Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ απο την επόμενη Δευτέρα λέω να καθίσω να το ξεκινήσω πάλι. Σκηνοθεσία και εικόνα τα θεωρώ τοπ, ειδικά στην 1η σεζόν με τις μισές εικόνες (είτε για να δείξει πρόσωπα ώστε να σε βοηθήσει να καταλάβεις ποιος είναι σε ποια χρονολογία ή γενικά που έδειχνε τοποθεσίες) και η μουσική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκίνησα να βλέπω το Dark πριν 2 εβδομάδες και είδα χτες και το τελευταίο επεισόδιο, είναι δυνατή σειρά με ωραία ατμόσφαιρα και ο τρόπος που μας παρουσιάζει τα γεγονότα είναι τέτοιος που αν δεν αφαιρεθεί κάποιος μπορεί να καταλάβει τι θα γίνει, τουλάχιστον εγώ δεν ξαφνιάστηκα σε κανένα σημείο με τις αποκαλύψεις.

Από το trailer της 3ης season φοβάμαι ότι θα είναι ένα σκαλοπάτι πιο κάτω, αλλά μακάρι να κλείσει ωραία.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Γερμανική σειρά με ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο σχετικό με ταξίδι στον χρόνο που καταφέρνει να αφηγείται μια μπερδεμένη ιστορία σχετικά με πέρα δώθε σε παρελθόν, παρόν και μέλλον χωρίς όμως ποτέ να σε κάνει να χάσεις την ροή της αφήγησης! Υπάρχουν πολλά mindfuck στοιχεία και παράδοξα στην ιστορία καθώς και πολλά ερωτήματα που δημιουργούνται σε κάθε επεισόδιο ωστόσο είναι όλα δεμένα με πολύ ενδιαφέρον τρόπο με αποτέλεσμα το κάθε επεισόδιο να σε κρατάει καθηλωμένο και να μην σε αφήνει να πάρεις το βλέμμα σου ούτε στιγμή! Αυτό που θα ήθελα μόνο είναι πιο ενδιαφέροντες και συμπαθείς χαρακτήρες μιας και το ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στα γεγονότα και η ανάπτυξη των χαρακτήρων μένει κάπως πίσω (λόγω και του μυστηρίου βέβαια)!Σαν σύνολο είναι μια άψογη παραγωγή με πολύ καλό σενάριο που σε κάνει να αδημονείς να πάρεις απαντήσεις!(8)
Season 2:H δεύτερη σεζόν είναι ακόμα πιο αποτελεσματική από την πρώτη μιας και πλέον οι χαρακτήρες από όλα τα timelines μας είναι πιο γνώριμοι και έτσι όλες οι ανατροπές και τα wtf στοιχεία πραγματικά σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό! Πλέον στο ταξίδι στον χρόνο συμμετέχουν ακόμα περισσότεροι χαρακτήρες με απροσδόκητες συνέπειες και παρότι η σεζόν δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από όσα απαντάει καταφέρνει να είναι αφάνταστα διασκεδαστική και μπερδεμένη όσο πρέπει για να διατηρεί το μυστήριο χωρίς να σε κάνει να χάνεις την μπάλα! Η σεζόν κλείνει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο και αφήνει αγωνία για την συνέχεια και πλέον μένει να δούμε την τρίτη και τελευταία σεζόν για να φανεί αν υπάρχουν όντως ικανοποιητικές απαντήσεις να δοθούν!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, thanosfwto είπε
Γερμανική σειρά με ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο σχετικό με ταξίδι στον χρόνο που καταφέρνει να αφηγείται μια μπερδεμένη ιστορία σχετικά με πέρα δώθε σε παρελθόν, παρόν και μέλλον χωρίς όμως ποτέ να σε κάνει να χάσεις την ροή της αφήγησης! Υπάρχουν πολλά mindfuck στοιχεία και παράδοξα στην ιστορία καθώς και πολλά ερωτήματα που δημιουργούνται σε κάθε επεισόδιο ωστόσο είναι όλα δεμένα με πολύ ενδιαφέρον τρόπο με αποτέλεσμα το κάθε επεισόδιο να σε κρατάει καθηλωμένο και να μην σε αφήνει να πάρεις το βλέμμα σου ούτε στιγμή! Αυτό που θα ήθελα μόνο είναι πιο ενδιαφέροντες και συμπαθείς χαρακτήρες μιας και το ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στα γεγονότα και η ανάπτυξη των χαρακτήρων μένει κάπως πίσω (λόγω και του μυστηρίου βέβαια)!Σαν σύνολο είναι μια άψογη παραγωγή με πολύ καλό σενάριο που σε κάνει να αδημονείς να πάρεις απαντήσεις!(8)
Season 2:H δεύτερη σεζόν είναι ακόμα πιο αποτελεσματική από την πρώτη μιας και πλέον οι χαρακτήρες από όλα τα timelines μας είναι πιο γνώριμοι και έτσι όλες οι ανατροπές και τα wtf στοιχεία πραγματικά σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό! Πλέον στο ταξίδι στον χρόνο συμμετέχουν ακόμα περισσότεροι χαρακτήρες με απροσδόκητες συνέπειες και παρότι η σεζόν δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από όσα απαντάει καταφέρνει να είναι αφάνταστα διασκεδαστική και μπερδεμένη όσο πρέπει για να διατηρεί το μυστήριο χωρίς να σε κάνει να χάνεις την μπάλα! Η σεζόν κλείνει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο και αφήνει αγωνία για την συνέχεια και πλέον μένει να δούμε την τρίτη και τελευταία σεζόν για να φανεί αν υπάρχουν όντως ικανοποιητικές απαντήσεις να δοθούν!

