Προς το περιεχόμενο

Με επίσημη πλέον παρουσία το Netflix στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με το μοίρασμα των λογαριασμών θα βγει εις βάρος των καταναλωτών. Λες και δεν ξέρει η netflix τι γίνεται!

Απλά μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα θα «παίζει» παιχνίδι έτσι.

Να μοιραστούμε λέει ο άλλος την συνδρομή των 10 ευρώ.

Ήξερα για καρμίρηδες αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα.

Έλεος!

Το σκεφτεσαι μονοπλευρα.

Εγω θέλω ultra hd γιατί το σηκώνει η τηλεόραση και η γραμμή μου, άρα 12 ευρω και στο σπιτι θέλω 1 το πολύ 2 λογαριασμους. Ο κολλητος μου θελει και αυτός τουλαχιστον hd και εχει αναγκες απο 2 λογαριασμους. Εφοσον με τον κολλητο μου τα βρισκουμε σε τετοια θεματα, αντι να δινουμε εγω 12 και αυτό 10, δινέι ο καθε ενας μας 6 ευρω και εχουμε utra hd εικονα και απο 2 λογαριασμους ο καθε ενας. 

Αναγωγή στο έτος.

Με δικο σου τροπο σκέψης (12+10)*12 = 264ευρω

με το δικο μου τροπο 144 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αυτό με το μοίρασμα των λογαριασμών θα βγει εις βάρος των καταναλωτών. Λες και δεν ξέρει η netflix τι γίνεται!

Προφανώς και το ξέρει, αλλά ο CEO έχει πει σε συνέντευξη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει γιατί ο «φίλος» θα δίνει το λογαριασμό στο «φίλο» και πάει λέγοντας. Η μία ip στη Γερμανία η άλλη στην Αυστραλία και η άλλη στην Ελλάδα.

Πρόβλημα δεν υπήρχε στην αρχή και με τη χρήση VPN. Τώρα έπεσε μπλοκάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό τo Netflix αλλά υπάρχει και το γνωστό δωρεάν Stremio. Εξαιρετικό interface με όλο το περιεχόμενο του Netflix + ό,τι άλλο κυκλοφορεί σε σειρά ή ταινία. 

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις που το είδες το δωρεάν στο stremio? 

Εκτός αν εννοείς Standard Definition, όπου εκεί συγνώμη αλλά εν έτει 2017 δε νομίζω να έχει νόημα να μιλάμε καν..

 

 

0M1_7SH-SxKqVrG_Cu2HiA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει γιατί ο «φίλος» θα δίνει το λογαριασμό στο «φίλο» και πάει λέγοντας. Η μία ip στη Γερμανία η άλλη στην Αυστραλία και η άλλη στην Ελλάδα.

Πρόβλημα δεν υπήρχε στην αρχή και με τη χρήση VPN. Τώρα έπεσε μπλοκάρισμα.

μπλοκάρισμα στους vpn που δε νομίζω καν ότι τους νοιάζει απλά το έκαναν επειδή κάποιοι αγοράζουν δικαιώματα σε κάθε χώρα και όπως είναι λογικό δε θα μπορούσαν να ανεκτούν την αδιαφορία του netflix για αυτό και μπήκαν στη διαδικασία

 

σε κανέναν χρήστη δεν έκαναν τίποτα, απλά σταμάτησε να έχει πρόσβαση..

 

επίσης στο λογαριασμό που χρησιμοποιώ εγώ ο ένας είναι ελβετία και λοιπόν; 

 

η μόνη διαφορά είναι ότι ανάλογα τη χώρα που είσαι εκείνη τη στιγμή έχεις και διαφορετικό περιεχόμενο, αν ταξιδέψω αμερική θα μπορώ κανονικά να βλέπω ότι οι αμερικάνοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το μοίρασμα των λογαριασμών θα βγει εις βάρος των καταναλωτών. Λες και δεν ξέρει η netflix τι γίνεται!

Απλά μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα θα «παίζει» παιχνίδι έτσι.

Να μοιραστούμε λέει ο άλλος την συνδρομή των 10 ευρώ.

