Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, red1 είπε

Ερώτηση (για να μην ξαναβάλω τις προηγούμενες σεζόν) : Ο τύπος με το λαγώχειλο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ποιος είναι ? ο πιτσιρικάς που έφαγε την κοτρόνα στο δόντι οταν ταξίδεψε ο Ulrich στο παρελθόν για να τον σκοτώσει - ο οποίος ειναι ο τζαζεμένος επιστάτης στο κανονικό timeline ? (σεζον 1η) ?
Επίσης, τα 3 πρόσωπα που εμφανίζονται είναι το ίδιο άτομο, ορθά ? (Νέος, γέρος, παιδάκι).

 

Θα μάθεις πιο μετά, νομίζω δεν τον έχουμε δει στα προηγούμενα.

 

59 λεπτά πριν, Superuser είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όπως προείπα...

Δώσε λίγο σημασία στο παρακάτω κομμάτι:

δεν πήρε μαζί του τον Bartosz όπου παντρεύτηκε την silja(που είναι κόρη της μάνας του Jonas και ενός πηδηματος με τον μπάτσο του 50, ενώ δεν έχει ταξιδέψει πίσω η μάνα του διότι το timeline είναι διαφορετικό) δεν γέννησαν τον Noa και Ignes που ο γιος της δεν έπρεπε να υπάρχει,ο Tronte, αρα ούτε ο Urlich, Mads, Martha, Magnus και Mikkel

Που να δεις και το έβδομο...
Θες χαρτί και μολύβι

Spoiler

Και εγώ συμφωνώ, ότι δεν ανέλυσε τον δεύτερο κόσμο όσο θα έπρεπε, αλλά γενικά μας λέει ότι και σ'εκείνο συμβαίνουν τα ίδια, απλά σε διαφορετική στιγμή και με λίγο διαφορετικό τρόπο. Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι είτε η Μάρτα πήγε στο 1888 ή όλο έγινε σε κάποια άλλη περίοδο. Νομίζω δεν ήθελαν να το επεκτείνουν, γιατί θα χρειαζόμασταν άλλες 2 σαιζόν.

 

33 λεπτά πριν, thanosfwto είπε

χωρια το μπερδεμα που κυριαρχει ειναι γενικα το ολο κονσεπτ βαρετο.οταν βλεπεις μια σειρα θες να χαλαρωσεις και οχι να προβληματιστεις.που ειδατε γενικα τα φοβερα σκηνικα και τα τοπια που λετε;το μονο που αξιζει εκει ειναι η μαρτα,παιρνουμε και λιγο ματι.αυτος ο γιονας κατανταει κουραστικος παρα πολυ οπως επισης και η γερμανικη γλωσσα που ειναι χαλια.κανεις αλλος εκτος απο μενα που τα βλεπει ολα χαλια;;

Δεν είναι το ίδιο για όλους, μερικοί θέλουν να προβληματιστούν, να τρομάξουν, να γελάσουν, να δακρύσουν, να ανοίξουν τα όρια της φαντασίας τους. Το γιατί βλέπουν μία σειρά είναι υποκειμενικό για όλους.

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις Baywatch, νομίζω θα περάσεις καλύτερα από το να σπαταλάς χρόνο με το Dark.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, thanosfwto είπε

χωρια το μπερδεμα που κυριαρχει ειναι γενικα το ολο κονσεπτ βαρετο.οταν βλεπεις μια σειρα θες να χαλαρωσεις και οχι να προβληματιστεις.που ειδατε γενικα τα φοβερα σκηνικα και τα τοπια που λετε;το μονο που αξιζει εκει ειναι η μαρτα,παιρνουμε και λιγο ματι.αυτος ο γιονας κατανταει κουραστικος παρα πολυ οπως επισης και η γερμανικη γλωσσα που ειναι χαλια.κανεις αλλος εκτος απο μενα που τα βλεπει ολα χαλια;;

Aμα ηταν να βλέπουμε και να ακούμε πράγματα για να "χαλαρώνουμε" μόνο φίλε θα το ρίχναμε μόνο στο friends, that 70's show,  how i met your mother , Βaywatch και απο ταινίες μονο Michael Bay και MCU και απο μουσικές Bieber, Nicki Minaj και στο τσακίρ κέφι τίποτα Billie Elish...
Η τέχνη (στην οποία υπάγεται ο κινηματογράφος/σειρές/μουσική κτλπ) δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ευκολοχώνευτη και να πληρεί ρόλο πασατέμπου αποκλειστικά - oχι πως το Dark ειναι το αποκορύφωμα της 7ης τέχνης ή οτιδήποτε αλλά...
Θέλεις να δεις trash ? Πάνε δες το Witcher στο Netflix οπου τα πάντα ειναι λάθος/άσχημα και γενικά επικρατεί απίστευτη κακοτεχνία (καδράρισμα/φωτογραφία/εφφέ/casting/location spot (τοποθεσίες) κτλπ.
Βλέπε επίσης : Another Life (9/10 trash).