Συνελθε..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 3:07 ΠΜ, thanosfwto είπε
Γερμανική σειρά με ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο σχετικό με ταξίδι στον χρόνο που καταφέρνει να αφηγείται μια μπερδεμένη ιστορία σχετικά με πέρα δώθε σε παρελθόν, παρόν και μέλλον χωρίς όμως ποτέ να σε κάνει να χάσεις την ροή της αφήγησης! Υπάρχουν πολλά mindfuck στοιχεία και παράδοξα στην ιστορία καθώς και πολλά ερωτήματα που δημιουργούνται σε κάθε επεισόδιο ωστόσο είναι όλα δεμένα με πολύ ενδιαφέρον τρόπο με αποτέλεσμα το κάθε επεισόδιο να σε κρατάει καθηλωμένο και να μην σε αφήνει να πάρεις το βλέμμα σου ούτε στιγμή! Αυτό που θα ήθελα μόνο είναι πιο ενδιαφέροντες και συμπαθείς χαρακτήρες μιας και το ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στα γεγονότα και η ανάπτυξη των χαρακτήρων μένει κάπως πίσω (λόγω και του μυστηρίου βέβαια)!Σαν σύνολο είναι μια άψογη παραγωγή με πολύ καλό σενάριο που σε κάνει να αδημονείς να πάρεις απαντήσεις!(8)
Season 2:H δεύτερη σεζόν είναι ακόμα πιο αποτελεσματική από την πρώτη μιας και πλέον οι χαρακτήρες από όλα τα timelines μας είναι πιο γνώριμοι και έτσι όλες οι ανατροπές και τα wtf στοιχεία πραγματικά σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό! Πλέον στο ταξίδι στον χρόνο συμμετέχουν ακόμα περισσότεροι χαρακτήρες με απροσδόκητες συνέπειες και παρότι η σεζόν δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από όσα απαντάει καταφέρνει να είναι αφάνταστα διασκεδαστική και μπερδεμένη όσο πρέπει για να διατηρεί το μυστήριο χωρίς να σε κάνει να χάνεις την μπάλα! Η σεζόν κλείνει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο και αφήνει αγωνία για την συνέχεια και πλέον μένει να δούμε την τρίτη και τελευταία σεζόν για να φανεί αν υπάρχουν όντως ικανοποιητικές απαντήσεις να δοθούν!

Αντιγραμμενο κειμενο απο εδω. Αυτο το copy paste εχει καταντησει βαρετο σε καθε θεμα σειρας ταινιας. 

https://nikos-fekkas.blogspot.com/2019/08/tv-series-dark-2017.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αντιγραμμενο κειμενο απο εδω. Αυτο το copy paste εχει καταντησει βαρετο σε καθε θεμα σειρας ταινιας. 

https://nikos-fekkas.blogspot.com/2019/08/tv-series-dark-2017.html

Συγγνωμη χθες ειδα copy paste του τυπου απο αλλο site απο ποστ του '15. Αντιγραφει αλλων και τα ποσταρει εδω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Συγγνωμη χθες ειδα copy paste του τυπου απο αλλο site απο ποστ του '15. Αντιγραφει αλλων και τα ποσταρει εδω;

Ναι το 99% των ποστ ειναι αντιγραφες απο αλλα site. Οκ να μπαινουν τετοια αρθρα αλλα να γραφετε και η πηγη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι το 99% των ποστ ειναι αντιγραφες απο αλλα site. Οκ να μπαινουν τετοια αρθρα αλλα να γραφετε και η πηγη.

Έπεσα απο τα σύννεφα. Θα ορκιζόμουν ότι είναι δικά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι το 99% των ποστ ειναι αντιγραφες απο αλλα site. Οκ να μπαινουν τετοια αρθρα αλλα να γραφετε και η πηγη.

