήση της, πράγμα που δε συμβαίνει στους πωλητές hardware για pc. Άρα πάντα θα πουλάει φθηνότερα. Αν βάλεις και τα παιχνίδια από το "θείο" που υπάρχουν σε pc, τότε το κόστος για ένα pc gamer είναι απείρως μικρότερο... Παράνομο, αλλά συμβαίνει...
β) Τα pc έχουν μικρότερη "κομψότητα" και απαιτούν περισσότερες κινήσεις από τον χρήστη. Στις κονσόλες έχουν ασχοληθεί άλλοι πριν από τον χρήστη και έχουν φτιάξει ένα πιο απλό περιβάλλον χρήσης που όλα γίνονται απλά και γρήγορα. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είσαι guru για να χειριστείς pc, αλλά ένας πατέρας θα εμπιστεύονταν τη χρήση του xbox πιο έυκολα στο 10χρονο παιδί του απ' ότι το 1000€ pc του. Άρα οι κονσόλες είναι πο εύχρηστες για gaming και μπορούν να απευθυνθούν σε ευρύτερο κοινό, λόγω της απλότητάς τους.
γ) Σε pc φτιάχνεις απείρως καλύτερο gaming σύστημα. Κάποιοι hardcore gamers καταλαβαίνουν τη διαφορά των 30fps από τα 100 και τα pc είναι μονόδρομος εκεί (με το ανάλογο τίμημα).
δ) Σε κάποιες χώρες η τιμή της KWh είναι υψηλή και εκεί (για πολύωρο gaming) οι κονσόλες είναι μονόδρομος. Οι κονσόλες γύρω στα 200W όλο το σύστημα. Άλλες λίγο πιο πάνω, άλλες λίγο πιο κάτω. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ λιγότερα από αυτά ενός pc επιδόσεων.
ε) Οι κονσόλες δημιουργούν πιο έντονα την ανάγκη συνδρομής στις υπηρεσίες τους απ΄ότι τα pc. Υπάρχουν steam, origin κτλ, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δε σε αναγκάζει πχ κανένας στα pc να πληρώσεις για να παίξεις multiplayer.
στ) Το pc είναι και παιχνιδομηχανή, αλλά κατά βάση είναι ένα μηχάνημα γενικής χρήσης. Η κονσόλα είναι για παιχνίδια και για χρήση multimedia και τίποτα παραπάνω. Σε αυτά που κάνει όμως είναι εξειδικευμένη και το κάνει πολύ καλά έως άριστα (βάσει των δυνατοτήτων του hardware).
Πιστεύω ότι τα παραπάνω είναι κάποια βασικά. Θα μπορούσαν να γραφτούν αρκετά ακόμη, αλλά θέλω να καταλήξω ότι εδώ δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής. Πάει καθαρά με τα γούστα και τις ανάγκες του καθενός. Η διαφωνία είναι ανούσια, αφού η κάθε πλευρά αναφέρει τα πλεονεκτήματα της κάθε πλατφόρμας ξεχνώντας ότι τα μειονεκτήματά της μπορεί να μετράνε πολύ για κάποιους άλλους ανθρώπους. Τέλος να γράψω ότι έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με τις κονσόλες και μπορεί κάποια από αυτά που έγραψα να μην είναι έτσι ακριβώς, αλλά δε νομίζω ότι έχει αλλάξει η φιλοσοφία.

Η κονσόλα του άρθρου είναι πολύ καλό μηχάνημα και για κάποιον που η συμβατότητα με παλιούς τίτλους μετράει περισσότερο από τα exclusives είναι μια πολύ καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλα τα πράγματα οποίος εχει xbox360 η παλιο pc παιρνει xbox-x, οποιος εχει one-s παίρνει ps4 η τιποτα, οποιος εχει ps4 παιρνει pc, οποιος εχει pc το πετάει απο το μπαλκόνι απο τα framedrops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντα..6 TFLOPS είναι για ΟΛΟ το μηχάνημα..Σε λίγο θα μας πείτε ότι έχει GPU αντάξια της 1080 το X :D