Ήξερα για καρμίρηδες αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα.

Έλεος!

 

Ούτε εγώ είμαι υπέρ της μοιρασιάς, όπου έχει τύχει να το κάνω, έχει γίνει μπάχαλο, πχ στο Spotify πριν χρόνια που λόγω της φύσης της υπηρεσίας μου εμφάνιζε ΑΚΥΡΑ "similar tracks" επειδή τα μουσικά μου γούστα ήταν διαφορετικά από της κοπέλας μου. Και όχι ΦΥΣΙΚΑ, δεν έπαιρνα λεφτά απτην κοπέλα μου, απλά επειδή έβαζε να ακούσει 8 ώρες στη δουλειά, τη στιγμή που εγώ λόγω της φύσης της δουλειάς δεν μπορούσα να ακούσω ταυτόχρονα (άρα δεν υπήρχε πρόβλημα περιορισμού "your account is in use on a different device, please log in again). 

 

Έτυχε και το έκανα μία φορά και σε Nova, εγώ πλήρωνα τα μισά της συνδρομής σε ένα φίλο μου, απλά για να έχω Nova Go, τελικά ήταν τόσο κουραστικό που το σταμάτησα και αυτό. 

 

Ειδικά για το Netflix, νομίζω τα 10ευρώ είναι τόσο μικρό ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ποσό, που ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει η φάση "έλα φίλε, ανανέωσα Netflix, πάμε ένα καφέ να μου δώσεις 5 ευρώ". Δηλαδή μου κάνει εντύπωση ότι για άλλα πράγματα τα σκορπάμε τόσο αβίαστα, που δεν καταλαβαίνω γιατί σκεφτόμαστε το 5ευρω σε μία τέτοια υπηρεσία, που να πω ότι εμένα δεν με βολεύει καν γιατί δεν έχω χρόνο να δώ παρά ελάχιστη TV δυστυχώς (και ας μου κόστισε το setup του home cinema πάνω από χιλιάρικο πριν 2 χρόνια.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ούτε εγώ είμαι υπέρ της μοιρασιάς, όπου έχει τύχει να το κάνω, έχει γίνει μπάχαλο, πχ στο Spotify πριν χρόνια που λόγω της φύσης της υπηρεσίας μου εμφάνιζε ΑΚΥΡΑ "similar tracks" επειδή τα μουσικά μου γούστα ήταν διαφορετικά από της κοπέλας μου. Και όχι ΦΥΣΙΚΑ, δεν έπαιρνα λεφτά απτην κοπέλα μου, απλά επειδή έβαζε να ακούσει 8 ώρες στη δουλειά, τη στιγμή που εγώ λόγω της φύσης της δουλειάς δεν μπορούσα να ακούσω ταυτόχρονα (άρα δεν υπήρχε πρόβλημα περιορισμού "your account is in use on a different device, please log in again).

Άκυρη η σύγκριση, μιας και στο Netflix υπάρχουν profiles. Στο μεγάλο πακέτο είναι μέχρι 4 (ταυτόχρονα κι από διαφορετικές IPs) και το ένα δεν επηρεάζει τα υπόλοιπα.

 

Προφανώς δεν λέμε να μπαίνει πάνω από ένα άτομο στο κάθε profile με "βαρδιες"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το spotify δεν έχει "οικογενειακό" σκηνικό;

 

όπως και να χει αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί αλλά έχουν καταλάβει στο netflix είναι ότι με το να σου σπάνε μπάλες δεν σε κερδίζουν σαν πελάτη και σίγουρα δεν σε κρατάνε, για αυτό και δεν σπάνε μπάλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρη η σύγκριση, μιας και στο Netflix υπάρχουν profiles. Στο μεγάλο πακέτο είναι μέχρι 4 (ταυτόχρονα κι από διαφορετικές IPs) και το ένα δεν επηρεάζει τα υπόλοιπα.

 

Προφανώς δεν λέμε να μπαίνει πάνω από ένα άτομο στο κάθε profile με "βαρδιες"...

