Προς το περιεχόμενο

Με επίσημη πλέον παρουσία το Netflix στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι μόνο θέμα των Samsung. Και η LG τα ίδια κάνει, μιας και δεν ανανεώνει την εφαρμογή του Netflix σε παλιότερα μοντέλα. Στη δική μου (LG του 2013) όχι μόνο δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι (ελάχιστο το κακό, αφού ούτως ή άλλως πάντα με αγγλικούς βλέπω), αλλά έχω και προβλήματα όπως το να παίζουν μόνο με κίτρινο χρώμα, να μην μπορώ να αλλάξω προφίλ χρήστη κλπ.

 

Όσο βολικές και να είναι οι έξυπνες τηλεοράσεις στην αρχή, είναι εντυπωσιακό το πόσο γρήγορα... χαζεύουν λόγω έλλειψης υποστήριξης από τους κατασκευαστές. Η καλύτερη λύση είναι android boxes ή κονσόλες licensed για το Netflix.

 

Τέλος σχετικά με το bitrate, προσωπικά δεν έχω δει ποτέ πάνω από 5.5 με 6Mbps (1080p) ακόμα και τώρα που αναβάθμισα στο πακέτο του 4k (λόγω των 4 οθονών, μιας και δεν έχω ακόμα 4k TV). Σε πολλές περιπτώσεις που βλέπω υλικό Netflix US μπορεί να μην ανέβει ούτε πάνω από 1 Mbps@540, αλλά περιέργως δεν φαίνεται να είναι θέμα VPN/proxy/DNS μιας και το κάνει σε συγκεκριμένους τίτλους (πχ. το Rogue One παίζει κομπλέ, ενώ η σειρά The Paradise σπανίως να πιάσει 720p).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα των Samsung. Και η LG τα ίδια κάνει, μιας και δεν ανανεώνει την εφαρμογή του Netflix σε παλιότερα μοντέλα. Στη δική μου (LG του 2013) όχι μόνο δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι (ελάχιστο το κακό, αφού ούτως ή άλλως πάντα με αγγλικούς βλέπω), αλλά έχω και προβλήματα όπως το να παίζουν μόνο με κίτρινο χρώμα, να μην μπορώ να αλλάξω προφίλ χρήστη κλπ.

 

Όσο βολικές και να είναι οι έξυπνες τηλεοράσεις στην αρχή, είναι εντυπωσιακό το πόσο γρήγορα... χαζεύουν λόγω έλλειψης υποστήριξης από τους κατασκευαστές. Η καλύτερη λύση είναι android boxes ή κονσόλες licensed για το Netflix.

 

Τέλος σχετικά με το bitrate, προσωπικά δεν έχω δει ποτέ πάνω από 5.5 με 6Mbps (1080p) ακόμα και τώρα που αναβάθμισα στο πακέτο του 4k (λόγω των 4 οθονών, μιας και δεν έχω ακόμα 4k TV). Σε πολλές περιπτώσεις που βλέπω υλικό Netflix US μπορεί να μην ανέβει ούτε πάνω από 1 [email protected], αλλά περιέργως δεν φαίνεται να είναι θέμα VPN/proxy/DNS μιας και το κάνει σε συγκεκριμένους τίτλους (πχ. το Rogue One παίζει κομπλέ, ενώ η σειρά The Paradise σπανίως να πιάσει 720p).

πως μετρατε το nitrate?εχω lg και ενισχυτη συνδεδεμενο στην τιβι και δεν βρισκω κατι που να μου δειχνει την αναλυση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο remote της δικής μου Samsung υπάρχει το κουμπί "Info", και όταν το πατάω ενώ παίζει κάτι στο Netflix, μου εμφανίζει διάρκεια, ανάλυση, bitrate και γλώσσα ήχου/υποτίτλων.

Δες μήπως έχει κι η δική σου κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο remote της δικής μου Samsung υπάρχει το κουμπί "Info", και όταν το πατάω ενώ παίζει κάτι στο Netflix, μου εμφανίζει διάρκεια, ανάλυση, bitrate και γλώσσα ήχου/υποτίτλων.

