Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/7/2019 στις 2:31 ΜΜ, billdanos είπε

Εγώ νομίζω πως πρέπει να τυπώσω ένα τεράστιο πανό με τους χαρακτήρες, φωτογραφίες και άλλες πληροφορίες και να το έχω πάνω από την τηλεόραση κάθε φορά που θα βλέπω κάποιο επεισόδιο... :p 

Πριν ξεκινήσω τη σεζόν 2, βρήκα μία αγγλόφωνη σελίδα που είχε την περίληψη του 1 και είχε φτιάξει χάρτη με όλα τα πρόσωπα, βελάκια κλπ.

Αν το βρω, θα το ποστάρω.

Τώρα είμαι στο επεισόδιο 2.7. Στο 2.3, είχα χαθεί εντελώς, όλοι έκαναν ταξίδια κατά το δοκούν...Δεν ήξερα σε ποιά εποχή βρίσκεται ο καθένας και τι γνώση έχει επί των πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

είχα χαθεί εντελώς, όλοι έκαναν ταξίδια κατά το δοκούν...Δεν ήξερα σε ποιά εποχή βρίσκεται ο καθένας και τι γνώση έχει επί των πραγμάτων.

όλοι έχουμε βρεθεί σε αυτή την θέση, πιστεψε με 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου διάβασα ότι ήταν οι ηθοποιοί που τους ντουμπλαραν αλλά δεν πολυκαταλαβα τον λόγο. 

Αυτούς τους 3 εννοώ 

IMG_20190902_161201.jpg

Screenshot_2019-09-02-16-11-46-020_com.imdb.mobile.png

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Κάπου διάβασα ότι ήταν οι ηθοποιοί που τους ντουμπλαραν αλλά δεν πολυκαταλαβα τον λόγο. 

Αυτούς τους 3 εννοώ 

IMG_20190902_161201.jpg

Screenshot_2019-09-02-16-11-46-020_com.imdb.mobile.png

Εμφανίζονται στην ίδια σκηνή μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμφανίζονται σε κανένα επεισόδιο. Οπότε φαντάζομαι απλά δανείζουν τις φωνές τους. 

Αυτός ο ξανθός στη φωτογραφία τι σχέση έχει με τον Μάγκνους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2019 στις 3:00 ΜΜ, katergaris79 είπε

Ωραία ήταν και η 2η σεζόν, κατά τη γνώμη μου όμως κατώτερη της πρώτης. Νομίζω ότι το θέμα της ιστορίας έχει ξεφύγει άσχημα και δε μαζεύεται εύκολα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο καθένας έχει βρεθεί με μια χρονομηχανή στο χέρι που είναι είτε βαλίτσα, είτε τύπου tablet, είτε μπαλάκι. Ενώ ταυτόχρονα μπορεί κάποιος να μεταφερθεί από την αίθουσα στο εσωτερικό του εργοστασίου αλλά και από τις σπηλιές φυσικά. 

Αναγνωρίζοντας τη δυσκολία του όλου εγχειρήματος να μείνει ενδιαφέρον, το συγκεκριμένο που ανέφερα μου δίνει την αίσθηση μεγάλης "ευκολίας" σεναριακά. 

Γενικότερα μιλώντας το ότι ο οποιοσδήποτε, μπορεί να είναι οπουδήποτε και οποτεδήποτε (με την προσθήκη multi-universe στην τελευταία σκηνή) κάπου χωλαίνει.  

Το επίπεδο μουσικής, φωτογραφίας, φωτισμού κλπ. παραμένει εξαιρετικά υψηλό. 

Και δυο ερωτήσεις για όποιον έχει καταλάβει μπας και βγάλω καμιά άκρη:

  Απόκρυψη περιεχομένων

1. Μιλάνε για κύκλους που ολοκληρώνονται κάθε 99 χρόνια. Για παράδειγμα έχουμε σε έναν "κύκλο" το 1953, το 1986 και το 2019. Πως οι ήρωες του συγκεκριμένου κύκλου μπορούν να βρεθούν με την ίδια ευκολία στο 1920 αλλά και στο 2053 (για παράδειγμα); Αν μπορούν να πάνε οποτεδήποτε (και εκτός του κύκλου τους εννοώ), ποιο είναι το νόημα του κύκλου;

2. Στο βασικό timeline, ο Γιόνας εμφανίστηκε στον μικρό Μικαέλ και τον "οδήγησε" στις σπηλιές ώστε να μεταφερθεί στο παρελθόν και να τον "γεννήσει"; Είναι κι αυτό στα πλαίσια του χρονικού παράδοξου; Πώς υφίσταται ο Γιόνας στο συγκεκριμένο timeline όπου ο Μικαέλ ακόμα δεν έχει πάει στο παρελθόν;


Συμφωνώ φίλε μου, το θέμα με τα

 

χρονικά παράδοξα

μου κάθεται περίεργα - εκτός και αν χάθηκα/μπερδεύτηκα κάπου ή/και το εξήγησαν οι σεναριογράφοι...

Μια απο τις καλύτερες σειρές του netflix πάντως, η παραγωγή/budget κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα με την σκηνοθεσία/φωτογραφία/cast να είναι εξαιρετικά.
Σχετικά δύσκολη σειρά στο να την παρακολουθήσεις καθώς πρέπει να είσαι εστιασμένος 100% γιατί με τα 4354576 πρόσωπα (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές επίσης) και τη σειρά των γεγονότων μπορείς εύκολα να χάσεις την παροιμιακή "μπάλα".  

Η πλάκα είναι πως μέχρι να πάρει " 'μπρος" το σίριαλ θέλει λίγο χρόνο, είχα δει τα πρώτα 3-4 επεισόδια και το είχα αφήσει, καλά που βρήκα το θάρρος να το συνεχίσω καθώς θα ηταν κρίμα πραγματικά αμα το είχα παρατήσει.

Ελπίζω η 3η σεζόν μην το παρατραβήξει/ξεχειλώσει καθώς μπήκαν και τα

 

παράλληλα σύμπαντα

 στη μέση πλέον, για να δούμε ;) 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλοκαιριάτικα τέτοια σειρά δύσκολα βλέπεται.

Ακόμα δεν έχω τελειώσει τον πρώτο κύκλο, εννοείται ότι πρέπει να το ξεκινήσω απ' την αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 8:07 ΜΜ, phanispal είπε

Καλοκαιριάτικα τέτοια σειρά δύσκολα βλέπεται.

Ακόμα δεν έχω τελειώσει τον πρώτο κύκλο, εννοείται ότι πρέπει να το ξεκινήσω απ' την αρχή.

Και η 2η καλοκαιρι βγηκε 😛

Μια χαρα την βλεπεις το βραδακι μετα την θαλασσιτσα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/2/2020 στις 1:14 ΠΜ, overpower είπε

Και η 2η καλοκαιρι βγηκε 😛

Μια χαρα την βλεπεις το βραδακι μετα την θαλασσιτσα 

Αυτο το καλοκαιρι ουτος ή άλλος μας βλεπω ακομα καραντίνα οποτε θα το δουμε μια χαρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...