 

Και πάλι όμως απτο να κυνηγάς τον κάθε ένα από αυτούς που λες να σου δώσει 5€ ή 2.5€ τo μηνα αν μιλάμε για +1 ή +3 άτομα ακόμα, ο μόνος τρόπος να δουλέψει αυτό σε βάθος χρόνου είναι να προπληρώνουν ώστε να σου δώσει ο άλλος 30€ για ένα χρόνο αντί να σε κάνει ψιλικατζίδικο κάθε μήνα. 

 

Γενικά ο καθένας όπως βολεύεται σίγουρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει γιατί ο «φίλος» θα δίνει το λογαριασμό στο «φίλο» και πάει λέγοντας. Η μία ip στη Γερμανία η άλλη στην Αυστραλία και η άλλη στην Ελλάδα.

Πρόβλημα δεν υπήρχε στην αρχή και με τη χρήση VPN. Τώρα έπεσε μπλοκάρισμα.

Αν γενικοποιείς κάπου θα βρεις δικιο σε αυτο που λες. Αν δίνεις κωδικους σε οτι αναπνέει σιγουρα θα γινει πατατα. Αν αντιθετα ειναι ελεγχόμενο μια χαρά λειτουργει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το μοίρασμα των λογαριασμών θα βγει εις βάρος των καταναλωτών. Λες και δεν ξέρει η netflix τι γίνεται!

Απλά μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα θα «παίζει» παιχνίδι έτσι.

Να μοιραστούμε λέει ο άλλος την συνδρομή των 10 ευρώ.

Ήξερα για καρμίρηδες αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα.

Έλεος!

Δεν είναι θέμα καρμιριας... και εγώ έχω λογαριασμό τους παραλακαλαω να μπαίνουν από το Netflix μου και αμα θέλουν έναν καφέ τον μήνα να με κερνάνε. Αλλά και πάλι έχουν μάθει στην πειρατεία. Την ίδια σειρά που έχει το Netflix με υπότιτλους ελληνικούς την ίδια θα κάνουν DL ή cast στην tv τους. Πιάσε το αυγό και κουρευτο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πάλι όμως απτο να κυνηγάς τον κάθε ένα από αυτούς που λες να σου δώσει 5€ ή 2.5€ τo μηνα αν μιλάμε για +1 ή +3 άτομα ακόμα, ο μόνος τρόπος να δουλέψει αυτό σε βάθος χρόνου είναι να προπληρώνουν ώστε να σου δώσει ο άλλος 30€ για ένα χρόνο αντί να σε κάνει ψιλικατζίδικο κάθε μήνα. 

 

Γενικά ο καθένας όπως βολεύεται σίγουρα..

Ειτε κάνεις με άτομα που δεν χρειάζεται να τα κυνηγάς είτε στα δίνουν σε καφέδες/ποτά/food και τελειώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4Κ θεωρούμε ότι παίζει απ' τη στιγμή που δούμε το 2160p (π.χ. πατώντας το κουμπί Info στο remote της TV), ανεξάρτητα απ' το bitrate;

 

Γιατί δε μπορώ να πω πως μου φαίνεται και πολύ 4Κ αυτό που βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν τους ενδιαφέρει το μοίρασμα. Μίλησα και μαζί τους τηλεφωνικά που με κάλεσαν οι ίδιοι για ένα τεχνικό θέμα. Για κωδικούς σφάλματος. Μιλάγαμε για πάνω από 2 ώρες και τους έστελνα κάποια log.Μου έδωσαν επίσης 3 πρόσθετους μήνες δωρεάν και συμμετέχω ως beta tester. Κάνε ότι θες μου είπαν. Μάλλον είναι σε στάδιο έρευνας.

Γενικώς δεν μου αρέσει το μοίρασμα και να ξέρετε σε έναν να το δώσεις μπορεί να το δώσει και σε άλλους δέκα. Το ίδιο δεν μοιράζω και τη σύνδεση ίντερνετ του σπιτιού μου εκτός οικογενείας. Απόψεις είναι αυτές.

Το σίγουρο είναι ότι βλέπουν τα πάντα. Εδώ ένα screenshot. των συνδέσεων.

Netflix_activity.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...