Σχετικά με την (όλη) παραγωγή : η σειρά έχει σωστότατο καδράρισμα, ωραιότατη φωτογραφία (αλλά και post-process/colour grading που αρμόζει στο ύφος/τόνο του όλου μοτίβου) και καλό location spot, αμα δεν σου αρέσει καλώς, δεν είναι τα πάντα για ολα τα γούστα αλλά απο τεχνικής άποψης καθαρά (το οποίο είναι αντικειμενικό και οχι υποκειμενικό) η σειρά είναι αρτιότατη.

Τα Γερμανικά δεν τα γούσταρα και εγώ ποτέ μου και τα θεωρώ...άσχημη ως γλώσσα (βλέπε: καθόλου εύηχη) αλλά αυτό είναι υποκειμενικό/προσωπικό θέμα και ζήτημα.

θα το ξαναπώ, δεν είναι ανάγκη να σου αρέσει (με το ζόρι) και δεν χρειάζεται να το δει κάποιος (το όλο θέμα) σαν εσένα, τα πράματα είτε αρέσουν σε κάποιον/α , είτε οχι ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά η τρίτη σεζόν είναι δύο σκαλοπάτια πιο κάτω από τις δύο πρώτες.

Ειδικά στα πρώτα επεισόδια βλέπεις πράγματα που δεν έχουν κάποια σοβαρή σημασία για την εξέλιξη του σεναρίου, σαν ένα μεγάλο φίλερ.

Βέβαια το 7ο και κυρίως το 8ο επεισόδιο είναι τρομερά, σου δίνουν να καταλάβεις για ποιον λόγο ξεκίνησαν όλα.

Γενικά πάντως η σειρά είναι κορυφαία, παρά το βούλιαγμα στην αρχή της τρίτης σεζόν, και σίγουρα πρωτοποριακή. Είμαι βέβαιος ότι θα αποτελέσει σημείο αναφοράς και ίσως αφετηρία για ένα νέο είδος σειρών πιο "mindfuck"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, kiko33gr είπε

Θα μάθεις πιο μετά, νομίζω δεν τον έχουμε δει στα προηγούμενα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και εγώ συμφωνώ, ότι δεν ανέλυσε τον δεύτερο κόσμο όσο θα έπρεπε, αλλά γενικά μας λέει ότι και σ'εκείνο συμβαίνουν τα ίδια, απλά σε διαφορετική στιγμή και με λίγο διαφορετικό τρόπο. Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι είτε η Μάρτα πήγε στο 1888 ή όλο έγινε σε κάποια άλλη περίοδο. Νομίζω δεν ήθελαν να το επεκτείνουν, γιατί θα χρειαζόμασταν άλλες 2 σαιζόν.

Δεν είναι το ίδιο για όλους, μερικοί θέλουν να προβληματιστούν, να τρομάξουν, να γελάσουν, να δακρύσουν, να ανοίξουν τα όρια της φαντασίας τους. Το γιατί βλέπουν μία σειρά είναι υποκειμενικό για όλους.

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις Baywatch, νομίζω θα περάσεις καλύτερα από το να σπαταλάς χρόνο με το Dark.