Δεν ειναι καν αρθρα. Ειναι takes καποιου που ειδε μια ταινια/σειρα. Ποσο λυπηρο οταν δεν μπορεις να ποσταρεις την δικια σου αποψη για αυτα και παιρνεις αλλων, για να δειξεις τι; Οτι γραφεις ωραια; 

Ή ακομα χειροτερα, να μην εχεις δει το εργο και να βρεις μια αποψη αλλου και να την ποσταρεις σαν δικια σου. 

 

Τεσπα, για τη σειρα τωρα, ευχομαι να βρω ενα καλο, περιεκτικο recap πριν την τριτη διοτι δεν την παλευω να ξαναδω την δευτερη ολοκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Δεν ειναι καν αρθρα. Ειναι takes καποιου που ειδε μια ταινια/σειρα. Ποσο λυπηρο οταν δεν μπορεις να ποσταρεις την δικια σου αποψη για αυτα και παιρνεις αλλων, για να δειξεις τι; Οτι γραφεις ωραια; 

Ή ακομα χειροτερα, να μην εχεις δει το εργο και να βρεις μια αποψη αλλου και να την ποσταρεις σαν δικια σου. 

Τεσπα, για τη σειρα τωρα, ευχομαι να βρω ενα καλο, περιεκτικο recap πριν την τριτη διοτι δεν την παλευω να ξαναδω την δευτερη ολοκληρη.

Και εγω δεν ξερω γιατι βαζει αρθρα απο αλλου δεν εχει νοημα εφοσον δεν ακουμε την γνωμη του. Ποσο μαλλον αν δεν εχει δει καν τις ταινιες/σειρες και απλα βαζει αρθρα. 

Για το Dark εφοσον δεν μπλεξουν τα μπουτια τους με τα παραλληλα συμπαντα που αφησαν να υπονοηθει στο τελος της σεζον θα εχουμε ισως την πιο συνετη και δεμενη σωστα σειρα πανω σε time travel/parallel universe genre. To Fringe ηταν και αυτο πολυ αξιολογο αν και ποτε δεν ειδα την 5 σεζον να το τελειωσω. Για recap σιγουρα θα εχει καποια λεπτα ολης της δευτερης σεζον γιατι οι περισσοτεροι θα χαθουμε στις μικρες λεπτομερειες που δεν θυμομαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που ξαναβλέπω τη 2η τα είχα ξεχάσει (σχεδόν) όλα ενώ γενικότερα έχω δυνατή μνήμη.

Είναι πολύ πυκνογραμμένο το σενάριο. Χθες είδα το 5ο και έγιναν τόσα πράγματα που σε άλλη σειρά θα έπαιρνε μια σεζόν για να γίνουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Εγώ πάντως που ξαναβλέπω τη 2η τα είχα ξεχάσει (σχεδόν) όλα ενώ γενικότερα έχω δυνατή μνήμη.

Είναι πολύ πυκνογραμμένο το σενάριο. Χθες είδα το 5ο και έγιναν τόσα πράγματα που σε άλλη σειρά θα έπαιρνε μια σεζόν για να γίνουν.

Έτσι. Είμαστε για να δούμε τα επεισόδια ξανά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Εγώ πάντως που ξαναβλέπω τη 2η τα είχα ξεχάσει (σχεδόν) όλα ενώ γενικότερα έχω δυνατή μνήμη.

Είναι πολύ πυκνογραμμένο το σενάριο. Χθες είδα το 5ο και έγιναν τόσα πράγματα που σε άλλη σειρά θα έπαιρνε μια σεζόν για να γίνουν.

Πυκνογραμμένο όντως. Λες και δεν υπάρχεί ούτε μια στιγμη΄που δεν έχει σημασία, που μπορείς να χαλαρώσεις λίγο τη προσοχή σου.

Κιε γω που θεωρώ οτι έχω δυνατή μνήμη όταν ξαναειδά τη 1η σεζόν περσι τετοια εποχή προετοιμαζόμενος για τη 2η, δε θυμόμουν πάρα πολλά.

Κια τώρα πάλι αισθάνομαι ότι τη 2η τη θυμάμαι ελάχιστα αλλά δε θα τη ξαναδώ αυτή τη φορά, θα τη βγάλω με ένα recap.

Γενικώς αν θέλανε να το τραβήξουν με fillers θα μπορούσε να πάει 10 σεζον αλλά νομίζω θα έχανε αυτή την ένταση, αυτη τη τσίτα πυο σου δίνει αυτό το πυκνό γράψιμο.

edit: αυτό μάλλον είναι καλό

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μονό εγώ ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει πως συνδέονται όλοι; Έχω μπερδευτεί με τόσες μεταβάσεις στο παρελθόν και στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...