Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ωραία..Εγώ δλδ που έχω δει τον πρώτο όταν βγηκε,πριν κάνα 6μηνο το πρώτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου και λέω τώρα να το συνεχίσω να το τελειώσω δύσκολα μάλλον ε??😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Α ωραία..Εγώ δλδ που έχω δει τον πρώτο όταν βγηκε,πριν κάνα 6μηνο το πρώτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου και λέω τώρα να το συνεχίσω να το τελειώσω δύσκολα μάλλον ε??😁

Comedy Central Lol GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τέλος και από μένα.

Έχοντας δεί για τρίτη φορά τον πρώτο κύκλο και δεύτερη φορά τον δεύτερο, με αμείωτο ενδιαφέρον, σαν να τα έβλεπα πρώτη φορά, βρέθηκα πρό εκπλήξεως όταν από το δεύτερο κιόλας επεισόδιο του τρίτου κύκλου άρχισα να κουράζομαι.

Δεν ξέρω πού το έχασε ο τρίτος κύκλος. Ήταν η πολυπλοκότητα που έφτασε σε νέα επίπεδα? Τα συνεχή πίσω-μπρός, πάνω-κάτω, καθέτως και οριζοντίως? Χρειαζόταν όλη αυτή η πολυπλοκότητα? Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πολλά πράγματα εξυπηρετούσαν την αύξηση της πολυπλοκότητας για χάρη της πολυπλοκότητας και όχι για την ιστορία την ίδια.

Το τέλος ήταν αρκετά αποτελεσματικό στο να κλείσει την ιστορία. Αν και επιφανειακά μου άρεσε και μου άφησε μιά καλή τελική εντύπωση για τη σειρά, δεν καταφέρνει να απαντήσει όλα τα ερωτήματά μας.

Σε κάθε περίπτωση όμως το Dark είναι μιά πάρα πολύ καλή σειρά και χαίρομαι που της αφιέρωσα όλο αυτό το χρόνο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά ειμαι στο 4 επεισοδιο του 3ου κύκλου και πιστεύω οτι εχασε το ενδιαφέρον που είχε στην 1η και 2η σεζον.Με ξενερωσε η αλλαγη "κοσμου" ..Θα τη τελειωσω αυριο και θα πω συμπερασματα.Ομως μέχρι τωρα η 3η είναι λίγο mehhhh .Ευκολη να την παρακολουθήσει κανείς εαν δεν κάνει παύση ενδιάμεσα αλλά η αγωνία έχει χαθεί που είχε στην αρχή και σε κράταγε.Απο ενα σημείο και μετά κάνει γύρω γύρω όλοι σαν ρόδα.Το τελείωσα ,πολύ καλή σειρά αν και η 3η σεζον με κούρασσε θεωρω οτι και 4 επεισοδια να ηταν μια χαρα θα εκλεινε αφου το τελευταιο επεισοδιο για εμενα ολοκληρωσε πληρως.Μια απορια εχω μονο,

Spoiler

το παιδι που τρεχει να ξεφυγει απο (λογικα) αστυνομια ,γιατι δεν το διχνει) που μετα γινεται διευθυντης του πυρινικου σταμου,δεν εξηγησε τι εκανε.Εκανε ληστεια και εκλεψε τις ταυτοτητες?Μονο εκει κολλησσα.

 

Spoiler

Επισης με ξενερωνει το γεγονος οτι οταν ο κοσμος πεθαινει ο παρελθοντικος εαυτος και ο μελλοντικος υπαρχουν μεγάλη αστοχία.Εγω πιστευω οτι εαν πεθανεις σε  ενα ετος παυεις να υπαρχεις σε ολα....Τι να πω.

 

Στις 23/7/2020 στις 12:09 ΜΜ, kajwbtfe είπε

Α ωραία..Εγώ δλδ που έχω δει τον πρώτο όταν βγηκε,πριν κάνα 6μηνο το πρώτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου και λέω τώρα να το συνεχίσω να το τελειώσω δύσκολα μάλλον ε??😁

Δυσκολα παρτα απο την αρχη.Δεν θελει παυσεις η σειρα.Εγω γιαυτο την ειδα αφου ολκληρωθηκε.

 

O Γιάννης όποτε βρίσκει την Μάρθα είναι κάπως έτσι TIME TO OIL UP - Ainsley Harriott Oil | Meme Generator

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά τα ερωτήματα που δεν απαντήθηκαν. Μέσα σε αυτά και αυτό που έθεσες, στο οποίο περιλαμβάνονται και κάποια άλλα ερωτήματα που έχουν άμεση σχέση.