 

Δες μήπως έχει κι η δική σου κάτι τέτοιο.

ναι και η παλια μου samsung(2010) ετσι ειναι στην lg εχουν καταργησει το κουμπι του info υπαρχει ομως στο app αλλα και παλι δεν μου βγαζει κατι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το app της TV μου δεν έχει τέτοια δυνατότητα μέτρησης, αλλά στο Xbox One υπάρχει κουμπί που σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο bitrate και ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το app της TV μου δεν έχει τέτοια δυνατότητα μέτρησης, 

Λογικά την ίδια εφαρμογή χρησιμοποιεί και η δικιά σου,το κουμπί info είναι στην επιλογή touchpad,όχι στην tv control. Για δες

 

Εννοώ στο app της LG για τα κινητά,για να μην μπερδευόμαστε. Έχει κουμπί info που σου δείχνει stream info για το netflix app της tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ταινίες ναι. Το αμερικάνικο έχει πολλές (πολλές!) περισσότερες. Ομοίως και στα anime. Σε οτιδήποτε άλλο η εντύπωσή μου είναι πως τα πράγματα είναι σχετικά μοιρασμένα. Μέχρι στιγμής έχω βρει ένα κάρο σειρές και ντοκιμαντέρ που ενώ είναι διαθέσιμες για Ελλάδα, δεν υπάρχουν στο US Netflix (τελευταίο παράδειγμα που ανακάλυψα χθες βράδυ είναι το The Expanse).

Και στις δύο περιπτώσεις το υλικό είναι τεράστιο και δεν φτάνει μια ζωή για να το δεις όλο... Τα 10-12 ευρώ το μήνα είναι αμελητέο ποσό, ειδικά αν τα μοιραστείς με οικογένεια ή φίλους.

ps: αναφέρομαι μόνο στο ίδιο το υλικό, όχι σε ελληνικούς υπότιτλους ή μεταγλωττισμούς

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες, μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο Netflix στο πρόγραμμα με το HD και όχι το Ultra HD. Μπορώ κάπως να εξακριβώσω σε τί ποιότητα βλέπω το περιεχόμενο; Διότι δε μου μοιάζει για 1080p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Abudi είπε

Παίδες, μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο Netflix στο πρόγραμμα με το HD και όχι το Ultra HD. Μπορώ κάπως να εξακριβώσω σε τί ποιότητα βλέπω το περιεχόμενο; Διότι δε μου μοιάζει για 1080p 

αν το υποστηριζει η τιβι-ενισχυτης σου μπορεις να δεις την αναλυση  αλλιως οχι,παντως πανε στις ρυθμισεις αναπαραγωγης και βαλε υψηλη και οχι αυτοματη και δες αν εχεις διαφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, slk200gr είπε

αν το υποστηριζει η τιβι-ενισχυτης σου μπορεις να δεις την αναλυση  αλλιως οχι,παντως πανε στις ρυθμισεις αναπαραγωγης και βαλε υψηλη και οχι αυτοματη και δες αν εχεις διαφορα 

Είμαι σε pc και το έχω ήδη ρυθμισμένο σε high quality. Δεν υπάρχει τρόπος λοιπόν; Μήπως με το HD το Netflix εννοεί 720p και όχι Full HD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείς σίγουρα να το δεις και σε playstation πιέζοντας το R3 

 

βέβαια πολλές φορές στην αρχή μέχρι να πιάσει ταχύτητα (μπορεί να πάρει και κάνα λεπτό η φάση άμα το πιάσουν τα δικά του) ξεκινάει 480p μετά  720p και τέλος 1080p

αν βλέπεις κάνα 3λεπτο πχ και ακόμα σου τα δείχνει σκατά κάτι δεν πάει καλά, αλλά σχεδόν πάντα τα πρώτα δευτερόλεπτα τουλάχιστον μου δείχνει με χαμηλότερη ποιότητα 

 

ΥΓ στο pc χρησιμοποιείς την εφαρμογή από το ms store? 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...