το baywach εμεινε στην ιστορια αντιθετα με το dark που θα ξεχαστει γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostool13 είπε

Μπορείς πολύ εύκολα να υποθέσεις πως

  Απόκρυψη περιεχομένων

στο δεύτερο κόσμο, η Μάρτα έπαιξε αντίστοιχο ρόλο με αυτόν του Γιόνας, με όλα τα time travels, αιμομιξίες κτλ που αυτό συνεπάγεται... Θα ήταν χαζομάρα να σου δείχνει παρόμοια σκηνικά αλλά με Μάρτα αντί Γιόνας και γενικά με rotation κάποιων χαρακτήρων σε διαφορετικούς ρόλους, απλά και μόνο για να εξηγήσει κάτι που εννοείται. Ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται να ξέρει ο θεατής για το δεύτερο κόσμο είναι ότι κι εκεί οι χαρακτήρες έχουν υποφέρει λόγω του timeloop, αρά και για αυτόν η "επιθυμητή" λύση - finale είναι το να πάψει να υπάρχει. Αν μη τι άλλο ανάλωσε υπερβολικό χρονο στον κόσμο της Μάρτα απλά και μόνο για να μας δείξει ότι έχει διαφορετικό γκόμενο, κτλ ενώ θα ήταν προτιμότερο να εμβαθύνει περισσότερο σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το ρόλο της τριπλέτας/παιδιού Γιόνας-Μάρτα, τη σχέση middle-aged Γιόνας & middle-aged Νόα, κτλ...

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έπεισε-έβαλε χαρακτήρες ώστε να γίνουν τα ίδια γενεολογικα δέντρα αλλά την silja που την βρήκε;

Ίσως να την τσίμπησε και έπεισε από τον πρώτο κόσμο σαν συνύπαρξη και την έβαλε στον δικό της

Βέβαια κάποια στιγμή ο σκηνοθέτης μας δείχνει αδαμ και Εύα σε σκηνές όπου ετοιμάζουν τις στρατιές-ακολούθους τους να φεύγουν για τα καίρια σημεία απλά δεν θυμάμαι αν η silja είναι στο πλευρό της Εύας και του αδαμ συγχρόνως διότι είναι το "κλειδί" για να δημιουργηθεί η οικογένεια Nielsel

Εγώ εντωμεταξύ θα ήθελα η τρίτη σεζον να αναλωθεί στον παράλληλο κόσμο και να κλείσει η σειρά με μία ακόμη

5 ώρες πριν, kostool13 είπε

Μπορείς πολύ εύκολα να υποθέσεις πως

  Απόκρυψη περιεχομένων

στο δεύτερο κόσμο, η Μάρτα έπαιξε αντίστοιχο ρόλο με αυτόν του Γιόνας, με όλα τα time travels, αιμομιξίες κτλ που αυτό συνεπάγεται... Θα ήταν χαζομάρα να σου δείχνει παρόμοια σκηνικά αλλά με Μάρτα αντί Γιόνας και γενικά με rotation κάποιων χαρακτήρων σε διαφορετικούς ρόλους, απλά και μόνο για να εξηγήσει κάτι που εννοείται. Ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται να ξέρει ο θεατής για το δεύτερο κόσμο είναι ότι κι εκεί οι χαρακτήρες έχουν υποφέρει λόγω του timeloop, αρά και για αυτόν η "επιθυμητή" λύση - finale είναι το να πάψει να υπάρχει. Αν μη τι άλλο ανάλωσε υπερβολικό χρονο στον κόσμο της Μάρτα απλά και μόνο για να μας δείξει ότι έχει διαφορετικό γκόμενο, κτλ ενώ θα ήταν προτιμότερο να εμβαθύνει περισσότερο σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το ρόλο της τριπλέτας/παιδιού Γιόνας-Μάρτα, τη σχέση middle-aged Γιόνας & middle-aged Νόα, κτλ...

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έπεισε-έβαλε χαρακτήρες ώστε να γίνουν τα ίδια γενεολογικα δέντρα αλλά την silja που την βρήκε;

Ίσως να την τσίμπησε και έπεισε από τον πρώτο κόσμο σαν συνύπαρξη και την έβαλε στον δικό της

Βέβαια κάποια στιγμή ο σκηνοθέτης μας δείχνει αδαμ και Εύα σε σκηνές όπου ετοιμάζουν τις στρατιές-ακολούθους τους να φεύγουν για τα καίρια σημεία απλά δεν θυμάμαι αν η silja είναι στο πλευρό της Εύας και του αδαμ συγχρόνως διότι είναι το "κλειδί" για να δημιουργηθεί η οικογένεια Nielsel

Εγώ εντωμεταξύ θα ήθελα η τρίτη σεζον να αναλωθεί στον παράλληλο κόσμο και να κλείσει η σειρά με μία ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η σειρά δεν αφήνει κανένα κενό. Ούτε είναι δύσκολο να την κατανοήσει κάποιος. Απλά έχει αρκετή πληροφορία και η γερμανική γλώσσα και τα ονόματα δεν βοηθούν ιδιαίτερα. 