Τώρα για το δεύτερο ερώτημά σου, βοηθάει να σκέφτεσαι το χρόνο σαν ένα κύκλο (βρόγχος), όπου όλα τα σημεία υπάρχουν ταυτόχρονα, και όχι παρελθόν-παρόν-μέλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αφου ειδα απίστευτο ενδιαφέρον την πρώτη σειρα και είχα μπει στο θεμα, ειχα ταύτιστει με το κλιμα περιμενα σαν τρελός την σεζον 2.

Σκαει η σεζον 2, πορωνομαι, παμε λέω, εδω ειμαστε, την βλεπω, μενω με κάποια κενα..  Την ξαναβλεπω... Σημειωνω σε χαρτί οτι μπορούσα γιατι είχα ψιλομπερδευτει και ειχα χασει τον μπουσουλα αλλα λεω πάμε για σεζόν 3 να γίνει πανικος.... 

Κ σκαει σεζον 3 μαγκες... Κ λεω καλοκαιρινο παρτυ στο σπιτι θα κανω.... Ξεκιναω με επεισόδιο 1-2-3 .... ηταν λες κ ζουσα σε αλλο κοσμο.. Λες κ ημουν πατημένος με τπτ 3φυλλα κ δεν καταλαβαινα τι γινεται....  Αισθανθηκα πραγματικά σαν βλαμμενος.... Ειδα επεισόδιο 4-5 κ απελπιστηκα τελείως.  Οσα ειχα δει εως τωρα... Τπτ δεν μετρούσαν... ειχαν περασει κ 10 μηνες σχεδον....  Εκλεισα την τηλεόραση κ πηγα για ύπνο.....   Οχι, ευχαριστω, αλλα δεν θελω να καψω οτι μου έχει απομεινει σε αυτη την ηλικία. 

 

Αλήθεια ??  Ο σεναριογραφος τι ακριβώς ναρκωτικα επαιρνε  ???? 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Harris_Sp είπε

Αφου ειδα απίστευτο ενδιαφέρον την πρώτη σειρα και είχα μπει στο θεμα, ειχα ταύτιστει με το κλιμα περιμενα σαν τρελός την σεζον 2.

Σκαει η σεζον 2, πορωνομαι, παμε λέω, εδω ειμαστε, την βλεπω, μενω με κάποια κενα..  Την ξαναβλεπω... Σημειωνω σε χαρτί οτι μπορούσα γιατι είχα ψιλομπερδευτει και ειχα χασει τον μπουσουλα αλλα λεω πάμε για σεζόν 3 να γίνει πανικος.... 

Κ σκαει σεζον 3 μαγκες... Κ λεω καλοκαιρινο παρτυ στο σπιτι θα κανω.... Ξεκιναω με επεισόδιο 1-2-3 .... ηταν λες κ ζουσα σε αλλο κοσμο.. Λες κ ημουν πατημένος με τπτ 3φυλλα κ δεν καταλαβαινα τι γινεται....  Αισθανθηκα πραγματικά σαν βλαμμενος.... Ειδα επεισόδιο 4-5 κ απελπιστηκα τελείως.  Οσα ειχα δει εως τωρα... Τπτ δεν μετρούσαν... ειχαν περασει κ 10 μηνες σχεδον....  Εκλεισα την τηλεόραση κ πηγα για ύπνο.....   Οχι, ευχαριστω, αλλα δεν θελω να καψω οτι μου έχει απομεινει σε αυτη την ηλικία. 

Αλήθεια ??  Ο σεναριογραφος τι ακριβώς ναρκωτικα επαιρνε  ???? 

Στο τελος ολα ξεκαθαριζουν τελειωσε το και ολα τα κομματια του παζλ θα μπουν στη θεση τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι κ μεσα στο μυαλο μου τα μπερδεψα....  Αληθεια ειχα χασει τον μπουσουλα. Εβλεπα τα επεισόδια κ απλα εβλεπα κατι εικονες.. Τπτ παραπανω δεν κατάλαβαινα... 

Θα πρεπει σιγουρα να ξαναδω την σεζον 2 αφού ηδη περασε καιρος κ δεν θυμαμαι κ πολλα. Κ να σου πω την αλήθεια, σε αυτό το καψιμο δεν θελω να ξαναμπω. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση. Τελειωσα σημερα τον 2ο κυκλο. Ξεκιναω τον 3ο, μιλουσαν οι ηθοποιοι, δεν ακουγα φωνες καθολου, ή αντε να ακουγοταν σαν ψιθυροι. Οι μουσικες ακουγοταν κανονικα. Λεω να εχει θεμα το επεισοδιο ? Εβαλα 2-3 ακομα του 3ου κυκλου, παντου το ιδιο. Αν δεν κανει κοπο σε καποιον μπορει να δει αν εχει το ιδιο θεμα ? Απο την εφαρμογη του νετφλιξ μπαινω στον υπολογιστη. 