https://www.techpowerup.com/gpudb/2977/xbox-one-x-gpu

Ναι ρε φιλε το ξερω εγω οτι στα χαρτια φαινεται καλυτερο .Μη συγκρινεις τεχνικα χαραχτηριστικα  σε κονσολες ειναι τελειως διαφορετικα .Εγω δε λεω οτι ειναι καλυτερο εγω το βαλα για να δουν ,αυτοι που ισως δε ξερουν, οτι ειναι εφικτο να φτιαξεις  ενα καλουτσικο  pc  με περιπου 500ευρω τωρα  αν εχεις 4κ εκει αλλαζει το θεμα.Παντως εγω θα προτιμουσα να σου πω τη αληθεια το σαπιο pc απο μια κονσολα με διαρκεια ζωη 2χρονια  περιπου.Γουστα ειναι αυτα  .

 

χμμμ, τα έχεις μπερδέψει λίγο....

Στην πράξη η διαφορά είναι μεγαλύτερη από τι στα χαρτιά, γιατί οι κονσόλες είναι πιο optimized.

Επίσης στην πράξη η κονσόλα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τον pc. Ακόμη και τώρα που βγήκε το X, το απλό παίζει τα παιχνίδια κανονικά. Το forza 7 δηλαδή παίζει σε 1080p@60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

α) Η κονσόλα είναι φθηνότερη στην αρχική αγορά από ένα αντίστοιχο pc, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σου στοιχίζει ακριβότερα στη συνέχεια. Έχει πιο ακριβά παιχνίδια σε σχέση με τα pc (όχι πάντα, αλλά κατά κανόνα). Δηλαδή η εταιρεία της κονσόλας ποντάρει και στα κέρδη που βγάζει με τη χρήση της, πράγμα που δε συμβαίνει στους πωλητές hardware για pc. Άρα πάντα θα πουλάει φθηνότερα. Αν βάλεις και τα παιχνίδια από το "θείο" που υπάρχουν σε pc, τότε το κόστος για ένα pc gamer είναι απείρως μικρότερο... Παράνομο, αλλά συμβαίνει... 

 

άσε τους θείους, αλλά δεν είμαι και πολύ βέβαιος πόσο είναι πιο ακριβά τα παιχνίδια στις κονσόλες 

 

παίζουν εκπτώσεις (ίσως καλύτερες από steam από μεριάς σονυ τουλάχιστον), παίζουν μεταχειρισμένα , παίζει η δυνατότητα να πουλήσεις τον τίτλο σου αφού τον παίξεις...

 

αν κινηθείς σωστά θα έλεγα ότι μπορεί να σου βγει αρκετά οικονομικό το console gaming 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δηλαδή δεν είναι hijacking; Ο καθένας με τον πόνο του...

Παλικάρι, το xbox έχει 12 gb gddr5 326 gb/s, blu ray, 6 teraflops κάρτα γραφικών (η 1060 που έβαλες είναι 4 teraflops) και όλα αυτά είναι custom σε μία apu όπου είναι interconnected cpu και gpu.

Το σαπιο-μηχάνημα που έβαλες είναι πολύ πίσω από το xbox..

Πως ειναι πολυ πισω απο το xbox απο την στιγμη που το παραπανω συστημα τρεχει ολους τους τιτλους σε 60fps 1080p ενω το xbox one x παιζει στους περισσοτερους τιτλους σε 30ρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Λάθος το αναφέρουν ως σκέτο ''GPU''. Αυτό είναι όλο το μηχάνημα και τα 6 TFLOPS είναι η συνολική του δύναμη. Η GPU του σαν σκέτη GPU είναι αντάξια μιας RX580/1060 6GB.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι πολυ πισω απο το xbox απο την στιγμη που το παραπανω συστημα τρεχει ολους τους τιτλους σε 60fps 1080p ενω το xbox one x παιζει στους περισσοτερους τιτλους σε 30ρια?

 

Σε 1080p; Εννοείς τρέχεις παλιούς απατσάριστους τίτλους που είναι κλειδωμένοι στα 30; Γιατί εκτός από αυτούς που πατσαρίστηκαν για 60, ότι βγαίνει από εδώ και πέρα θα είναι για 60 αν είναι σε 1080p και 30/60 αν είναι 4κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...