Θέλει απόλυτη προσήλωση. Δεν είναι για όλους. 

Από εμένα ότι καλύτερο έχει βγει με θέμα το ταξίδι στον χρόνο. 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Superuser είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

όπως προείπα...

Δώσε λίγο σημασία στο παρακάτω κομμάτι:

δεν πήρε μαζί του τον Bartosz όπου παντρεύτηκε την silja(που είναι κόρη της μάνας του Jonas και ενός πηδηματος με τον μπάτσο του 50, ενώ δεν έχει ταξιδέψει πίσω η μάνα του διότι το timeline είναι διαφορετικό) δεν γέννησαν τον Noa και Ignes που ο γιος της δεν έπρεπε να υπάρχει,ο Tronte, αρα ούτε ο Urlich, Mads, Martha, Magnus και Mikkel

 

Spoiler

Αν δεις στο έκτο επεισόδιο στο 42+ η EVA έχει μαζί της τον στρατό της από τους χαρακτήρες που "δημιούργησε" στον κόσμο της για φέρει την ισορροπία μεταξύ των 2 κόσμων. Οπότε και τον Bartosz έχει μεταφέρει στο παρελθόν ώστε μαζί με τη Silia να γεννήσουν τους Noah και Agnes, όπως και την Hannah για να γεννήσει την Silia. Απλώς η δημιουργία των γεγονότων προφανώς δεν έχει την ίδια πορεία όπως του κόσμου του ADAM, καθώς δεν υπάρχει Jonas. Αλλά όλα μπορούν να συμβούν καθότι η ύπαρξη ή μη του Jonas δεν επηρεάζει τα παραπάνω από το να συμβούν, έστω και τεχνητά μέσω της παρέμβασης της EVA σε αυτό.
 

bartozs.jpg

eva-army.jpg

 

Επεξ/σία από jumaru99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

επιτελους τελειωνει..ελπιζω να με γλιτωσει απο τον κοπο και να μη βγει τεταρτη σεζον..θα αυτοκτονησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 6:07 ΜΜ, thanosfwto είπε

το baywach εμεινε στην ιστορια αντιθετα με το dark που θα ξεχαστει γρηγορα

Φυσικά...Αυτό το έντονο κόκκινο της Πάμελα, λες να το επέλεξαν τυχαία; Χτυπάει σε συγκεκριμένα εγκεφαλικά κύτταρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanosfwto είπε

επιτελους τελειωνει..ελπιζω να με γλιτωσει απο τον κοπο και να μη βγει τεταρτη σεζον..θα αυτοκτονησω

Είναι δικό σου ποστ ή copy paste από αλλού???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είναι δικό σου ποστ ή copy paste από αλλού???

ωραια η κρυαδα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όσους έχουν δει μέχρι και το τέλος

Spoiler

Γιατί ο γιος της Μάρτα και του Γιόνας σκότωσε τον γέρο Τανχαους, τον πατέρα του Χελγκε στο αναπηρικό αμαξίδιο και την γραμματέα της Κλαούντια;

Φαντάζομαι πως εκείνον της πολεοδομίας τον απείλησε για να μπορέσει να φτιαχτεί το πυρηνικό εργοστάσιο και να επαναληφθεί ο κύκλος. Για τους άλλους όμως το εξηγεί πουθενά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stevenfins είπε

Μια ερώτηση για όσους έχουν δει μέχρι και το τέλος

  Απόκρυψη περιεχομένων

Γιατί ο γιος της Μάρτα και του Γιόνας σκότωσε τον γέρο Τανχαους, τον πατέρα του Χελγκε στο αναπηρικό αμαξίδιο και την γραμματέα της Κλαούντια;

Φαντάζομαι πως εκείνον της πολεοδομίας τον απείλησε για να μπορέσει να φτιαχτεί το πυρηνικό εργοστάσιο και να επαναληφθεί ο κύκλος. Για τους άλλους όμως το εξηγεί πουθενά;

Spoiler

Ναι αναφέρει γιατί το έκανε. Τον Τανχαους τον σκότωσε γιατί ήταν έτοιμος να αποκαλύψει στον κόσμο για τους travelers. 

Για την γραμματέα δεν θυμάμαι αλλά νομίζω επειδή έτυχε να μπει στο γραφείο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...