Edit: Τωρα μου εκοψε και δοκιμασα απο κινητο να δω, η ομιλια των ηθοποιων ακουγεται κανονικα. Δεν ξερω τι να πω 😂

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν εχω δει τραιλερ ουτε τιποτα, παραμονο ακουσα οτι μοιαζει με Stranger Things... εχει το Dark τερατα ή κατι παρομοιο; Ειμαι στο 4ο επεισοδιο και δεν εδειξαν κατι ακομη.

Στο πρωτο επεισοδιο μια γυναικα ειπε για μια μαυρη φιγουρα και νομιζα ηταν καποιο τερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DTsuras είπε

Δεν εχω δει τραιλερ ουτε τιποτα, παραμονο ακουσα οτι μοιαζει με Stranger Things... εχει το Dark τερατα ή κατι παρομοιο; Ειμαι στο 4ο επεισοδιο και δεν εδειξαν κατι ακομη.

Στο πρωτο επεισοδιο μια γυναικα ειπε για μια μαυρη φιγουρα και νομιζα ηταν καποιο τερας.

Spoiler

Όχι δεν έχει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DTsuras είπε

Δεν εχω δει τραιλερ ουτε τιποτα, παραμονο ακουσα οτι μοιαζει με Stranger Things... εχει το Dark τερατα ή κατι παρομοιο; Ειμαι στο 4ο επεισοδιο και δεν εδειξαν κατι ακομη.

Στο πρωτο επεισοδιο μια γυναικα ειπε για μια μαυρη φιγουρα και νομιζα ηταν καποιο τερας.

Καμία σχέση με Stranger Things. Αυτή εδώ είναι πολύ σοβαρή σειρά όχι παιδικό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/8/2020 στις 11:01 ΜΜ, panther_512 είπε

Τέλος και από μένα.

Έχοντας δεί για τρίτη φορά τον πρώτο κύκλο και δεύτερη φορά τον δεύτερο, με αμείωτο ενδιαφέρον, σαν να τα έβλεπα πρώτη φορά, βρέθηκα πρό εκπλήξεως όταν από το δεύτερο κιόλας επεισόδιο του τρίτου κύκλου άρχισα να κουράζομαι.

Δεν ξέρω πού το έχασε ο τρίτος κύκλος. Ήταν η πολυπλοκότητα που έφτασε σε νέα επίπεδα? Τα συνεχή πίσω-μπρός, πάνω-κάτω, καθέτως και οριζοντίως? Χρειαζόταν όλη αυτή η πολυπλοκότητα? Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πολλά πράγματα εξυπηρετούσαν την αύξηση της πολυπλοκότητας για χάρη της πολυπλοκότητας και όχι για την ιστορία την ίδια.

Το τέλος ήταν αρκετά αποτελεσματικό στο να κλείσει την ιστορία. Αν και επιφανειακά μου άρεσε και μου άφησε μιά καλή τελική εντύπωση για τη σειρά, δεν καταφέρνει να απαντήσει όλα τα ερωτήματά μας.

Σε κάθε περίπτωση όμως το Dark είναι μιά πάρα πολύ καλή σειρά και χαίρομαι που της αφιέρωσα όλο αυτό το χρόνο. 

Με καλύπτει 100% οτι γράφτηκε παραπάνω.  

Επειδή είχε περάσει καιρός από τους προηγούμενους, κύκλους την άρχισα και την τελείωσα  από την αρχή σερί. 

Όντως η τρίτη σεζόν παρουσίασε σημάδια κόπωσης και ίσως έλλειψης σαφούς κατεύθυνσης. Θα μπορούσε να τελειώσει σε 4-5 επεισόδια,  αλλά προτιμήθηκε μάλλον η καταχρηση γης πολυπλοκοτητας. Εν πάση περιπτώσει παραμένει μια σειρά ανάμεσα στις δέκα καλύτερες που έχουν γυριστεί,  διαπραγματευομενη ενα θεμα με εντελώς πρωτότυπο τρόπο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμεις αποψε την τελειωσαμε οικογενειακως.

Οντως η 3η σεζον κουρασε αρκετα (ειναι συνηθες πια στις περισσοτερες σειρες)

Πραγματικα ηθελε "χαρτι και καλαμαρι" να σημειωνεις για να μπορεις να συγκρατησεις.

Χαλαλι ομως ηταν πολυ ωραια σειρα συνολικα και με ενα θεμα που δεν καταπιανονται πολλοι.

9/10 απο μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...