Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειωσα την δευτερη σεζον πριν λιγο. Για μενα ακομα καλυτερη απτην πρωτη. Οι σεναριογραφοι φαινετε πως ξερουν πληρως τι κανουν,παρολο που εχουν πιασει ενα τοσο μπλεγμενο θεμα,το time travel. 

Η αισθηση που μου βγαζει η σειρα ειναι οτι εχουν ηδη τελειωμενο το σεναριο ολων των κυκλων και απλα παιζουν μαζι μας,με την καλη εννοια, δειχνοντας μονο αυτα που θελουν να δειξουν απτην πλοκη λιγο λιγο. 

Φερτε κανα time travel machine για να δουμε κιολας season 3 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα και τον 2ο και 3ο κυκλο απο Stranger things και casa de papel, μπορω να πω με σιγουρια οτι η σειρα αυτη ειναι κατα πολυ ανωτερη.

Παρα πολυ θετικο το γεγονος οτι η 3η θα ειναι η τελευταια σεζον και καπου ειχα δει οτι οι writers δηλωσαν οτι θα απαντηθουν τα περισσοτερα (ολα? -δε θυμαμαι ακριβως) ερωτηματα.

Μενει να το δουμε κιολας στην πραξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες είδα το 6ο επεισόδιο της 2ης σεζόν. Έχω να πω δυο πράγματα:

1. Είναι η πρώτη σειρά χωρίς filler επεισόδιο (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) που βλέπω.

2. Δείχνει πόσο γαμωτέλειο θα μπορούσε να είναι το Lost αν οι σεναριογράφοι του ήταν καλύτεροι. Βασικά, είναι ένα υπέροχο δώρο για όλους εμάς τους απογοητευμένους φαν του Lost.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gpgalanis είπε

Κάτσε να τελειώσει πρώτα γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει το κίνητρο πίσω από όσα βλέπουμε.

Το κινητρο ειναι η καλυτερευση του κοσμου και η παρεμποδιση του πραγματικου χρονου. Οι μεν θελουν να αλλαξει και οι δε οχι. Τωρα που θα μπλεξουμε και με παραλληλα συμπαντα να δεις τι εχει να γινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει η ανάγκη για καλυτέρευση του κόσμου γιατί δεν έχουμε δει κάτι που να δικαιολογεί την 

Spoiler

Αποκάλυψη. Μετά την αποκάλυψη ναι είναι μαύρα χάλια αλλά πριν δεν έχει γίνει κάτι συνταρακτικό.

Τέλος πάντων είναι ενδιαφέρουσα σειρά απλά ειλικρινά φοβάμαι μην καταλήξει χειρότερο από το lost ειδικά μετά το τέλος του 2ου κύκλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Μια σειρα που τελειωνει του χρονου δε γινεται να καταληξει οπως μια σειρα που τραβηξε 6 χρονια και να θελε δλδ..

Προφανώς εννοεί ο φίλος να μην καταλήξει να έχει ένα τέλος σαν του Lost,που δίχασε πολλούς για το αν άξιζε ή όχι και όχι για το ξεχιλωμα που έφαγε το Lost με τις τόσες σεζόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία ήταν και η 2η σεζόν, κατά τη γνώμη μου όμως κατώτερη της πρώτης. Νομίζω ότι το θέμα της ιστορίας έχει ξεφύγει άσχημα και δε μαζεύεται εύκολα.

Spoiler

Ο καθένας έχει βρεθεί με μια χρονομηχανή στο χέρι που είναι είτε βαλίτσα, είτε τύπου tablet, είτε μπαλάκι. Ενώ ταυτόχρονα μπορεί κάποιος να μεταφερθεί από την αίθουσα στο εσωτερικό του εργοστασίου αλλά και από τις σπηλιές φυσικά. 

Αναγνωρίζοντας τη δυσκολία του όλου εγχειρήματος να μείνει ενδιαφέρον, το συγκεκριμένο που ανέφερα μου δίνει την αίσθηση μεγάλης "ευκολίας" σεναριακά. 

Γενικότερα μιλώντας το ότι ο οποιοσδήποτε, μπορεί να είναι οπουδήποτε και οποτεδήποτε (με την προσθήκη multi-universe στην τελευταία σκηνή) κάπου χωλαίνει.  

Το επίπεδο μουσικής, φωτογραφίας, φωτισμού κλπ. παραμένει εξαιρετικά υψηλό. 

Και δυο ερωτήσεις για όποιον έχει καταλάβει μπας και βγάλω καμιά άκρη:

Spoiler

1. Μιλάνε για κύκλους που ολοκληρώνονται κάθε 99 χρόνια. Για παράδειγμα έχουμε σε έναν "κύκλο" το 1953, το 1986 και το 2019. Πως οι ήρωες του συγκεκριμένου κύκλου μπορούν να βρεθούν με την ίδια ευκολία στο 1920 αλλά και στο 2053 (για παράδειγμα); Αν μπορούν να πάνε οποτεδήποτε (και εκτός του κύκλου τους εννοώ), ποιο είναι το νόημα του κύκλου;

2. Στο βασικό timeline, ο Γιόνας εμφανίστηκε στον μικρό Μικαέλ και τον "οδήγησε" στις σπηλιές ώστε να μεταφερθεί στο παρελθόν και να τον "γεννήσει"; Είναι κι αυτό στα πλαίσια του χρονικού παράδοξου; Πώς υφίσταται ο Γιόνας στο συγκεκριμένο timeline όπου ο Μικαέλ ακόμα δεν έχει πάει στο παρελθόν;

 

 

Επεξ/σία από katergaris79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 7:47 ΜΜ, gpgalanis είπε

Κάτσε να τελειώσει πρώτα γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει το κίνητρο πίσω από όσα βλέπουμε.

Δεν υπάρχει κίνητρο. Πράγματα που απλά συμβαίνουν σε απλούς ανθρώπους. Ό,τι κίνητρο προκύψει θα είναι αποτέλεσμα των συμβάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...